Týdenní miminko - režim, koupání, procházky. Jak to děláte vy?

mmm01
14. zář 2021

Ahoj holky,
Prosím o radu. Mám doma týdenní miminko (moje první)a zatím dost tápu jak "uchopit" nějaký režim. Jestli to tedy v tomto období vůbec jde. Malá když se budí, tak jen s pláčem. Den u nás probíhá vcelku dobře, malá se nakrmí, zhruba půl hodinky je vzhůru a pak usne (jednou na ruce, jednou v postýlce, jednou u kolébání...prostě jak kdy). V noci už je to trošku horší a usíná pouze u prsa, navíc máme vždy kolem třetí ranní tak 2 hodinky, kdy můžu dělat co chci a prostě nezabere. Myslíte, že už teď se s s tím dá něco dělat ( třeba se snažit držet přes den déle vzhůru) nebo mám velké nároky? 🙈

Druhá věc - co se týče koupání, máte nějaké fígle? Tím, že se budí s pláčem a vyžaduje hned prso, tak koupání moc nepřichází v úvahu a nebo s řevem. Navíc i to spaní je rozházené, jednou se vzbudí v pět, jednou v sedm..jak prosím praktikujete vy?

A poslední dotaz se týká procházek. Když chcete jít ven, budite mimčo nebo přizpůsobuje jeho režimu, kdy se vzbudí na jídlo a pak šup do kočárku a ven?

Moc děkuju za všechny názory a rady 😊

michaelarousova
14. zář 2021

@mmm01 myslim ze tydeni miminko nejaky rezim nema☺️ Ns to je cas☺️ Me se budi syn(14dni )kazde 3 hodiny jak hodinky takze se snazim treba koupat ve stejny cas☺️ Sle jinak nejaky rezim s prvnim synem jsem zacla vnimat az kolem toho1-2 mesice☺️ Do kocarku ho davam vzdy po jidle ☺️

bbarshaa
14. zář 2021

S týdenním mimcem režim nevytvoris 😉.
Já první co jsem zavedla byl koupací rituál. Někdy kolem měsíce malé. V rozmezí 18-20h se jde koupat (koupeme jednou za 3dni cca, jinak alespoň otru žinkou). Obliknu do pizamka a jdu do ložnice nakojit, pomazlit a uspavat. To je jediné co držíme. Ven chodíme většinou odpolko, dle toho jak se mala nakrmi.
Někdy jedeme někam dopolco, to taky ale v rozmezí nějaké doby dle toho jak se krmí.
Být někde na čas napr u doktorky apod je celkem mazec stále 😁. Dcerce jsou 2mesice 🙂.

sirinfirst
14. zář 2021

Dělej to podle miminka, ono se to samo nějak ustálí. Ven jsem chodila vždy s nakojeným spokojeným miminkem, koupala jsem jednoho denně kvůli rituálu, ale efekt jsem neviděla, takže druhého už od den nebo jednou za 3 dny. Ze začátku se mladšímu koupání nelíbilo, takže rychlovka s malíčkem v puse (nedudlíkujem) 😀 . Miminko jsem nikdy nebudila.

barussska1
14. zář 2021

@mmm01 mam druhe dite a vubec to nehrotim. S koupanim mi to casove vubec nevychazelo takze za prvnich 14 dnu zivota se koupal jen 3x 😋 ale pak jsem se nejak vzchopila a mezi 19-19:30 ho kazdy den okoupu. Uz to uplne vyzaduje (ted mu byl mesic) pak mala masaz, pyzamko, usne u kojeni). Na peochazku chodime kazdy 17:30-18 na tu hodinku. A zbytek dne je zatim jen spani a krmeni. Kdyz cumakuje tak mu ukazuju hracku nebo si s nim jen povidam a mazlim. Ale chtela jsem si tech prvnich par dnu uzit a ne hrotit rezim. Stejne to uteklo ani nevim jak.

hermanka88
14. zář 2021

Mě malá od narození neustále brečela, celé dny..když spala přes den hodinu vkuse,bylo to na oslavu. Byla jsem tak vyčerpaná,že jsme nakonec dostala poporodní depresi a skončila na prášcích..Ale ona byla hodně blinkací,takže ji z toto ještě palela žáha,pak se na vše přišlo. Ale její spaní není zcela ok ani dnes a to má 14 měsíců. U takto malých maminek to tak prostě je. Doteď byla v bříšku,zvyká si na svět a jak víme,každý začátek je těžký. I pro ni je to vše nové,hrozně náročné. Chce to čas,pár týdnů a už zas bude lépe. 😚

mmm01
autor
14. zář 2021

@michaelarousova
@hermanka88
@barussska1
@sirinfirst
@bbarshaa

Holky děkuju všem...myslíte, že jí už teď můžu naučit "blbým" návykům, které pak budu špatně odnaučovat? Jako např. usínání u prsu...nebo je na to ještě brzo a když to vyžaduje, tak si s tím nemám lámat hlavu?

sirinfirst
14. zář 2021

@mmm01 vůbec to neřeš, blbý návyk mi přijde třeba uspávání nějakým hopsáním na míčí atd., ale usínání u prsa není návyk, to je příroda 😉 .. zatím jsem tak uspávala 2x, potřetí to nehodlám měnit, je to prostě pohodlné, jde to všude, nikdy jsme neměli problém přespat kdekoli mimo domov nebo odpolední spaní na výletech atd., ukojit se nechali vždy a všude.. a když bylo potřeba (u trošičku větších) a maminka a prsa nebyly, šlo to i bez nich a odstavení taky v pohodě 🙂

hermanka88
14. zář 2021

@mmm01 to neee, téměř všechna miminka ráda usínají u prsu..min do toho půl roku bych to neřesila,pokud tě to pak už nezačne nějak štvát,že třeba není schopna mu spát aniž by měla prso v puse. To třeba hodně maminek pak řeší,že se nevyspi,dítě neustále vyžaduje prso místo dudlíka 😉Ale teď kliid,je to normální,opravdu tě chce cítit a být u tebe.

bohumilakupkova
14. zář 2021

Možná má někdo jinou zkušenost, ale mně s malým miminkem přišlo nemožné režim nastavit. Možná opravdu striktně dodržovat dobu vstávání,krmení,chození ven...Ale to mi teda přijde hrozně svazující a stresující. Když už to někdy vypadalo líp, přišlo třeba očkování nebo nemoc a bylo po režimu. U staršího dítěte pak už stačí hlídat pravidelné vstávání a jde to nějak samo. Pokud tě to nějak neomezuje (např.v práci z domova), asi se na to můžeš vyprdnout. U dcery už jsem se o žádný režim ani nepokoušela a je na tom stejně jako syn bez jakékoliv snahy a stresu.

n_ikola
14. zář 2021

My jsme cca první 3 týdny měli co delat, aby jsme se zzili a žádný režim jsme neměli.
Taky plakal ve vodě, ze začátku jsme koupali ob den, po měsíci už každý den a nabehli na režim.
Cca kolem půl 8 koupání a kolem 8 pije nebo už je po pití. Někdy si to posune, ale ne nějak často, snažím se to dodržovat, později už je protivny na koupání

bessinka
14. zář 2021

@mmm01 o režimu nelze mluvit.prvních x měsíců usínal u mě na ruce,sám v postýlce.jak kdy.měl hrozné koliky,tak jsem nosila a nosila.jinak spí od narození přes noc sám v pokojíčku a chodím za ním.nemyslím,že teď naučíš něco,co pak špatně budeš odnaučovat.je malinká.
s tím koupáním.R ječel jak blázen,takže jsem většinu dní jen otírala a koupala třeba 1-2x v týdnu.

jako_mala_holka
14. zář 2021

Řiď se jeho potřebami a chybu neuděláš... Uvidíš, že se všechno každou chvíli mění, spánek, potřeba jídla, atd... Netlač na pilu a ono se to časem tak nějak přirozeně ustálí a najednou zjistíš, že cca nějaký režim máte 🙂🌷

te_reza
14. zář 2021

Režim u takhle malýho mimina asi neuděláš, resp ti asi nevyjde. Já dělala pořád všechno ve stejný čas, pokud to šlo a režim se tomu dalo říkat kolem půl roku

alice180
14. zář 2021

Snažíme se, aby se koupala vždycky mezi půl sedmou až osmou hodinou večer, aby prostě kolem půl 9 byla už v postýlce. Jinak nic víc a ven chodíme po obědě prostě jak to vyjde. Ale pevnej bod je ten večerní rituál-koupani, mazání, jídlo a postýlka. Spinká pěkně. Nevím, ale jestli je to tím 🙂

tynka9
14. zář 2021

U prvního jsme třeba koupali večer, podle jeho nálady - aby nebyl už nějak extra unavený nebo hladový. A nekoupali jsme teda každý den. U druhého a třetího dítěte byl doma většinou večer takový šrumec, že jsem ráda, že mimčo vytuhne ideálně jako první a můžu se víc věnovat starším. Takže koupu klidně dopoledne nebo kdykoliv přes den, jak je čas a nálada. Večer jsem u druhé začala až později, když už jsem se nebála ji supnout ke staršímu do vany, nebo když se trochu víc synchronizovali. U třetího to teď dělám stejne. Jsou mu 4 měsíce a zatím koupeme někdy přes den, ale pocitam, že třeba do dvou měsíců už najedeme na každodenní večerní koupání.

markii30
15. zář 2021

Minimálně první 3.mesice si režim určuje miminko nikoli rodič 😊😁 Miminka nemají absolutního tucha kdy je ráno a kdy je noc, nějaké základy režimu začít nejdříve ve 3. měsíci 😊. Dříve to opravdu vůbec nemá smysl můj malý bude mít za týden dva měsíce a rezimujeme podle něj jako má ho celkem ustale od měsíce cca. Je to velkej spáč takže mi vzhůru vydrží v kuse max 2 hodiny pak 3-4 hod spí 🙂 , v noci spí celou noc cca od 21-22hod do 7-8ranni každé mimco je jiné ještě se to může vše otočit 🙂 Ale režim určitě neřeším když chce spát ,spí když nechce nespí 🙂

fifinka2020
15. zář 2021

@mmm01 Jinak s tim koupanim... ja treba krmim "trosku" - aby nebrecela hlady a zaroven nebyla prejezena a mohla jsem ji vykoupat. Ono si to pak sedne, az bude dele vzhuru... A neboj se, miminko vyzaduje maminku a rika si o to, to jenom nam vyhovuje mit hned ve vsem rezim a poradek, ale neni spatne vyhovet malemu miminku v tom, co potrebuje... ted jsem naopak v jedne knizce cetla, ze tyto deti (co maji uspokojene potreby) se pak driv osamostatni, protoze nebudou nejak stradat....

mmm01
autor
15. zář 2021

@markii30 děkuju, ta naše se vzbudí, dostane prso a vydrží vzhůru sotva hodinu, pak už je protivná,pláče a vyžaduje opět prso a u něj usne, což taky nevím, jestli není špatně kojit třeba po hodině...a když máš malého 2 hodiny vzhůru, to zvládne jen tak "čumákovat"?koupačka v nějaký stejný čas taky nepřichází v úvahu

chrystyanna
15. zář 2021

@mmm01 koj třeba co pět minut.
Kojení je jídlo, pití, máma, uspavadlo.. Úžasný dar na téměř vše.. Až bude starší bude to pomáhat i u zubů, po očkování..
Jinak režim u týden starého miminka?
Já si pamatuju, že u nás nějaký začal možná tak v 6 m? A do teď je to plus minus.. Vstávání/jídlo/spánek/koupel.

mdch91
15. zář 2021

@mmm01 misto nastavovani rezimu doporucuju precist knizku treba Koncept kontinua nebo neco podobneho. Vzhledem k pochybnostem, ktere mas hned takhle na zacatku by ti to podle me mohlo hodne pomoct. Preju, at se doma prijemne szivate 🙂

markii30
15. zář 2021

@mmm01 mám 3 dětičky 😊 každé je úplně jiné a každé se úplně jinak jako miminko chovalo 😊, nejstarší byla kojena 6.mesicu dávala jsem ji prso kdykoli si řekla 🙂 psala semnou v posteli a jen jsem vytáhla prso a prostě jsme spali 😁bylo mi jedno v kolik hodin a jak dlouho 🙂 trvalo to až do těch 6. Měsíců tím pádem mužů jasné říct že neměla režim ani v kojení když chtěla měla 🙂 myslím že miminko má.prso kolikrát jen na uklidnění a usnutí 🙂 vůbec bych to být tebou neměnila na nějaké návyky jako že si na to zvykne a už to jinak nepůjde nehraj 🙂 . Postupem času půjde vše 🙂 začne papat příkrmy a vše se změní 🙂 . Prostřední dceru a nejmladšího syna jsem kojila jen 3.tydny a kolikrát jsem si řekla co bych dala za to dát prso aby usnuli a spali 😁 Tam už to tak lehké nebylo 🙂 prostřední hodně plakala ta byla na rukách pořád do 4.mesicu než ustoupili prdíky a začala se pořádně zajímat o okolí neřešila jsem vůbec zda si na to zvykne nebo ne , pak byla úplně pohodová a začala usínat sama v postýlce 🙂 . A nejmladší je zatím ťuk ťuk zlaté miminko je strašně hodný a klidný 😊 Takový mouchy sežerte si mě 🙂 .Opravu teďka neřeš režimy a záměr se na miminko a dělej tak jako chce ono 🙂 . Rychle ale opravdu strašně rychle to uteče a jeste si ráda prupomenes časy kdy chtělo miminko jen chovat 🌺 Vidím to teď u té mojí skoro 10 létě puberťačka která maminku už skoro nepotřebuje 😁

diorka93
1. črc 2022

@sirinfirst takže když je malému aktuálně 8.týdnů a usíná přes den i na noc u prsa tak je to v pořádku?

sirinfirst
1. črc 2022

@diorka93 mojí malé je půl roku a usíná u prsa nebo v nosítku,stejně jako to dělali její sourozenci. Je to uplně v pořádku 🙂