Roční dítě nerozumí, neukazuje. Máte podobnou zkušenost, a pak to vše dohnalo?

4. dub 2023

Ahoj,
začínám být lehce nervózní z vývoje mého ročního syna. Vím, že každé dítě je jiné, ale řekla bych, že v roce už každé alespoň něco zvládá. Syn kromě “paci paci, pápá” nic moc neovládá. Jsme dvojjazyčná rodina, ale 80 % času tráví se mnou. Nerozumí základním slovům. Neví, kdo je máma, táta. Na povely jako “dej, pojď, přines” nereaguje. Neví, co po něm chci. Sem tam zakroutí hlavou “ne”, když mu to ukážu, nebo zvedne ruce nad hlavu.
Bohužel zatím ani neukazuje prstem na předměty. Mám kolem sebe několik kamarádek, které mají autistické děti a ač nechci plašit začínám mít strach.
Když mu ukazuji na obrázky v knížkách a vydávám zvuky, směje se, podívá se mi za prstem, ale za chvíli jeho zájem opadne a začne listovat stránkami. Co hezky zvládá, jsou různorodé slabiky. Celý den si žvatlá, ale slova nespojuje s objekty.
Jinak je to veselý chlapeček, oční kontakt má silný. Prohlíží si obličeje, je společenský, vyloženě si užívá pozornost druhých, často a rád se směje. Umí si hrát na honěnou, bravurně zvládá mačkat nejrůznější tlačítka, dnes imitoval přiložení telefonu k uchu, ale ne na vyzvání. Musí vše sám chtít.
Co mě tedy také frustruje je to, že mě jako jeho mámu neregistruje. Mohla bych odejít na konec světa a on by si toho snad ani nevšimnul. Nemá žádnou separační úzkost. Nevítá mě, když se po x hodinách objevím ve dveřích (manžela více). Sem tam, když ho trápí zuby, nebo je nemocný, sápe se po mně a neustále vyžaduje být na rukou. Ale je mu jedno u koho bude, zda to budu já, tchyně, manžel nebo kamarádka.
Motoricky je na tom v pořádku. Zatím tedy nechodí, ale obchází nábytek.
Měla jsem rizikové náročné těhotenství plné stresu a tedy mě často napadne, jestli ho to nemohlo nějak poznamenat. Samozřejmě po něm nechci, aby uměl malou násobilku, ale měla jste některá podobné dítě, které pak vše dohnalo?

mydlova
4. dub 2023

Ahoj já mam roční dite a umí říkat jen mama občas táta a bába. Neumí dělat žádné zvířátko. Když mu řeknu ze má něco odnést, tak nedonese. Vše děla podle svého. Má rok. Rozdíl jen vidím, ze když jdu na záchod, tak řve. Když vařím oběd tak musím mít na ruce, jinak řve. Bez křiku si neoblecu kalhoty. Co tím chci říct. NEPOROVNAVEJ A začni si užívat mateřství. Rychle to utíká. I kdyby byl autista. A já si myslím, ze mas jen úplně zdravé roční ditko 🙂

sylvka
4. dub 2023

Ahoj ,neboj jestli má rovný rok,naše holka umělá to samé.v knížce taky neukazovala nic,ač mi je furt nosila ,že chce koukat.koukala půl minuty a už byla v kelu 😄dej,pojď,přines vůbec .separační úzkosti v roce taky neměla.myslim,že po něm chceš v roce moc. Naši je teď 16 měsíců a od roka strasnej skok. Nicméně v knížce umí ukázat jenom čiči,hajpa( houpačka ) a občas hap ( haf).vydrží řve minuty koukat a utíká pryč. Povely: pojď rozumí,ale většinou nejde 😄přines začíná rozumět .... Tak jednou z deseti přinese jen notoricky známou věc ( nočník,boty) podej nerozumí. Separační úzkosti má cca měsíc a je to síla.chodila v roce,ale mám před ní ještě dva syny a ti chodili až v 16 m 😬😄ja myslím,že tvůj chlapeček je úplně normální.... Jak jsem psala,teď po tom 12 měsíci ty děti dělají šílený pokrok

zmrzlinka
4. dub 2023

Má čas ....je to věští miminko 😁

merope
4. dub 2023

Nevybavím si úplně přesně, ale plus-minus popisuješ syna. Separační úzkost je tuším kolem 18 měsíců, v roce byl ještě absolutně v klidu, nejvíc to gradovalo tuším kolem 2 let věku.

A co se týče knížek, tak to, že bychom si společně četli (teda jako že já čtu a on poslouchá), to projde až tak někdy těsně před čtvrtým rokem věku. Prostě jakmile jsem si já začla číst, tak typicky otočil stránku - chtěl si "číst" sám, ne že já bych mu četla.

me_druhe_ja
4. dub 2023

Rok je ještě miminko....Počkej ještě půl roku a uvidíš....v tomto věku dělají děti mega pokroky každého měsíc....
Jinak ta separační úzkost vůbec nemusí přijít, rozhodně to není pravidlo. Syn to třeba nikdy neměl....A až někdy kolem 2-2,5 roku začínal mít větší radost, když jsem se odněkud vrátila😀

dyechampion
5. dub 2023

ahoj, to co pises, je absolutne kopie naseho, akurat nas zacal chodit v 10 mesicich a v 1 roce behat :D jeste to nech plynout ;)
nasemu jsou ted 2 roky a rozumi, mluvi svoji reci (nikdo mu nerozumi) a hodne ukazuje a je hrozne spolecenskej. Kdyz chci po nem, aby mi ukazal na obrazky na kocku, psa, tak na me prdi a jede svoje. Separacni uzkost prisla asi az ted, jako na hristi nas moc nehleda, ale kdyz jsme doma a mam nekam jit a nechat ho s tatou nebo s babickou a dedou, tak zabreci, ale po 10 min ho to prejde.
Co mi dela nejvic vrasky je rec. Kamaradcine deti uz mluvi, nas vyrusta ve 3 jazycich, a vsichni rikaji, ze tyto deti zacnou mluvit az ve 4 letech. Nicmene, nechci to zanedbavat, zrovna jsem ted po 12 telefonatu konecne nasla logopedku na rijen :D
Takze, za me mas uplne v pohode klucika 🙂

autor
5. dub 2023

@dyechampion Jee, no jestli to fakt nebude temi více jazyky. Manžel je cizinec a doma mluvíme třemi jazyky. Asi si taky pockame na to, nez začne něco brebtat. 🙈

prejeta_zaba
5. dub 2023

To co popisuješ by mělo umět rok s půl staré dítě. V tom roce to opravdu velice zhruba začíná. Mne třeba ani jedno dítě nedělá na povel to “pápá a paci paci” (znám zas jiné děti, které vydrží hodinu sedět a jenom se předvádět). Zato jsou motoricky šikovné, od 5 měs. lezou, v roce chodí, pak jsou velmi obratné na různých prolézačkách - kolikrát vidíš i čtyŕleté dítě, ze jde jak robůtek a sotva vyleze na skluzavku. Takže klidne pokračuj v tom, co děláš a nestresuj z autismu, podle příznaků by ji měl diagnostikovaný snad každý.

jana_zofie
9. dub 2023

Dcera ukazovala v knizce od doby, co se umela pretacet na brisko. Syn zacal ve 13 mesicich. 🤷‍♀️ Cist ho nebavi doted, leda interaktivni knizky mozna trochu. Miluje kostky a auticka. A ne, ze bych mu byla sumak, ale je spolecensky a rad je i s nekym jinym nebo si zvlada hrat i sam (dcera ne, ta je dost vazana na me). Nicmene ted bude mit 14 mesicu, roste mu ctyrka a zcistajasna prask!, nemuzu odejit z mistnosti, nekdy se ani otocit zady. Slabiky nesklada, obcas si mumla a jeden zvuk pomalu zacina vypadat jako "haf" kdyz vidi psa. Ukazovat na predmety venku zacal teprve pomerne nedavno, rekla bych kolem toho roku (nejak tak asi abych doktorce nemusela lhat asi), ale prijde mi jinak sikovny a vcelku rychly. Na stresovani budes mit casu dost. Klidne bych tomu jeste par tydnu dala.
Jo a taky jsme bilingvni a tyhle deti proste zacinaji mluvit pozdeji. A ac dcera zacla mluvit trochu pozdeji (ne uplne pozde, ale rozhodne ne brzy) a dlouho to byly jen zvuky zvirat, ve svych trech letech uz mluvi moc pekne, rekla bych. Dohnala bez problemu.

autor
10. dub 2023

@jana_zofie Ahoj, díky za komentář. 🙂 Tak to jsou na tom ti naši kluci podobně.
Syn má aktuálně rok a týden a sem tam na něco ukáže celou rukou (pokud to tedy není náhoda :D). Ukazováček velmi aktivně používá na mačkání a zkoumání všeličeho, ale zatím si jej nespojil s ukazováním. Tak snad mu to brzy docvakne. 🙂
Za pár dnů jdeme na roční prohlídku, tak to určitě budu konzultovat s pediatrou a uvidíme. Jinak je fakt moc společenský, kouká do očí. Umí najít balon, auto a pití. 😀

jadadee
10. dub 2023

Pokud zvlada papa, paci paci, asi bych na nej zkusila znakovani. Zkus mrknout na baby sign, nebo ja obcas pustila baby signing time. Diky tomu jsme prave od roka do roku a pul komunikovali znakove, pak plynule presli na mluveni. Jinak co se tyka motoriky dcera v roce se teprve postavila, chodit zacala v 17 mes, ale krasne skladala male veci atd,kazde ditko to ma jinak😉

janule0123
23. dub 2023

V roce je prcek… 😃mas na nej veliký nároky … zkousis ho na něco co má umět v roce a půl .. což je o třetinu jeho života dal … Je důležitý aby se nevrátil ve vývoji zpět - což tam nikde nemáš .. malá začala tyhle věci dělat až těsně před rokem a půl co od nej cekas …