Opožděný vývoj. Kdy už o něj jde?

bustedka
15. kvě 2020

Ahoj, zajímalo by mě, kdy už se bere vývoj jako opožděný. Synovi je 16 měsíců. Sám nestojí, nechodí. Nábytek obejde, ale moc se mu nechce. Nemluví, občas žvatla. Prvni paci paci udelal ve 13m a ted uz zas ne. Nevzteka se, moc se neprojevuje, je to spis porad trochu miminko. Uz jsme objednani na neurologii. Je mi jasne, ze se rika, ze kluci jsou pomalejsi, ze ma dost casu , ale nikde jsem nenasla, kdy uz je jasne, ze je neco spatne.
Vyrusta v prostredi jen se mnou a starsi trochu divokou segrou. Mel tezky atopicky ekzem, diky kteremu musel mit porad rukavicky a zaroven ma alergii na lepek, mleko, vejce, soju. Nemate nekdo zkusenosti?

veruuu_kubesovic
15. kvě 2020

a co k tomu říká dětská doktorka?
starší dcerka je opožděná ve vývoji, vše dělala mnohem později než její vrstevníci, hlavně teda začala pozdě mluvit až ve 3,5letech, má to napsáno i v průkazce od naší dětské doktorky 🙂 mladší syn je naopak rychlík ve všem...
uvidíš, co ti řeknou na neurologii 😉

urtica
15. kvě 2020

Docházela jsem s oběma dětmi na rehabilitace a posun o tři měsíce proti tabulce je považován za normální, u chůze je hranice 18 m (dcera začala chodit na den přesně na roce a půl), co se týká řeči, tak na neurologii mi bylo řečeno, že to řeší až ve třech letech.

urtica
15. kvě 2020

Jinak mám snya , který je stejně starý a je na tom podobně - chůze kolem nábytku, říká spíš citoslovce typu "ňam" "Papa" "kuk" a asi dvě slovíčka, akorát se teda parádně vzteká. Ještě mě napadlo - jak je na tom syn s ukazováním?

bustedka
autor
15. kvě 2020

@urtica prave ze neukazuje vubec. Uplne jsem nezaregistrovala, ze by s nim byla mozna nejaka komunikace. Jen proste pozoruje okoli. Usmiva se, obcas se boji hlasitych zvuku. Hraje si v klidu sam, osmatava si veci. Nema tendenci ani jist sam. Psychomotoricky mi prijde tak na 10-11 mesicu.

amazonkajanik
15. kvě 2020

Synovi je 11měsíců a už jsme taky objednany na neuro. Na břiše ho to nebaví,nechce se na něj ani moc prevalovat,natož aby se prekulil zpět na záda ,lezení tak nějak nechce, ale dokáže se z lehu posadit a v postýlce se pak přitáhne a stoupne si

bonavoxa
15. kvě 2020

@bustedka Nemusí to znamenat nic, ale takhle podobně se chovala dcera, u které to nakonec byla PAS. Ale i syn, ten je třeba motoricky velice zdatný. Chodit začal v devíti měsících, ale mluvit ve větách až po druhém roce. Každé dítě má svoje tempo.

urtica
15. kvě 2020

@bustedka Aha, pak myslím, že je dobře, že ji zkoukne neurolog. Jak píše @bonavoxa... držím palce, ať je to ok.

urtica
15. kvě 2020

@amazonkajanik A jak je na tom sociálně? To, co popisuješ, jsme měli my, a byla to blokáda krční páteře...

uzivatelkapetra
15. kvě 2020

Malý má 20 měsíců a i když zbývá jen kousíček, ještě se nepustil. Začal obcházet nábytek cca v 16m. Na neurologii jsme preventivně byli, nic hrozného mu tam nedělali. Je zdravý, jen má své tempo.
Za vyšetření nic nedáš, ale sama neuroložka mi říkala, že ty tabulky jsou akorát tak ke stresování matek, jinak k ničemu

bustedka
autor
15. kvě 2020

No hlavne by se sluselo jeste rict, ze tehotenstvi bylo plne stresu. V jeho pulroce jsem odesla od manzela, ktery ma psychicke problemy. A kontakt tam neni nijak vrely. socialne moc zkusenosti nemame, ale urcite to neni tak, ze by se stranil lidi.
No, snad to bude jen lenost 🙂 ja osobne to pricitam spis tomu, ze vic nez nejake hracky a motorika ho zajima škrábání ekzemu a navic dlouho nepribiral, protoze nemuze spoustu potravin

amazonkajanik
15. kvě 2020

@urtica jako hraje si,reaguje na nás,vzteká se,když něco nesmí,jídlo mu jede. Jako krk mě napadl už kdy,jelikož nechtěl na bříšku ležet a na pravé prso jsem musela dávat na fotbalistu, ale to jen prvních 14dní,pak jsem ho kojila normálně. Ale teď si někdy na břiše lehne,jen mu to vydrží tak max minutu. Hledala jsem si ohledně kiss syndromu,jednou tu byla i tabulka a malý by tomu odpovídal

urtica
15. kvě 2020

@amazonkajanik Jj, mi to přijde, jak to popisuješ. Přesně to měl syn - neměl rád polohu na břichu, některé věci přeskakoval - točil se ze zad jen jednu stranu z břicha na záda vůbec, plazil se jak raněnej partizán asi pět měsíců, nechtěl lézt, ale začal se rovnou přitahovat do stoje...sociálně bylo vidět, že je ok - hodně se smál, komunikoval, byla snaha o sdílení pozornosti...na odbloku jsme byli až po roce, ale hned po prvním zákroku začal všechny ty vynechané pohyby dělat, do 14 dnů se rozlezl. Bohužel v ČR to dělá jen dr. Živný z Jesenice a dr. Popper z Hradce (toho bych doporučila). Běžní doktoři to často ani neznají, případně to dohnojí Vojtovkou...

amazonkajanik
15. kvě 2020

@urtica no,já to zkusím nadhodit na tom neuru. Máme sice jít ke konkrétní doktorce, ale přítel zná její kolegyni,která je v tomhle lepší, tak se s ní chce domluvit. Syn se teda ani moc neplazi,jen točí jako vrtulník,jinak se za hračkou třeba přitáhne nebo si jí k sobě stáhne prosteradlem,když ho mám na posteli. Penove dlaždice se míjejí účinkem,škrábe do nich nehty a jak to po nich neklouze,je nervni

neta30
15. kvě 2020

@bustedka nekde jsem cetla, ze ekzem v té hodně těžké podobe muze zpusobit zaostavani ve vývoji prave kvuli tomu skrabani. Ale u nas na hřišti byla holcicka, co nechodila v 18 mesicich, jen seděla a lezla. Litali sni po doktorech a vse v poradku, zacala chodit o mesic později

urtica
15. kvě 2020

@amazonkajanik Jasně...jen jak říkám...spousta doktorů kiss vůbec nezná, případně ho bagatelizuje. Pokud byste chtěli na konzultaci k Popperovi, tak bere i bez doporučení, ale jen děti do jednoho roka...

amazonkajanik
16. kvě 2020

@urtica uvažuji nad tím,že zkusím zavolat. Jen to mám nějakých 167km😁 ve starých diskusích jsem narazila na to,že lze s ním jednat i přes email,tak uvidím

veronikav31
16. kvě 2020

@bustedka pro chůzi je hranice 18m. Není moc pravda,že kluci jsou pomalejší.Atopický ekzém a rukavičky na vývoj nemaji vliv-sama jej mám a velký i naše dvě děti,ale ti naštěstí v menším měřítku.Pokud jste přišli na všechny věci co mu vadí, tak problém bude jinde. Zkusit neurologii a podle mě navrhnou cvičení

marti89
16. kvě 2020

@bustedka Malý je také silný ekzematik a navíc nedonošenec, určitě ho to ve vývoji nikterak nezpomalilo, naopak i předběhl jiné donošené děti (krom řeči). Pokud si myslíš, že by na to měl vliv právě ten ekzém, jak ho léčíte? Mam kamarádku, která má podobně "líné" mimčo, obejde si nábytek, ale do prostoru se mu prostě nechce a skoro nemluví (jestli umí jen 5 slov?). Prcek taky řekl jen pár slov v té době a rozmluvil se až po druhých narozeninách a teď ke třetím se snaží opakovat skoro vše, co slyší a aktivně se ptá, co to je, nebo co to dělá. Ta zvídavost se zlomí, bohužel současná doba moc na sdružování s malými dětmi není ideální, ale jestli budou v okolí fungovat nějaké kroužky pro malé děti, vřele doporučuji. U nás je třeba jeden na cvičení s dětmi (děti opakují, co dělají rodiče a právě kvůli tomu kolektivu se víc snaží) a pak hraní s batolaty (část je věnována na rozvoj řeči - písničky, říkačky, hudební nástroje; část na kreativní tvoření - malování, lepení, stříhání; část na hraní s kreativníma hračkama - stavebnice, autodráhy, vláčkodráhy,..).

bustedka
autor
16. kvě 2020

Díky holky. Já bych to taky na AE moc nesváděla. No, uvidíme. Já už trochu plaším a sleduju a možná vidím i něco, co špatně není. On se téměř nevzteká, nebrečí, jen musím být na blízku (aktuálně jediné co říká je "mamamamamama"). Maximálně se rozbrečí strachy, když má starší ségra hysterák. Dneska si hrál celé dopoledne sám, téměř 3 hodiny, aniž by zažvatlal. Jen strkal kostičky do auta a rozkládal lego duplo. V knížkách jen otáčí stránky a zvedá okénka, ale samotné obrázky ho moc nezajímají. Slyší když chce. Jakmile je zabraný do hračky, tak na oslovení nereaguje. Ale jinak je dost veselý, často se směje a ačkoliv nemá moc možností se socializovat, vždycky s lidmi navazuje oční kontakt. Aktuálně mu autistický dotazník, co se dělá v 18ti měsících vychází pozitivní, ale to ještě nic neznamená. Spíš to celé přikládám trochu tomu abnormálně vysokému stresu v těhotenství a všemu okolo. Do 3 měsíců mu nevycházel sluch u jednoho ucha, v půl roce jsem byla krůček od objednání na plagiokliniku s deformací hlavičky, do toho alergie, ae. Plus psychické problémy muže, rozvod, stěhování.

bustedka
autor
22. pro 2020

@bustedka tak nakonec je diagnoza spinalni atrofie, ale uz jsme v nemocnici, dneska dostal prvni Spinrazu.ve hre i je to, ze mu daji Zolgensmu ale podle genetiky ma jeste potvrzeni na poruchu metabolismu a to by zolgensmu mohlo zhatit, tak uvidime. S atrofii ale nesouvisi mentalni opoždění, takze to budeme jeste resit porad je - i ted ve veku 23 mesicu - na urovni tak 15ti mesicniho ditete

amazonkajanik
22. pro 2020

@bustedka tak to mě mrzí,že máte takové trable.držím palce,ať je líp

neta30
23. pro 2020

@bustedka tak to bych nečekala, vzdyt obcházel nabytek. Drzim palce, at je lépe

bustedka
autor
23. pro 2020

@neta30 ano, to je pravda. Nemoc se mu zacala projevovat nastesti az po prvnich narozeninach, takze vse co umel mu zatim zustalo. Jen je takovy nemotornejsi, pomalejsi a linejsi. Atrofie ma hned nekolik typu a dokonce se může nemoc projevit i u deti, ktere chodi a behaji. Kazdy to ma jinak. Diky lecbe a rehabilitaci je ale dosz mozne, ze jednou par kroku udela🙂