Nedávala jsem úplně pravidelně vitamín D. Mohl by to být problém?

slecnami
6. kvě 2022

Ahoj holky,

co se týče malé, jsem dost úzkostlivá, starám se, co jí a nejí, věnuju se jí, dáváme probiotika, atd. (jen nástin, že nejsem žádná krkavčí matka), ale nějak jsem podcenila nutnost pravidelného podávání vitamínu D, takže jsem to přes zimu dost flákala (řešili jsme nějaké vztahové záležitosti, zdravotní a tak, což samozřejmě není omluva) a já si prostě úplně pitomě v hlavě zafixovala, že je to "jen" vitamín, že všechno potřebné má malá z mého mléka a prostě jsem to tolik neřešila. Teď mi to nějak došlo, že by to mohl být nemalý problém a jsem z toho úplně v panice. Za cca dva týdny jdu k doktorce, kde se poptám, ale zajímaly by mě vaše zkušenosti. Že jsem blbá mi, prosím, nepište, to už vím 😢

veritanas
6. kvě 2022

Vitamín D se dává preventivně proti křivici, protože si bereme málo D z potravin. Na, ale jsou mamky, které nedávají a nic se neděje. Pokud má UM, tak tam je dodávaný uměle, takže to je úplně bez problémů. Pokud kojis, tak si ho bere od tebe, takže rozhodně není bez vitamínů. 😉 A vitamín D je ve vejci, rybách a mléce.. Nevěřím, že by se něco zásadního stalo...

slecnami
autor
6. kvě 2022

@veritanas Moc díky za Tvůj příspěvek...jak říkám, jsem na tohle docela úzkostná a navíc umím skvěle vytvářet v hlavě tragické scénáře 🙈... Hrozně se teď bojím, aby neměla špatné zuby, křivé kosti...no prostě děs. Je kojená. Zase si rikam, že jsou matky, které své děti zanedbávají a také snad nemívají křivici... Ach jo!

nijij
6. kvě 2022

@slecnami prvním řadě by jseš měla snažit trošičku zklidnit, nebo se zblázniš až ti malá bude strkat všechno do.ousy olizovat apod 🤗 ano Vít.D je důležitý nejenom v nejmenším věku ale vlastně po celý život. Čtu že je kojena, tak si nasad Vít. D ty když zapomínala dávat malé. Teď při obdobi jaro-podzim zkus aspoň 2-3 dávat dceři. 😉

veritanas
6. kvě 2022

@slecnami já jsem taky úzkostná, takže to znám. ❤️ Skutečně myslím, že se nic nestane. Píšeš, žes jí ho občas dala, takže rozhodně bez něho nebyla. A pokud jíš normálně, tak by měla mít něco od tebe...

aselluska
6. kvě 2022

Za nás se nedával a nikdy jsem si nevšimla, nebo nikdy nikdo neříkal, že má cokoliv z toho, proti čemu to je. Je to jen prevence.

apokalismus
6. kvě 2022

@slecnami tak ho ještě dávej teď chvíli a násaď pak zas napodzim, určitě to není katastrofa, jak se píše výše některé maminky ho nedávají vůbec... Hlavně klid a žádné zbytečné stresy 😉

merope
6. kvě 2022

@aselluska No, mně ho doktorka předepsat odmítla a měla jsem křivici, se zády mám problémy dosud. Takže zase že by byl úplně zbytečný, to fakt ne.

Každopádně tělo si ho umí získávat ze sluníčka, děti bývají dost venku, jen v zimě je to horší. A sama ho mám málo a doktorka mi po krevních testech normálně předepsala Vigantol.

emillyhk
6. kvě 2022

Nepíšeš, jak je dítě staré. Já jsem teda Vigantol opravdu poctivě dávala cca do 13m, potom se tu a tam stalo, že jsem zapomněla. Už pár týdnů nějak bojujeme s jídlem a já ho úplně zapomínám dávat 🤦‍♀️ Tak když si vzpomenu, dám dvě kapky místo jedné. Na nějaké preventivce pediatr doporučil dávat až do května. Synovi je 15m. Ale pokud máš mrňouska, tak normálně déčko začni dávat a pokud máš pochybnosti co dál, tak se poraď s doktorkou, až tam půjdeš. A hlavně klid, stalo se, teď už s tím nic neuděláš a pravděpodobně se nic nestalo 😘

aselluska
6. kvě 2022

@merope ale já netvrdím, že je zbytečný! Když je něco prevence, tak to má důvod.

merope
6. kvě 2022

@aselluska No, psala jsi, že "za nás" ho nikdo nedával - tak já jsem prostě příklad, jak mohlo to "nedával" skončit.

nijij
6. kvě 2022

@merope to je omyl i když budeš na sluníčku běhat nahatá nedoplnis vitamin D v dostatečném množství snad jen 10% ale to bych kecala, právě že každému i dospělému chybí vitamin D. Jen je prostě vsugerované že stačí se projít na sluníčku a vyřešeno. A jak sama píšeš i ty jsi ho měla málo 🙂 takže bych to moc nepodceňovala.
U nás Vít D bereme celá rodina, celý rok ( jo v létě ne každý den ale minimálně 2-3x týdne ano) dle krevních testů hladina Vít D je v normálu

merope
6. kvě 2022

@nijij Jj, podceňovat se nehodí - ale když se nedá, netřeba panikařit 🙂.

nijij
6. kvě 2022

@merope to určitě ne, k panikaření jsou jiné věci 😉

aselluska
6. kvě 2022

@merope ano, takže to není zase tak častý jev, že to hned způsobí křivici každému

slecnami
autor
6. kvě 2022

Díky, holky, za všechny příspěvky... Já jsem na sebe právě naštvaná, malá je mrňousek, má 8 měsíců... No budu dávat teď poctivě. Hlavně doufám, že jsem jí tím nezadělala na nějaké problémy; ale doufám, že když teď trošku navýšíme dávku, že se to doplní, kam bude potřeba... 🙏🍀

merope
6. kvě 2022

@slecnami Pozor, vitaminem D se dá snadno předávkovat, takže nedávat víc než řekne doktorka! 🙂

lidija1234
6. kvě 2022

@slecnami Ježíš já se teď díky tobě uvědomila že jsem ho malému minimálně už týden nedala 🤦předtím jsem dávala Biogau s D a jak nám to došlo zapomněla jsem dávat aspoň Decko 🤦

emillyhk
6. kvě 2022

@slecnami S tím déčkem opatrně, nepředávkovat. To u takhle malých dětí taky není dobré.

chris_n
6. kvě 2022

Já ho u obou dětí skoro nedávala....

chris_n
6. kvě 2022

@merope jestli si měla křivici, tak ji máš dodnes ne ? To přeci samo neodejde

chris_n
6. kvě 2022

@nijij já mám Dcko dle testů ok, a to ho nijak nedoplňujem

chris_n
6. kvě 2022

@slecnami nenavysovat. Dávat standard. Vigantol je pěkný svinstvo

merope
6. kvě 2022

@chris_n Hele, netuším, předávám, jak mi rodiče řekli. Tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Křivice se ale píše, že se to normálně léčí. Každopádně papíry na rehabilitační plavání mi doktorka podepsala na ZŠ úplně bez problémů, tipuji, že pak se to normálně už nazývá skolióza, ale to netuším. Rozhodně v papírech mám skolióza a nikoli křivice 🙂. Korzetu jsem se vyhnula nějak docela natěsno (ač v 15ti doktoři strašili i operací).

chris_n
6. kvě 2022

@merope tak horské sluníčko jsme jako děti dostávali asi všichni. Ale asi jak píšeš, nakonec je to skolióza. Myslím, že křivice je víc než to

20190418
6. kvě 2022

No nevím, syn nikdy vit D nebral a je to zdravý sedmilety kluk. Nikdy nebyl pořádně nemocný a křivý taky není🙂 . Neříkám, že je to zbytečné, ale zas by to asi chtělo trochu nadhledu. Doplňování vit. D je otázka posledních pár desetiletí. Bez něj dřív také děti žily a nebyly automaticky křivé. Já se prostě držím toho, že pravidelný pobyt venku za každého počasí a pestrá strava je nejvíc. Hlavně nepanikar a nenech si namluvit, že nutně potřebuješ nějaké doplňky stravy, jinak tvoje dítě nebude zdravé. Je to fajn, ale není to rozhodně nezbytné za normálních podmínek.

nick1234
6. kvě 2022

@nijij přesně tak, a hlavně bych se neohanela tím, ze za nás se nedával a taky žijeme😒 ještě moji rodiče pamatuji, jak jim nutili rybí tuk (což je hlavní zdroj vitamínu D), já ho třeba dávám synovi i teď - moellers je dokonce i od narození. Nebo ještě máme takové zele rybičky s rybím tukem👌. Takže jestli jsi ho teď krátkou dobu nedávala preventivně, tak to asi neznamená, ze by ji hrozilo nějaké onemocnění více než ostatním dětem, ale rozhodne bych to nepodcenovala. I já beru přes zimu a na jaře rybí tuk (přiznám se ze ne úplně pravidelně, ale jak na době začnu cítit, ze jsem více unavená tak ho intenzivněji nasadim 👍😉)

merope
6. kvě 2022

@chris_n Víš co, diagnostika v 70. letech 🙂. "Povinný přidělený pediatr". Každopádně vitamin D mi pak mamka i nějak sehnala a asi to nebylo až tak strašné. Ono jestli jsem dobře pochopila, tak prostě to je progresivní onemocnění a je definovaný ten stav, který už je opravdu velký průšvih a pak je otázkou, kde říct jako že jo, to už je přesně ono nebo tohle je jenom menší průšvih a je to ještě vratné (a zda se to pak už jmenuje křivice či nikoli). Každopádně je fajn, že nynější maminky tento stav vůbec řešit nemusí, protože doktor D-čko předepíše a rozhodně situaci případně řeší a nezlehčuje.

guliii
7. kvě 2022

Hlavně tu dávku nezvyšuj to by jí opravdu dobře neudělalo. Drž se dávkování od doktora. Pokud se občas stane, že se kápne kapka navíc nic se neděje, ale nedávej pravidelně víc. To samé pokud zapomeneš nějaký den dát také se nic neděje.

snnya
12. kvě 2022

Ahoj, já taky zapomínám dávat ...Kolikrát ji ho nedám i třeba měsíc ... A pak dávám měsíc a pak zase zapomenu ...🤦 Občas se kvůli tomu cítím provinile a nezodpvene ... Jen aby jsi si nemyslela že v tom jsi sama.👌❤️

blondynka400
12. kvě 2022

@slecnami za mne buď úplně v klidu. Hlavně jestli jsi dávala Vigantol, tak to je pěkné svinstvo a vstřebá se stejně jenom minimum. Já u první dávala občas, u druhé vůbec a následky nemá ani jedna, naopak 😀 Jestli ho chceš dávat, tak ok nic tím nezkazíš, ale určitě ne syntetický Vigantol, zkus kouknout po lepších preparátech.