Můžu vyloučit autismus a asperger?

8. únor 2023

Ahojte,

kedze v rodine (bratrancova dcerka) ma asperger syndrom, tak sa informujem a zbieram co najviac informacii, aby som sa mohla ukludnit, ze moj syncek je zdravy.

Ma 22 mesiacov, a urobila som Mchat + Asdetected, a vsetko vyslo v poriadku. Nemali sme chvala Bohu ani jeden bod. Zaujem o deti ma, ked k nam pride maly v jeho veku chlapcek, tak sa hraju nahanacku, robia spolu bordel, aj ho obijme. Hraju sa. Ma ho rad.
Hraje sa podla mna pekne, tlaci auticka, napodobnuje ich zvuk, s hasicskym autom hasi akoze ohen, macika mojka, tlaci ho v kociku, dava nam pit caj, hraje sa s vkladackou, cita si knihy, teraz momentalne vsetko je u neho garaz, vsetko krmi aj zvieratka v knihe, aj auta. Ak niekto vonku place, hned sa na mna pozrie a povie, ze babo place. A ma smutny vyraz tvare. Miluje objavovat. Miluje nove veci, nove prostredie. Na ihrisku alebo len tak na ulici ide vacsinou za detickami, ale samozrejme niekedy si ich nevsimne, ked ma dolezitejsiu robotu, a to zbierat kamene a palicky. Je pozorny, rozumny, nema amoky, nie je hystercivy, pekne mi aj spinka od narodenia. Nie je vobec narocny. Je mu to jedno u koho je, len nech ho zabavia.

Co sa tyka komunikacie, tak ukazovat prstom zacal v 13 mesiaci, stale mi povie ahoj, ked vojdem do izby, alebo len tak ku mne pride, cca od 18m opakuje po nas vsetky slova, a cim dalej, tym viac sa zdokonaluje vo vyslovnosti, a pouziva tie slova tak pekne funkcne, pekne pouziva aj ano a nie, zatial vety netvori, vidim nabeh aj na spajanie slov (tato pod, mama daj), ale este nie aktivne. Dokonci posledne slova v riadku v basnickach, riekankach a pesnickach. S mojou pomocou vie pocitat do 10. Pamata si rozpravky, teda ak sa opytam, kto zjedol cervenu ciapocku, co mala cervena ciapocka v kosiku, tak vymenovat vie, atd. Ma podla mna super pamat. Ked ideme niekam, tak vecer to v slovickach zhrnie, zacne mi vymenovat, co videl. Ak mu pustim rozpravku v telke na max pol hodinu rano, ked sme este v posteli, tak vsetko komentuje, opakuje, ukazuje. Aktivne mu TV nepustam cez den, ani v pozadi...

Dala som ho na pol dna aj do jasli, a od prveho dna pani ucitelky tvrdia, ze akoby sem uz patril, pekne papal, hral sa, neplakal.

Jedine co mi tak vadi je to, ze sa necha krmit, pije iba z pohara so slamkou a odmieta mi kreslit. Nechce proste. Vysypem mu na stol farbicky, tak on ich ulozi naspat do boxu. Nieco minimalne si pofirka, ale nic moc... Odrazadla tiez 0 bodov. Radsej ho tlaci pred sebou. Je opatrny...

Podla vas, mozem tieto choroby 2 vylucit, alebo sa este treba obavat?

Dakujem pekne!

zrzinda
8. únor 2023

Nebojte se, určitě je zdravý ♥️ Na svůj věk je moc šikovný.

lachipie
8. únor 2023

Proč se bojíš konkrétně autismu a aspergera? Myslím, že máš naprosto zdravé dítě. Mimochodem mam autistu plus má další přidružené i vážnější diagnózy a není to konec světa, obohatil můj život zase jinak...

me_druhe_ja
8. únor 2023

Když to tak čtu, tak si uvědomuju, že jsem asi děsná matka, protože u dcery vůbec nedokážu takhle vyjmenovat podrobně, co dela a co ne. 😀
Možná je to i tím, že zbytečně nehledám problémy tam, kde nejsou... stačí mi to problèmy, co má starší...

zmrzlinka
9. únor 2023

Podle mne je to normální dítě.

autor
9. únor 2023

Ahojte, dakujem pekne, snazila som sa co najviac veci napisat. Ja viem, ze je zdravy, sikovny chlapcek, len to ma zaujima, ci to moze este prejst neskor do asperger syndromu, ci sa konecne mozem ukludnit.

mia_von_prag
9. únor 2023

Normálne dieťa.
Moj nechcel so mnou vôbec kresliť, až v škôlke ho to chytilo, veľmi rad teraz kreslí. Prve kresby len cmaranice a po polroku skoro som odpadla, normalne hlavonozcov a auta. Ale doma stále nechce 😁

cilkat
9. únor 2023

Ano. Uklidni se.
1) stresem ničemu nepomůžeš
2) s Aspergrem se dá žít. Plnohodneotně a dobře žít.
3) z toho, co píšeš, mi fakt nepřijde, že by tam nějaká porucha autistického spektra byla (mám doma dítě na hraně autismu. Ne, nejsem diagnostik 😉 )

atraps
9. únor 2023

Moje dcéra kreslí líp než já🙂 má 7. Když sem byla malá, neuměla sem nakreslit ani obyčejný dům 🏠.
Diagnózu nemám žádnou.

blankaskubickem
9. únor 2023

Nestresuj se a tak moc ho nepozoruj a nezkoumej. Je ohromně šikovný a autista by se ti rozhodně takhle krásně v jaslích neadaptoval. Něco o tom vím, mám autíka doma. I když - každé dítě je jiné, na každé působí něco jiného a každému vadí jiné věci, zrovna jako každému jinak zabírají léky... Ale podle toho, co píšeš, je to úplně pohodové a "normální" dítě 🙂