Jaký je rozdíl mezi autistou a aspergerem?🙏🏼

26. čer 2022

Ahojte, ja by som sa chcela opytat, aky je rozdiel medzi autistom a aspergerom? Su priznaky od cca 9 mesiacov u oboch viditelne? Ja som vyplnila zo zaujimavosti M-CHAT u 15 mesacneho synceka a pri jednej otazke podla mna mame bod. Vadi to?

Otazka znie: Hrá sa Vaše dieťa tak, že napodobňuje niečo alebo hrá sa s predstieraním niečoho? (napr. napodobňuje, že pije z prázdneho pohárika, napodobňuje, že telefonuje alebo napodobňuje, že kŕmi bábiku alebo plyšovú hračku?)

Nerobi mi tieto veci. Robi mi ale to, ze sam od seba vyberie napriklad metlu zo spajze a zacne zametat, alebo ked uvidi hreben alebo zapocuje toto slovo, hned napodobnuje ako sa treba cesat, ked ma hreben tak ucese aj mna ked ho poprosim (akoze), alebo ciapku si prilozi k hlave, okuliare na oci, topanky a ponozky k nohe. Na povel ale da jest macikovi alebo umyje jeho zubky. S malymi autickami a kockami sa nehraje, bucha ich o seba a iba ich rozhodi a strasne sa mu to paci. Velku tatrovku ale tlaci pred sebou. Co sa tyka telefonu, tak ho odhodi, ale ked ma ruku prazdnu a pytam sa ako treba telefonovat tak to ukaze rukou. Zaujimaju ho knihy, ale velmi. Cita si akoze, ukazuje v nich vsetko, stlaca gombiky, prichadza ku mne s knizkou v ruke, aby som mu citala. Pomaha mi pri prani, sem tam da pradlo do pracky, ale vacsinou ich dava von, ale napriklad vie ju v spravnom poradi zapnut. Vyberie mi aj nausnice z usi a dava si sebe. 🤦🏻‍♀️ A celkovo opakuje po nas pohyby a cinnosti a velmi nas sleduje co robime a hlavne moje usta a snazi sa napodobnovat slova. Hovori mi mama, a velakrat ked aj ukazuje zakrici, ze mama, aby som sa pozrela, v obchodoch na vystavene figurky krici a ukazuje baba. Teraz sa mu zapacili aj pohyby NIE/ANO, tak ich robi aj z nudy, ale velakrat sa natrafi aj na odpovede. Teda odpovie tymto stylom + niekedy aj pocujem slovne ano a nie.

Tieto veci nepatria asi pod tu otazku, ze? Toto su ine veci? Ked M-CHAT vyjde dobre, tak aj autizmus aj asperger moze byt vyluceny?

Bojim sa tychto chorob velmi.

Dakujem velmi pekne!

xxx3d
26. čer 2022

tvoje dítě má 15 měsíců a ty pozoruješ nějaké odchylky ve vývoji, nebo máš z těch odchylek strach a nechceš, aby je tvoje dítě mělo?

marge_s
26. čer 2022

Ale jak to, ze to nerobi? Robi, vzdyt to sama pises. Vypada uplne normalne. Je tam jeste neco jineho, co te znervoznuje?

marimanta
26. čer 2022

Ten "test" jen pro děti 18m, za tři měsíce může být vše jinak.
Aby se mluvilo o možnosti poruchy, jsou třeba min. 3 body.
Aspergeruv syndrom stejně jako autismus patří do poruch autistickeho spektra.
Podle popisu máš uplne v pořádku dítě...
Jinak naše dítě mělo myslím šest bodů a autista není (ale má mentální retardaci).

autor
26. čer 2022

@xxx3d presne tak, bojim sa, a skusila som vyplnit ten m chat, ako sme cca na tom

marimanta
26. čer 2022

Tak ho prosimtě nevyplnuj, nehledej problémy, kde nejsou, a jdi ven, je tam hezky 😉

xxx3d
26. čer 2022

poradím ti, strach je nejhorší vládce, nepodléhej mu. mohlo by se ti stát, že z toho strachu napasuješ normálnost na odlišnost ...
z toho co jsi napsala, máš šikovného chlapečka, vyjma toho, u dětí jsou tři měsíce moře času... co neumí teď, za tři měsíce klidně umí s přehledem, dotazník je od roku a půl kvůli něčemu, tak si užívej svoje miminko a nenechej se převálcovat strachem.

journals
26. čer 2022

Hledas problemy tam, kde nejsou a uplne zbytecne. Aspergeruv syndrom je forma poruchy autistickeho spektra. Bojis se, ani poradne nevis vlastne ceho.
Dotaznik a jeho vyhodnoceni je velmi, velmi orientacni, urcen pro starsi deti a i u tech starsich nemusi byt kladna odpoved vypovidajici. PAS se diagnostikuje slozite, neni to jen o jednom dotazniku

autor
26. čer 2022

@marimanta
@xxx3d
@journals ahojte, ste velmi zlate, ze ste odpisali, a mate uplne, ale ze uplne pravdu. Som sprosta. Podlahla som strachu. Stacilo sa mi pozriet videa o tychto veciach a uz hladam, riesim sprostosti. 😑😑😑

michaela666
26. čer 2022

Vždyť tvůj syn při hraní napodobuje. V jeho věku je česání, dávání čepice na hlavu, zametá, plnění pračky prostě hra. To všechno viděl u tebe a bez problémů se to naučil. 🙂 Za týden může umět další věc nebo klidně tři.
Nestresuj se a užívejte léto. 😉

autor
26. čer 2022

@michaela666 ano mas pravdu. Akurat sme tu mali chlapceka 2,5 rocneho a hrali sa, spolu buchali obidvoma rukami fit loptu a trhali casopisy, cistili kefkou podlahu, moj maly sa strasne smial na nom a napodobnoval ho fest.