Jak se připravit na změnu - já do práce, dítě do školky?

klarisa6
24. zář 2016

Ahojky, jak se připravujete na změnu? Ranní vstávání, asi ve stresu, honem vzbudit a vypravit dítě, kterému to trvá, pak šup do školky a do práce. Fungovat v práci. Pak honem do školky vyzvednout mrňouse, nakoupit, domácí práce, zabavit mrňouse, atd....
Já mám tedy ještě asi necelý půl rok čas, ale už teď mě to straší, že to nedám...
Pro mě tedy bude asi nejhorší to ráno všechno stihnout. Já nemám problém se vstáváním, ale bojím se, že to s mrňouskem nebudu stíhat. Jak jste to zvládali vy?
Prosím o rady, jak se připravit na změnu... díky.

eimmy
24. zář 2016

ahoj, chce to natrénovat... zkoušet si to pár týdnů dopředu, ráno vstát nachystat si snídani, oblečení večer před, dát si dostatek času na probuzení prcka, ... bude to v poho uvidíš 🙂

bunny123
24. zář 2016

Taky mě zajímají rady, tak se háčkuji 🙂

tulena
24. zář 2016

Rano jsem vstala o 20 min. driv nez syn, namalovala a umyla se, nachystala jidlo pro nej, pak ho vzbudila, umyl se, najedl, ja mezitim najist, oblict, bez vetsiho stresu. Domacnost a prace a dite dohromady byla fuska, ne ze ne... po roce jsem sla na dalsi materskou a za ten rok si netroufam nic radit. 😀 😀

taniik
24. zář 2016

U nás to bylo celkem v klidu, v 5:45 budíček, obvykle v 6:10 jsme sedali do auta a odjížděli do školky (40km), já pak ještě přes město do práce. Teď máme školku v místě bydliště (zatím tam žádnou úlevu nevidím). Pro mě je nejhorší to vstávání, a taky bojuji s tím že se mi nechce chystat si věci večer.

jjustyna
25. zář 2016

Já mám do budoucna strach jen z toho vstávání. Mám syna ve školce a roční dceru a syn je právě ráno zvyklý na dost pomalé tempo. Snídá asi tak půl hodiny, neodejde bez toho aby nakrmil kočku. Abych se o kočku postarala já, to nechce, protože je chválený za to, že ve 4 letech se dokáže sám starat o svého mazlíka. Samozřejmě chce ještě chvilku kočku hladit, třeba si i zapnout jednu pohádku..... když je potřeba pohnout, že někam jedu nebo potřebuju něco vyřídit a tak to urychlím ráno, tak to zvládne, ale furt něco huhlá a je naštvaný, ale přizpůsobí se. Tak uvidíme...

lamarika
25. zář 2016

Ráno vstávám o 30 min dřív než děti. Děti budík tak aby měli shruba 45 min na snídani a převlečení. Než je vzbudím, tak nachystám svačiny, oblečení, snídaně a sebe trochu upravím. Pak už jen porozvážet do školky, školy a já do práce. Ráno si dej na vše dostatek času, nech si radši časovou rezervu a je to v klidu 😉

lenka5731
25. zář 2016

@klarisa6 mne přijde spíš horší po celodenním shonu dorazit s jazykem na vestě odpoledne domu s detmi a hned zase začít fungovat. .. potřebovala bych aspoň hodinu úplne v klidu a hlavně s nikym nemluvit, abych se srovnala a mohla fungovat dal. Ráno je oproti odpoledni ještě fajn.

lenkaluk
25. zář 2016

@klarisa6 urcite to zvladnete, na zacatku dodrzovat:
# idealne mit pripraveno, pripadne aspon promysleno, co ty na sebe a s sebou do prace /pripravena kabelka, svacinka, atd./
# to same pro dite /nahradni obleceni, atd./
# ty vstan rak, aby ses co nejvic pripravila, obleceni, malovani, atd.
# dite vzbud s predstihem, aby se rozkoukalo, v klidu obleklo, nasnidalo plus treba kratka pohadka
# nechavat na vsechno rezervu /pobrinda se u snidane, nejde rozvazat tkanicka, nejde neco najit, atd/
Nastupovala jsem vloni do prace, 2letak do skolky, ktery se sam neoblekl, neobul, atd. Takze jsem vstavala sama o hodinu driv, prichystala sebe /myju si rano vlasy/ a s hodinovym predstihem pred odchodem do skolky budila malou. Stihaly jsme to krasne. Pak uz jsme zajely rezim a casy se zkracovaly. Taky mala se uz umi trosku oblect sama.... je to na zacatku narocne, ale dobra organizace vyznamne pomuze😊

mahulena
25. zář 2016

@lenka5731 souhlasim, Leni, jsem vic jak 3 roky v praci a tohle me trapi taky nejvic. Mam narocnou praci a je to tezke. Do toho ted 2x skola...
Pro zakladatelku diskuze, neboj, do prace pujdes na jare, vstavat budete za svetla, prvni plus🙂, a neboj, pujde to, hlavne se neprepinat, ja chodim spat hned jak ulozim deti, kdyz si telo rekne. Jinak na ranomje vzdy vse pripravene, ja vstavam v 5,30 a deti v 5,45, kdyz vstavaji pozdeji, ptz se jim nechce, tak je to stres, v 6,30 odchod, ale je to ondodrzovani ritualu, je to tak kazde rano, zvykli jsme si vsichni. Drzim palce 🙂

pavlakafka
25. zář 2016

Já bych měla jít do práce taky až na jaře. Ale malá už do školky chodí. Chci aby si zvykla. A vlastně já taky.Zatím ladíme detaily a zjišťuji kolik času ráno potřebujeme. Před nástupem do školky, jsme zkoušeli vstávání nanečisto. Taky by určitě pomohla občasná výpomoc se školkou od manžela, babiček, dědečků, jestli tu je možnost.

whitechocolate
25. zář 2016

My se na nic dopředu nepřipravovali. Ráno vstávám v 5:15 a vše připravím, abych se o sebe, když vzbudím dítě v 5:45, už nemusela starat a v 6:30 už stojíme připravení u školky až odemknou. Zjistili jsme, že je to tak lepší, než kdybychom vodili dítě na osmou do školky, to už je docela pozdě a dítko se doma už tak rozsedělo, že už se mu do školky ani nechtělo.
Ale přidávám se k ostatním s tím, že horší je to odpoledne, to se domů dostanu v pět a nechce se mi okolo domácnosti nic dělat, navíc naší malé se ve školce nelíbí, takže se na mě ještě víc fixovala a jak dojdu domů vůbec se mě nechce pustit, takže do večera už si spolu jenom hrajeme a za celý týden vlastně neudělám doma vůbec nic.

brunetka11
25. zář 2016

No není od věci vychytat časovou rezervu na ráno.
Každý večer připravím hrnky na čaj, základ snídaně a svačiny. Dětem oblečení.
Ráno vstávám o půl hodiny dříve, připravím snídani na stůl. Jemně probudím děti, přenesu je k muži do ložnice, kde se proberou pořádně.
No a hodně peču a vařím o víkendech. Ráno to jen vytáhnu z mrazáku. Do út-st jedu na předem uvařeném jídle na večeři. Nebo jeho částech (takže salát s masem apod.) .
Hodně nám pomohl nákup Roomby a Braavy (e-robot vysavač a mop). Bez myčky a sušičky si to celé už raději ani nepředstavuji.

Držím pěsti, ono si to sedne ,-)

mysicka_lb
25. zář 2016

Ahojky, řeším teď něco podobného. Máme také půl roku do konce RD. Chceme to s manželem udělat tak, že se teď na ten půlrok vystřídáme, já půjdu do práce a on bude na rodičovské dovolené. Já tedy začnu pracovat s tím, že je o malého postaráno a nemusím řešit ranní vstávání a vypravování do školky. Budu se sousředit jen na tu práci (bude nová, nevracím se na původní místo). Zároveň souběžně s tím si bude malý zvykat na školku, našli jsme soukromou, kde je možná pozvolná adaptace (nejdřív si tam chodí hrát s rodičem, pak se tam nechá třeba na hodinu hlídat, pak na dvě dopoledne v týdnu atd.). To bude na manželovi, aby tam malého vodil. Až pak nastane ta chvíle, kdy budeme pracovat oba, bude to masakr, protože práce, školka a bydliště jsou daleko od sebe a ta práce (která teda ještě není jistá) je v takové pr...., že tam jezdí spoje jednou za uherák a ještě se musí jít 2 km pěšky. Chci si teď dělat řidičák, který by mi to výrazně ulehčil, a pokud by se nezadařilo, musela bych si asi zaplatit někoho, kdo by malého do školky vodil místo mě. Jsem obecně pro to, aby člověk využil cokoli, co mu situaci ulehčí. I kdybych měla zaplatit někoho, kdo mi oblečeného prcka převezme před barákem a doveze do školky, je to pro mě hodina a půl úspory času každý den (nejsou navazující spoje) a pro tu paní (např. důchodkyni) otázka půl hodinky. To samé jídlo, není přece nutné si hned po příchodu z práce stoupnout ke sporáku a vařit teplou večeři, ale jsou lidé, kteří to tak dělají a žijí v domnění, že to jinak "nejde". Jsem ochotná a schopná zkrouhnout ty domácí práce na nezbytné minimum a počítám při nich i s manželem. Fascinuje mě, když se někdo chová jako samoživitelka, a přitom není....

sedivka
25. zář 2016

@klarisa6 ja byh z toho nedelala takovou vedu. Vstavame v 7.15, v 8 vyrazime do skolky a do prace. Rano ho vzbudime stejne jako nas. At se rozkouka, nasnida. Neexistuje teda pohadka, u te by se rano zasekl. Ty ma o vikendu, oblece se stejne jako my a jdeme. Je to jen o popohaneni, aby u tech veci nezustal extra dlouho a trosku to odsypalo, ale zbyde cas i na srandu. Nakuo delam 1x tydne, vyuzivam rozvoz nakupu, takze do supermarketu nechodim. A uklid tak nejak po castech fackuju kazdy den trosku a 1x za 14dni prijde pani na uklid. To rozhodne doporucuju, i pani z vasi vesnice. Pomuze to pofackovat ty vetsi veci, rozhodne to neni nic draheho a usetri to hodne casu...

luj89
25. zář 2016

@sedivka Můžu se zeptat, co u vás paní na úklid všechno dělá?

lenkaluk
25. zář 2016

Pani na uklid taky doporucuju. Uzasne investovane penize😊. U nas umyje podlahy, vyluxuje, umyje zachody, koupelnu, linku, otre prach a protoze ji to bavi a chce, aby to po jejim odchodu v dome hezky vypadalo, tak porovna polstarky na gauci, dcerce plysaky a taaak... v podstate uz nemusime uklizet, jen treba zametu/vyluxuji drobky po dcerce pod stolem nebo u linky, podle potreby, pokud ma byt nejaka vzacna navsteva.

kyti75
25. zář 2016

Mam 3deti a horsi nez rana mi prijdou odpoledne. Jsem unavena a jeste se venovat detem, chystat jidlo atd.
Vecer jim nachystam hromadky, rano maji presne dane, co, kdy a jak a vi, ze kdyz se neoblecou, pojedou v pyzamu, kdyz se nenasnidaji, budou hlady. Nastesti se to zatim nestalo.

sedivka
25. zář 2016

@luj89 umyje koupelnu, utre prah, vyluxuje, vytre, umyje kuchyn. Takze mezitim to muzu v pohode solichat a nemusim slozite gruntovat. Jen luxuju a parkrat vytru, max umyju jednou zachod nebo vanu.

mahulena
25. zář 2016

@kyti75 presne, nejhorsi je ta unava:(, ono se to nakumuluje..., jinak samozrejme to neni jen na me, pomaha manzel, a to vyznamne...
sedivka - je rozdil, pokud vstavas v 5.30 nebo v 7.15, zde citim nejvetsi rozdil...:(, na me se nejvic podepisuje unava, jinak se da zvladnout opravdu vse

klarisa6
autor
25. zář 2016

@eimmy V poho??? ☹ no nevím 🙂 bojím se toho začátku, než se to srovná a zaběhne. Jak u mě, tak u mrňavky. A taky doufám, že zaměstnavatel bude v těch začátcích ohleduplný, kdybych chodila zprvu pozdě... 😒 ...Nerada bych, aby mě vyhodil...

klarisa6
autor
25. zář 2016

@lamarika Děkuji. Když jsem to tak počítala i s tou časovou rezervou, tak budu vstávat asi v 5 hodin ráno 😒 Vzbudit sebe, umýt se, dojít se psem, vzbudit mrňavku, snídaně, obléknout, + rezerva, to snad za hodinu stihnu. Pak šup do školky a já na 7 hodinu do práce. Otevírají školky takhle brzo? Když já mám být už v 7 v práci!

lenka5731
25. zář 2016

@mahulena presne tak, se 2 školákama je to velmi narocne . S jedním školkacem je to ještě relativne dobre, žádna příprava svačiny, aktovky, ukoly... A když se po návratu z prace dite vzteka u úkolů. ... to je jako hrát si se sycicim papinakem 😀

klarisa6
autor
25. zář 2016

@lenka5731 Jo tak to si taky říkám. To odpoledne, jak to budu stíhat,... a nepadnout u toho 😀 ...a fungovat...

lenka5731
25. zář 2016

@klarisa6 školky otviraji ruzne, zjisti si, jak je to u vaši. .. Ráno kdyztak dceru obliknes, do ruky ji dej nějakou buchtu. .. v tyto dny netrvej na nějakých výchovných zásadách. Jako prioritu mej bez stresu se dostat do prace 🙂 Režim a systém vybudujete časem.

klarisa6
autor
25. zář 2016

@lenkaluk Jojo, to si také říkám, mít vše na ráno připravené a plus ta časová rezerva. A jen skočit do oblečení, k umyvadlu a ke snídaní, vyvenčit psa, popohnat a pomoct dcerce. No bude to frmol 😒

klarisa6
autor
25. zář 2016

@mahulena Ano. Taky si říkám, mít vše připravené. Ale toho začátku se bojím, než se to všechno pro mě a dcerku zaběhne, to budou nervy 😒 ...a čím víc se nám to blíží, tím více se mi klepou kolena 🙂

klarisa6
autor
25. zář 2016

@whitechocolate To je fakt, i ty odpoledne mě taky straší, se dopotácím domů a pak ještě nastane druhá pracovní doba doma, docela šílený, ale člověk si asi zvykne a půjde to, ale zatím mě to děsí 🙂

mon_88017
25. zář 2016

@klarisa6 mně pomáhá "připravit si dopředu"-večer si udělám hromádku s oblečením pro dceru a pro mně, do lednice si pro ni připravím něco na snídani. Já ráno vstávám v 6:00, v klidu se umyju, obleču, namaluju obličej na hubu, nakrmím kočku, uvařím kafe a čaj a ohřeju mlíko. Dceři vyhlašuju budíček v 6:45 a nejpozději v 7:15 odjíždíme do školky (asi 5km do vedlejší vesnice). Do práce se dostanu podle toho, jak moc je zacpaný město. A odpoledne dojedu do školky, společně s dcerou vaříme večeři (vetšinou něco rychlýho, aby se stihlo jít třeba ještě ven, dokud je hezky), roztřídíme prádlo na praní, něco málo poklidíme, připravíme svačiny, připravíme oblečení... Jo, je to votrava, ale dá se to, akorát všechny ty domácí práce s dítětem za zadkem zaberou třikrát víc času a námahy 😅

klarisa6
autor
25. zář 2016

@brunetka11 Jojo sedne, ale než si to sedne, tak to bude boj 😖 ... 🙂 ...Ale díky za dobrý nápad - si jídla některá předvařit do mrazáku, to je fajn, pak alespoň ušetřím v týdnu trochu času.

mon_88017
25. zář 2016

@klarisa6 a pod jídla z mrazáku se podepisuju taky, pokud máš čas uvařit o víkendu ve velkým a pak si to zamrazit, v tejdnu jako když najdeš 😎 Já to koliktát ošidila i kupovanou hotovkou, pyšná na to teda nejsem, ale doma nikdo nic nenamítal 😀