Dvouleťák úplně otočil spánkový režim 😞

novynka
15. pro 2015

Ahoj holky, musím říct, že mě nikdy nenapadlo, že tu budu chtít řešit spánek mého dítěte, vždycky jsem byla dost obětavá a třeba v roce a půl jsem ještě dítko před spaním chovala! :D Ale teď už mi dochází síly. Jsem v 7. měsíci těhotenství, chování jsme samovolně odbourali, ale poslední týdny náš dvouletý synek úplně otočil ve spaní :( Ještě donedávna spinkal ukázkově, ráno třeba i do půl 9, po obídku od 1-3 a večer v 8 už zase usínal, v noci se budil tak akorát na mlíko. Za to teď ráno spí minimálně do 9, odpoledne spát pořád chce zhruba stejnou dobu, ale večer usne nejdřív v 9, někdy i v 10, a kolikrát se v noci i vzbudí a třeba dvě hodiny zase nespí, jen kouká a převrací se. Na usínání ho teda mám u sebe, takže když se v noci vzbudí a nemůže spát, leze za mnou do postele, tudíž nespím ani já ;( Zkoušela jsem zrušit poobědový spánek - odpadnul v 6 u večeře, chvilku si bucnul a zase ožil. Ráno ho nechávám spát nejdýl do 9, jednak mu zas nechci každý den zkracovat noční spánek, když je kolik hodin vzhůru, a hlavně se chci po probdělé noci vyspat i já, takže dřív jak v půl 9 ho budit se mi opravdu nedaří. Už přemýšlím nad nějakými homeopatiky na spaní nebo cokoliv, po čem by proboha spal... Bojím se, že to bude až do porodu, už teď se mě samotný špatně spí, a co bude po porodu s miminkem si nedovedu představit... prosím o jakoukoliv radu nebo aspoň podporu, že to není jenom u nás a třeba to časem samo přejde... díky 🙂

ev.ka
15. pro 2015

Po "o" spaní bych úplně nerušila, jen zkrátila na tu hodinku maximálně, nebo i 40 min 😉
když pak začne dřív usínat, ranní vstávání by se mohlo upravit samo.
Držím palce

sapinek
15. pro 2015

neporadím, ale třeba uklidním 🙂 my měli vždy problém se spaním. Děs běs, ani to nebudu rozepisovat, bylo by to na dlouho. Ale teď se nám daří, že dcerka spinká tak od půl 10 (někdy dřív, někdy dýl) tak do půl 7 do rána. Po obědě někdy nedá ani hodinku, ale stane se, že když je hodně unavená, tak spí i dvě. V noci často mívá hodinu aktivity (spíš k ránu) a sem tam se budí. Nemůžu si tento stav vynachválit :D je to pro mě balzám. Dříve se budila v noci třeba i co půl hodiny a já jsem do jejich necelých dvou let spala max.4 hod. denně, když se zadařilo. Někdy (často) spíš míň. Jsem také těhotná (6. měsíc), takže chápu a soucítím, protože spánku není nikdy dost! 🙂 Jinak kamarádce synek usínal pozdě - kolem 11. večer a ráno vstával dlouho - kolem 9. Nevyhovovalo jí to, protože je také těhotná (měsíc před porodem) a často už večer "padala na hubu". Odbourala mu odpolední spaní, týden trvalo, než se trochu srovnal a teď krásně usíná někdy i před 8 a vstává v těch 9. Po obědě si spolu na hodinku sednou a čtou, koukají na pohádky, prostě odpočívají, aby měl alespoň chvilku klid, když nespinká.

konidana
15. pro 2015

@novynka podle mne spí (má spát) více než potřebuje. Zkus postupně posouvat. Začni ráno budit dříve (postupně posunout vstávání třeba až na 8. ) polední spánek také posunout na dřívější dobu a zkrátit (např. 12-13h). A odpoledne pořádně utahat - procházky, hřiště, bazén, ... Mám zkušenost, že dětem stačí i 10 nebo 20 minut zdřímnutí. 30min až hodina je naprosto dostačující - oni strašně rychle regenerují.

helen_h
15. pro 2015

A jak přesně je synek starý?? Mně oba přestali přibližně v 2,5 letech spávat po obědě, pokud se ráno vyspali, dokud chtěli. Nevynechává syn někdy už odpolední spaní, že ho prostě nelze zahnat??

novynka
autor
15. pro 2015

@helen_h jsou mu čerstvě dva, minulý týden se mi dvakrát za sebou stalo, že ještě ve dvě odpoledne nechtěl usnout, což jsem vyřešila uspáním v kočárku :D ale další den třeba zdřímnul jen 10 minut v autě a do 8 večer stejně nevydržel :(

helen_h
15. pro 2015

@novynka A ta nespací delší pauza, to se budí každou noc? Nemá teď třeba více sladkostí před spaním nebo nepije více (že by ho budilo čůraní), prostě něco jinak, co by se dalo odbourat...
Jinak naše děti jsou spavci, takhle ve 2 letech vstávaly třeba kol 9 (schopní i později), odpolední psaní až tak půl 3 až 3, to se 1,5 hod vyspaly, jenže to je pak člověk zaháněl kolem 10 večer či lehce později. Ale naštěstí se v noci nebudily (jako ve smyslu být déle vzhůru či chtít v noci vstávat a hrát si, jako se mlely a kojily stejně).
A to i te´d, když choděj oba do školky a 5letý syn tam už samozřejmě nespí, tak je stěží zaháníme v těch 22hod. Prostě večer vydržej a vydržej...
Jako problém vidím jen ty noční pauzy, tak jestli to třeba nezpůsobuje něco z jídelníčku.

helen_h
15. pro 2015

Jo a to teď samozřejmě oba vstávají před 7 hod a stejně je nemožný, aby spali před desátou večerní.

no_title
15. pro 2015

Zkusila bych zkrátit spánek po obědě (max 40 min, víc ne) a pokud to nepomůže, tak nezbyde nic jiného, než ho budit dřív, ideálně v 7 ráno. Chápu, že je člověk po probdělé noci utahaný, ale děti pak rády posunujou dobu, kdy jít spát. Vím o dětech, co ještě o půlnoci měly oči jak žárovky (a samozřejmě to dospávaly dopoledne). První dny budou asi krušné pro vás oba, ale pak se to urovná.