Dítě nespí! Co byste poradily? Kdy se to srovná?

matovamama
24. únor 2021

Ahoj maminky,
mám velmi aktivní mimčo - 2 měsíce. S tím, že je neklidnější než ostatní miminka jsem se smířila. Potřebuje neustále něčím stimulovat, aktivity po chvilce měnit. Tak koukáme na kontrastní leporela, hraje si s hrazdičkou, houpáme, zpíváme, unavujem oči kolotočem..prostě všechno, co vás napadne. Syn se při tom i unaví, zívne si, ale není prostě schopný zabrat. Takže po chvilce, co nemůže usnout začne ječet, přetáhne se a je to celé v hajzlu - určitě to znáte 😀. Snažím se uhoupávat, zpívám, pouštím bílý šum, nechávám ho u sebe na prsu, ležím s ním v posteli, někdy to zabere, ve chvíli, kdy cítí, že ho jdu položit do postýlky se vzbudí a začne ječet, někdy nezabere ani to. Naštěstí nám hodně pomohl hojdavak, takže ho přes den uspávám v hojdě (když usne, tak maximálně na hodinku), ale také nechci, aby si na ní tolik zvykl, ráda bych, aby uměl spát i jinde. Přes den ho uspím i v kočáře, ale jakmile ho z něj přendavám, vzbudí se a je to.
Přes den se s tím ještě člověk popasuje, ale v noci je to horší. Má pravidelný rituál - koupání, kojení, postýlka (večer je jediný čas, kdy v ní zabere), zpívání a bílý šum. To usne, ale za dvě hodky je vzhůru a nezabere do rána. A to jsem ho začala po prvním nočním kojení brát k sobě do postele a nechávala ho napojeného na prsu a spala s ním. Pořád s sebou mele, odpojuje se, pak zase prso hledá, dudlíka nechce, knourá, když usne, tak na čtvrt hodiny a jedem na novo.
Holky, kdy se to srovná? A máte nějaký trik, co s těmihle dětmi? Mám ho nechat v postýlce vyřvat (moc se mi popravdě nechce)? Jsem hotová, mám kruhy pod očima jako panda.

Děkuju 🙏👶❤

malenka3
24. únor 2021

Upřímně? U takhle malého miminka ber, co máš - pokud najdeš způsob, jak ho uspat (hojda), nevzdávej se ho jen pro tvůj pocit "nechci, aby si zvyknul". Ty malý miminka si tyhle zvyky mění, takže to jistě nebude trvat věčně. Moje aktuálně 15timěsíční si mění styl uspávání co 3 měsíce, takže už máme asi 4x způsob. S prvorozenou to bylo to samý, když už to fungovalo, tak se to zas změnilo a musel se hledat jiný způsob. Teď ji večer uspávám (tu mladší) u kojení, přes den buď v kočáru nebo nosítku.

matovamama
autor
24. únor 2021

@malenka3 Děkuji, já se akorát bojím, abychom si tou hojdou na sebe nepletli bič :D. Ale probdělých nocí v obýváku houpajíc hojdu už bylo taky hodně 🙂

zelenaesmolda
24. únor 2021

@matovamama a nema tech podnetu naopak moc a proto nemuze zabrat?

any01
24. únor 2021

U nas se to zacalo srovnavat cca 6-7 mesic s tim ze mala je porad hodne ziva a musim ji mnohdy v posteli drzet aby se nepretacela a nelozila... Jinak do te doby mi usinala jen houpanim na balonu i tak nekdy v noci houpeme, nekdy se v noci vzbudi a je 2-3h vzhuru a chce lozit strasne se vzteka kdyz ji to nechci dovolit a nutim ji spat 😀... Jinak aby spala v postylce neprichazi v uvahu stoupa si a pousti se a boucha se do hlavy a pak rve a ja uz si i zvykla ze ji mam vedle sebe a muzu ji usmernovat, dali jsme postel ke zdi a je to super ze se nebojim ze nekam spadne 😊 Za chvilku bude mit 8 mesicu a musim rict ze o proti tomu co to bylo uz je to super... Nebo jsem si jen zvykla 🤭 preji pevne nervy a at si brzo najdete co vam bude vyhovovat 😊 Vzdy se uklidnuju ze je to jen obdobi ktere jednou prejde a do puberty to trvat nebude 😀

malenka3
24. únor 2021

@matovamama ten bič si pleteme pořád. Může se to stát, ne že ne. Můžeš zkoušet jiný způsob, ale než se trápit něčím, co možná nenastane, tak si radši užij to, že víš, jak na to teď. Já u prvorozené řešila tolik věcí a ono to nějak vyplynulo. Teď u druhé zase některé věci řeším, ale vím, že je moc nevyřeším, nějak to bude.
Malej je zatím fakt maličkej. Minimálně do půl roku pojedete hodně na vlně velkého propojení. Dej si to jako takovou psychologickou hranici, že budeš plně poslouchat, co miminko žádá a potřebuje, dřív bych na sílu rozhodně žádné změny z obvyklého a fungujícího nedělala. Věř mi, že ty změny přijdou samy jak poroste - budou nové podněty, vývoj, bude přirozeně víc unavený, žádné miminko nedrží stále stejné návyky pořád.

matovamama
autor
24. únor 2021

@zelenaesmolda Nemyslím si, vždy, když je vzhůru, děláme jednu aktivitu, dokud si nezačne stěžovat. A když vidím, že začíná být unavený, už ho jen uklidňuji,

matovamama
autor
24. únor 2021

@malenka3 Jo jo, děkuju, snažím se to brát podobně a vidět světlo na konci tunelu 🙂) Ještě to vysvětlit partnerovi, který je tak trochu stará škola a má dojem, že malého rozmazluji :D

malenka3
24. únor 2021

@matovamama 🤦‍♀️ tak to je zcela jiný problém 😂

madbetka
24. únor 2021

My matky si to občas komplikujeme samy. Existuje způsob, který miminku vyhovuje, ale my ho nechceme moc dělat, "aby si dítě nezvyklo". Je to maličké miminko, neumí si ještě vymýšlet a nejde ho rozmazlit, ono jen chce uspokojit své potřeby. Já mám taky oblíbený způsob usínání, věci, které mám a nemám ráda, dítě to nemá jinak 🙂
Já jsem moc pohodlná na to, abych dítě něco přeučovala po svém, u nás když něco fungovalo, tak jsme to dělali a děláme stále. U všech tří dětí to vždycky nakonec samo nějak přešlo, ty způsoby se měnily, ale rozhodně si stojím za tím, že se vyplatilo poslouchat potřeby dítěte, nejen naše vlastní. Ony to ty děti pak vrací zpátky 🙂
Máš maličké miminko, které potřebuje v tuhle chvíli jen jedno - mámu. Ne nadarmo se mluví o čtvrtém trimestru 🙂 Mám jedinou radu - dělej to, co miminko chce a potřebuje. Máš šátek/nosítko? Přes den spi prostě s ním, s jedním dítětem to zatím jde.

matovamama
autor
24. únor 2021

@madbetka Asi si to komplikujeme, máš pravdu. Nosítko mám, ergonomické, ale vzpouzí se v něm, ted právě také sedím a jednou rukou houpu hojdu, jinak by mi zase šílel 🙂

madbetka
24. únor 2021

@matovamama Drž se, je to občas náročné, být maminka 🙂
K tomu nosítku - dětem se v něm občas nelíbí, protože je špatně nastavené. Kdybys měla možnost, aby to někdo zkontroloval, třeba by to pomohlo. Jinak ale doporučuji šátek, ten miminko krásně obejme, je měkký, lépe se přizpůsobí. Zdá se to těžké na navázání, ale chce jen trochu cviku, taky jsem se bála, že to nezvládnu. Děti v něm byly nejspokojenější a neuvěřitelně mi ulehčil 🙂

matovamama
autor
24. únor 2021

@madbetka Šátek jsem měla, ale ta naše chobotnice se neustále tak kroutí, že je pro mě nadlidský úkon ho tam nainstalovat, aby nebyl zkroucený. Tak jsem pořídila Manducu nosítko, posazení je správné, ale on si nemůže pokopat nožičkama a nemá rozhled, tak se začne vztekat 🙂. Ale už jsem ho jednou zkusila na procházce a hodku mi v něm venku spal 🙂

janule1940
24. únor 2021

@matovamama v poledne vám odpovím,až bude syn spát.mam bohaté zkušenosti s dcerkou.budu potřebovat i intimnejsi odpovědi-porod,medikace atd.muzu sem,nebo chcete do SZ?

matovamama
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
matovamama
autor
24. únor 2021

@janule1940 Můžete klidně do sz, děkuji.

jako_mala_holka
24. únor 2021

Uspavam malou jak ona "vyžaduje" a jsme spokojene obě... A samozřejmě s tím maji někteří lidé problém, ale víš co se říká... Komu se to nelíbí, ať si... 😁😉

hezz17
24. únor 2021

Nema tech podnetu az prilis?

lennus
24. únor 2021

@matovamama Vyřvat nikdy, to je špatná metoda, ztratil by v tebe důvěru. Ono se to změní, uvidíš, naše malá první tři měsíce pláč až řev, špatné spaní, hodně pomohl šátek a kontakt se mnou, naštěstí tedy spala v noci a dudlík jsem jí po dvou týdnech dala, má ho potvora na spaní doteď, kojena do 2,5, ale po třetím měsíci změna a jiné dítě, to už bylo i lepší se spánkem. Mrkni i na termín čtvrtý trimestr, zajímavé a pravdivé. Děti se první rok hodně mění, udělají velké pokroky a každé je jiné, dělej jen to nejnutnější, zapoj rodinu, ať si můžeš i sama odpočinout. Od půl roku u nás měly oba už nějaký režim spánku dopo a odpo. Držím palce!

vladienka
24. únor 2021

@matovamama ja mam pocit ze opisujete bezne 2 mesacne kojene dieta. Spi cez den v pohode v kociku? Tak sup na prechadzky 😄 proste treba robit to, co v dane obdobie dietatu vyhovuje a funguje, za mesiac to bude uplne inak. U nas to bolo tak- prve tri tyzdne stacilo polozit do postielky, potom sme dva mesiace uspavali na rukach (hodina az dve nosenia), alebo na fit lopte. Pak na brisku s dudlikom, pak na prse, teraz na prse plus tlapkanie po zadku v postielke. Ked nechcela prve 4 mesiace byt v kocarku, nosili sme.. vsetko prejde, vzdy je to len obdobie.

lennus
24. únor 2021

@matovamama Ještě doporučuju knihu Koncept kontinua. Mně vážně pomohl šátek a tím, že byla druhá, jela jsem už více intuitivně, u prvního jsem byla vyplesklá a furt něco řešila, on byl ale nedonošený. Čím víc lásky a kontaktu měla, tím větší důvěru ve mě měla. Dítě má v tom šátku i lepší vyhled a sleduje, co dělá maminka. A rozhodně to nebylo o tom, že by si zvykla a chtěla jen nosit, oni se postupně osamostatňují a tou jistotou v tebe se pak nebojí být samotní a vzdálit se, potřebují přirozeně pohyb, mění se, poznávají svět, teď je maličký a jsi pro něj středobod, děláš vše správně. U druhé byla u mě mantra - vše je jen období, vše přejde

michaela666
24. únor 2021

Mála - 1 měsíc - neumí sama usnout během dne. Večerní rituál vykoupat, nakrmit, pochovat, pusa a spinkat sama v postýlce nám jde hezky, ale přes den neusne bez breku a uspávání na ruce i 15 minut. Hned co jí tchýně viděla, tak říkala nechat vyřvat, přece nebudeš otrok. Upřímně bych na to neměla nervy. Možná ještě pracují hormony v šestinedělí, ale jen z té představy jak stojím nad postýlkou nebo odejít do jiné místnosti se mi chce brečet samotné. To podle mě není řešení.... Nezbývá než se obrnit trpělivostí, dělat co malý zrovna potřebuje a vydržet. Brzo bude líp.

vladienka
24. únor 2021

@michaela666 15 minut je podla mna minimum casu na uspavanie 😄 to dlhsie citam pohadku starsej.. neviem preco ludia ocakavaju ze deti zaspia same, samozrejme su vynimky ale pride mi prirodzene ze nechcu byt same..

me_druhe_ja
24. únor 2021

@vladienka Moje první dítě teda usíná samo krásně od začátku. Napřed jsem nakojila, položila a spal. Když jsem přestala kojit tak lahvička a spal. Pojem uspávání vůbec neznám. 🤣 Někdy teda usne až za dýl, ale v klidu si leží hraje s dudlíkem a vůbec nebrečí. Teď jsem moc zvědavá na to druhé. Zatím ještě moc malá, ale už teď mám pocit že to bude složitější než s klukem. Zatím například naprosto bojkotuje postýlku. Takže spí u mě na prsu. 🤦 To třeba syn nechtěl nikdy. Je prostě vidět jak je každé dítě naprosto jiné. 😭🤣

yvarp
24. únor 2021

V hojdavaku spala dcera přes den do dvou let, pak jsme se přestěhovali, už jsme ho nepověsili a od té doby spí normálně v posteli. Za mě hojdavak vynález století 😁 od narození spala jinak přes den jen v náručí, jak se dotkla postele, byla vzhůru 🤦

vladienka
24. únor 2021

@me_druhe_ja no ved ako som pisala, su vynimky, sle to neznamena ze ked moje dieta take nie je ze je nejake divne 😄

me_druhe_ja
24. únor 2021

@vladienka Žádný dítě není divný, jen jsou prostě různé a mají různé potřeby a je důležité, aby to rodiče vnímali. 🙂 Proto nemám ráda žádný "obecně platný rady". 🙂

michaela666
24. únor 2021

@vladienka Chovat a broukat 15 minut mi taky nepřijde nejhorší, ale na ten křik co to doprovází si pořád zvykám. Nemůžu chtít všechno hned, časem si vytvoří režim a naučí se usínat bez mého pochodování po bytě. Do té doby nachodím x kilometrů v malém bytě a možná u toho shodím nějaké kilo co zůstalo po porodu. 😀

vladienka
24. únor 2021

@michaela666 ja som asi zvyknuta, obe dcery mali koliky a vyslovene prervaly vecery, tak 1-2 hodiny revu ako hrom 😄 vsetko prejde

sawati
2. bře 2021

Úplně si pamatuju ten stav, kdy té naší princezně rostly zuby a chtěla skoro vyskočit z postele a i z nosítka. Naštěstí tohle bylo jen období, jinak se postupně ty noci zlepšovaly a dneska už spí celou noc.
Nám taky pomohlo přestěhování postýlky na jiné místo. Jak jsme byli zoufalí, tak jsme si domů pozvali proutkaře z www.geozdravi.cz co nám našel v postýlce špatné zóny a když jsme pak postel přestěhovaly, protože to tam bylo nějak blbé, tak hned tu první noc to bylo o dost lepší a vzbudila se snad jen 1 nebo 2x. Do té doby nám přišlo že je vzhůru snad každou hodinu. A pak už se to jen lepšilo. Možná ti v posteli nechce spát taky kvůli něčemu takovému.