Denní spánek u druhého dítěte. Jak řešit?

fifinka2020
10. lis 2022

Milé maminky, ráda bych se poradila asi především s těmi, co mají dvě a více dětí. Chci se poradit ohledně dcery, které je 14 měsíců, a spaní přes den je hodně náročné, respektive uspavani. Přes den mi neusne jinde než v kočárku, ale nemá pevně stanovené spánky, takže někdy usne už v 9:00, někdy v 11:00, občas už má i jeden spánek, kdy usne až kolem poledne. Takze i v tom kočárku je to někdy boj a musím jít třeba nadvakrát. Dopolední spánek ještě jakž takž zvládám, protože syn je ve školce, ale ten odpolední je pro mě strašně náročný. Úplně ne vždycky odhadnu, v kolik je potřeba jít uspávat a taky to vždycky nejde vzhledem k okolnostem – syn je třeba hodně unavený ze školky, nebo je špatné počasí (a nechci ho tahat ven). A prostě nevím, jak tohle řešit. Jsem z toho docela zoufalá, protože prostě nevím, jak to udělat a s blížící se zimou to bude asi jen horší a horší. Když je nejhůř, pomáhá mi manžel, který bývá občas na home Office- udělá si 15 minut pauzu a dceru uspi. Jenže to nejde vždycky a taky mě to dost frustruje, protože jednak mám pocit, že se nezvládnu postarat o dětí a jednak se pak o to víc děsím dnů, kdy doma není. Doma jsem zkusila snad všechny možné rituály, nosítko, hojdavak. Nic prostě nefunguje. Starší syn to měl stejné, zlomilo se to tuším kolem jeho roku a půl, ale tady mám pocit, že to bude složitější. Ráda bych se proto zeptala, jestli jste někdo také neměl takového nespavce, a jak jste to případně řešily? Vím, že každé dítě je jiné, mám hodně kamarádek, které v podstatě dítě položí do postýlky a ono jim usne, ale moje děti s tím prostě mají hrozné problém, já osobně taky s usínáním hodně bojuji – nedaří se mi rychle se "vypnout". Děkuji moc za jakékoliv rady!

emillyhk
10. lis 2022

Chápu dobře, že ve 14 měsících má ještě dva spánky? Syn byl od mimina nespavec, denní spánek si úplně zrušil v 11m a nepomohlo nic. Kolem 13. nebo 14. měsíce zase začal spát po obědě, najednou to nějak vyplynulo 🤷‍♀️ Ale musela jsem ho uspat na rukách, nehoupat, ale jakoby se točit 🙈 Než se to ale zajelo, tak spal někdy před obědem, někdy po, někdy vůbec... Bylo to takový divoký. Radu asi úplně nemám, snad jen, že bych se asi pokusila dcerku udržet vzhůru aspoň do těch 11 hod. Ale to je takový diskutabilní, no. Takže jedině asi vydržet, než si to nějak sedne 😘
Úplně chápu, že máš pocit, že se nezvládneš postarat o vlastní dítě, mám to občas taky 🙈😂 Ale tak to není, oni prostě cítí tu naši frustraci a nějak se nedaří. Nastoupí tatínek a najednou jde všechno, skoro samo a hned 🤷‍♀️

krisstina93
10. lis 2022

A musí 14 měsíční spát 2x za den? Já děti nechávám jak se jim chce, třetí dcera má teď 9 měsíců a už ji stačí jeden spánek. Zrovna teď spí s manželem (uz asi hodinu), dopoledne nespala, venku v kočárku taky neusla. Většinou mi spí právě jenom takhle kolem té 3 odpoledne, že už je utahaná. Kdyby usla ještě před obědem, tak už mi taky odpol spát nebude nikde. Pokud nespí jinde než v kočárku, tak bych prostě vyrazila třeba o hodinu dřív pro starší dítě do školky, ať se teda vyspí cestou a nemusíš se řídit tím, jestli se chce někam druhému dítěti.

antoinet
10. lis 2022

Zavést pouze jeden spánek denně, u nás se ráno vstávalo tak v 6:30 a ten první spánek začínal cca v 10:30-11:00 v kočárku na procházce. Kdybysme šli později, dítě by spalo moc dlouho a narušilo by to večerní uspávání. Celkově je fajn mít den pravidelný a změně dát dostatek času, tak dva týdny si to sedá a dítě může být protivné.

nita1984
10. lis 2022

Určitě jeden spánek na cestě pro staršího do školky. Za mě ideální varianta.

fifinka2020
autor
10. lis 2022

Ještě pro upřesnění- neřeším úplně kolik spánku za den má mít, ale spíš to, že ji nespím doma (I když má 1 spanek). Malá ráda spí v autě, čili občas mi usne třeba v 9, když vezu syna do školky (s tím prostě nic neudelam), proto i ten režim občas bývá rozhozeny (podle toho, jak spala v noci). Počet spánku neřeším- nemám problém s tím, že je moc vyspala a nechce spát (I když to tak možná vyzno), ale že prostě I když je unavená, je hodně náročné ji uspat a jinak než venku to nejde... a že nevím, jak to provést s druhým dítětem🙂

gracinka7
10. lis 2022

@fifinka2020 denní co? 😂 to slovo na s neznám 🙈

konidana
10. lis 2022

@fifinka2020 moje prvni dcera bylo to same. Pres den spala jen v kocarku. V tomto veku uz jen 1x denne, vetsinou pred obedem kolem 11, protoze vstávala rano v 6 . Asi v roce a pul uz jsem ji nedokazala uspat ani v kocaru, delala blbiny a spát ne. Asi tyden jsem s ni bojovala stylem, ze kdyz nespi, tak jde pesky ( doufala jsem ze se unavi a usne) no ale moc to nefungovalo, tak jsem ji proste uspavat prestala. Spala jen nahodne v aute. Pak pres zimu, kdyz ji byly 2r. Jsem to resila satkem. Jinak byla unavena a protivna. Takze jsem ji vzala na 30min. Do satku ven, pred sebou kocar s druhym miminem a slo se. Vetsinou do kramu nakoupit. Po nakupu jsem ji vzbudila a domu sla po svych, aby se zas do vecera unavila. Uz od tohoto veku ji stacilo 9h spanku denne🙄😅. Pres noc max.21az 6 a pres den tech 30min.

palja
10. lis 2022

@fifinka2020 já mám dceru 11 měsíců a přes den má dva spanky taky. Ale jelikož obě vstávají ve 4,protože si ještě neprehodily čas, tak první spánek má okolo 8 (cca) taky to nemá pevně dané, tj čas kdy chodíme do školky se starší a druhý spánek ccca ve 12 na půl hodiny - čas kdy chodíme ze školky. Takže usne vždycky v kočárku. Problém je třeba teď, kdy jsou holky nemocné, takže nikam nejdeme. Když malá vypadá, že by už spala (začne se motat, je zrychlená, začne blbnout), tak jí dám do kočárku a vozím sem a tam v chodbě (bydlíme v paneláku v bytě). Pokud je unavená a chce spát, tak většinou do 10 minut usne, když je už pretazena, tak chvilku pobrečí a usne.
Jinak pokud usne, spí. Když neusne, nespí, jen dávám pozor, aby se někde nezranila. Nemám čas na to, jí uspavat celý den.
Takže já bych prostě taky zkusila uspat v kočárku v chodbě bytu, když zrovna nechcete jít ven. Nám to tak funguje a taky jsem napřed myslela, že ani spát nebude, když nejsme venku.

merope
10. lis 2022

Já si vybavuji, že období právě kolem roka bylo náročné, protože potřeboval tak 3 spánky za 2 dny - většinou jeden den šel spát později a druhý dřív. Pak se to postupně ustálilo na jednom za den a bylo. A teď mu jsou skoro 4 a pokud není nemocný, tak mi doma neusne.

jinajanna
10. lis 2022

Mám tři děti, které usínaly jen v kočárku, peklo! Jako matka roku jsem občas zvolila variantu, že jsem starší oblíkla do bundy, nechala je stát v chodbě dole u schránek a jezdila venku kočárem sem a tam než usnula ta nejmenší. Pak už pokračovala ve spánku v chodbě. V létě jsem jezdila jak magor na balkóně.

pomerancik
10. lis 2022

Kočár mám doma a uspávání tak doma

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@jinajanna jak já vás chápu 😄🙈. My máme poblíž domu takové soukromé hřiště, takže často tam pošlu syna samotného a jezdím opodál (tam je dlažba a tu ma malá na spani rada), maminky na hřišti se na mě trošku opovrzlive koukaly (teď uz nekoukaji, na hřišti už nikdo není😉

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@palja zkoušela jsem, ještě když byla miminko, uspavat na balkone... měli jsme tam i podlahu, která trošku drncala (to má rada), ale prostě nic... 2 hodiny mi plakala a vždy usnula třeba na 10 minut a zase pláč, čili jsem tam stejně pořád běhala a byla pak nevyspala a já v nervů. A to byl studeny vzduch...

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@gracinka7 jejda, kolik je dětem?😉

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@nita1984 jenže já jezdím autem a tím se to komplikuje, občas to tak vyjde (jeden den má předtím plavani) a je to pak dost náročné- nechci ji nechávat samotnou v autě, syn má třídu v patře a vyzvedavani je občas na dlouho, když ji vezmu z auta, vzbudí se a už nespí.. a to samé když prijedem domu - spí mi v autě, ale co se synem (ten je pro změnu velký neposeda).

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@antoinet vím, jen Teda u první syn nebyl rezimovy...ať jsem se snažila sebevíc, on ten režim proste nemel. Nakonec jsem byla víc vycerpana že snahy zavést režim, tak jsem tomu nechala volnost a ulevilo se oběma... jinak u nás žel dost záleží na aktivitách- jak jsem psala, když vezu ráno syna autem do školky, dcera je schopna cestou domů usnout (9 hodin). Když jsem s ní doma a měla dobrou noc, usne až v 11 (co jdu na prochazku nebo jedu někam autem), takže prostě tě den je takový, jaký je...

fifinka2020
autor
10. lis 2022

@krisstina93 ona ale chce (a potřebuje) spát 2x denně, určitě by nevydržela, kdyby spala jen cestou do školky... tam stejně kvůli vzdálenosti jezdím autem a dopravou by mi možná ani neusnula (nebo se vzbudila), to je ale jedno, spíš mi jde o to, že prostě zatím potřebuje ještě spát odpoledne (většinou kolem 3.-4.hodiny), tak jestli je naděje, že se to naučí doma 🙈

gracinka7
10. lis 2022

@fifinka2020 teď 7 a 4. A mladší už vstává jen 2x za noc 🙈🙏 Ale on byl spánkový satan. 🙈
Přes den přestali spát kolem roku a půl.

nita1984
10. lis 2022

@fifinka2020 dlouho jsem si myslela ze starší syn potřebuje spánek po obědě. Když nespal, byl šílene protivny a odpadal v nesmyslné časy. Pak jsem dala na radu zkušenějších, vydržela týden a pecka. Všechno si krasne sedlo. U mladší je to podobne. Na jeden spánek jsem ji prehodila cca kolem 13ti měsíců. Taky usina jen v kočárku i teď (18 měsíců), výjimečně usne u pohádky. Takže jezdíme proste s kočárem doma. Dneska si dala neplánovaně krátký spánek odpoledne, tak teď vzal manžel kočár a šel uspat ven 🤷‍♀️ Do maturity to trvat nebude.

lucka662006
10. lis 2022

Ahoj, měla jsem dva nespavce, co jsem se já blázen napřemýšlela a nařešila, jak to udělat...dcera i syn usnuli přes den jen venku v jedoucím kočárku, a to byli 21 měsíců od sebe, takže jsem ze začátku denně za domem jezdila s dvěma kočárama najednou! (žádné hrkání, jen jízda po chodníku) Fakt jak d...l. Co mi pomáhalo: přesný čas, ve který se chodí spát, každý den, bez ohledu na počasí. U Tebe by to mělo být asi odpoledne kolem 14 - 15 hod. Když neusnul někdo z nich, musela jsem si říct "jejich problém", asi spát nepotřebují, protože podmínky byly ideální, denně stejné, a někdy spali, někdy ne. Teď se mi to snadno píše, ale často mi z toho bylo do breku, potřebovala jsem doma něco dělat...Znamenalo to samozřejmě jít ven za každého počasí, často jsem měla deštník a dva kočáry se slídou, sněžilo, byla vichřice, prostě denně. Když neusnul někdo z nich do 30 minut, tak prostě nespal. Bez jakéhokolv hodnocení jsem ho vynadala z kočáru a vzala dovnitř. Jak jsem se musela přemáhat! Uvnitř jsem zuřila. Druhé dítko, které třeba spalo, bylo hlídané chůvičkou. Naštěstí máme Rd se zahradou, takže byli prostě hned za oknem. S Tebou asi starší bude muset prostě jít na procházku, uspávat v kočárku mladší. Neboj, procházka na vzduchu kolem 14 hodiny ještě nikomu neuškodila....i když je třeba unavený, musí prostě jít, a když neusne mladší do 30 - 45 min, šla bych dovnitř a víc to neřešila. Hlavní je chodit spát každý den ve dne ve stejnou dobu, poskytnout tu možnost, a když neusne, jejich problém... když usne, super. To je snad jediný přístup, který se dá aplikovat.

fifinka2020
autor
11. lis 2022

@lucka662006 dekuju za zkušenost! U nás je horší to, že dcera spí prostě podle potřeb, syn to měl stejné, tak jsem to nechtěla lámat ani u dcery, třeba dneska spala hrozně v noci (zuby), co hodinu byla vzhůru, tak prostě ty potřeby má pak jiné (buď spí trošku de ráno, nebo o to dřív vyžaduje spanek). Nemám problém syna brat ven, ale včera se třeba stalo, že ho přivezla babička že školky, byl tedy dost unavený (brzy vstával a ještě hodinová cesta domu) a já akorát za půl hodinky potřebovala jet uspavat. Plus syn měl večer pak ještě cvičení, tak to jsou třeba ty situace, kdy prostě vidím, že i on potřebuje odpočinek a ne 45 minut někde běhat s kočárkem... a těch je prostě víc. Navíc když se neúspěšně vrátíme, dcera stejně bude potřebovat spár (=jít ven), jen třeba až za hodinu. Jednou jsem ji vzala takhle domu, tam prostě nespala, usnula až když ji vzal manžel v 5.... čili pak večer a spaní úplně rozhozene. Ale já se prostě potrebuju asi jen vypsat, nebo ujistit, že to někdo měl podobne, řešení hledám a zkouším a zatím jsem ho prostě nenašla....

fifinka2020
autor
11. lis 2022

@nita1984 jasný, mně ani tak nejde o ten spánek (jestli je jeden nebo dva), ale prostě jak to logistický zařídit no... I když bude mít jeden spánek, budu řešit to samé (jak ji uspat, když třeba je nemocny). Kočárek doma ani na balkone nezabírá 🙄. Se starším jsme si taky užili dost (nejdřív budicky v 5 ráno, přes den spal jen venku a jen při jizde) a pak večerky kolem 23.hodiny... a doteď moc spánku prostě nepotřebuje... tak je pravda, že je dobré vyhlížející, že za pár let to bude lepší🙂