Brzo lezl, pořád nechodí (13 měsíců). Měl taky tak někdo?

rebejsova
15. dub 2021

Holky, prosím, podpořte mě a uklidněte. Náš druhý malý byl od narození pohybově šikovný, lezl v půl roce, po 14 dnech si sedl, v 8 měsících obcházel nábytek. Jenže, teď je mu 13 měsíců a pár dní - a pořád ještě nechodí. Dokáže si sám stoupnout v prostoru, sem tam udělá jeden dva krůčky, ale prostě ne a ne chodit. Vím, že má čas atd., ale upřímně, mám strach z toho, jak stagnuje, podle toho rychlého vývoje ze začátku jsem si byla jistá, že uteče roku (vždyť už sedm měsíců leze!). A teď pořád čekáme a čekáme. Měl to někdo taky tak? Kdy se vaše děti rozchodily - za jak dlouho od té doby, co dokázaly stát bez držení v prostoru? Omlouvám se, asi mi to leze na mozek, vím, že jsou zásadnější problémy, ale fakt mě to trápí. Díky za příspěvky! 🙂

lv
15. dub 2021

Od obchazeni nabytku bokem to obema trvalo pul roku

martinau5
15. dub 2021

V klidu, však má čas. Malý začal chodit okolo 17 měsíců. Lezení je super na připojení hemisfér 🙂

malinkaelinka
15. dub 2021

Dcera lezla skoro 9 měsíců. Pořádně se rozchodila az po 18.mesici. lezla kolem devátého měsíce, to už si i stoupala. Pak trvalo dlouho než si sedla, mezitím už stála u nábytku a ta samotna chůze trvala takhle dlouho.

zirafka11
15. dub 2021

Dcera lezla od 5. měsíce, seděla od 6., obcházela od 7. a rozchodila se až po roce. Určitě to bylo víc jak půl roku lezení + něco málo obcházení.

barmo
15. dub 2021

Budte naprosto v klidu!🙂syn lezl, stál brzy a chodil až na 13 a půl měs. Někdo je opožděnější holt ale ono to přijde!

jako_mala_holka
15. dub 2021

Vždyť má čas... Naše malá furt nic nic a v 9,5m se najednou rozlezla, stoupla si, pomaličku obchází nábytek a začíná si sedat přes šikmý sed... Když bude chodit za půl roku, tak to přece vůbec nevadí, jen ať si v klidu leze, lezení je hodně důležité, takže za to jsem moc ráda, plazila se od 8m a perovala na čtyřech snad ještě dřív 😃 každé dítě je jiné

sigyn
15. dub 2021

Máme to úplně stejné. Pořád si říkám, že v životě se ještě nachodí dost, tak není kam spěchat. Strejda třeba chodil až v 2 a půl letech a vyrostl z něj profesionální sportovec. 😉

amazonkajanik
15. dub 2021

@rebejsova syn mi v roce začal stát u nábytku a trvalo další dva měsíce,než udělal krok do prostoru a během týdne začal chodit 😉

tynka9
15. dub 2021

Náš taky lezl od půl roku, seděl někdy kolem osmého měsíce, stavěl se taky dost brzy. Všichni ho chválili, jak je skoro napřed (známí, dr, rehabka), hlavně vzhledem k jeho váze - 10 kg v půl roce. No a rozchodil se v 16 měsících. Byla jsem v klidu, jen teda jsem měla strach, aby se rozchodil do porodu druhé holcicky (jsou od sebe 17 měsíců). Kam de chtěl dostat, tam dolezl a jinak ho zajímalo tolik jiných věcí - knížky, puzzle,... a na chůzi proste neměl čas

jancazao
15. dub 2021

Syn byl taky rychlík ve vývoji, obcházel nábytek od 7 a půl měsíce, chodit začal ve 14. Dcera si v roce teprve sedla a chodila v 18 měsících. Oba v roce a půl mluvili ve větách. Doktorka mi tenkrát říkala, že nemají čas trénovat chození, když se snaží tolik u toho mluvení 😊

merope
15. dub 2021

Od lezení do samostatné chůze bývá tuším minimálně 4 měsíce, normální je tuším 5 měsíců. Obecně čím delší lezení, tím lépe pro budoucnost, takže nepomáhat, chůzi neurychlovat. Můj drobek skoro současně zvládl lezení a obcházení nábytku - to mu bylo "korigovaně" (nedonošený = korigovaný věk se počítá podle termínu porodu) cca 7 měsíců. Samostatné kroky v korigovaný cca rok. Do měsíce poté už poměrně hezká chůze, je obratný, všude leze (lezl nahoru po nábytku dřív než chodil), je hezky osvalený. Sama jsem byla překvapená, jak dlouho to trvá, ale "chytré knihy a tabulky" to opravdu takto píšou a je to tak.

treasurka
15. dub 2021

@rebejsova U nas taky, lezl pul roku, pak tedy pridal takovy nestastny mezistupen - chozeni po kolenou - ale chodit zacal nakonec taky 🙂

me_druhe_ja
15. dub 2021

Syn je teda pomalej, cvičil Vojtovku a skrz asymetrii nohou to má složitější. Začal lizt v 11m a obcházet od 13m. Teď je mu 17m a stále nechodí sám ani nestojí v prostoru. Takže vlastně půl roku co začal lézt. 🙂 Jinak co ho pozoruju tak je to hodně o hlavě u něho - úplně vidím jak by se už už pustil, ale ma strach. 😀 občas se zapomene, pustí se a krásně stojí pár sekund než si uvědomí, že se nedrží a honem se chytne. 😀 já se teda nestresuju, určitě chodit jednou bude. 🙂 Za měsíc bude mít hotový i botičky tak třeba mu taky pomůžou.

jednaholkaa
15. dub 2021

@treasurka U nas taky. Straaasne dlouho lezla, minimalne pul a pak bohuzel chodila po kolenou tak dva mesice a samostatna chuze v 15 mesicich..

janinasm
15. dub 2021

To že dlouho leze nic neznamená. Buď v klidu! Však se ti brzo rozchodi!😀

samettka
16. dub 2021

Neboj,to je v pohodě, dítě nám stálo od 6 měsíců, v 6,5 měsících začalo obcházet nábytek, strašně se mu viklaly kotníčky, jak je nemělo ještě zpevněné, ale nešlo zabrzdit,no a chodit začalo v 13,5 měsících, už jsem se byla ptát u fyzioterapeutky, taky mi to přišlo jako dlouhá doba, než se pustilo do prostoru, a fyzio říkala, že je vše ok, že si dítě potřebovalo zpevnit úpony, že tělo není blbý a pustí se jen do toho, na co fyzicky má😉

baraskaska
16. dub 2021

Jo dcera lezla po 6.mesici a zaroven se i stavela, chodit zacala po 14.mesici. Jakoby se jedno obdobi zasekla. Byla.jsem z toho prekvapena ale hlavne ze se rozchodila. 🙂

cinam
17. dub 2021

Malej lezl taky v půl roce, v 8m taky obcházel a chodit začal nějak kolem těch 13 měsíců. Ale pak když se pustil, tak fakt byl rovnou chodec. Měl prostě natrenovano a pořádně zpevněné břicho 😊 teď mu je 2,5 a na pohyb je fakt strašně šikovný

baraskaska
17. dub 2021

@cinam na tom neco bude. Starsi zacala lozit mnohem dyl chodit o mesic driv a rekla bych ze ta mladsi je pohybove na to velmi dobre o dost lip nez ta starsi. Ja myslim ze dlouhodoby lozeni jim neuskodi naopak. Nebudou je treba jednou tolik zada 🙂