Bojujeme s látkovými plenkami

lenka421
7. črc 2019

Ahoj, prosím o radu maminky, které mají zkušenost s látkováním (třeba i neúspěšnou). Pro látkové plíny jsem se rozhodla poměrně impulzivně v podstatě ze dne na den, bez velkého přemýšlení, doma už měsíční miminko a 22m holčičku (ta měla jen jednorázovky). Samozřejmě kdybych byla teprve těhotná tak strávím dlouhé večery pročítáním diskusí, takhle jsem se rychle zorientovala a nakoupila pár věcí na zkoušku. Doma jsem měla ještě po nás asi 40 čč, dokoupila svrchní pulky Bamboolik a Petit Lulu, 3 krátké vkládačky Petit Lulu, pár vícevrstvých plen asi od 3 různých výrobců a 4 kalhotkové pleny taky různých značek. Látkujeme týden (mimču je teď 6 týdnů), s tím že pořád ještě tak různě zkouším a kombinuju a na noc dávám zatím jednorázovky. Proč? Malá po nasazení plínky strašně řve, tak aby mi nevzbudila starší... Napřed jsem si myslela, že řve, protože mi to trvá jak jsem v tom ještě nebyla příliš zručná, pak protože jí tlačej svrchní kalhotky a neměla jsem podlehnout a kupovat novorozeneckou velikost ale rovnou jednovelikostní, jenže teď už řve jen sotva začnu upevňovat savou vrstvu - ať už jsou to něčím vycpaný čtverec, kalhotková plena nebo vícevrstvá plena třeba jen s krátkou vkládačkou (a to dokonce i když jí balím do vv od Anavy, která mi přijde měkkoučká jak peřinka). Řešily jste některá stejný problém? Co se vám osvědčilo? Já jsem si říkala že asi prostě přejdu na jednovelikostní větší svrchňáčky, jenže když už je problém i s tím vnitřkem... Navíc jsem plánovala že tou dobou budu vědět co nám nejlíp funguje a podle toho dokoupím co bude potřeba - v tuhle chvíli mám pocit že nefunguje skoro nic 🙈 Trochu si říkám jestli jí nevadí že v tom má dost omezený pohyb jak je to tak velký balík - když dávám v noci jednorázovku tak mrská nožičkama jak o závod že jí sotva zapnu, takhle vlastně ve chvíli kdy mezi nožičkama protáhnu látkovku tak má utrum. Neprošla jste si některá něčím podobným?

fitzyk1987
7. črc 2019

Syna jsem výhradně latkovala a problémy jsme neměli. Ale je pravda, že přes léto jsem ho nechávala třeba jen v té ctvercovce bez svrchňáků... Na noc míval slušný balík na zadku, ale ani to ho nijak nebrzdilo... Napadá mě snad jen - nemůže ji to škrábat? V čem perete?

ah1234
7. črc 2019

Moj jacal od mala v latkovkach. Obmedzovali ho v pohybe, neskor sa v nich zacal aj neskutocne oprudzovat.. tak sme presli na eko jednorazovky. Nebudem ho do toho nutit, ked sa mu to nepaci no.. v jednorazovkach je spokojny 🙂

sinicka
7. črc 2019

Mám podobnou zkušenost. Měla jsem sice načteno dost, ale absolutně nam to nevyhovovalo. Vydrželi jsme pul roku, nez jsem celou sadu 3x levněji prodala. Synovi vadil ten balík, co 15 minut byl procucrany durch. Prani a suseni byl ten nejmenší problém.. když jsem dala jednoraz, syn byl spokojeny, bez opruzenin.. v noci jsem ho pak uz taky nechavala v Pampersce, v te mel i rano suchou prdelku.. s nocnima latkovkama jsem v noci prebalovala asi 2x - 3x.. on byl fakt desnej pocuranek... neni to proste pro každého.. i kdyz mi je doteď líto toho zbytečného odpadu..

ocetnicek
7. črc 2019

No na noc jsou látkovky opravdu mega balík. Mně to hrozně odradilo, syn byl úplně prohnutý v té noční plence. Vydrželi jsme dva měsíce, pak šel do jednorázovky. Navíc byl opruzený a neustále někde mokrý. Velice rád kopal nožičkama a přišlo mi, že prostě v tom balíku nemůže.

eviicka
7. črc 2019

U takhle malého miminka jsem dávala jen jeden čtverec složený na osminu, malý kadil s každým kojením, takže přebalovat jsem musela stejně pořád. I tak to byl balík, ale neomezoval ho v pohybu. Stačit to přestalo až v noci kolem 4 měsíce, kdy už se prodloužily intervaly, na den kolem půl roku (samozřejmě jednorázové vydrží vždycky déle).

slunea
7. črc 2019

Nemůže to být i tím, že z tebe cítí nejistotu? Dcerka mi kvůli toho prořvala prvních pár koupání.
Látkovka by ideálně měla být nandaná tak, aby byla užší mezi nožičkama - zmáčknout do U a napasovat do třísel. A zapínání dostatečně vysoko, aby neomezovala pohyb kyčlí. A taky nedáváš toho zbytečně moc? Vícevrstvou s vkládačkou moje děti nepotřebovaly, o to víc v 1m. Klidně mi můžeš poslat foto do zprávy...

mirunka1990
7. črc 2019

Když bylo synovi 6 týdnů, tak jsme plně přešli na látkovky, ale na noc jsem stejně většinou dávala jednorázovku. A jak už tu psala jiná maminka, když byl takhle malý, tak jsem dávala jen jeden čtverec složený na novosklad a přes to klasické svrchňáky. Bylo to hezky měkké a syn si mohl pěkně kopat nožkami, neomezovalo ho to. A pokud to později nestačilo, tak jsem přidala jen ručníček z Ikey složený na třetiny.

vikinkav
7. črc 2019

Davam taky jen ctverec na novosklad, vicevrstvoi davam az ted synovi asi od roka, jinak mi prisla hrozne velka. Na noc jednorazovky. A prave ty novorozenecky svrchnaky jsou super, ze pekne miminku sednou a neomezujou v pohybu. Hlavne aby mohl pekne kopat, neprekryvaly mu kycle atd.

evilin
8. črc 2019

Na noc a na cesty pouzivam eko jednorazovky. Maly je v nich navic spokojenejsi 😁 . Ale mam doma pro jistotu i klasicke ctverce, sava jadra a bambusove chobotove plenky unuo, ktere pekne sedi kazdemu miminku. Nejak to nehrotim, pokud mam naladu davam mu je, ale nevydrzi moc dlouho. Kdyz chci, aby dele spal, at muzu pracovat, tak musi byt jednorazovky. Ale latkove jsou super pres den na rychle prebaleni a mam.aspon trochu pocit, ze setrim. 😁

lenka421
autor
8. črc 2019

@fitzyk1987 Ne tim by to byt nemelo, dkvrny od stolice prejedu zlucovym mydlem a pak peru jen v Lovele. Ctverce navic zehlim, nevadi mi to a prijde mi pak prave ze jsou mekci a nedrou tolik 😕

lenka421
autor
8. črc 2019

@eviicka
@slunea Jen jeden ctverec na novosklad jsem zkusila dat hned jako prvni a mala byla durch do pul hodiny, plina komplet nacucana az na brise. Moje mamka mi pak rekla ze driv davali urcite dve a obcas i tri, tak jsem zacala taky vzdy kombinovat jeste s necim savejsim. Vam jeden ctverec vazne stacil? Jak casto jste prebalovaly? Mozna toho ma vazne moc vzhledem k tomu jak je malicka ale jinak mi nevydrzi sucha ani dve hodiny, to mi prijde fakt zoufaly 🙈kazdopadne jsem ji ted zkusila dat jen jeden ctverec a stopuju jak dlouho ji vydrzi. Rvala ale stejne, to se mi s jednorazovkou nedeje 😔

sinicka
8. črc 2019

Tak memu synovi rozhodne nestacily ani 2 čtverce kolem těch 2-3m a lovela není nejvhodnější na praní pro takove malinké

lenka421
autor
8. črc 2019

@sinicka A v cem perete? Mne Lovelu doporucila u starsi doktorka a nebyl problem, tak jsem to nerozmyslela.

sinicka
8. črc 2019

Ja peru uz 2 roky v Attitude, ale ten je drahy.
Mrknete sem.
http://www.byclaire.cz/2017/03/01/slozeni-praci...
Na konci je i presmerovani na levné šetrné praci prasky.

lenka421
autor
8. črc 2019

@sinicka Diky za odkaz, proctu. Ale nemyslim si ze to je pricina naseho revu...

kess01
8. črc 2019

Dáváte nějakou separačku? Mimčo může být citlivější na mokro, dají se pořídit separačky z fleesu nebo z netkané textilie (například nastříhaný Perlan, počůrané se dají několikrát přeprat, pokaděné vyhazuju i s bobkem do koše).

lenka421
autor
8. črc 2019

@kess01 Dávám zatím celulózový. Problém je, že řve už když přebaluju do sucha, když se mi jí pak povede uklidnit tak je většinou bez problémů a když je mokrá tak nebrečí, problém je bezprostředně po každým přebalení...

hany_bany
8. črc 2019

A při přebalování do jednorázovky neřve? Jinak ano, velká nevýhoda latkovek je, že se musí přebalovat častěji. Dcerku jsem z tohoto důvodu spíš nelatkovala než latkovala... U syna jsem to měla už v ruce. Ale nechávala jsem ho často nahatého, to byl nejspokojenější. Na igelitové podložce a jen jsem měnila čtverce pod ním. A byl spokojený 🙂

kess01
8. črc 2019

@lenka421 Tak to je zvlastni, ale treba bohuzel patri mezi ty deti, ktere jsou v latce nespokojene. Ja takove problemy s latkou neznam, moje mala ze zacatku nesnasela spis jednorazovky 😀 ted kdyz ma 13m tak je opruz kazde prebaleni, madam by se chtela prebalovat idealne za pochodu nebo behem hrani, utirani zadku ji evidentne strasne zdrzuje a ja jsem kolikrat zrala na sprchu a to pouzivame latkove plenky AIO na patenky, ktere kdyz se semnou nepere mam vymenene za par vterin 😀

versatilka
8. črc 2019

Já bych zkusila novosklad a jen ten ikea ručník. Takhle malým jsem nic jiného nedávala. Plus měli fleese separačku. Tu jsem udělala z nejlevnější ikea deky. Třeba jí bude fleese na zadečku pohodlnější. Možná z vás cítí nervozitu, kdežto s jednorázem jste v klidu. Nebo je třeba opravdu nesnáší. Každopádně ano, přebalovala jsem max po dvou hodinách.

agripina83
8. črc 2019

Já kombinuji jednorázovky s Bamboolikem, dostala jsem celou sadu
/AI2 Duo Velká plenková sada/ a přechod z jednorázovek byl u malé bez problémů asi ve 2. měsíci. Mám ještě i obyčejné plenky látkové a ty bych chtěla zkusit nyní ven na deku ale bohužel již nevím jak se používají. Jinak ty jednorázovky používám na cestách. Pravda je že jsou v tom děti jak bakulata a jak je velký hic tak aby se moc nezapařila dávala jsme tu jednorázovku.

lenka421
autor
8. črc 2019

@versatilka Jedu novosklad jen z jednoho čtverce se separačkou dneska celý den a celkem to jde, i když teda přebaluju tak po hodině a půl, max. po dvou, déle to je neúnosný. Ale lepší se to, poslední dvě přebalení už neřvala, uvidím další dny. Akorát na cesty a na noc budu muset stejně dávat něco dalšího, protože když mi v noci třeba 3-4 hodiny v kuse spí tak to v tom nemůže takhle být. Ale říkám si že když jí trochu víc nacpu jen v noci tak by tak řvát nemusela, snad byla teď jen už a priori rozčilená protože to bylo s každým přebalením... Nevím no 🙄 Ale ještě nechci jásat 😅

versatilka
8. črc 2019

@lenka421 tak super, jsem ráda, že se to lepší. S častějším přebalením se musíte smířit, to je prostě nevýhoda. V noci trochu přicpat. Měla jsem na to beránka. Hodně savý materiál a přitom tenký. Ty 3 hodiny než se budili na kojení vydržel. Zkoušejte, uvidíte, ono si to sedne 😉

lysecek
8. črc 2019

@lenka421 Pripada mi, ze prebalujete casto. Moje deti jsou uz starsi teda, tak si to mozna uz nepamatuju, jak to bylo. Ale myslim, ze se separackou a kalhotkovyma plenama (tak do pul roku jsem mela bambus lollipop, pak haipa daipa chobot, a popolini ultrafit) jsem pres den tak casto neprebalovala, a jelikoz mladsi v noci nekakala snad od 3. tydne, plenku mela celou noc, separacka, nejakou bambusovou nocni plenu a stacilo to. Kazdou hodinu jsem prebalovala, dokud jsem neznala separacku.
Rovnas synovi penisek tak aby smeroval dolu? Kdyz jsem zapomnela/nezvladla, procural cokoli.
Rev pri nandavani pleny byl u nas, pokud chtelo miminko zrovna vylucovat. Muzes ho zkusit dat vycurat?

eviicka
8. črc 2019

@lenka421 ten jeden čtverec jsem přebalovala s kojením, takže tak 2-3 hodinky. Někdy to po stranách trošku proteklo, ale žádná hrůza. Ale jak jsem psala, malý neustále kadil, takže je možné, že část tekutin se "zahustila".
Jinak super, že je líp, s tou nocí bych se zatím netrápila. Vychytejte si den a uvidíte. držím palce.

lysecek
8. črc 2019

Jejda ja se omlouvam, ted vidim ze miminko je holcicka. Pardon!

lenka421
autor
8. črc 2019

@lysecek S tim ze prebaluju casto naprosto souhlasim 😀 kalhotkovy plenky mam zatim jen 4 na cesty, neskladala jsem z nich celou vybavu. Chtela jsem hlavne kombinace s ctverci kterych mam doma hodne jeste po nas, abych je aspon upotrebila a zatim to vypada ze kdyz malou necim vic vycpu aby dele vydrzela tak se ji to nelibi, tudiz zatim zkousim davat jeden ctverec jak mi poradily zkusenejsi maminky tady a musim tedy prebalovat casteji, kdyz se hned prosakne, mam doma pocuranka. Doufam samozrejme ze taky az trochu povyroste tak treba budu moct pridat tu jednu dalsi savou vrstvu aniz by se tak zarputile branila a vydrzi bez prebaleni i dele, zatim ale nechci tlacit na pilu...

slunea
8. črc 2019

U staršího jsem prebalovala co 3 hodky, mival ctverec + vkladacku nebo bambusovou vv (S i M). U dcerky ted doma prebaluju casteji (asi taky co 1,5-2h), vetsinou bavlnenou vv. Jsem radeji, kdyz ma mensi baleni a ma lepsi moznost pohybu. Taky mi vyhovuje, ze je casteji v cistem. A kdyz nekam jdeme a chci, aby ji plena vydrzela, tak bambusovou vv M.

Pokud uz ten ctverec je v pohode, muzes zkusit dat vkladacku ne dovnitr, ale na novosklad, mezi plenku a svrchnaky. Nemusel by to pocitove byt takovy rozdil.

madlis
9. črc 2019

Staršího jsem prebalovala i po pul h kdyz byl takhle maly. Mela jsem ctverce po nas. Ty uz totiz nejsou tak vysokogramazni, ale zas byly mensi a nedelali velky zadecek. Pak jsem presla na ikea pleny/osusky, ale ty uz nejsou v prodeji a na libstatske stare casy. Dej fotku ctvercu co máš, mozna uz jsou prostre trochu prořidle a nestaci. A dej klidne i foto v plence. Nemuze mit moc utazeno? Jo a jako vkladacku jsem davala ikea zinky, nejsou tak tuhe jak bambusove vkladacky. Jako jo, asi se maly trochu nelibi ten balik, v jednorazu ma pocit, ze nema nic, ale zvykne si, stejne jako na to, ze se musi oblict, ze musi mit cepici (syn ji nesnasel) atd a ten pocit, ze děláš neco i pro jeji zdravi, ze neni v chemii a zaparena v plastu.. Predstava, ze mam nosit vlozky cely mesic a nebudou maly ale velikost jako kalhotky 😱 zmaknete to holky 😉

nik1
9. črc 2019

@lenka421 Já začala látkovat až ve dvou měsících, protože mi čtverec přišel na ten zadeček obrovský. Je jí to nepohodlné, ale když ti teď toleruje tu menší vrstvu, tak pokračuj a časem zkoušej přidávat. Potřebuje si zvyknout. Budeš přebalovat častěji, ale cvičení dělá mistra. Teď čekám druhé a chci vyzkoušet plenky PUK by Veru. Vypadají, že to nebude takový balík. Už mám jejich noční a to je bomba. Jo, a ještě mě napadá, jak máš složený ten novosklad ze čtverce...aby v tom nejnavrstvenějším místě bylo více těch tenkých okrajů a ne těch šitých. To je popis, co? 😁