Autismus nebo období vzdoru?

mysljaja
26. dub 2017

krásný den přeji jsem tady zase s otázkou jak to vubec vypadá ..náš syn 3 roky 2 měs. začas šíleně ale opravdu šíleně prosazovat nerva 🙂nenašla jsem lepší slovo .bohužel jsme ted nedávno byli navyšetření na neurologii jestli tam není nějáka vývojová vada . např .aspergruv s. nebo autismus.bylo zjištěno že na jeho věk je podle výsledků pomalejší . bohužel to tomu tak bylo vždy .neluvíme ,jen nějáké základy a spojí tak 2-3 slova.a to névždy ale to není ten důvod proč píšu , ted se začal děsně vztekat ,,tahaza vlasy ,hazet ,a také začína lakomatost ,dříve cca před pul rokem nebyl problé pujč autíko ,ale ted ne ne ne ...vr.... a už to jede pokud se mu snažím ukázat nějákou hru co ho zrovna nebere je spoušt ,,vztek to samé když mu chci ukázat neco jinak třeba že muže hrabat písek jinak vzteeeek a on má pravdu a scéna řev.muže to byt období vzdoru ?? nebo projev autismu (děti má až moc rád .hlavně holčičky 🙂) a nejradeji jim hladí fress mikinky 🙂) jak to probíhalo a jak dlouho jste to měli z dětma vy ?.mám starost tzv .jsem na dně.děkuji moc

normalnimatka
26. dub 2017

@mysljaja o autismu vim kulový, ale období vzdoru je spíš mezi 1,5 až třetím rokem... pokud se do týhle doby takhle neprojevoval, nepřipisovala bych to vzdoru...

jezz13
26. dub 2017

Nenastoupil třeba do školky nebo tak? Může to být i reakce na nějaké změny v okolí. Nehledala bych zas za vším hned poruchy. Můj synovec byl mezi 3-5 rokem téměř na zabití, neuvěřitelně vzteklej, téměř neovladatelnej, pořád zkoušel do někoho mlátit.. Sestra už taky řešila psychologa. Okolo 5 roku se to zlomilo, vztekloun je dál, ale naučil se trochu ovládat, občas se ještě urazí a třeba na půl hodiny odejde do jiného pokoje, ale nedělá už scény a dá se s ním vyjít.

mysljaja
autor
26. dub 2017

ne byl od začáku užasnej ,hodnous .ted ho baví bouchat mě tahat za vlasy ,bojovat no ahruza když se řekne jdeme dolu z houpačky ,řev řev vztek scéna na 5 -10 minut

almara2
26. dub 2017

Nejsem expert,ale známá má autistů a ten třeba:rovná auta do řady, rovná stejně příbory do myčky,ven z domu furt chce jít stejnou trasou,nemá půd sebezachovy-vyleze na vysokou skříň. Autiste nenavazují oční kontakt, ani nemají rádi tělesný kontakt. To se mi u vašeho chlapce nezdá. Může mit i vzdor. Mam triletaka a lakomy je taky pěkně, taky zkouší,co vydrzim

jatecka
26. dub 2017

Mě to přijde jako vzdor, u nás u staršího do 2,5 let nic a pak cca do 3,5 podobný vztekloun jako co popisuješ, druhý od 1 do 3, pak lepší, vztekal se míň, cca do 5ti let.

lusynkova
26. dub 2017

Jsem speciální pedagog. Autismus to nejspíš nebude, může jít o tzv. autistické rysy (kdy se objevuje jen část znaků autismu), ale to je těžké říct takhle od PC... Počkala bych cca půl roku až rok a pak to řešila. Hodně sil!!

lusynkova
26. dub 2017

Spíše bych sázela na frustraci z toho, že se nedomluví... Možná kvůli vývojové dysfázii... ?

mysljaja
autor
26. dub 2017

@lusynkova děkuji za zprávu koukala jsem na nějáké příznaky té dysfázie bohužel neco z toho má .le u toho vztekání to není nikdy s toho že mu nikdo nerozumí.

mysljaja
autor
26. dub 2017

ještě jsem zapoměla napsat třeba dnes : jsme hrali hru s kostiček já ,tata a Davídek .že postavíme domečky , když už mel táta dum hotovej dádamu ho zboural ,nicřekl jsme at je neboura žese to nedělá ,bohužel netrvalodlouho a zase . když to udělal po 3 dostal 1 nazadek ,pak se nějak uklidnil a tak jsme řekli že v tom domečku u každeho bude bydlet autíčko bohužel to byl kámen urazu a nemohl ustát že si s tátou pujdčíme autíčka ,zbořil nam domečky a říkal néééé Atuo dádáa nee mama nee tata auto dum Dáda .afurt naám autíčka bral v afektu a křiku.je toto vzdor ???

normalnimatka
26. dub 2017

to nevím, ale co si tak matně vybavuju z vývojový psycholy, mám dojem, že zrovna kolem třetího věku je většinou období, kdy dítě tak nějak začíná chápat vlastnění, a některý děti jsou pak fakt hodně přecitlivělý na to, co je "jejich", nechtěj se dělit, půjčovat věci a tak....

zaludova
26. dub 2017

Mam za sebou psychopatologii i diagnostiku a to, co popisuje na autismus nesedi 🙂 rekla bych, ze vas proste jen zkousi...

xdany
26. dub 2017

Podle mě by pomohlo přehodnotit výchovné postupy, Z toho, co jsem si tu přečetla, to spíš vypadá, že u vás začal boj kdo z koho, autismus/autistické rysy vypadají jinak.

anetka1701
26. dub 2017

mně se začla podobně vzteka dcerka tři a půl roku... jak není po jejím, tak řev :D no, bojujeme s tím dost, ale podle mně to je docela normální...

terezasabackova
26. dub 2017

Podle mně to o čem píšeš není autismus ale vzdor u takhle starých dětí. Z mé vlastní zkušenosti ti mohu říct, že u svého dvouletého syna zažívám to samé co tady popisuješ. Myslím, že o autismus se nejedná a syn z toho vyroste.

sisstin
26. dub 2017

@mysljaja ja nevim, proc mu zasahujete do hry a jeste dostane na zadek, ze si nehraje dle vasich pokynu? Prehodnotila bych pristup a celkove komunikaci...

sisstin
26. dub 2017

Jinak autismus to na 99 % neni, jen si uvedomuje, ze muze ovladat svet kolem sebe a zrejme mu na to zatim nestaci komunikacni dovednosti, tak se vzteka. Nic neobvyklyho na tom nevidim...

veri0007
26. dub 2017

@mysljaja myslím si, že mu spíše zasahujete do jeho fantazie. To že je majetnický je úplně normální a prostě si zrovna v danou chvíli chtěl hrát jinak, děti si ještě neumí tahle řízeně s něčím hrát.... U nás postavíme domeček z z lega dupla a malá strčí konvici na čaj do záchodu a kytku do postýlky. A taky by mě nenapadlo, dát jí na zadek jen proto, že si hraje ,,špatně,,. Vžíjte se do kůže toho dítěte. Jeho největší starost je, že si chce stavět komín a vy mu furt cpete pod nos domeček a berete mu auta.
Jinak diskuze mě velmi zaujala, pozoruji u dcery taky že je celkem opožděná na svůj věk, my jsme teda teď na květen objednáni k dr., ale doufám, že z toho žádná porucha nebude...

mammoth007
26. dub 2017

Tak z te situace kolem staveni domecku jsem trochu v rozpacich. Nase mala je teda o hodne mladsi, ale kdyz si sedneme a hrajeme si timhle zpusobem, tak si hrajeme hlavne pro to, aby se bavila ona. Takze pokud dvakrat zboura domecek, tak ji reknem, at nam teda ukaze jak na to, kdyz se ji nas domecek nelibi. A pokud mi nepujci hracku, tak udelam, ze jsem urazena a vezmu si jinou, na malou plati, kdyz si treba vezmu sito z kuchyne, ona si s nim rada hraje, a kdyz ho po me chce, tak ji proste vysvetlim, ze tohle je moje a hracka jeji a jestli chce, abych se rozdelila, musi se ona se mnou rozdelit taky. Urcite bych to neresila krikem, protoze oni si v te hlavince rikaj -proc mi to berou, vzdyt je to moje,proc sezlobi? Tohle neberte jako kritiku, ja chapu, ze ne vzdy jde vsechno po dobrem, jen v situacich jako byla tahle je snadne to vysvetlit, jen to chce trpelivosta vzit se do rozumu tech drobku.

jipe
26. dub 2017

@mysljaja s autismem zkušenosti nemám, aleco vím z teorie, tak mi to taky nesedí. Spíš bych řekla, že má problém s autoritativním přístupem - třeba mu zkusit říkat předem, že až se zklouzne, potřebujete jít domů, protože,.. ne že ted musíš slézt a tečka, na písku at si hrabe, jak chce, nebo vezmi dvoje hrabičky a ty ukazuj jiné varianty, on at se rozhodne, jak si bude hrát. Vůbec bych mu dávala víc na výběr, zeptat se, jestli chce do domečků zaparkovat autíčka nebo tam dát cojávím zvířátka. zeptat se, proč zbořil domeček, věta "se to nedělá" mi přijde pro dítě hrozně abstraktní, třeba říct, že je táta smutný, že mu to zboural. No, jsem zvědavá na sebe, zatím teoretické plány, jak se k dítěti chovat, už ted selhávají, ale pracuju na sobě 🙂

normalnimatka
26. dub 2017

jinak souhlas se všema.... můžeš se inspirovat v tý tolik proklamovaný Nevýchově, která určitě není samospasitelná, ale na rozjezd a inspiraci, myslím si, docela dobrá🙂

mysljaja
autor
26. dub 2017

@sisstin , bohužel jste to špatně pochopila v žadné případě mu nezasahuji do hry jen jsem chtěla aby se také trochu soustředil a spolupracoval s námi ,tím že ukol byl postavit dum pro autíčko . ale všichni, to se mu bohužel nelíbilo a tahání tatu za vlasy a nasledně kopaní do kostiček a hazení s nimi si to prostě vyžádalo .bohužel stejně bezvýznamě jako slovo nedělej to ..do hry mu nezasahuji.. ale poslouchat se musí.

mysljaja
autor
26. dub 2017

@veri0007
@mammoth007
@jipe děkuji za zprávy jak už jsem psala výše do her mu nezasahuji ale rozhodně nepatřím mezi ty že si nechám vše líbit ,bohužel u nasneplatí už ani jako dřív koukej tata je smutnej..nebo poslední a pak pujdeme ,nebo že bych si vzala neco jného ,ma svojí hlavu a umanutost a vztek ..no podle toho co píšete to opravdu vypadá na nějáky velky vzdor ,uvidíme . děkuji za zprávy🙂

venulka1
28. dub 2017

Ahoj nejlepsi reseni je domluvit se s pediatrem aby napsal žádanku k psychologovi tahle diagniza trva i několik let nez ji určí vim to protoze nas syn ma podobny problem ma skoro 4r rika jen 2-3slova v celku trpi na zachvaty a kontatem problemy nema..resime to rok a nikdo vlastne nevi jestli mu neco vubec je on je jak aprilove pocasi ale agresivni neni a kdyz se pokusi dostane on prece jen si tohle nesmi dovolit dneska jsem to resila sže psychozkou a vychovne placnuti a odkazani do vedlejsi mistnosti je v pohode ze mam nasadit hrozivy ton a pohled aby vedel ze je zle..jinak dostal asistena do skolky a logopeda jinak na tohle funguje skupina Nautis kde pani Stechova je velice ochotna a se vsim poradi austismus pas atd ma vic fazy a vyviju a ani jeden neni stejny..moje rada je kontaktovat psychologa jinak nas syn je taky opozdeni..tezko se to posloucha i ta slza ukapne ale časem si jeden zvykne jen je problem okoli ktere to tezko prijma a lidi co si mysli i nevychovancich ale to je jina fáze vy ted mate pred sebou fazy poznani co se vlastne deje

venulka1
28. dub 2017

Jinak syn hracky nerovná nema zadny dany rezim u hracek se vzteka ale pomaha faze odmena..udelas tohle dostanes tohle kdyz se nebudes vztekat dostanes tohle..kdyz mi pomůžes dostanes tohle...pak je jeste faze Nevychova.cz ale nam nepomohla syn nema trpelivost poslouchat moje vylevy..u nas kdyz dojde na vztek pomaha nevsimat se a po chvilce prijit a jestli si nechce treba kreslit ze ja jdu proste odvest pozornost ale jak vztahne ruku placnout prvni a stim ze tohle se nedela ze maminka se nemlati jinak se bude zlobit a kdyz se maminka zlobi on bude urcite plakat

mysljaja
autor
28. dub 2017

@venulka1 u nas nevýchova také neměla žadnou odezvu ,děkuji moc za vyčerpavající zprávu .mějte se pěkně

xdany
29. dub 2017

@venulka1
@mysljaja Podle mě ale Nevýchova, resp. jakákoli respektující výchova, ale není sofistikovanější způsob, jak donutit děti dělat to, co chceme my. Hlavní myšlenkou Nevýchovy/respektující výchovy je dělat rozhodnutí společně s dětmi, tedy najít řešení, která vyhovují oboum stranám. A ani neznamená nechat děti dělat si, co chtějí.

Ono to je totiž hezký říct si, že děti nebudem bít, ale to je jen začátek cesty, je totiž potřeba najít účinné způsoby komunikace (např. kniha Jak mluvit, aby děti poslouchaly), udělat si jasno v sobě (proč mě vytáčí zrovna tohle chování) a obecně totálně přeorganizovat celý svůj náhled na výchovu.

Respektující výchova není kouzelný lektvar na to, aby se dítě přestalo vztekat, testovat hranice a obecně neznamená, že to vždy budou spolupracující bytosti, co vždycky udělají, co slíbí. Prostě ne. Ale ten vztah je jinej, děti jsou vnitřně motivovány být "dobrými", dělat věci "správně" - nikoli proto, že dostanu odměnu (to přestává už tak ve školním věku fungovat), nebo trest.

lucifereeek
29. dub 2017

no já teda nevím ale malá je taková odmala, teď ji bude za měsíc 5let a u nás je jen křik, řev a vztek, něco ji nejde řve, něco spadne řve, něco není po jejím řve ale jako neskutečně a to poslouchat celý den je prostě masakr, k mladšímu když třeba mu něco příkáže a on to neudělá tak přiskočí, začne ho štípat a celá se třepe - prostě je vzteklá, podle internetu co jsem zjišťovala, tak je hyperaktivní na 100% a ještě sem našla i pár znaků aspergerova syndromu ale nevím, to by musel asi posoudit lékař, přemýšleli jsme i o dětském psychologovi ale nevím jak to tam probíhá a jestli by vůbec něco zjistil protože před cizíma které nezná je jak andílek, nikdo tomu když se na ni podívá nevěří, to až ji zná trochu déle, i ve školce ji učitelka musí dávat na chodbu protože absolutně neposlouchá, nedávno z ní vypadlo, že na ni učitelka i řve ale já se ani nedivím, nedá se to vydržet to její chování. A s tou lakotou, já bych řekla že to tak u dětí prostě je, náš mladší třeba napřed nabídne jí nebo nám a pak až sám si vezme, kdežto ona jen vše pro sebe. Děti se mění a časem to bude zase jinak.

mysljaja
autor
1. kvě 2017

děkuji