3letý syn stále vstává v 5 hodin ráno a dřív, co s tím?

rebeka83
6. led 2017

Dobrý den, prosím, potřebuji asi hlavně podporu, abych věděla, že to někdy skončí. Když byl syn ještě miminko, tak jsem ho naučila pár zlozvyků ohledně usínání, protože už jsem byla zoufalá a nevěděla, co s ním. Povedlo se mi tedy, že přes den mi spal víceméně jen v jedoucím kočárku a v noci jsem ho musela uspávat houpáním na gymnastickém míči... V roce a čtvrt se mi ale podařilo ho naučit usínat samotného... Sice se dál v noci min. 1-2x budil a vstával brzy, ale brala jsem to tak, že z toho prostě jednou vyroste...Teď už jsou ale skoro 3 roky a stále se nic nelepší, ba naopak ☹. V červnu se mu narodil bráška a vše se rozhodilo ☹. Přestal usínat sám, v noci se budil, ...Ok, opět jsem to brala tak, že se to časem srovná, ale... Teď jsme na tom tak, že celou noc vstávám k miminku, které kojím, tak 1-2x vstávám ke staršímu a s ním pak +- v 5 vstávám definitivně! Miminko spí cca do 7. Celé dopoledne je pak syn nepoužitelný, protože jde vidět, jak moc mu spánek chybí ☹. V 11 už mu raději dám oběd a naženu ho do postýlky, kde do minuty usne... Spával i 3 hodiny v kuse, ale to se už teď změnilo a spí max hodinu,hodinu a půl a opět následuje to, co dopoledne, kdy je protivnej a nic se mu nechce, protože je prostě unavenej...od šesti už je totál rozjetej a vyřízenej a od sedmi prakticky nepoužitelnej ☹. V osm jde do postele a ihned chrní ☹. Takže nemám ani možnost posunout mu čas usínání...Párkrát se ale samozřejmě stalo, že šel spát později a zpravidla stejně vstával v 5 ☹. Prošel jste si někdo se svými dětmi něčím podobným? Děkuji za jakoukoliv podporu

caverina
6. led 2017

@rebeka83 ahoi... byla jsem na tom uplne stejne..navic muj uz od dvou let odmital spat i po obede..takze v pet vecer jsem byla zrala na masli😂taky jsem mu to zkousela posunout ale nevyslo to..dnes je mu devet a velky spac to teda neni a to o vikendu chodi spat kolikrat i kolem 22 hod a vstava kolem 6..

kaci11
6. led 2017

@rebeka83 Ahoj, mam dceru,ktera od malinka nechtela spat v postylce, aby jsem se vyspala tak jsem si ji brala k sobe do postele. Tak to bylo do doby nez se narodil syn. Ten spi,po pouceni s dcerou ve sve postylce, zaplat panbuh a zacala jsem sceru ucit na pokojik. Do ted zvykla usinat a spat v me naruci se musela naucit spat sama. Usina s lahvi v puse a ja co uspim maleho si lehnu na matraci vedle jeji postele. Jsem tam do doby nez usne. Matraci si tam davam proto,ze kolikrat tam usnu s ni a vzbudi me az syn kdyz chce jist. Kdyz neusnu jdu spat do loznice. Mam otevrene dvere a kdyz zabreci jdu si k ni zase lehnout. V posledni dobe je to uz lepsi ale ze zacatku ksem pendlovala mezi loznici a pokojikem. Verim,ze se to zlepsi a jesnou bude usinat bez flasky a sama. Preji hodne trpelivosti a sily...😃

konik_mischel
6. led 2017

ahoj, mám zatím jen miminko, ale co malému udělat režim v tom, ok neusneš, ale prostě budeš ležet v postýlce a třeba poslouchat pohádky, ale prostě vstává se v 7. Se spaním bych udělala rituál - vykoupat, přečíst pohádku, pusinku, lehnout, zhasnout odejít. Případně se ze začátku vracet. Mám 7 týdenní miminko, spí ve svém pokojíčku, spala s námi první noc po návratu z porodnice , jinak je v pokojíčku, večer vykoupu, nakrmím, zazpívám ukolébavku, pusinku, položím do postýlky a odcházím. Po chvilce ze začátku kňourala, tak jsem přišla, pochovala, pusinku a zase odešla. Teď už se ani nevracíme, malá prostě usne. Zkus striktně trvat na tom, že se vstává v 7, pak se hraje, pak oběd, po obědě spánek, pak hraní, procházka atd... třeba kolem 19:30 večeře, koupání, pohádka a v 8-9 do pelechu.

koncita
6. led 2017

@rebeka83 neporadím, má doma podobný exemplář 😒 asi od 10měsíců vstával kolem 5.hodiny.....až donedávna a budou mu brzy 4 roky 😲 Teď vstává asi kolem šestý, takže sice lepší než drátem do oka, ale pořád je to na palici....chodí po obědě spinkat, dá klidně 2-3 hoďky, jak kdy a večer chodí ve 20.h do postele a usíná kole 20:30, jak kdy.....nikdy nepomohlo ho dávat spát později, to dokonce byl schopný vstávat ještě dřív 😨 a poobědový spánek ještě mít musí, jinak je to na provaz úplně....
Takže hodně sil, já vím, jaký to je.....do toho 4 měsíční kojenec, co taky skoro nespí.....no, já se vyspím až v hrobě 👎

ladie
6. led 2017

@rebeka83 jojo, přesně tohle máme doma. Do čtyř let vstával mezi 5 a 6 (spíš k té páté). Pak už mi ruply nervy, koupila jsem mu digitální budík a zakázala nás budit dřív, než v xx (vždycky večer si řekneme, v kolik může vylézt). A funguje to. Jasně, že je vzhůru dřív, ale aspoň nebudí ostatní 🙂

A i přesto, že má pět, tak chodí do postele rozhodně před osmou. Kolem sedmi se okoupe, pak pustíme večerníček, ještě jednu pohádu, co je po něm a jde spát. Být tebou, tak bych syna ukládala dřív - vstávat bude stejně brzo, ale aspoň nebude na zabití už od rána.

A neboj, časem se to aspoň o kousek posune.

drzticka81
6. led 2017

Syn vstaval taky neco pred sestou-ve dvou letech se narodila dcera-snazila jsem jejich rytmus dat dohromady, to se povedlo, dcera by spala i dyl......no a kolem toho 2. roku si syn zrusil poledni spani -coz mi vyhovovalo, protoze zacal chodit driv spat-kolem 7 a usnul behem 5 minut......pak se mu zacal prodluzovat spanek a kolem 3. roku zacal spat az do sedmi - takze se konecne vyspim 🙂))) ve dvou letech si odbourala spanek i dcera (jak ja se tesila, protoze dcera si dala slofika po obede a pak sla psat az v deset, kdy uz syn dve hodky spal)-ted chodi oba kolem osmi a spi vkuse az do sedmi -coz je super!!!! takze ja bych zkusila ho davat spat uz kolem sedmi-at ma aspon dostatek spanku v noci, holt to bude ranni ptace, rekla bych mu, ze vstavat se bude az v sest nejdrive -do te doby delala, ze spim (ja to tak nekdy delam, hahaha), no a pak ten odpo spanek nechala na tu hodku.......az nastoupi do skolky -bude jeste unavenejsi ze vsech tech veci......

drzticka81
6. led 2017

jo a jeste, chodila bych spat co nejdriv s nim 🙂)) at mam taky vyspano 🙂))kaslala na vse ostatni 🙂)))

katharinka4222
6. led 2017

Ahoj, jak to již někdo psal. Kup digitální budík vedle něj mu nakresli čas, kdy smí vylézt z postele a jít za tebou. A striktně to dodržovat. Párkrát asi zkusí přijít hned jak se vzbudí, ale prostě mu ukaž, že ještě není ten čas na kterém jste se dohodli ať jde znovu do pokojíčku. Moje dcerka spala od 7 do 7 bez odpoledního spaní, ale jak se narodil syn, tak začala vstávat dřív. A teď když je synkovi rok a sám si vyleze z postele, tak už jsou oba naučení, že maminka se nebudí a hrají si spolu v pokojíčku. Ze začátku, když se syn naučil slézt z postele, tak taky hned přišel za mnou, ale teď už ne. Prostě si hrají, dokud nevstanu. Navíc teď máme 14 denní miminko, tak vstávám co 3 hodiny na kojení, tak se občas vzbudijou s ním, ale jen pohladím, uložím a opět spí. Takže ráno mě prostě musí nechat dospat.

chezzie
6. led 2017

take znam, vstavali jsme v cca 5:30, a vstaval ve stejnou dobu at sel spat driv nebo pozdeji.. proste nejake vnitrni hodiny... nam zabralo jit si lehnout s nim, pokud spi jinde nez mimco, dala bych mimco na chuvu, lehla si se starsim, nekdy jsme usnuli spolu, nekdy ne.. ale aspon neprudil uz v 5h...

any_any
6. led 2017

@rebeka83 Kamaradi male dcerce nastavili pravidla, ze rano pred urcitou hodinou (pred 7.) nechodi do loznice, ale muze si potichu hrat u sebe v pokojicku. Kdyz jeste neumela hodiny, koupili ji hodiny se zviratkem, kde se dalo nastavit, aby pred sedmou melo oci zavrene a v sedm otevrene. V tu chvili mohla prijit do loznice. Hledala jsem na netu a je to asi ZAZU Ovečka SAM ci neco obdobneho. Velmi se jim to osvedcilo. Ale je treba byt pripraven stanovovat diteti urcite hranice... coz se ostatne hodi tak jak tak. 🙂 Preju hodne stesti 😉

ldik
6. led 2017

mame to same. kluci 10m a 27m. vstavacka nejdele v pul 6, sem tam i pul 5 - hlavne ten starsi. neudelam nic. v noci vstavam k obema. starsi spi sam v pokojicku, mladsi u me v posteli. mladsi chodi spat kolem 6, starsi v 7. pres den spi starsi po obede 2-3 hodiny. starsi uz je zvykly ze mu pustim pohadky a jdu si jeste lehnout, kdyz vstane mlgadsi, musim taky - dnes napr. v 5. uz jsem si tak nejak zvykla 😂

malinkaelinka
6. led 2017

Asi tě neuklidnim, ale ja jsem jako dítě vstávala před šestou a zůstalo mi to do dospělosti 🙂 prostě neumím spát dele, opravdu výjimečne 🙂 celý život tím někomu lezu na nervy :D

petrasipkova1
6. led 2017

@koncita Sice s tím zkušenost nemám, dcera je zatím docela se spaním v noci v pohodě, ťuk ťuk, ale zase nespí přes den, max hodinu, ale už jsem se dlouho takhle upřímně nezasmála, skvěle napsáno 😀 A přeji hodně sil, to zvládnete, co jiného zbývá ....

rebeka83
autor
6. led 2017

@konik_mischel Děkuju za názor. Já bych si asi nějak poradila ohledně zavedení ranních pravidel, ale on si hned chce hrát a tím mi budí miminko, které pak zase musím uspávat ☹. Spím teda na půl ucha a vyrazím s postele dřív, než za mnou přijde do ložnice nebo si vezme hračky a začne s nimi dělat rachot a odvedu ho do obýváku, kde mu pustím pohádky, protože zkoušet s ním jít do postele prostě nemá cenu ☹. A tam čekáme, než se vzbudí bráška a teprve pak si může hrát...Ale spát u toho nemůžu, protože i když kouká na pohádky, tak má asi milion dotazů ...🙂. Ale to je v tomhle věku normální 🙂

hanicka_langova
6. led 2017

Tak tohle ještě není tak zlé...kamarádka má holcinu(6let) a od miminka vstává ve 4 ráno a večer chodí až v 21h. Teď už ani nespí po obědě...zkoušeli všemožné, ale ani rada s budikem nepomohla, prostě chce asistenta od rána...když se kamarádky ptám zda se to nějak lepší, tak prý ne...asi to bude nespavec. Takže hlavu vzhůru a asi zkuste ten budík jak maminky radily.

hanicka_langova
6. led 2017

Ještě mě tak napadlo. Není citlivý na cukr? Já když dám svojí dcerce nějakou mnamicku odpoledne, tak také je vzhůru velice brzy-třeba v 5...a jedna maminka má vypozorovano u svého kluka to samé....

rebeka83
autor
6. led 2017

@ldik Děkuji moc všem za názory. Líbí se mi ten nápad s digitálním budíkem, tak to zkusím 🙂. Většinou mi psychicky pomáhá, že se s tím jeho vstáváním prostě smířím a nějakou dobu s s tím vystačím, protože bojovat s tím prostě nejde, ale když pak zase vstane třeba ve 4 nebo se miminko v noci budí ještě častěji, než obvykle a já jsem ráno chodící mrtvola, tak zase propadám zoufalství ☹. Jsem pak na něj tak naštvaná, až se stydím, že dokážu být tak naštvaná na malý dítě, kor když je moje 😀. ach jo ☹. Doufám, že se ten mladší nakonec "vyprofiluje" v lepšího spáče, než brácha 🙂. Protože než se člověk naděje, budou chlapci v pubertě a opět nebudu moc spát, páč se o ně budu bát... A tak to asi už bude celej život 😲. Ať žije mateřství 😀

rebeka83
autor
6. led 2017

@hanicka_langova Pokud by to mělo trvat min.6 let, tak budu asi muset mít invalidní důchod 😀. S tím cukrem to asi nebude, protože syn kolikrát za den ani nic sladkého nemá ☹ Ale děkuju za postřeh 🙂

drzticka81
6. led 2017

@rebeka83 ano, me se taky vzdycky ulevilo, kdyz jsem se s dannou situaci smirila......je to pro cloveka mnohem lepsi 🙂)))

hermanecka
6. led 2017

Tak moje dcerka 3,5roku spí v noci víc než zoufale..dokáže být i 3xvzhůru a ráno vstává hned po 6ráno, spát chodí až ve 21:30..dřív prostě neusne..vyzkoušeli jsme nespočet fíglů, homeopatik a nic..jdu do minulosti a?? muž sova, není problém za mlada pro něj chodit spát ve 2 ráno a v 7 vstávat..já?? ještě před 5lety kromě práce studium 2 VŠ, seminárky..spát jsem chodila taky ve 2 a celkem ok..holka nám spí špatně de facto od narození a příliš se to nezlepšilo..myslím si, že je to dáno i po rodičích..jsem dost akční tak asi spáče mít ani nemůžu..

netopejr
6. led 2017

Pokud je skrivanek, tak nezmění. Naš cely.den dotahuje.starsiho sourozence, da celodenní turu místo odpoledniho spani, kdy.jse spat je jedno, nikdy nespi dyl nez do 6, většinou do ca 5. Starší je sova, spi i do 8-9. Ten rozdíl je marjantni, at se děje, co se děje, skřivanek ráno dlouho nikdy nespi.
U nas teda pomáhá, když spi s někým - ráno se prituli a vydrzi dyl, jinak vstává.

Většina deti spi lip s někým nez sama. Citi se.totiž bezpečněji. Mne osobně by nejpozději třetí noc zabilo hledat kojence, probrat se zcela, abych ho někde nesla.. Je vedle me, dle potřeby se napije, většinou o tom ani nevím. Skřivánek se prituli z druhy strany a je to. Aspoň ze to jedno dítě je nemazlivý a nemusí byt tak nalepeny. My jsme všichni sovy, takže vlivem prostředí to není, zvyky ani únava nic nezmění.

Ale tak zase mam v 8 ráno uvareno, upeceno, vytreno, coz taky není k zahození. 😀

A cukrem to fakt není, starsi sova spi jak dřevo vetsi počet hodin.

Deti maji sve biorytmy bez ohledu na hodiny. Mne vyšlo lip jim děni program trochu uzpůsobit nez je tlačit do toho našeho.

houpacikonik
6. led 2017

Syn v létě vstává se sluníčkem. Takže někdy i kolem 4. V zimně padne 6 h a je vzhůru. Večer ho zahanim v 9 h vecer. Většinou jdu taky spát. U nás se osvědčilo spát pohromadě. Cítí mě, je klidnější a spí. Změní se to až vstupem do puberty. To pak je zvýšená potřeba spánku.

blato3
6. led 2017

náš malý, teď už desetiletý taky vstával kolem 5 snad do čtyř let. Teď už dokáže spát i do devíti 🙂 Chodí spát v osm.

krystalka
7. led 2017

Syn taky v předškolním věku vstával hodně brzy - kolem páté, šesté....jeden čas i v půl páté....večer chodil spát kolem osmé, po obědě cca od necelých 3 let už prakticky nespal....teď mu bude 9 a když o víkendu nemusí vstávat do školy, tak vydrží nejpozději tak do 7h, když spí do 8h, tak máme svátek, nebo si případně říkáme, že na něj asi leze nějaká nemoc......a on je navíc strašně nerad sám, takže aby šel třeba ráno dolů do obýváku koukat na telku nebo něco podobného, to nehrozí, obvykle to dopadne tak, že přijde za námi, jednoho z nás vzbudí, prohodí s ním pár slov a pak si třeba ještě zaleze do pokojíčku, který má hned vedle a třeba si maluje, nebo s něčím hraje......a my dospáváme....Takže myslím, že čas vstávání asi neovlivníte, jedině asi trpělivě donekonečna učit, aby do určité hodiny byl potichu....

frndafrrr
7. led 2017

Máme dvouměsíční holčičku - v 7ji položím do postýlky a vstává mezi 5-6, to se nají a chrní dál do 9-10..ALE..náš šestiletý agent mi tu dělá společnost od 4rána- ví, že nás nemá budit, dokáže se zabavit, ale neodpustí si dojít nás aspoň informovat (o něčem strašně důležitém), samozřejmě člověk už pořádně neusne kluk si nakonec stejně jde dělat své a na nic nás nepotřebuje- blbě tu čumím 😀. Někdy s něma člověk prostě nehne -jsou plní dojmů a hned se hrr podělit. To jako mimino spával 12ctky snad od porodnice a přes den taky chrněl dobře...
Každopádně přeju ať tyhle manýry mají co nejkratšího trvání....

konik_mischel
7. led 2017

@rebeka83 sržím palce ať se to srovná, myslíš, že by třeba neposlouchal pohádky na CD?

dedulka
7. led 2017

Syn mi chodival spat v tomto veku i kolem 18 hod a vstaval kolem 5 hod....posouvani vecerniho spani nepomahalo....nyni je mu 8, a stale vstava brzy...dnes treba v 5.35 hod 😁
Ale vetsinou az poseste hodine...nastesti nas rano uz nepotrebuje od cca 5 let a hraje si sam 😀

kika_21
7. led 2017

@rebeka83 Ano, procházíme si něčím podobným.Vítej v klubu. Zase toho víc udělám-tedy prací v domácnosti. Jen učit se moc nemůžu. Ale on za to stojí.🙂

krystalka
7. led 2017

@frndafrrr - to je jak u nás, taky ví, že nás nemá budit, ale stejně pokaždé přijde, že mi jenom chtěl říct tohle nebo tamto a že zase klidně můžu spát, že si jde malovat 😀, obyčejně to řešíme tak, že já si pak jdu lehnout k němu do pokojíčku, abychom aspoň manžel mohl dospat a on si maluje nebo hraje, já sem tam v polospánku zareaguju na to, co mi ukazuje a u toho podřimuju...když se pak vzbudí manžel, tak jdou spolu dolů dělat snídani a já si ještě chvilku zdřímnu 🙂

adeden
7. led 2017

V zari nam bylo šest......
Bohuzel patříme se vstavanim mezi ptacata...
At jde spat v kteroukoliv hodinu, vstava brzy....
Posledni hodne brzke vstávání bylo 26.12. - ve 3.40 ... nekecam slovy...
Ještě že vstava manzel... tohle je pro me smrtelný čas....