17m neukazuje prstem

pajikajik
19. črc 2023

Ahoj prosím Vás potřebuji asi uklidnit. Nase mala neukazuje prstem kdyz ji neco zajima. Maximalne na to cuci a jeci a pak po tom natahne celou ruku, ale rozhodne to neni nejak casto. Je tu nejake dite ktere neukazovalo v 17m ale bylo v poradku??

emillyhk
19. črc 2023

@pajikajik Syn začal ukazovat prstem až později. Pár dní před 18m kontrolou si občas ukazoval sám pro sebe prstem zvířátka na hrnku, jinak nic. Neukazoval ani celou rukou. Takže jsme ve dvou letech opakovali M-chat dotazník, to už ukazoval hezky. 😊

marge_s
19. črc 2023

@pajikajik urcite je 🙂 PAS neni porucha ukazovani. 🙂 A ma jeste dost casu.
Pokud to je jedina vec co te znepokojuje… 🙂

pajikajik
autor
19. črc 2023

@marge_s neni to jedina vec. Obcas nas ignoruje, sedi cuci si nekam a kdybychom se zvencli nepodiva se na nas. Jinak ale ocni kontakt umi navazat, kouka na nas. Nekdy na jmeno zareaguje hned a nekdy muzu volat jak chci a je jaj hlucha. A taky nam nenosi zadne hracky nebo zajimave veci. Prinese maximalne zviratka s kterymi delame legracni zvuky a ona se smeje a kouka na nas a chce to porad opakovat. Ale ze by prinesla klacek, hele koukej nebo jinou hracku to ne ... jsem z toho hrozne nervozni

marimanta
19. črc 2023

@pajikajik podle popisu úplně běžné 17m dítě 🙂
Je to prostě batole, má svoji hlavu, děti baví zjišťovat, že nemusí dělat přesně to, co rodiče řeknou, že mají moc udělat něco i po svém 😉

emillyhk
19. črc 2023

@pajikajik Nosí ta zvířata, takže něco nosí. Že ti nepřinese klacek nebo kámen, apod., to by mě až tak neznepokojilo, syn to taky nedělal. Jako koukal, jestli koukám, když se mu něco povedlo, koukal, jestli vidím, že má velký klacek, ale nepřinesl ho (asi abych mu ho nesebrala 🙈). Naopak teda všem ženským v okolí nosil malé kamínky a bylo mu jedno, jestli je to puberťačka nebo paní v důchodu.
Když ti nereaguje na jméno, je do něčeho zabraná? Náš třeba doma na jméno většinou reagoval, ale jak se do něčeho zabral venku, tak najednou jako by neslyšel. Což teda dělá doteď, navíc vědomě a ještě u toho nasadí takový výraz jako "nejsem tady" 🤦‍♀️
Syn kromě ukazování nelezl na nábytek, na schody, nikam. Prostě ho to nenapadlo. A mě dlouho nenapadlo, že je to problém, ještě jsem byla ráda, že se nemusím bát, že odněkud spadne. Takže to byla taky jedna z věcí, z kterých jsem byla nervózní. Dohnal to, teď leze všude. Ale celkově je prostě ve vývoji pomalejší, všechno začal dělat až na hranici tabulek, kdy je to ještě "v normě". Počkej na tu kontrolu v 18 měsících, pokud se pediatrovi něco nebude zdát, pošle vás buď na další vyšetření (ale to si z tvého popisu nemyslím) nebo si to zopakujete ve dvou letech a tam už to bude v pohodě 😊🍀

martulka88
19. črc 2023

@pajikajik Dítě není robot. Každé dítko má své tempo. Synovi je 17 měsíců a opravdu neukazuje prstem. Ani defakto ručičkou. Nosí hračky, které zrovna chce. Jasně, rozumí co je balón, auto, míček, sněhulák. Když mu řeknu kde je lev (má ho nalepeného na skříni), tak dojde a dá na něj ručičku. Ale že bych mu řekla Maty ukaž na lva, tak na mne kouká jakože ty si spadla z višně?! Některé děti jsou v roce a půl bez plen, jiné se teprve rozchodí, jiné umí kreslit, mluvit... Brácha začal mluvit ve 3 a do té doby dělal "e" a ukázal. Nekoukej na tabulky a dej dítěti čas, protože má opravdu každý jiný čas.

pampeliska1313
19. črc 2023

Syn začal v 18m. Ještě má chvíli čas, jsou děti co třeba ukazuji v 19,20m, pak bych už řešila, kdyby ne.)

marge_s
20. črc 2023

@pajikajik ale to co popisujes je normalni 🤷🏾‍♂️ nechci te plane uklidnovat, ale nezni to nijak podezrele 🤔

luciksima
20. črc 2023

To co dělá je úplně normální neznepokuj se zbytecne...kdyby bylo něco špatně těch věcí by bylo spousta ....a to bys věděla určitě že to není oki.je ještě malinká dej jí čas a uvidíš 😊

marcosh
20. bře 2024

@pajikajik Ahojky, můžu se zeptat, jak jste na tom? Kdy začal syn ukazovat?