17m. dítě trochu mimoň - mám obavu z autismu. Máte zkušenost?

pajikajik
4. srp 2023

Ahoj, hele mate nekdo zkusenost s tim, z3 by ditko bylo v 17m tak trochu mimo ale bylo pak v poradku? Dcera nemluvi, respektive ma svoji rec ktere nikdo nerozumi a porad rika mamamama na vsechno. Ocni kontakt navaze, ale jen kdyz sama chce. Kdyz ji chceme zaujmout aby nekam koukala, tak to je vetsinou bez vetsiho zajmu. Porad nechodi i kdyz na rehabilitacich nam rekli ze je stabilni a klidne by chodit mohla. Ze musi jen chtit se pustit. Uz se pred tydnem pustila a chodila cele odpoledne a pak jak kdyz to zapomene, vyspala se a zase nic. Ukazuje ale tak jako aby se nereklo, spis se po vecech sape rukou. Moc nic nezkouma. Ze by treba behala po byte a vymyslela, kde co vybagrovat to uplne ne. Hraje s nami bubukuk, dela jak je velika a kdyz ma dobry den da plac. Ale u toho jsme skoncili. Kdyz se jdeme loucit, casto se ani nediva na toho kdo odchazi natoz aby zamavala nebo poslala pusinku. Napodobuje kdyz neco delame ale gesta to se ji nechce. Prijde mi jak kdyz to ma na salamu, nic ji nebavi. Umi ignorovat az neskutecne. Myslela bych ze se na me otoci, kdyz se ji neco povede nebo kdyz zasramoti klic v zamku pobezi se podivat kdo prisel. Ale nezajem. Umi nosit takova zviratka at s nima delame legracni zvuky, ale jic jineho my nenosi. Jeste podava lahev na mliko a nebo ovladac kdyz chce pustit pohadku taky jste meli takovou zkusenost? Mam se nervovat nebo je samce ze bude v pohode? S pediatrickou to budu proburat na 18m, kde neprojdeme testem na autismus protoze uz tedka mame xy bodu a nemyslim si ze mesic neco mega zmeni :/ Prosim pomuklidnete me

zelenaesmolda
4. srp 2023

@pajikajik
Co bys po ni v 17m chtela?

klokanka31
4. srp 2023

@pajikajik Vždyť je maličká...A v kterých bodech jste mimo?

emillyhk
4. srp 2023

@pajikajik Za měsíc se může změnit hodně. Mě přijde podle popisu, že je spíš "svá"...
Nám ten M-chat dotazník taky úplně nevyšel, ale pediatr neviděl důvod posílat nás na nějaká další vyšetření. Ve dvou letech jsme si to zopakovali, tam už jsem šla úplně v klidu, většinu syn dohnal během pár měsíců, něco až před druhými narozeninami, ale dohnal to.
S řečí je u nás trochu problém, moc se mu nechce rozšiřovat aktivní slovní zásobu, většinu slov navíc tak jako "polyká". Ale má 2,5 a v září jde do dětské skupiny, třeba se víc rozmluví tam. V lednu na tříleté prohlídce uvidíme, jak na tom bude, ale vidím to na logopeda (dřív to u nás nemá smysl, syn nespolupracuje).
Takže být tebou, zkusila bych se uklidnit (mě to tenkrát moc nešlo 🙈) a dát dcerce čas.

marge_s
4. srp 2023

@pajikajik ktere body se to nezdaji? 🤷🏾‍♂️

pampeliska1313
4. srp 2023

Mne přijde v pohodě.) musí ještě dozrát.) syn doteď ukazuje rukou a střídá to s prstem. Ukazovani prstem přišlo po 18m (takže dcerka má ještě čas), hraje si hezky… jestli Vás to malinko uklidni - spousta děti má svou mluvu a svoje slova a i to se počítá, do hlavičky si to ukládá… a údajně jsou na auti náchylní z nějakýho důvodu spis kluci, na internetech to píšou, ze statisticky ho mají spis chlapci... Je i par poruch co se s auti zaměňují (třeba dysfazie).. podle mě bude jen svá.) mne můj syn neudělal dotazník na autismus teď podruhy. Máme jít k psycholozce. Ale čím dal tím víc mám pocit, ze je proste “jen” tvrdohlavej a bude tam něco jinyho, pokud vůbec. Dejte holčičce čas, ty změny přichází fakt ze dne na den. Mne syn třeba nic nechtěl dělat, protože si v tom nebyl jistej. Proste to radši neudělá, dokud nebude mít jistotu, ze to zvládne a uspěje.) muže za tím byt i tohle.) ale podle popisu mi to přijde v pohodě.🙂

pajikajik
autor
4. srp 2023

@klokanka31 no me treba znervoznuje, ze se casto vubec neotoci kdyz na ni volame. Kdyz jsme spolu sami v mistnosti a nic ji nerusi tak zareaguje i na prvni zavolani. Ale treba sedi v kocarku a mavame tatovi co nastupuje do tramvaje a ona nemava a cumi nekam do strany. Ona obecne nedela papa. Max da plac kdyz ma fakt dobry den a vetsinou jen me. Proto mi prijde mimo. Nebo se nekam zacumi a ja ji chci neco ukazat a i kdyz ji klepu na rameno a mluvim na ni, ona zacumena a dela ze tam nejsem. Samozrejme to neni cely den a porad. Prijde se pochovat, zvedne ruce, rozumi par slovum. Ale kdyz si hrajeme a ona drzi kamen a ja dam pred ni kyblik, ukazu a reknu dej kamen do kybliku. Dej tady. Tak nerozumi. Kamen vetsinou zahodi a zdrhne. :/ ale mozna to v 17m neni divne

lenerka1
4. srp 2023

Děti nejsou cvičené opičky, možná bude dobré vyšetřit sluch, čistě pro jistotu a doporučuji kouknout na web teorie typů, mohl by uklidnit, že opravdu všechny děti nejsou stejné a některé prostě více žijí ve své hlavě a není to autismem ani jinou poruchou. Držím pěsti.

alice180
4. srp 2023

@pajikajik teda promiň, ale to čumí je hrozný.

emillyhk
4. srp 2023

@pajikajik S tím kamenem do kýble - to mi dělá syn i ve 2,5 letech 🤷‍♀️ Jasně, když si bude chtít dát kámen do kýble, dá ho tam. Ale pokud má pocit, že nemám důvod to po něm chtít, tak to prostě neudělá. V tom roce a půl třeba úplně ignoroval pokyny jako "podej knížku a dej ji na stůl", prostě ho knížky nezajímaly. Ale "podej mi boty, půjdeme ven", "podej si hadr a utři to" zvládal v pohodě.
Když jsem ho oslovila, zareagoval, ale pokud byl do něčeho zabraný, tak vůbec, často pomohlo až vzít mu tu věc z ruky. Ale on se od malička zvládá hodně soustředit a dlouho vydrží u činnosti, která ho baví. Tohle může být jedním ze znaků PAS, ale taky nemusí, já to tak mám celý život, takže nejspíš geny.
Že umí ukázat jak je velká, to je fajn. Ale nemusí to udělat pokaždé, když ji o to požádáš. Jsou děti, co jsou jak cvičené opičky, baví je to. A pak jsou děti, co se na tebe podívají jako že už to udělali včera, tak co zase chceš 😉

jerrabina
11. srp 2023

Mě kolikrát na oslovení nereaguje ani pětiletá. Když se jí zeptám, tak slyšela, ale nechtělo se jí přerušit hru 😅

eviicka
11. srp 2023

Ani já nevidím nic zvláštního, jo jasný asi se nejeví jako budoucí extrovert, ale jinak mi v popisu nepřijde nic znepokojujícího. Kdybych ti popisovala svého syna v tomto věku, tak to bude mnohem pestřejší výčet zvláštností a vyrostl z toho, je sice svůj, ale nemá žádnou poruchu. 🙂