16měsíční syn nechce chodit večer spát

papka
30. pro 2015

holky prosím o radu, někde jsem udělala chybu ve výchově, někde jsem asi polevila, syn 16. měsíců, večer nechce chodit spát. spíme spolu na nižší posteli a pořád z ní leze dolů a za tatínkem do obýváku, plácáme po zadku , vysvětlujeme, jen se směje a né a né spát. metoda nechat vyřvat u nás nefunguje, zalyká se a zvrací, tak ho nechci před spaním stresovat. existuje něco účinnějšího, případně jak jste to řešili vy. tatínek musí jít dolů k rodičům, abychom byli sami, aby si šel ke mně lehnout a usnul. ☹

verusky
30. pro 2015

@papka no napada me pouze, ze je malo unaveny. jak spi pres den? ja mam dceru taky 16mesicu a kdyz byla nachlazena, vratila se ke spanku dvakrat denne, ale ted uz jen jednou, to ma tak asi dva mesice, v poledne na dve hodiny. kdyz jde spat dvakrat, vecerni spani musim casove posunout, protoze by jeste taky nebyla unavena. metoda vyrvat je krasne popsana v knize Jak naucit dite dobre spat. nejde o vyrvani, jde o pochopeni cyklu spanku, je to poucne a cloveku to ujasni, jak co je. a pak je treba byt nekdy nekompromisni. jestli citi ditko nervozitu rodicu, nevedome vyuziva...
jinak davani na zadek v tomto veku je jeste predcasne, jeste par, aspon dva mesice pockejte, to ditko rozum sice ma, ale na tresty jeste moc ne.
no a pak me napada, jestli si dostatecne uzil tatinka? ze chce za nim? a ze by treba uspaval tatka?
tu knihu bych poridila nebo pujcila, me moc pomohla, kdyz vezmu, ze jsem s prvnima dvema dcerama dost se spankem stresovala...

luciamala1979
30. pro 2015

ahoj Nepolevila, tatínek je i u nas in jak je stále v práci, tak se mi oba, jak dojde domů rozkokoší a ožijou, únava je pryč. Ale moji mají respekt, pak jdou do postele, protože my dva na tom trváme. Co tak kdyby zařval tatínek, že prostě ne, nastavil hranici on, prostě autorita. Ty budeš ta dobrá co ho uklidní pak a uspí 😉 prostě bych si trvala na svém

mysicka_lb
30. pro 2015

Já si myslím, že šestnáctiměsíční prcek prostě nemůže chápat, že je zrovna x hodin, které mu maminka určila jako čas, kdy má povinně usnout. A nepochopí to ani bitím a jakoukoli jinou formou "výchovy". Vůbec bych ho neuspávala v době, kdy ještě spát nechce. Pak to uspávání nebude horor, ale radost.

niax
30. pro 2015

Ahojky, měli jsme to podobně. Zkuste se inspirovat na www.abymimispalo.cz

ducik
30. pro 2015

@papka nechávat vyrvat je dle mého nesmysl. Na zadek taky nesmysl, když nechce spát. Buď si víc užít tatku před spaním nebo at uspává on. Zavést nějaký tatovsky vecerni ritual. Koupe táta? Je u večerního chystani? Krmí večeři? Jak je děti vidí málo, jsou to pro ne polobozi 😉 jé potřeba aby se ho aspoň trochu nabazil. A ukládat když je unavený, ne pokud by srsel energii a jen proto, te je zrovna půl osmé.
Drzim palec

shine2015
30. pro 2015

Vyrvat ani omylem.....podle me nenutit,unavit a uspat muze tatinek popripade oba....16mes je malinke a uprimne nikdo nedokaze ani v dospelosti chodit spat na povel kdyz neni unaveny....nema to smysl.

dannyblakely
31. pro 2015

Proč neuspává tatínek? My se střídáme a je vyřešeno.. Nějak nechápu, co byste tak od 16měsíčního dítěte chtěla.. Nebo tam jděte oba a tulte se všichni tři společně. Za toto dát na zadek nebo nechat vyřvat, mi přijde úplně mimo

mia_mia88
31. pro 2015

Napisu Vam, jak to mame my. Vecer si jdeme oba s dcerou lehnout do postele. Kazdy z jedne strany. Ona se vali mezi nami, hraje si, tuli se ke komu zrovna chce a my si s manzelem povidame. Dcera se obcas prisaje a koji se. A u toho nekdy mezi 9 - 10 vecerni usne. Neresim, kdy presne ma jit spat. Neresim svoje potreby, ale jeji. Protoze za chvilku vyroste a na tohle uz budeme jen vzpominat. A ja chci na jeji usinani vzpominat s laskou. A chci, aby na to tak vzpominala i ona. Tak se zkuste uklidnit a prestat to resit. Zapojte manzela, udelejte si vecerni pohodu a nestresujte se. 🙂

ilonkaseda
31. pro 2015

no já myslím,že ani jeden extrem není dobrý,vyřvávací ale ani benevolentní kdy si s rodiči dělá dítě co chce,časem určitě najdete recept,já s dvojčaty ho najít musela rychle jinak bychom se zbláznili..neustále jsem je tam chodila hladit,uklidnovat,ale nepřilehla jsem k nim, ani nevytáhla z postýlky,prostě si zvykly a už usínají sami..ale na každé dítě platí něco jiného a chce to čas

shine2015
31. pro 2015

Vcera jsem nemela cas se rozepsat...u nas chodi deti spat dle toho jak jsou unavene.....kdyz nejdou spat odpolko a vydrzi do vecera,tak vim,ze v 20h usnou,polozim je ja nebo tatinek,rekneme rychlou pohadku nebo si chvilku povidame a pak reknu ze uz budeme spinkat abychom meli zitra silu a ony za chvilinku usnou...pokud jsou unavene a proste vidim nebo si samy reknou ze chteji spat,tak holt spat jdou i kdyz vim ze se probudi v 19h a spat pujdou ve 22h...
Mozna to delame spatne,ale kdyz mi po obede neusnou tak je nebudu nutit aby hodku a pul se snazily a pak teda na silu usnuly...a to same vecer. Preci nebudu silou drzet v posteli....
Samozrejme se snazime aby bud spat nesly po obede a nebo sly spat brzy po obede....ale hlavne at se unavi pred vecerem...
Prijde mi na hlavu nekoho nutit...dospeleho taky nebudete nutit na povel spat...tak proc dite? Protoze
jeho jedina obrana je plac? A s tim se vy nejak srovnate? Nejak ho preperete?
Mimo to,nas nejmensi a mely to tak i obe holky,mely po prichodu z porodnice po par dnech pretoceny rytmus. V noci vzhuru a ve dne spaly...nechaly jsme je a za cca tri tydny mozna driv se srovnaly samy a brzy zacaly spat 5 i 7hodin vkuse...a uprimne na 8tydnu kdyz mi usne ve 23 a spi do rana...proste super. A ji pribyvaji a smeji se jsou spokojene....

Ja netvrdim byt benevolentni aby dite vam prerostlo pres hlavu a bylo zle atd ale timhle nucenym spankem mu jen ukazujete pouzit silu na slabsiho....a ono se to pozdeji vrati vam...
Ja si vzdy predstavim sebe...v jakekoliv situaci. Jak bych chtela aby se zachovala moje mamka nebo tatka??? A to je castokrat odpoved na vse... 😉

papka
autor
31. pro 2015

holky hrozně moc děkuji, nějak ted přes ty svátky, kdy nemám školu, nemám práci, tak jsem to začala řešit, do té doby chodil spát, jak se mu chtělo, v osm, v devět, v deset. ani já ani tatínek ho nebijeme, já mu teda někdy fiknu přes zadek, protože zlobí a hází vše na zem, táta ho nebije vůbec. je to tu krásně napsáno, že když se mu nechce spát a já s ním ulehnu v osm, jen aby lidi neřekli, že chodí spát v deset, tak on prostě není uvavenej, protože po obědě chodí spát a spí třeba do dvou do tří. ted jdu dělat chlebíčky ale budu si muset komentáře přečíst ještě jednou 🙂. děkuji, beru jak kritiku tak radu, tak zkušenosti.

amazonka.k
31. pro 2015

@papka Já si myslím, že ani nejde o to co si myslí lidé, ale děti mají rády režim. My jsme pro syna měli běžnou dětskou postýlku, takže jsme utíkání řešit nemuseli. Dávali jsme ho spát pravidelně a takřka bez výjimky v osm večer. Brzy si tak zvykl, že usínal naprosto bez potíží a přijímal to s naprostou samozřejmostí. A to spal po obědě často i do pěti a i tak v osm krásně zabral. Jakékoliv vykolejení z režimu ho potom vyvedlo z míry, dětem to obecně dává pocit jistoty. Někdy, paradoxně to dětské ponocování může být následkem toho, že je dítě přetažené, je tak rozrušené, že se mu špatně usíná, zlobí a lítá ode zdi ke zdi. Já bych ho možná zkusila dávat spát dříve než jste zvyklí, ačkoli to zní zvláštně, často to dost pomáhá 🙂 Jinak v neposlední řadě jde také o Vás, abyste s manželem měli čas i pro sebe, pokrývání potřeb dítěte je věc chvályhodná a správná, ale aby mělo dítě spokojenou maminku, musí se starat maminka také o své potřeby, stejně tak tatínek. A přesně to je také správné dávat najevo i dětem, že potřeby všech členů domácnosti jsou rovnocenné, je to výborná průprava a nácvik ohleduplnosti k ostatním do budoucna 🙂

mysicka_lb
31. pro 2015

@amazonka.k Jenže ne u všech dětí to takhle je. U mého syna nastalo největší utrpení poté, co se nám někdo snažil nějaký režim zavést. Sám od sebe usínal od miminkovska téměř pravidelně ve 22 hod. Jakmile mi někdo poradil, ať ho dám spát dříve, nebo přišel s takovým tím "je osm hodin, je čas spinkat" nebo "ten už je unavenej, už ho dej spát," následovalo nekonečné uspávání od těch 20 hod třeba do půlnoci. Jsem přesvědčená, že kdyby k tomu zásahu z vnějšku nedošlo, usnul by bez problémů v těch svých 22 hodin. Možná ve 22.15, možná ve 21.50, ale to je přece úplně jedno. Osvědčilo se mi naopak nechat to na něm, aby si sám řekl, kdy chce jít spát. Klidně si ho nevšímat, dělat si svoje a jen po očku sledovat. Naprosto s Tebou souhlasím, že rodič nemá být otrokem svého dítěte a že musí být sám spokojený. Jenže při zavedení pevného režimu se pak rodič i dítě stávají oba otrokem toho režimu. Neříkám, že je to tak vždy, určitě jsou rodiny, kde se to osvědčilo, ale nebrala bych to jako dogma, že každé dítě potřebuje režim.

evaamy
31. pro 2015

Já nechápu, co vám všem na tom, že je dítě vzhůru, vadí. Tak je prostě s námi v obýváku, po chvíli zkusím odnést do postele a nabídnout prso, kdyby náhodou zabral. Když si parkrat cucne a začne zdrhat, tak jdem zase do obýváku a pohoda. Žádný řev a ani nedej bože zvracení, to by mi teda mojeho ditete bylo dost lito. Tobě ho líto není? Dítě není stoj, ale člověk jako ty a tomu se taky někdy chce spat dřív a někdy později. Já fakt někdy žasnu, jaké praktiky některé maminky používají. Mlátit a nechat zvracet. Zvracet se mi chce, ale ne z jídla..

shine2015
31. pro 2015

@evaamy presne....spousta zen nebo paru se snazi otehotnet a pak jakmile je dite omrzi tak ho nechaji brecet v postylce..je potreba nastavit rezim tak chce nechce bude ho mit a hotovo...vzdyt rodice maji taky sva prava!!! A nejlip kdyz se zacne mluvit ze nebudou prece otroci...a ze dite si vymysli,dela to v x mesicich vsechno naschval....uz to ma promyslene a s rodicema "cvici".....to a takove podobne kecy nechapu.....nejprve chteji dite tahaji chlapa po spermio a sebe po vysetrenich a operacich....doslova vymodlene deti ale pak rychle zapomenou a vidi pouze svoje prava.....smutne.

verusky
31. pro 2015

@evaamy no tak ono unava matky udela sve... zatim mas prvni ditko a jeste male, za pul roku teprve uvidis, ze ta miminka si zacinaji vymyslet 🙂 (teda vlastne rozum brat 🙂)
dulezite je vedet, ze jde jen o cykly, takze ted spani nejde, za chvili to muze byt uplne v poradku...

suzanna123
31. pro 2015

@evaamy mlácení ani zvracení nepraktikuji, ale vzhledem k tomu, že naše děti jsou opravdu hodně náročné, tak aspoň večer chci mít chvilku pro sebe. Nehledě na to, že sami od sebe by neusnuli ani náhodou - akorát by přešli do fáze přetažení a to je teprve horor :-P

alboo
31. pro 2015

Ja nevim, no, u nas pomerne pevnej rezim a dite spi od narozeni do ted uplne v pohode samo ve sve postylce. Jasne stane se, ze se nekdy v noci vzbudi a chce k nam, tak ji samozrejme vezmem. Ale vecer se proste chodi spat v osm a rano maminka driv nez v sedm ted sem to posunula na osm nevstava. A rozhodne jsme ji nenechavalu nejak extreme vyrvat, zvracet nebo podobne, naopak je to spokojenx dite. Jinak kdyz zacal problem s usínáním cca 7mesic zacali jsme cist pohadky, nejdriv na zidli vedle postylky a pak sem se postupne stehovala dal. A nyni v 16m usina naprosto bez problemu, behem 10 min spi. Jsem pracujici matka holt to u nas musí slapat. Vzdycky mi je lito kamaradek. Ktere si mi stezuji, ze vstacaji xkrat za noc, jsou stastny kdyz se jde spat v deset a od sesti sou vzhuru. Ale rekla bych ze plati jaky si to udelas takovy to mas...

achjonetusim
31. pro 2015

@papka Ahoj 🙂 Mám dvě děti. Kdybych ti psala jako matka jen toho prvního, napíšu koupej pravidelně ve stejnej čas v levanduli, používej ty samý rituály, dej ho spát s plyšáčkem ať se necítí sám, to zabere nebo děláš něco špatně to je jasný 😀 Protože prvátko bylo nenáročný, usínalo do pěti minut a nesnášelo veškerý pohádky zpívání natož moji přítomnost 😝 Spalo pravidelně a rádo a to i přes den a několikrát. No a ejhle, druhej kousek na světě a veškerá dosavadní praxe i teorie v trapu 😀 Nic nefunguje, dítě si dělá co chce (12m)!!! Chce mě a nikoho jinýho, ani tatínka kterej s náma často a dělá s nim první poslední, pláče a křičí a jódluje dokud nenastoupim k postýlce a musim tam bejt dokud neusne, jakmile se probudí řve nanovo že tam nejsem. Když jdu spát je automatický že jde k nám do manželský postele 😅 Vyřvat do mrtě bych ho nenechala to není žádná metoda nechat dítě otupit. Jo a pak se budí několikrát za noc 🙄 Bít ho za co, že nechce spát?
Takže napíšu co zabírá (trošku 😀 ) u nás. Přes den spí dvakrát, ale po hodince ho budim to by mi tu skákal po hlavě ještě o půlnoci. Přes den pořád akce. Snažim se večer koupat ( s dvěma je to kolikrát ne o klidu ale adrenalinu..) protože voda ho unaví, začínám se poohlížet po homeo, mazlim v postýlce "povídáme" si. Ale nesmlouvám, z postýlky už po položení nevyndavám - donekonečna pokládám a vysvětluju. Usne do hodiny maximálně, někdy do pěti minut.
Chodí spát kolem osmý večer zatímco starší se dokoupe a jde si číst knížku/poslouchat audiopohádku a spát. V devět chci už mít klid. Jo, já jsem příšerná matka! Chci mít od dětí svatej pokoj, v tichu dopoklidit byt, číst si knížku, otevřít si s mužem víno, stát se zas ženou/manželkou/milenkou a ne jen maminkou 😉 Protože všechny tyhle role v mym životě jsou stejně důležitý.

lajla
31. pro 2015

@shine2015 trochu silně kafe ne? Trochu už vypito?🙂 jasné že i rodiče mají i svá práva... Nebo Vy jste otrokem dítěte? Nějak to nechapu...tady přece nikdo nikoho netyra... Pokud jste ještě dítě nikdy neplacla... Tak jste svatá a jakmile se tak stane uvidíte že se svět nezbori. Děti jsou malí tyrani... Velmi brzo jim dojde jak na rodiče🙂 mám čtyři děti nikoho nemlatim ani nesikanuju, děti se mají skvěle, uspavame všechny, ale prostě určitá pravidla být musí.
Krásný nový rok

alexxx87
31. pro 2015

@alboo mohla bych se jen zeptat jak jste to udělala že dřív jak v osm se u vás nevstává? 😨)první szn,nastavený režim večer vše ok🙂 ale třeba už vstával v 6...jsou mu 3 roky.no a ted máme dvouměsíční,zavádíme večerní režim,taky to jde,ale to ráno....?🙂děkuji

shine2015
31. pro 2015

@lajla zatim ne,ale na sklenku se chystam...podle me proste zabavit unavit a ne ze necham brecet dite v posteli nebo postylce. Neni tu diskuze o biti ale budiz kdyz jsi to nakousla.. Dle me deti netreba placat,pokud spolu mate vztah pekny,castokrat je mrzi ze ty jsi smutna a nebo se da dat trest tak aby pochopily...matka vyciti pokud si z ni dite utahuje nebo ne...symbolicky jsem ja osobne parkrat placla,ujely mi nervy a pysna na to nejsem i kdyz to bylo opravdu pouze symbolicky...presto - prijde mi placani zbytecne. A ano deti nemuzou rust jako drivi v lese a hranice mit maji. Extremy jsou spatne. Me vybrecet dite v postylce uz extrem prijde.
Me je jedno jak to mas ty....ja se snazim chovat tak jak bych si prala aby se chovali moji rodice ke me. A to neni o rozmazlovani ale ani o vybreceni v postylce nebo biti. To k tomu podle me nepatri. Nase deti jsou hodne k ostatnim detem,dospelym,zviratum..chovaji se slusne k nam i vecem....kdyby ne,zacnu to okamzite resit....jsou citlive,uz jen tim ze porad mazlime a ony tu lasku citi pak snadno pochopi co je a co neni spravne. Mrzi je kdyz my se zlobime nebo jsme smutni....nedaji dopustit na sebe ani na nas...samy od sebe dekuji,prosi,pochvali obed nebo neco so se udela,povede,pohladi....a chovaji se velice pekne. Samozrejme ze nekdy zlobi...ale pokud jim dame aktivity,program tak ne....ja mam pocit,ze je vedeme spravne. A muj nazor je ten ze se mame vsichni l detem chovat slusne a dustojne. A nechat je brecet v postylce mi proste neprijde spravne....a bit je...no tobe by se libilo kfyby te rodice bili? Nebo manzel? K zadnemu dospelemu si to nedovolis...tak proc k diteti? Ze je male??? Ze se nedokaze a nemuze branit? To ti nesedne svagrova a pujdes a placnes ji? Nebo tchyni??? Tak proc to delat svemu vlastnimu diteti??? Ve skolce skole jim vtloukame do hlavy ze nasili neni spravne....
Proste za me ma jit ven,pak se vykoupat,najist a spat....venku ho unavit ve vane prohrat....
A taly nevim sama jak bych vydrzela dlouho kdyby me nekdo nutil spat na povel....
Ty si to delej jak chces.....me do toho nic neni. Toto je diskuze a napsala jsem svuj nazor nic vic ;)
V novem roku vse dobre... 💐

blecha94
31. pro 2015

Já si myslím, že dítě by mělo mít mantinely, pravidla a režim. Od malička. Když necháte štěně rok čůrat v bytě, už ho potom horko těžko budete učit čůrat venku. Abych mávla rukou nad tím, že mi dítě o půlnoci běhá po bytě a konejšila se, že je to člověk, co má práva a prostě není unavený, tak holt počkám, až bude, tak to mi přijde opravdu na hlavu postavené. Zvlášť, když za pár měsíců budu potřebovat, aby chodilo spát v rozumnou hodinu, aby ráno bylo schopné vstát do školky/školy. Jak pak asi dítě musí být zmatené, když si celý dosavadní život nastavovalo čas spaní samo a každý se mu přizpůsobil, a teď najednou musí dodržovat nějaká hloupá pravidla... A tak je to se vším. Matky se pořád ohánějí tím, že je to miminečko, který ničemu nerozumí, a proto se mu musí přizpůsobit a o výchovu se začnou pokoušet až ve chvíli, kdy není zbytí. Jenže je pozdě. Strašně pozdě. A dítě je zmatené, nešťastné, nerozumí ničemu, najednou to chápe jako nespravedlnost, vzpírá se, mnohdy přijde regrese...

Dcera mi jako novorozeně usínala v 10. Asi tři měsíce to tak bylo. Pak začala být unavená v 9, postupem času se to stáhlo na dnešních 8. A tak to dodržujeme den co den. V půl osmé se vykoupeme, navečeří se a jdu ji uložit. A i kdybych jí měla uspávat dvě hodiny, tak už z postele nevyleze. Nikdy se ovšem nic takového nestalo, protože ví, že po koupání a papání se spinká. Usíná v klidu, většinou sama, někdy chce, abych jí chvíli hladila a drbkala záda.

Myslím, že pravidla musí být. Ano, jsem ochotná mu udělat ideální podmínky podle jeho diktátu, když bude chtít usínat se mnou, bude, když si bude muset odbýt nějaký svoje rituálky před spaním, nechám ho, ale musí vědět, že se chodí do postele v tolik a tolik a je to důležité. Když to bude umět od miminka, tím lépe pro něj, až bude mít "rozum", bude to automatika, ne nová nespravedlivá věc. Rozhodně bych takhle malé dítě neplácala, ale prostě si ho vzala do postele, nenechala ho trojčit, opakovaně ho ukládala a určitě se to časem naučí. Možná to bude chtít pár večerů, možná to bude na palici, ale jinak to asi nepůjde.

alboo
31. pro 2015

@alexxx87 tezko radit 🙂, jako uply mimimo spavala treba do devíti a kdyz ne dostala mliko a vzala sem si ji k sobe. A kdyz nekdy vstane driv treba v sest, jen ji presunu k sobe a spi se dal. Teda ja prostě spim a nejdu rozhodne delat nejaky jidlo. Kdyz to vydrzela jako novorozenec, tak to vydrzi ted. Driv sem mela pravidli, mliko driv jak v sedm nebude a ted v tech osm. A nekdy spi treba do pul devaty... ja vim, pro nekoho hrozna matka... je teda fakt, ze se mnou v tomto smeru nic moc nehne, ale taky je to zkusenost pouze s jednim ditetem

alexxx87
31. pro 2015

Maly prave uz byl nevrly a nezaspal i kdyz byl u me...:(muselo se uz neco delat...a tento druhy...zuzla treba prso,ale po pul hodce to same...a to je treba kolem pul sedme..:/delam ze spim,ale on chce proste pozornost :D

kaca68
31. pro 2015

@blecha94 přirovnání k štěňatům se mi líbí - mám pět psů, prvni dostávala za počůrání v bytě výprask, další jsem "jen" nadávala a poslední tři nechávám být...a víte co, naučily se čůrat mimo byt úplně stejně rychle, poslední fenka, na kterou bylo nejmíň času dokonce dřív...holky k tomu prostě dospěly samy...a taky - ne příkazy, ale příklady táhnou 🙂...stejně tomu je s mnoha věcmi u mého syna...kromě toho jen ten, kdo má sám problémy s usínáním pochopí, jak nesmyslné je nutit někoho spát, když se mu nechce...

blecha94
31. pro 2015

@kaca68 Ale my se tu nebavíme o tom, že vyvedete každý den pravidelně štěně ven a ono se postupem času naučí, že se čůrá venku. Bavíme se tu o tom, že štěněti nebudete vštěpovat žádné vzorce chování, nebudete ho vodit ven, aby pochopilo, že se čůrá tam, nýbrž necháte ho venčit se kdekoliv se mu zamane a pouze budete rezignovaně uklízet loužičky.

Pokud dítě nemůže usnout, půjdu mu číst pohádku. Popovídám si s ním. Poškrabkám mu záda. Pomůžu mu zaspat. To je jako to, že vodím štěně ven. Nebudu na něj křičet, ani ho bít, protože to, že neusíná na povel, skutečně není vada (stejně jako není vada, že štěně čůrá). Ale musí vědět, že tehdy a tehdy je čas zaplout do peřin.

Dospělí lidé se taky snaží dodržovat svoje usínací návyky, protože vstávají do práce. Čím dřív se dítě naučí, že chodit spát včas je důležité, tím lépe pro všechny. Vašemu synovi ještě nejsou ani dva roky, až bude školkou/školou povinný, uvidíte to zase z jiné perspektivy a možná pak zalitujete, že neměl tyhle zcela normální návyky už dříve.

Mimochodem - pokud je problém s usínáním rozsáhlý, až patologický, je na čase vyhledat lékaře. ;)

kaca68
31. pro 2015

@blecha94 také je nutno uvažovat různou emoční dynamiku různých dětí...některé děti, pokud nejsou hodně unavené opravdu jen tak neusnou...a ano, až se mu změní denní režim, bude třeba chodit spát jindy, na to jsem připravena, ale nebudu to řešit dopředu...rituály ctím, ale ten čas, kdy jdeme spát, si netroufám určit jen podle hodinek, ale koukám i na svého syna...

kaca68
31. pro 2015

@blecha94 a mimochodem, můj syn je od malička absolutně režimový, u nás vážně nevládne žádná anarchie, můžeš si podle něj skoro řídit hodinky... a já považuji za hloupé ho přesvědčovat, že jeho časy nejsou správné,dokud nás nic nenutí... a až nás bude nutit, dojde do té doby jistě k mnoha postupným změnám a situace se vykreslí, jak už se to stalo mnohokrát...