10měsíční miminko nejí, jen se kojí. Mám dát flašku s UM?

naja12
2. bře 2021

Dobrý den, chtela bych se zeptat. Mému synovi je 10 mesicu. Je od narození plně kojen, od 6. měsíce dávám příkrmy. Už jsme byli na třech prikrmech denně, dokázal jist i 190 g na jedno krmení, míval období kdy jedl méně, ale vždy se to spravilo. Teď momentálně ale nedá ani lžičku. Takže jen kojím a myslím, že uz mam méně mléka, tim jak jedl celkem dost už. Za normálních okolností bych asi neřešila, ale bohužel moc nepribira, v 8 měsících 8150 g a teď jen 8700 g. Na 10 mesicu málo. Myslíte, že mám dát v flašku s UM? Jak byste to neřešili? Diky za rady.

cilkat
2. bře 2021

Jak dlouho to "teď" trvá? Pokud méně jak týden a dítě si nestěžuje, neřešila bych to a přičítala zubům/rýmičce/jiné fyzické nepohodě. Syn v téhle době přibíral ještě méně ... v roce a půl jsme to začali řešit s odborníky a nevyřešili nic... rozjedl se kolem 3 a půl roku... Flašku s UM jsem zkoušela, ale odmítl ji.

naja12
autor
2. bře 2021

@cilkat Myslím, že to trva tak týden. Uz před tím byly problémy, ale vždy něco snědl, pakse to nějak zhouplo a zacal více jist. Ale teď mi přijde, že je to jiné, fakt nic nechce....

mmm12345
2. bře 2021

@naja12 a nechce ani oblíbená jídla? Já bych to neřešila a UM bych určitě nedávala. Určitě se za týden zase začalo dělat více mléka, pokud jsi i více kojila. Dcera teprve v 10 měsících byla ochotná sníst pár lžiček (pár opravdu tak 2) a začala jíst až ve 2 letech... v roce vážila 8500g. Ale ona není teda tabulkový případ ani teď v téměř 5 letech...

vikinkav
2. bře 2021

To neni nizka vaha nebo pediatricka neco rikala? Me mala asi od 10 mesicu do roku a pul nic nepribrala ale ocividne roste do vysky a hubena taky neni tak jsem nic neresila. Mozna se vic hybe tak to rovnou spaluje. Ja bych vydrzela, pokud bys mela malo mleka a chybelo mu to, plakal by, byl by hodne neklidny...

vikinkav
2. bře 2021

Treba to jeste chvili potrva a pak mu vykoukne zoubek 🙂

marti89
2. bře 2021

Podle čeho hodnotíš, že má málo kg? Pokud nemá genetickou výbavu po pra/rodičích, ale je jinak zcela ok ve vývoji (svaly, pohyb,..), tak bych se tím nevzrušovala. (Uznávám, že můj 5měsíční má 7,5 kg a 76 cm, ale má genetické předpoklady být velký, všichni chlapi v rodu jsou.)

Takových období bude ještě víc, kdy bude hůř papat (zoubky, nemoci, blbě se vyspí, vzdor, po očkování..). Nemá teď třeba taky víc pohybu, než před těmi 2 měsíci? Mlíko se upravuje podle potřeby do týdne, kdyby měl hlad, hlásil by se.

zuzangel
2. bře 2021

Určitě bych počkala. Přisuzovala bych to zubům. Takže kojit a kojit, však se to vrátí neboj.
Jinak přírůstek si myslím je v pořádku. Děti se začínají víc hýbat a vydávat víc energie, tak je jasné, že se přibírá pomaleji. Držím pesti, a neboj určitě to bude v pořadku 🌞

katushenka
2. bře 2021

zoubky, neřešila bych, nenutila.... ten můj měl v roce necelých 7kilo. Příkrmy v podstatě žádné a mateřské mléko taky ne. Pak jsem děkovala nutridrinkům Infatrini a Fortini. A máme je na předpis doteď..... jinak nejhorší je nutit a být z toho nervní.
edit. přibírá ti hezky.

ladyhacek
2. bře 2021

syn měl 8kg na roce 😉 a druhý měl 8,5kg aby fit
můžou to být zuby, období, kdyby nepřibíral vůbec nebo hubnul řešila bych to jinak ne. Děti postupně budou přibírat méně - více hýbou nebude to 0,5-1kg za měsíc 🙂

me_druhe_ja
2. bře 2021

Váha je normální. Pokud nijak výrazně nebude hubnout, nestresovala bych. Koj dál, jídlo nabízej dál a uvidíš. Týden je málo na nějaký závěry. 🙂

cilkat
2. bře 2021

@naja12 Syn měl i ve třech letech období, vždy zhruba týdenní, kdy jen pil (tou dobou kakao). Vždy se to zas 'samo' zlepšilo. (Běhali jsme po doktorech s "neprospíváním". Nenašlo se ni. před čtvrtým rokem se to začalo zlepšovat. Žije. ani nějakou vyšší nemocnost nepozoruju. prostě některé děti nejí podle tabulek.)

naja12
autor
2. bře 2021

@mmm12345 prave, oblíbenými jídly jsem to řešila při problémech před tím, slo to. Teď vůbec, ani lžičku, ani z kapsičky.... nic. Zkoušela jsem už leccos. Ruzny druhy, domácí, kupovaný, kombinací obou, jen tak něco do ručičky....nic.

naja12
autor
2. bře 2021

Dekuji za odpovědi, všem, celkem jste me uklidnily, avšak fakt by me potěšilo, kdyby malý zacal jist, rada bych už pomalu kojeni omezovala, ale vypadá to, že budu kojit ještě dlouho😀😀

2hanah
3. bře 2021

@naja12 kolik byla porodní váha? Dítě má do roku svoji porodní váhu ztrojnásobit, mně se nezdá, že by vážil málo a dítě pak takhle později už přibírá jen třeba po půl kile za měsích, zkusila bych ještě chvilku počkat, třeba ten týden, a pak eventuelně zkusila jednu porci um třeba právě na večeři před spaním (na tu noc je třeba super Hami mlíčko s kaší, od půl roku, vanilka nebo kakaové, ale vyjde na dost peněz, baleno totiž i na cesty v krabičkách po porcích 250ml a dvě ty krabičky stojí 54,90,-Kč), ale pokud chcete ještě kojit nějakou dobu, tak bych tu flašku nedávala a počkala, jestli se mléko zase dotvoří ve větším množství.

dorje
3. bře 2021

@naja12 dcera takto prestala jist a nejedla 2 roky. Objevil se u ni autismus, asi to bylo tim.

keksik002
3. bře 2021

@naja12 nemohly by mu rust zoubky?

lida9
3. bře 2021

zkus kouknout i do pusinky... treba aft nebo neco podobneho muze zpusobit, ze nic krome tekuteho nechce...

naja12
autor
3. bře 2021

@2hanah no porodní váha byla 3400 g, ja se nebráním malému dát mléko, ale neumí pít z flašky, zkoušela jsem různé hrnky, různé flašky. Nejvíce se napije z normální menší skleničky, ale samozřejmě se u toho velmi polije, takže pokud by došlo na UM, tak by to byl asi zase boj

naja12
autor
3. bře 2021

@lida9 myslím, že tam nic nema.....asi to budou ty zoubky

naja12
autor
3. bře 2021

@keksik002 jo, je to pravděpodobné, ale že si nedá vůbec nic....to je divné

honeya
3. bře 2021

U nás teď máme taky období zubů(syn 13m), doteď papal všechno, teď nechce jíst skoro nic a neustále mi leze do výstřihu a jen prso prso prso nebo jogurt a kapsičky 😀

keksik002
3. bře 2021

@naja12 takto, pokud to jde tak aspoň to kojeni.. Ziska z toho aspoň tekutiny. A zkuste par dni vydrzet, muzete mu zkusit dat jidlo co muze zuzlat - kurka, okurek, atd..

jade85
3. bře 2021

To budou zoubky, určitě. Buď ráda, že kojíš a neohrožuj kojení zaváděním um. Syn taky v tomhle věku odmítal příkrmy, kojila jsem dál, srovnalo se to. Mléka málo mít nebudeš, laktace reaguje na poptávku a zase se navýší, když dítě přestane jíst. A přibírá úplně v pohodě. Jediné na co bych dala pozor, je železo - děti, co se po půl roce jen kojí ho můžou mít nedostatek a jeho nedostatek zase způsobuje nechutenství, takže je to pak s jídlem začarovaný kruh. Takže pokud by to nejezení přetrvávalo déle, nechala bych dítě otestovat (orientačně stačí píchnutím do prstu u pediatra).