10měsíční miminko ma moc malé nožičky. Poradíte, prosím?

salinecka
7. říj 2024

Dobrý den maminky, potřebovala bych vaše rady a zkušenosti ohledně dětských nožiček.
Mám 10 měsíční dceru , která má moc malinké nožičky. Přišlo mi to divné tak jsem vyhledávala po netu tabulky jakou má mít velikost bot 10 měsíční miminko a dozvěděla jsem se , že normální je číslo 19-20. Ale to dcera nemá. 😔😔 v obchodě jsem našla číslo 15-17 !ale i to ji moc dobře nesedí, je jí to taky volný..
Já jsem taky malinká mamina 😉 150 cm a nohu Mám číslo 35 takže taky žádná sláva 😁 ale prostě 15ka pro 10 měsíční mimi mi přijde moc mále.. co myslíte mamky?
K doktorů jdu ve středu na kontrolu s malou tak se tam budu informovat ale chtěla bych vědět víc od vas treba to tu někdo měl ne má stejně.
Budu moc ráda za všechny komenty a rady děkuji 😉
S pozdravem sabri.

sarihy
7. říj 2024

Já myslim, že ti doktorka poradí, abys každý večer dítěti na ty nožky připnula kolíčky na prádlo a natahovala je...

alice180
7. říj 2024

@salinecka capáčky mají i menší. Ona už chodí, že sháníš boty ?

hanka_12345
7. říj 2024

ja se nedivim ze pediatru ubyva, protoze tohle jestli tam resej dnes a denne to je docela na nic
Neres cislo nohy u 10 mesicniho mimina, ani jakou ma velikost bot-stejne boty jeste nenosi a nosit pravdepodobne bude az na jare. Sama pises ze mas 35tku tak mala nema mit po kom hnátu.Tak ma malou nohu a? Vzdyt to neni nemoc
Byt tebou tak toto u doktora vubec nevytahuju nebo budes za blbce

miryp
7. říj 2024

Kdyby to bylo tvé první dítě, tak ti to i uvěřím, ale u čtvrtého? Jako vážně? Za tu dobu jsi jistě pochytila, že co dítě, to originál, stejně jako je ti známo něco o genetice. A stejně tak bys věděla, že pokud dítě není samostatný chodec, boty na nohy nepatří...

renat23
7. říj 2024

@salinecka tak tohle bych fakt vůbec neřešila, nějaké tabulky, každé dítě roste jinak a zvlášť když vy jste malinka tak má i ona předpoklad že nebude mít 2 metry a nohu 40. Muj syn měl zase nohu velkou a jako první boty jsme kupovali 25 😂 Teď mu budou 4 roky a má 28-29 takže mu noha uz roste pomaleji a boty mu vydrží déle a nemusím kupovat co půl roku větší i dřív větší boty jako kolikrát ostatní. Mladší syn v 1 roce 21

hanka_12345
7. říj 2024

podivej ja mela prvni dite v rijnu takze v rijnu i zacinalo chodit, Prvni boty jsem schanela az na jaro v breznu/dubnu.

cilkat
7. říj 2024

A to já bych to u toho doktora zmínila... Ono může být nějaká specifická porucha růstu, která se projeví třeba jen na krátkých kostech (taže zánártní , např.). Ale pokud doktorka řekne, že to je ok, tak to ok je.
Synovi jsem první boty kupovala v roce a čtvrt a 'plaval' v sedumnáctkách... ale on je celkově drobek a tou dobou sem začínali řešit neprospívání a růstovou restrikci (A nevyřešili. Prostě je drobek. Nejspíš po mě. Já rostla pomalu, ale dlouho, takže teď všechny matu tělem, že jsme vysoká... ale do patnácti jsme byla ve třídě nejmenší...).

hanka_12345
7. říj 2024

@cilkat ale pokud by to byl rustovy problem, bude i vyska ve spatnych cislech. Miminko kazdou poradnu meri tak to by asi neco rekli ne?

salinecka
autor
7. říj 2024

@miryp já jsem se vás ale neptala na žádný vás názor ohledně kolik mám děti a nebo či by jsem měla už dávno něco vědět o dětech.. já jsem ze staršími dětmi nikdy toto neřešila protože rostly tak jak mají ale tohle mi.prijde s dcerou jiné ...já nejsem doktorka abych vše věděla a tahle skupinka je snad o tom ,aby si ty maminky poradili i když někdy blbé otázky ale mělo by se to řešit v klidu snad ne ?

cilkat
7. říj 2024

@hanka_12345 může být porucha jen na specifických kostech. Je to hodně nepravděpodobné, ale stát se to může. ... nebo to nemusí být v kostech, ale třeba ve šlachách, které chodidlu nedovolí se prodloužit, protože ho přehnaně vyklenují. Opět, velmi nepravděpodobné, ale když už k doktorovi jde, zeptání je otázka minuty. A lepší se zeptat, než něco přehlédnout. ... separátně kvůli tomu bych se k doktorovi nehnala, ale postoj "se ani neptek, budeš za vola" mě fakt překvapil. Zvlášť když jsem zvyklá přesně na opačný s kdejakým pupínkem...

exbordelar
7. říj 2024

Kolik cm maji chodidla?

salinecka
autor
7. říj 2024

@sarihy srandičky si prosím běžte psát do nějaké skupinky pro vtípky.. nevím co je vám na tom tolik k smíchu? Pokud je můj dotaz tak legrační , že se bojím aby moje dcera nahodou neměla nějakou vadu růstu atd.... , tak si běžte třeba podle vašich dobrých rad natáhnout laskavě vlastní děti .

klokanka31
7. říj 2024

@salinecka Určitě se pediatra zeptej, pro klid 🙂 Lepší se zeptat než něco zanedbat.

salinecka
autor
7. říj 2024

@cilkat děkuji že jediná mě chápete na co ptám 😌
Nejde mi o botičky ale o to aby nedej bože nebylo něco špatně, protože když se mi narodila tak v děloze neměla moc místa a po narození měla nožičky trošku zakrivene a musela jsem ji to masáží rovnat podle pediatra..a teď co ji sleduji tak prostě ty nožičky nerostou tak jak mají ale některé maminky tu píšou takové kraviny že to ani nemá cenu už někdy do této skupiny něco psát o rady .. 😥

dashyyy
7. říj 2024

@miryp tak možná se ptá právě proto, že má 4. dítě a ten vývoj se zdá být jiný než v předchozích třech případech..
@salinecka určitě zmínit u dr., lepší řešit jednou kravinu než zanedbat nějaký průšvih

barulina
7. říj 2024

@hanka_12345 proč by nenosili boty? Moje děti obě v 10mesicich chodily. Syn stal v půl roce

hanka_12345
7. říj 2024

@salinecka tak to mas napsat rovnou ze mela blby ulozeni v deloze a meli jste problem od zacatku pak to vyzni zase jinak nez kdyz jen napises ze sis u kafe vsimla ze by ty nohy mohla mit vetsi...nadnesene receno

klokanka31
7. říj 2024

@hanka_12345 Ježiš a není to jedno, jak to napsala? To se tady každá musí furt do někoho navážet nebo se posmívat?

hanka_12345
7. říj 2024

@klokanka31 neni kdyz to chces vedet.

miryp
7. říj 2024

Trefila ses se svým dotazem, který bych u 4násobné matky malého vzrůstu fakt nečekala, do doby, kdy je na MK jedna trollí diskuze za druhou a fakt mi to přišlo jako další snaha o nesmyslnou diskuzi. A z těch jsem fakt hodně otrávená a toto je důsledek. Omlouvám se, že jsem špatně vyhodnotila dotaz. A jak už jsem psala - každé dítě je jiné a jsi-li sama 150 cm vysoká s nohou vel. 35, pak má dítě prostě 50 % šanci, že bude malé a bude mít malé nohy. Já jsem třeba 164 cm a mám vel. nohou 43 a proto mě nepřekvapí, pokud dítě bude malé a místo nohou bude mít plavecké ploutve...

daasqua
7. říj 2024

Dcera měla taky dost malé chodidlo, oproti synovi, a to měli identické míry a váhy u porodu. Holčičky obecně mívají menší nožičky. Dcera začínala venku chodit ve velikosti bot 16 (11m), syn ve velikosti 21 tuším (13m). Byla vysoká průměrně (teď v 6r je nadprůměr a nohu má asi pořád podprůměr, 30). Já mám 41 (a babičky 42-43), takže velké. Je možné, že tím jak se začne chodit, tak se noha ještě upraví, ale to je jen můj laicky pohled, jak by to mohlo chodit. Ale klidně se zeptej doktorky, ať posoudí, zda tam není něco "nakřivo".

salinecka
autor
7. říj 2024

Omlouvám se všem , že jsem špatně napsala výše uvedený dotaz ohledně mé dcery a nožiček tak to napíšu líp.
Dcera po narození měla zakřivene nožky, které jsem musela masážemi narovnavat.
Dnes už je má rovnejsi ale stále je dává trošku do té polohy kde měla při narození..tak proto takový dotaz , protože se bojím aby náhodou nebylo něco špatně.
A když jsem chtěla koupit botičky protože už se chce postavit na nožičky a hledala jsem spravne pevnou obuv pro 10 měsíců mimi. , tak jsem zjistila, že nemá velikost abych nějaké našla , a určitě nejsem tak blbá, že bych nevěděla to , že když jsem já malinká a velikost bot mám 35 , že moje děti musí mít určitě větší než já 🤣 to vůbec..100% počítám že mohou mít velikost po mě ale tohle mě trošku zaskočilo😌. Starší synové když rostly ,tak měli normální růst a nemusela jsem mít žádné obavy, ale u dcery ty obavy trošku mám. Za měsíc a půl má 1 rok a přijdou mi nožičky moc malinké ..
Čekala jsem od vás nějaké normální komenty , které mi poradí nebo některé zkušenosti ale místo toho jsem dostala jen výsměch, a ponížení že jsem asi blbá když mám 4 děti.. no jo ale jak víte nikdo nejsme bez chyby a nevíme úplně vše..a myslím si že když je tu dotaz od maminky , která má strach o své dítě a ptá se maminek tu ve skupinkách , že by tu neměla být urazlivost nebo ponížení ale mělo by se to tu řešit normálně a pokud vám přijde můj dotaz nějak prihlouply tak se nemusíte vyjadřovat když mi tím stejně neporadíte 😉
Děkuji znovu všem co jste mě napoprvé pochopili . 😗😗

miryp
7. říj 2024

@salinecka jak už jsem ti psala, v posledních týdnech je to tady jedna trollí diskuze za druhou a ta tvá se jevila stejně. Kdybys svůj dotaz zasadila do úplného kontextu rovnou, což bylo nezbytné i pro ty rady, vyznělo by to hned jinak. A za mě by pak šla rada, že pokud se dítě narodí se špatným postavením nohou, tak není na místě hledat rady na sociální síti, ale obrátila bych se na kvalitního fyzioterapeuta a pediatra, který dítě zná a zná jeho anamnézu, což na MK nezná ani jedna z nás. Nicméně za svůj komentář jsem se ti již s vysvětlením omluvila, protože nemám problém uznat chybu...

vladenkamaminka
7. říj 2024

Dcera měla taky malilinkatý nožičky a ted bude mít 11 let a boty má 42, kupujeme uz převážně v pánský obuvi… doktorka mi ale žádný léky na to nechce dát a dokonce mi zakázala uříznout ji patu, tak nevím, poradí někdo? 🥺😂

salinecka
autor
7. říj 2024

@miryp děkuji za Vaši omluvu 😉
Ale jak jsem již zmiňovala v hlavním dotazů, že mám ve středu pravidelnou kontrolu tak se pediatra na to
vše optam.
Když se malá narodila, tak jsem se ptala asi čtyř lékařů na dceři nožičky a všichni mi odpověděli, že se musí jen masírovat a narovnáji se a vše je v pořádku, že nevidí nic špatného, tak proto jsem zkusila tu, jestli některá mamina má stejny problém a jestli je to vůbec normální když má za měsíc a půl 1 rok aby měla tak malé nohy.

verunnaj
7. říj 2024

Mimo dotaz, ale tím spíš ji nech co nejdéle na boso. Pevné boty zatím opravdu nepotřebuje.
🙂

me_druhe_ja
7. říj 2024

@salinecka S velikostí neporadím, ale pokud se teprve začíná stavět na nohy tak jsou stejně boty naprosto zbytečné. Naopak mohou negativně ovlivnit správný vývoj nožek,. stání a chůze. Naprosto chápu a toleruju, že ne každý se rozhodne jít cestou BF, ale s botickama počkej. Ať jsou jakékoliv. Noha potřebuje být volna, aby si dcera našla správné postaveni a posilovali se správné svaly. Navíc předpokládam že leze a i když bude stát ještě dlouho lézt bude a pri lezení jsou boty strašně nepohodlné a křivý postavení nožek. Takže maximálně měkké kožené capáčky, ponožky a má ven softshell capáčky. 🙂 na boty je opravdu čas až bude výhradně chodit. Což může trvat klidně 3 měsíce i déle.

miryp
7. říj 2024

@salinecka já děkuji za její přijetí. Fakt bych vyhledala v místě bydliště nebo okolí kvalitního fyzioterapeuta (ideálně v kombinaci i s výkonem podologie) a nechala tam malou prohlédnout. Takový člověk totiž posuzuje to tělo komplexně, což lékaři úplně nedělají. A fakt bych ty boty teď neřešila, už to pěkně shrnula me_druhe_ja.

martulka88
7. říj 2024

@salinecka Tohle chce fyzioterapeuta, co se věnuje dětem. My jsme vyhledali, jelikož manžel byl nesvůj, že syn neustále upřednostňoval jednu stranu, když lezl na gauč. Bylo to v pořádku - taky upřednostňujeme jednu stranu. A sama doporučovala, chodit na boso (i bez ponožek), že pro nožku je to nejlepší. A je to pravda. Pak bych určitě nekupovala dítku botu, pokud má takové problémy - když jsme kupovali boty, tak paní v obuvi nám poradila, že koupit botu nejdříve, dokud neudělá alespoň 5 kroků po nějakou dobu. A určitě si nech zkontrolovat u pediatra.

cilkat
7. říj 2024

@salinecka Polohovou deformitu chodidla jsme u syna po porodu řešili taky. Taky pouze masážemi. měl prostě vtočený jeden kotník dovnitř. Kolem třetího měsíce už to na něm nebylo vidět, ale v půl roce nás obvodní lékařka poslala na fyzioterapii s tím, že se jí nelíbí, jak malý začal křečovitě křížit nohy (dělal to asi tři týdny, pak to zmizelo). Komentovala to tenkrát "tam byl problém už z dělohy, tak ať zbytečně něco nezanedbáme". (Byli jsme v péči fyzio do asi 2,5 roku... Vlastně jen hlídala, ani jsme moc necvičili. S nohou nakonec problém nikdy nebyl, ale je hypotonický a mizerně vnímá polohu těla (v šesti letech potvrzený autismus, takže tohle vím z následné ergoterapie)).