Reakce na příchod sourozence. Co dělat, aby se syn cítil lépe?

moni_12
17. srp 2021

Maminky, jdu si opět pro radu. V květnu se nám k synovi (nyní skoro 3 roky) narodilo miminko, holčička. Syna jsme na to připravovali, můj pobyt v porodnici zvládl perfektně (s tátou u babičky), na mě si skoro nevzpomnel. Samozřejmě jsem čekala nějakou reakci na sestřičku, během dne si ji moc nevšímá, občas pohladí, pomáhá, to jde. Nejhorší je to ale večer, kdy s ním musím já jít čistit zuby a říkat pohádku před spanim, lehnout si s ním. Když se to sejde současne s kojením malé, je zle, pláče, že chce být se mnou, tátu ignoruje. Vysvětlují, snažim se, nechápe. V noci se budí a volá mě, i přes to, že já s ním v té posteli spím a držím ho za ruku...

Ja ho chápu, je holt citlivější a příchod sourozence je velika změna, ale už nevím, co víc pro něj udělat. Během dne, když malá spí, se mu věnují, v noci spíme spolu,mazlime se...

Měl by někdo radu, co se dá dělat, aby se syn cítil lépe?

kapii
17. srp 2021

@moni_12 jedině zkusit večer, pokud miminko pláče a nechá se nosit od tatínka, tak nechat taťkovi, pokud potřebuje kojit, nakojila bych v šátku nebo nosítku a zároveň byla se starším. Ty večery jsou citlivé období, dítě potřebuje cítit to bezpečí, že tam pro něj pořád jsi, i když je tu sestřička. Pomůže hlavně čas, je to obrovská změna. Neděláš špatně nic, je to prostě jen nezvyk, že doteď měl maminku 24h pro sebe a teď najednou už ne.

merope
17. srp 2021

@moni_12 Co znamená: "Sejde se to současně s kojením malé?" - Že malá uprostřed "večerních rituálů" začne brečet a chce nakojit a nejde to dělat jinak? Nebo že zrovna časově vychází malou kojit? Nedá se prostě malou nakojit a až potom jít čistit zuby?

zizkmi
17. srp 2021

@moni_12 to se podda. U nas se to upravilo behem prvnich 3 mesicu. Spime vsichni spolu a i tak me taky ze spani vola, tatinka ingnoruje. Vecer uz mu ale nevadi, ze kojim a u toho ctu pohadku. Po narozeni to bylo nemyslitelne, miminko muselo pryc. Zvykne si.

areh
17. srp 2021

Kojila jsem a zároveň uspávala/četla staršímu. To bylo v pohodě. Pak mimčo položila do postýlky a byla u staršího.
Ono si to fakt sedne. Starší si potřebuje zvyknout a ty vlastně taky 🙂

kiitaa
17. srp 2021

Chce to cas. U nas to bylo stejny. Uspavat musel manzel, vecery mel malej proste hrozny a bud pomohlo jen prso a nebo na ten rev manzel proste nemel nervy. Nebyla jsem schopna je oba zaroven vecer obstaravat prvni 2,5 mesice. A ted to jde jen pro to, ze jsem prestala davat spat starsi pres den, takze je vecer unavena poradne (za par dni bude mit 3 roky) 😀. Ted uz i sama rekne, ze bracha place, at me tata vystrida, kdyz ji nahodou uspavam ja. Tak vydrz a nebo pokud je mimino v klidu, zkus proste vecer podridit spis starsimu - vykoupat mimino driv, nakojit u nej, dat starsiho spat o 30min pozdeji...

lobella
18. srp 2021

Trosku se pripichnu...mam tedy problem s kousanim starsi 2,5roku...mimco 3mesice miluje, hladi, pusinkuje, nosi ji hracky, vecer musi usinat vedle sebe s drzi ji za roku, ale tarka denne resim, ze ji starsi kousla...je to vudy uplne stejne scenar, prijde k ni, mazli ji, pusinkuje, olizuje a ji lize ruku/nohu a nekdy u toho kousne do prstiku az tam ma obtisk...vysvetlovani,placani,kousani nepomaha, vzdy se jde hned sama omlouvit, jak je ji to lito a uz to neudela a druhy den zas🙈 ja nevim, cim to je, prijde mi, jak kdyz ji lize a najednou ji napadne proste kousnout, nikdy nerekne, proc to udelala, kolikrat ji i pusinkuje, pricemz vidim, jak ma zatate zuby a je cela v napeti, jak kdyby se snazila ze vsech sil ji dat pusu a nekousnout🤷uz me i napada jit s ni k psychologovi...nekdo radu?

fyii
18. srp 2021

@areh delala jselm to uplne stejne, deti 20 mes.od sebe