"Bossing" mladšího sourozence. Máte zkušenost?

grelen
4. říj 2022

Mate nekdo zkusenost a jak jste resili? Poslednich par tydnu petileta dcera nonstop buzeruje svou triletou sestru. Neustale, kvuli vsemu. I kdyz si hraje mala sama tak ona ji porad rika takhle to nedelej, takhle to delej, ne takhle, nech to to je brachy (mame jeste rocniho), nedivej se na me... Kdyz je po jejim tak si hezky hrajou. Ale jinak to je neustala sikana a ja uz nevim jak ji mam vysvetlit aby to nedelala. Je tam i fyzicky aspekt kdy si mladsi treba lepi samolepky a kdyz to nedela tak jak si starsi predstavuje tak je schopna na ni napred kricet a pak ji je sebere... Zkousela jsem v klidu vysvetlovat horem dolem, ze takhle se chovat nemuze, ted uz na ni v zasade prevazne rvu aby ji nechala na pokoji a nevsimala si ji (coz samozrejme taky nepomaha).

limali
4. říj 2022

@grelen Napadlo mi, že kopíruje to čo vidí. Takže keď na ňu kričíte aby to nerobila - kričí takto na mladšieho súrodenca. Trebárs si takto riešia spory aj v škôlke, do toho už nevidíme. Skúste mrknúť na toto, trebárs pomôže (u nás to funguje). https://www.nevychova.cz/blog/byt-ten-druhy/

grelen
autor
4. říj 2022

@limali To me samozrejme napadlo taky. Jenze ja neresim ani tak to ze krici (to ma urcite odkoukane ode me, to beru jako prostor pro zlepseni na me strane), ale to ze ji neustale buzeruje. To ode me nema.

grelen
autor
4. říj 2022

@limali Jinak jsem jeste rychle prolitla ten odkaz a o tom to taky uplne neni. Holky ted byly tyden bez sebe a porad se na sebe ptaly a starsi dokonce privezla te mladsi (byla nemocna) z dovci spoustu darecku. Myslim si ze to neni o zarlivosti, ja s nimi jednam myslim si stejne a ona uz si ani nepamatuje ze nekdy nemela segru, maji mezi sebou maly rozdil. To bych spis cekala ze se projevi smerem k nejmladsimu neco takoveho ale to ne. Spis mi prijde ze ma potrebu si neco dokazovat.

escapelle
4. říj 2022

Asi úděl starších sester?moje dcera to taky dělala snad odjakživa a teď,když je ji 13,ji kolikrát musím říct,ať se uklidní,že není jeho matka,ale sestra🙈😂😂
Ale v podstatě už je nechávám,ať si to resej sami,pokud to není moc a nekomanduje pořád "Tomáši uklid si tohle,Tomáši udělej tamto, Tomáši uč se..."ono čím je starší,tím víc je schopný bránit se sám a odkázat ji,ať mu dá pokoj😂
Je tedy pravda,že to začala dělat až když byla starší,kolem první třídy,to brachovi byly cca dva."Nechoď tam,nelez tam,Vem to takhle..."
Opakovala bych ji,ať ji nechá žít, že si to může dělat jak chce, že nemusí být stále po jejím....
Je pravda,že ho komanduje,ale má o něj prostě zájem, má potřebu o něj pečovat a tak.

nnnadja
4. říj 2022

U nas to same - taky rikam,at nevychovava,ze je sourozenec ne rodic- asi ti tak maji ti starsi sourozenci.

lauriak
4. říj 2022

U nas holky 5 a 2,5 a starsi ma taky potrebu rozkazovat mladsi jako se ma hrat, co ma delat. Nastesti mladsi si se sebou nenecha jen tak manipulovat a hned v zacatku ji utne. Nekdy rekne jednom "Nech me", jindy rekne "Nechod ke mne, jsem chora" ( i kdyz neni) 😅 Kdyz se treba takhle dotahuji tak je rozdelim, jedna na jednu stranu, druha na druhou. A samolepky dostane kazda svoje aby si tohle nemohli vycitat a kazda si mohla lepit jako se ji libi ☺️

grelen
autor
4. říj 2022

@escapelle Uplne jsi me nepotesila tim ze to asi nikdy uplne neprejde 🙈😁 ale zaroven uklidnila ze ma dcera neni zas takovej diktator jak jsem si myslela, tak dik 😅

grelen
autor
4. říj 2022

@lauriak Nase mladsi zatim na ni vetsinou zajeci, nasledne zajeci ta starsi a to tak ze se mladsi rozbreci 🙈 takze pak musim zasahnout ja. Mne jen nejak zaskocila ta mira, ze mam najednou pocit ze cely den neresim nic jineho.
Samolepky samozrejme maji kazda svoje taky, ale starsi se treba rozhodne ze svoje lepit nebude, misto toho bude pomahat sestricce odlepovat ty jeji a uz to jede 🤦‍♀️

jaja01k
4. říj 2022

U nás je to taky, kluci 7 a 8. Starší mladšího v jednom kuse komanduje, on ho nenechá ani, aby si vybarvil omalovánku podle sebe. Hned je u něj a radí mu. Mladší už se nenechá, takže to končí hádkou, případně rvačkou. Když se to staršímu snažím vysvětlit, tak akorát uraženě odejde, třískne dveřmi, zaleze pod stůl a trucuje. Pak vyleze, že si teda budou hrát spolu podle mladšího, vydrží to tři minuty a už to jede nanovo.
Asi to není nic obvyklého, přikládám můj oblíbený obrázek z komiksu Barbory Brůnové o rodičovství:

honatko092
4. říj 2022

Jen přidám svou zkušenost...starší sestra mi toto dělala celé dětství i pubertu. I přes to, že mamka zasahovala, byla to její povaha. Protože ráda poučovala, je z ní dnes moc dobra učitelka. Ale jakmile jsem si v dospělosti přestala nechat kecat od ní do života a šla svou vlastnil cestou, tak se naše vztahy celkem poničily a vůbec teď nemám s ní vztah jako se sestrou. Pokud je to její povaha, tak s tím moc neuděláš 🤷🏻‍♀️

vikinkav
4. říj 2022

Syn to dela taky, podle me si hraje na “rodice”, ale on je celkove hodne dominantni, zalezi mu na tom, aby byl vsude prvni a mohl o vsem rozhodovat. Dcera se docela necha, ja ho obcas brzdim, kdyz uz je hodne prudky. Snazim se ho nasmerovat na jinou aktivitu, kterou si muze sam ridit a manazovat - rad dostane ukol a ten potom plni - uklizi, stele, sklada pradlo, vari 😄

krisstina93
4. říj 2022

U nás je to naopak, mladší buzeruje toho staršího a jak není po jeho, tak následuje hysterická scéna 🙄

felixfelicis
4. říj 2022

Doporucuju starsi sestrenici nebo kamaradku, ktera ji ukaze i jine postaveni v kolektivu🙂 Jinak je to ale normalni, zname to taky. Oni ti starsi maji chte nechte vetsi miru odpovednosti a i naroky jsou na ne vetsi, tak si to ventilujou...Dost casto rikam nejstarsimu, ze on tady neni rodic🙂

grelen
autor
5. říj 2022

@krisstina93 To je taky dobry 🙈

grelen
autor
5. říj 2022

@felixfelicis Bohuzel z rodiny je vicemene nejstarsi, ma akorat jednu o pul roku starsi kamaradku, ve skolce je uz druhym rokem taky asi druha nebo treti nejstarsi z cele tridy. Takze to samozrejme taky nepomaha 🙄