Zaplacení prodávajícímu část peněz za nemovitost před získáním hypotéky a před zápisem do katastru?

15. črc 2021

Máme zájem o dům, bohužel nemáme dostatek hotovosti a musíme si vzít hypotéku.

Majitel nemovitosti údajně chce kupovat jiný dům a chce po nás, abychom zaplatili ještě před tím, než získáme hypotéku a než bude uskutečněny vklad na katastru nemovitostí, určitou nemalou část peněz, aby on si mohl novou nemovitost koupit. Vše by šlo přes realitku a právníky.

Mi osobně se to nelíbí. Známí, kteří byli v podobné situaci, jako je teď prodávající, to vždy řešili tak, že si vzali hypotéku na nemovitost, kterou chtěli koupit a pak, až měli peníze od kupujícího, snížili svojí hypotéku o to, co kupující zaplatil.

Kdyby se cokoli stalo (buď na jeho nebo naší straně), byl by problém za mě peníze vymoci zpět. Ať mi tvrdí, že by to bylo právně podchycené, ale kdyby došlo k jakémukoli problému, tak získat peníze zpět by bylo na dlouhé lokty.

Šli byste do takového risku? Jen dodám, že nemovistost je na trhu už delší dobu a jsme momentálně jediní vážní zájemci. Cena nemovitosti šla dolů a na dům se opět chodí dívat zájemci.

Co si o tom myslíte?

adula000
15. črc 2021

Ne nešla bych do toho, vždy opravu až když to projde přes katastr a peníze budou v úschově.

sahrazad1
15. črc 2021

Ne. Namísto toho své peníze vložte do advokátní uschovy a ty mu budou vyplaceny po přepisu na katastru. A ještě rada - opravdu advokátní uschova , ne realitky . Protože případy , kdy si realitka peníze vzala a pak s nimi utekla , už tady byly .

zelenaesmolda
15. črc 2021

Nesla bych do toho

merope
15. črc 2021

Nabídla bych mu možnost spíše bydlet v domě, i když už bude na katastru váš - než dořeší vlastní stěhování (smluvně podchytit dobu, dát limit a případně i měsíční nájemné, pokud dobu nedodrží). Jinak max zálohu v řádu desetitisíců.

autor
15. črc 2021

@adula000 já osobně bych do toho jít nechtěla. Jsem zvědavá, jak se k tomu bude stavět manžel. Ale za mě to je příliš velký risk. Osobně neznám nikoho, kdo by něco takového podstoupil. Znám případ, že nemovitost byla koupena a převedena do katastru, ale prodávající tam ještě nějakou dobu žil (což taky není ideální), ale aspoň ty peníze byly kryté zápisem do katastru a kupující měl vyřízenou hypotéku. Ale toto se mi fakt nelíbí.

autor
15. črc 2021

@sahrazad1 ano, to vím jedině advokátní nebo notářská (která asi je dražší), do realitky ani náhodou, vyhlásí bankrot a je po penězích... Tak jak píšeš, jsme to chtěli, ale prý potřebuje peníze hned. Manžel jen z domu nadšený, já jsem ráda, že konečně bychom měli svůj dům, ač jsem si pod tím představovala trošku něco jiného, ale člověk od určité fáze ze svých nároků začne slevovat. Takže pokud se nedohodneme, bude mít o líto, ale co už. Mám ale obavy, že manžel by ten dům chtěl opravdu hodně.

adula000
15. črc 2021

opravdu to nedělejte, aby Vám chlap nezdrhl s penězi a nakonec ani dům nebude váš.

autor
15. črc 2021

@merope taky jsem už nad něčím takovým přemýšlela. Otázka je, zda by oni do toho šli a zda by jim někdo nevyfouknul tu nemovitost, co chtějí, to by pak bylo těžké je od tama dostat.

autor
15. črc 2021

@adula000 z toho mám taky obavy

adula000
15. črc 2021

to nejsou obavy, to tak prostě může být a je to velká pravděpodobnost, že na Vás takhle tlačí.

autor
15. črc 2021

@adula000 jako je to první, co mě napadlo, že peníze už neuvidíme. Já bych realiťačce hned řekla, že ne, ale raději před tím to chci probrat s manželem. Říkala mi, že to dělají neradi, ale občas ano, že a tím už nějakou zkušenost mají. Když vše jde po másle, jde o formalitu, ale kdo mi zaručí, že to půjde jako po másle? Nikdo...

merope
15. črc 2021

Tak to je o tom, že tu nemovitost, co chtějí, si podepíší taky rezervační / kupní smlouvy, ideálně ještě než je s nimi podepíšete vy - a vy jim předem přislíbíte, že tam budou moci bydlet řekněme o 2 měsíce déle než co se vše přepíše na vás.

Oni můžou mít hypotéku vyřízenou, všechno vyběhané, jenom budou muset čekat, než vám to katastr zapíše a pak se uvolní peníze - pak hned oni mohou načerpat hypotéku a vložit to svoje na katastr (podmínkou čerpání hypotéky je prokázání vlastních zdrojů). Tzn. do měsíce od toho, co dostanou peníze od vás, to můžou mít zapsané i sami a stěhovat se.

Je možné, že je tato možnost nenapadla, takže s ní klidně přijď. Pokud u vás nebudou komplikace s hypotékou, tak to do 2 měsíců máte vyřízené, do 3 potom budou i peníze a můžou je mít.

merope
15. črc 2021

Ono může nastat i to, že se něco zasekne na katastru a je problém. Může tam být nečekané úmrtí, exekuce či jiná komplikace. Ale moc jinak než přes advokátní úschovu už se rizika snižovat nedají. Poslat někam peníze a doufat, to je tak šílený risk, že bych to určitě nedoporučila. V extrémním případě lze poslat peníze poté, co se vloží kupní smlouvy na katastr.

Na druhou stranu - oni si taky můžou vyřizovat hypotéku zatímco vy si budete vyřizovat hypotéku, není důvod jim posílat cokoli před podpisem kupní smlouvy a vložením zástavního práva na nemovitost.

rebe
15. črc 2021

To asi leda formou půjčky s ručením tou nemovitostí. Platba před převodem v katastru ani náhodou.

merope
15. črc 2021

@rebe Jenomže když tam bude plomba na nemovitosti kvůli ručení půjčky, tak s tím bude mít problém zase banka - navíc to může zpozdit tu hypotéku natolik, že rychlejší je vyřídit obě hypotéky souběžně, dát na katastr jednu kupku, prohodit peníze, dát druhou kupku - a pak stěhovat obě rodiny.

sigyn
15. črc 2021

Kamarádka řešila něco podobného. Jen paní chtěla peníze, aby si mohla dodělat rozestavěný dům. Taky to mělo trvat max. měsíc než se to přepíše atd. No nakonec se dali umluvit. Sice dům opravdu získali, ale paní neustále odkládala vystěhování - nejdřív, že to nestihne, tak bude muset bydlet u syna, že syn je v zahraničí, že ji to se synem nevyhovuje atd. Takže se to celé dost protáhlo asi o 2 měsíce. Kamarádka z toho měla nervy na dranc.

malenka3
15. črc 2021

V žádném případě. My jsme měli trojitý nákup prodej, byl to bordel, ale bez katastru ani ránu.
Kupovali jsme byt (majitel peníze nepotřeboval, ale lpěl na lhůtách). Abychom na něj měli peníze, měli jsme část hypo a část peníze z prodeje našeho prvního bytu. Manželé, co od nás ten první byt kupovali, prodávali svůj velký byt. Řetězec jak blázen, vše bylo vymyšlené na dny. A podělalo se to u těch manželů, jejich prodej se zadrhnul na katastru, protože došlo k překlepu v čísle jedné parcely. Než se na to přišlo, prázdniny, státní svátky, znova žádost o zápis do katastru, znova plomby, znova lhůty, tahle malá pitomost nás stála malém čtvrt miliónu zálohy, spoustu nervů a manžela zdraví. Bez jejich peněz jsme se samozřejmě nemohli hnout a nebyli schopní dostát naším závazkům. Nikdy nevíš, co se přihodí. U nás to nakonec dobře dopadlo, ale...

bezinka22
15. črc 2021

V zadnem pripade, i za cenu, ze by z prodeje seslo.

autor
15. črc 2021

@merope děkuji za rady 🌹takto nějak jsem si to představovala. S realiťačkou jsem o tom ještě nemluvila. Hodně mě touto žádosti zaskočila. Chtěla jsem jí rovnou říci, že ne a ať si vyřídí oni hypoték, ale pak jsem si řekla, že to probereme s manželem.
@rebe to už asi vyjde na to stejné, jako to právní podchycení, o kterém mluvila realiťačka. Ta půjčka by také znamenala, že bychom ztratili peníze a kdo ví kdy je získali, kdyby nastal problém. Spíš ať si to domluví oni s realitkou, ať jím půjčí, když už... Ale asi realitka taky moc nechce jít do risku, když ztratíme peníze my, oni z toho nebudou mít právní postih, nejdou do risku.
@sigyn taky platili před tím, než to měli přepsané na katastru?
@malenka3 děkuji za Tvojí zkušenost 🌹 muselo to být na psychiku taky pěkně náročné.

autor
15. črc 2021

@bezinka22 vidím to stejně, snad to bude takto vidět i manžel.

ejmate
15. črc 2021

Já jsem zaplatila 1/2 peněz do 10 dnů po podpisu kupní smlouvy a 2/2 peněz po zápisu do katastru. Vše jsme měli smluvně podložené, nebyl problém, ale vše je to o lidech. Někdo problémy dělá, někdo ne.

malenka3
15. črc 2021

@ejmate zaplatila kam? Do úschovy? Nebo na účet prodávajícího?

merope
15. črc 2021

@sigyn Proto určitě nějakou lhůtu na vystěhování a pak začne nabíhat klasický nájem. Takže jako jo, možná bude problém je vystěhovat, ale budou mít jasně daný závazek, budou platit a kdyby neplatili, tak se to dá hnát až do exekuce.

autor
15. črc 2021

@malenka3 oni v našem případě chtějí, abychom do úschovy přes právníka dali hned polovinu ceny nemovitosti a z té poloviny (čili 1/4 z ceny) chtějí už předem vyplatit prodávajícímu.

autor
15. črc 2021

@ejmate ty peníze šly rovnou prodávajícímu, čili ještě před zápisem do katastru? Anebo byly v uschovně a čekaly na přepis v katastru?

zmrz_lina
15. črc 2021

Jedině do úschovy (bankovní, notářské). Jinak ani smykem.

sigyn
15. črc 2021

Ano platili ještě před zápisem, ale jen cca 200-300tis (dům stál 7 mil.). Kamarádka z toho byla dost vynervovaná a říkala, že by příště do toho nešla, ale tehdy nutně potřebovali větší dům, tak byli zoufalí.

autor
15. črc 2021

@zmrz_lina oni to chtěli přes úschovu s tím, že z té úschovy by mu právník/notář vyplatil 700tis

autor
15. črc 2021

@zmrz_lina vyplatil by mu to předem jen na základě kupní smlouvy, která by pak šla na katastr

ejmate
15. črc 2021

Prodávajícímu.
Když jsem kupovala pozemek před několika lety, využila jsem úschovu u právníka. Jako určitě je to lepší. Teď jsem měla zálohu jen uvedenou ve smlouvě a v případě, že by mi pozemek původní majitel nepřevedl nebo nedodržel cokoliv ve smlouvě, byl povinen zálohu a všechny vynaložené náklady uhradit.