Svoboda volby u dětí. Jak moc nechat děti rozhodovat o jejich záležitostech?

10. pro 2023

Řeším dilema, jak moc nechat děti rozhodovat o jejich záležitostech.
Syn je nachlazený. Nic dramatického. Má rýmu a kašle, do školy půjde. Ve středu mají ale plavání. Vím, že je to za dlouho, ale už dneska padlo, že jestli se to nezlepší, tak půjde do školy a na ty dvě hodiny půjde do jiné třídy. Což on nechce. Jeho představa je, že bude doma. Nemá rád změny a nové děti.
Podobné situace jsou často. Nechce na kroužek, protože jejich vedoucí je nemocná, nechce jet k babičce...
Dáváte dětem příkazem, že musí, nacházíte kompromis, nebo to necháváte na nich?

zuzkasim
10. pro 2023

Tak jestli má rýmu a ještě k tomu kašle, nepřijde mi to ideální stav na chození do školy. Jinak u nás by byl problém s hlídáním, takže moje děti by neměly možnost volby jestli být doma či ve škole. Jestli je plavání okrajová hodina a měla bych možnost mít dítě doma, využila bych toho, pobyt v cizí třídě mu nic nedá.

xxx3d
10. pro 2023

záleží taky na věku a možnostech, myšleno hlídání, a tak
u nás moc na příkazy nejedem, syn 6,5, kompromis, který vytvoříme, tak aby to bylo uchopitelný pro něj a zároveň to nebyl extrém, jakože si bude dělat, co chce

já bych tu situaci s rýmou a kašlem řešila pobytem doma, na výběr pokud se to zlepší, tak půjdeš do školy, a tedy i do plavání, nebo se to nezlepší a budeš doma

autor
10. pro 2023

@zuzkasim opravdu to na pobyt doma není. Smrka 2x za hodinu, zakasle 4x za den. Ale na plavání to není.
Bude v paralelní třídě a bude se učit s nimi.

@xxx3d nebude doma. Jde do školy.

xxx3d
10. pro 2023

no fajn, pokud je rozhodnuto o tom, že do školy půjde, protože není nemocný, jen nachlazený, tak říct, do plavání ne, abys nebyl nemocný, půjdeš do vedlejší třídy
tam jako není moc prostoru na nějaký kompromis

95newmommy2020
10. pro 2023

OT: my chodíme s kašlem i rýmou na bazény běžně, pak do páry. Přijde mi, že je to snad ozdravný. 😁
A co se týče volby, tak se snažím nechat rozhodování na dítěti, ale jsou samozřejmě věci, kdy rozhodnout nemůže, jako je například docházka.

autor
10. pro 2023

@xxx3d nepíšu, že to je kompromis. Toto je je můj příkaz, protože nechci, aby zameškal.
Není nemocný, jen nachlazený.

@zuzkasim plavání teď mají místo tělocviku. Bude na první 3 hodiny ve své třídě. Na poslední dvě by byl ve vedlejší třídě.

@95newmommy2020 se školou nepůjdou do páry.

klokanka31
10. pro 2023

Tak proč se tady ptáš na něco když jsi stejně rozhodnutá? A tak ho pošli do školy a napsat mu omluvenku jen na ty dvě hodiny plavání...A nebo za nás to bylo tak, že jely na plavání i ty děti co byly např.po nemoci a nemohly do bazénu, a čekaly tam prostě na ostatní...Každopádně nevím jestli je dobré nachlazení takhle přecházet. Aspoň dva tři dny doma by snad neuškodilo.

xxx3d
10. pro 2023

jasně, ale i ty příkazy se dají podat mírnější formou, například, že škola je povinnost, a jak je důležité povinnosti plnit
u tvého syna je na rozdíl od mého problém v těch cizích dětech, otázkou je, jestli by nebylo lepší, pro něj i vás všechny do budoucna, kdybys mu to podala víc jako oznámení, než příkaz, kterej může znít jako rozkaz, trochu pracovat s jeho emocemi, kdy víš, co nemá rád, přesto si ceníš toho, že to zvládne, ne proto, že musí, i když to víš ty, ale proto, že je "dobrej", bojí se toho, ale zvládne to, protože chce, chce to zkusit, dát tomu šanci
asi tak bych to uchopila
samozřejmě ale, pokud fungujete takto, na příkazech bez diskuze od mala, tak pak je asi zbytečný cokoliv co napíšu já nebo někdo jiný, kdo to řeší, jakoby "mírněji" 🙂

autor
10. pro 2023

@klokanka31 protože uvažuju, jestli to nezměnit a nejsem zbytečně přísná.
Na první pohled mu nic není. Nemá teplotu, není unavený, neboli ho hlava. Jen ho nechci dorazit plaváním.
Ze školy ho samotného nepustí, musela bych ho vyzvednout.
U nás chodí děti do vedlejší třídy. Bylo to tak i za mě.

@xxx3d samozřejmě, že s ním mluvím o tom, proč tam musí. Nejdu k němu "půjdeš a žádná diskuze".
I jsem se ho ptala, co by mu pomohlo, aby se tam cítil lépe.

xxx3d
10. pro 2023

super 🙂 krůček po krůčku, nepůjde to hned, ale půjde to, dialog, diskuze je dobrý nástroj a pochopení s láskou jakbysmet 🙂

drzticka81
10. pro 2023

U nas deti jezdi se tridou na hodinu plavani, maji prevleceni (kratasy a tricko) a ucastni se hodiny TV, kdyby byl po nemoci v TV, tak taky sedi v telocvicne. Zkusit to domluvit s ucitelkou?

klokanka31
10. pro 2023

A vyzvednout ho nemůžeš?

lauriak
10. pro 2023

Nechala by som ho doma tie 2 hodky cez plavanie a potom by isiel na zvysok vyucovania.

autor
10. pro 2023

@drzticka81 u nás zůstávají ve škole. Jiná varianta není.
@klokanka31 nemůžu, jsem v práci.
@lauriak jsou 3 hodiny ve škole a pak jedou na to plavání.

konidana
10. pro 2023

Tak v tomhle jsem podobne nekompromisni. Blbost aby zameskal vyucovani. Ale je pravda ze nekdy vyhodnotim vsechny okolnosti (zejmena klicove predmety co nechci aby zameskali, a jine u kterych to neresim, silu nachlazeni, jestli by nakonec treba nemohl jit plavat kdyz chce) a pak i ustoupim.

glitterglue
10. pro 2023

Předpokládám, že když jinak chodí do školy, OČR na plavání ti nikdo nedá, takže tu žádná "svoboda volby" a "prostor pro názor" neexistuje, není se o čem bavit, jestliže to není jak jinak udělat.

(U nás tedy existuje možnost napsat lísteček pro samostatný odchod, děti, které chodí na plavání, asi nejsou prvňáčci, tak by mohl odejít sám a doma by taky mohl vydržet.)

konidana
10. pro 2023

U nas klasicka situace, ze kvuli nachlazeni(ranni bolesti hlavy/bricha) nejde do skoly, a pak odpoledne chce jit na krouzek. To byly boje! Chces jit odpo na krouzek? Ok, ale ted jdes do skoly! Jinak zadny krouzek.

konidana
10. pro 2023

@glitterglue u nas tedy prvostupnovi nesmi opustit samostatne budovu skoly pred koncem vyucovani(vcetne plavani pze to je v rozvrhu) . To az druhostupnove deti.

autor
10. pro 2023

@glitterglue zůstal by sám doma.
U nás není možnost napsat lístek, buď si ho vyzvednu, nebo smůla.

glitterglue
10. pro 2023

@konidana To neznám. Na formuláři uvádím, že za dítě přebírám odpovědnost, to už je jedno, v kolik je to hodin...ale ok🙂
@ Ok, pokud nemůžeš mít homeoffice, tak jak jsem psala - žádná možnost volby neexistuje, tudíž bych informovala dítě o tom, jak to bude, a dál to neřešila.

autor
10. pro 2023

@glitterglue ale nejde jen o tentokrát. Tato situace se opakuje běžně.
Je možnost, že ho nechám doma, což chce on.

jancazao
10. pro 2023

@konidana
@glitterglue
U nás musím vyzvednout i dítě na druhém stupni 🤦

glitterglue
10. pro 2023

Tak to by vzdycky zalezelo na te dane situaci, na moznostech, ktere jsou, jak mi to zkomplikuje zivot...Kdybych nemela problem vzit si homeoffice, nechala bych ho doma, protoze nic nezameska - ostatni deti se taky nebudou ucit. U krouzku bych rekla, ze je zaplaceny, takze pujde, i kdyz ho povede nekdo jiny. U babicky zalezi, jestli by mel s kym byt...zalezi na tom, jak velky prostor pro volbu tam je a jak to ovlivni me/zbytek rodiny.

lilian2111
10. pro 2023

Nechala bych ho doma. To, že je “jen” nachlazený neznamená že nenakazí i ostatní děti. Tím se ti vyřeší i plavání. 🤷🏻‍♀️

konidana
10. pro 2023

Jinak u nas bylo hodne boje s nechozenim do skoly, psychosomaticky ranni nevolnosti, a to jsem pak asi ve 3.nebo 4.tride zavedla pravidlo 3x a dost. Proste 3x za pololeti mohlo dite zustat doma, kdyz se mu z jakehokoli duvodu do skoly nechtelo. Takze si muselo rozmyslet, jestli mu to za to stoji, vybrat si ten jeden den zrovna dneska. Jinak jak nema teplotu nebo sileny kasel tak maze do skoly. Bolesti hlavy ani bricha totiz fakt nepoznam, kdyz mi to dite tvrdi kazdy druhy den.

majena39
10. pro 2023

@95newmommy2020 a já kde pořád beru rýmu když někdo chodí do bazénu a do páry nachlazenej 🥴

autor
10. pro 2023

@glitterglue první tři hodiny zamešká. Mají normální předměty a učí se.

@lilian2111 kdybych ho s každým takovým nachlazením nechala doma, tak bude mít tolik absence, že by dělal opravky.
To, že dítě párkrát za den zakasle a párkrát se vysmrka, nepovažuji za něco, kvůli čemu by měl být doma. Není to ani na žádnou léčbu.

glitterglue
10. pro 2023

Aha, to jsem nepochopila, ze by chtel zustat doma cely den. Kdyz jeste pises o tom, ze bys ho vyzvedavala. Tak to vubec, sel by do skoly.

lilian2111
10. pro 2023

Já se už asi ani nedivím že jsou nějaký děti furt nemocný když mají nějaký matky tenhle přístup a pošlou do školy dítě co má sople u nosu 🤪
Možná by bylo lepší podpořit něčím imunitu, než posílat nachlazený dítě do kolektivu. 🙂
Jinak nevím co tu řešíš a co čekáš, evidentně máš už sama rozhodnuto.

veroniquecz
10. pro 2023

Vysvětlila bych mu proč na plavání nemůže a naopak proč je důležité aby do školy šel. Jako motivaci bych mu podala třeba něco na co se o víkendu těší - pujdes plavat, ale pak je velká šance ze budeš z toho nemocný a nebudeš moci jít na zápas ve fotbale. Třeba. Jinak u nás jsou děti co z různých důvodů neplavou taky v sousední třídě. A většinou tedy i minimálně s jedním dvěma spolužáky.