Školní výlety jen za odměnu?

janca2525
18. kvě 2016

Zdravím mám syna ve druhé třídě má za měsíc 8 let. Jde mi o to že paní učitelka dělá výlety jen za odměnu to znamená že minule byli na výstavě o které pak měli i domácí úkol a kreslit obrázky z výstavy ale syna nechala ve škole protože mohla vzít jen 25 dětí a syn byl 26 tak to zdůvodnila tím že se na výletech těžko zvládá protože má ADHD a je to její zodpovědnost tak už to bylo synovi líto ale tak jsme to pak nějak přešla a teď opět jedou na výlet a zase je za odměnu a zase musí syn být v jiné třídě u třeťáku což už se mu moc nelíbí.Vím že syn není svatý ale taky není nejhorší mají tam ve třídě i holčičku která už má třídní i ředitelskou důtku. Vím že takové výlety bývaly i za nás ale ne ve druhé třídě ale že se to praktikovalo s opravdu nezvladatelnýma dětmi až někde na druhém stupni.Za dva týdny mají jet na školu v přírodě a já se docela děsím toho jak to s ním paní učitelka tech 8 dnů zvládne když s nim nezvládá výlet o 3 hodinách.Můj dotaz je tedy mají to ve vaši škole děti taky tak?

kacca11
18. kvě 2016

Kdyz jsem byla mala, vzdycky si ucitelka vybirala koho vezme a koho ne. Jak je to dnes nevim.

nelam
18. kvě 2016

Vylety za odmenu nedelam, vylety jsou k posileni kolektivu. Ale setkala jsem se letos se tridou,se kterou bych na vylet opravdu nejela, sesla se tak nezvladatelna sestava,ze bych si to proste netroufla. Jinak "svoje" deticky jsem neselektovala,ale ve 3.tride jsem zazadala o vicedenni vylet (na 1.st.to nemame v SVP,je to tedy na vlastni riziko) a byli dva zaci,za ktere jsem nebyla ochotna nest pres noc riziko. Nicmene jsem obema rodinam dala moznost,aby jel zakonny zastupce deti s nami. Oba nakonec nejeli (prestoze meli oba nezamestnaneho alespon 1 z rodicu). Byla to velka skoda,ale ucitel je dneska jednou nohou v kriminale,rodice se na nich hoji v uplne absurdnich situacich,zejmena u nevychovanych a problemovych deti,takze se takovemu postupu nedivim. Jinak skolu v prirode maji jiste v SVP,tam si pani ucitelka moc nevybere a navic tam na nej nebude sama. Ale meli jsme pripad,kdy si rodice museli pro neprijatelne chovani ditete na skole v prirode prijet. Hosan opakovane utekl (i v noci), mohlo se stat buh vi co...

seffinka
18. kvě 2016

To koukám,protože co pamatuju,tak když jsem já chodila do školy a to už je fakt hodně dávno,tak jezdívala vždy celá třída.Dcera je v 1.třídě a jedou všichni,protože je třídní výlet a rozhodně není za odměnu.Bylo nám řečeno,že účast je,dá se říct,povinná.Samozřejmě ten kdo z nějakého důvodu nechce,tak bude ten den v jiné třídě.

zaludova
18. kvě 2016

@janca2525 napsala bych pohled i s té druhé stránky...myslím, že p. učitelka by ho moc ráda vzala, ale možná má opravdu strach. Mám s dítkem s ADHD zkušenost. Učím na English Summer Camp a měli jsme tam právě taky takového chlapečka. Občas byl zlatý, ale když ho to chytlo, tak byl opravdu nezvladatelný. Třeba jsme šli lesní cestou, kde jelo najednou auto. Říkáme všem dětem ať uhnou ke straně. Tak uhli všichni ale chlapec X se najednou těsně před jedoucím autem rozhodl, že přeběhne na druhou stranu. Naštěstí ho kolega chytil za bágl a zatáhl zpět....a takhle bych mohla napsat román....jinak co se týče AJ, tak když chtěl tak byl velmi dobrý, ale když se mu něco nelíbilo, tak to bylo peklo a celkově strašně svým chováním narušoval hodinu i ostatní aktivity. Není možnost sehnat asistenta?

janca2525
autor
18. kvě 2016

Na asistenta nemáme nárok a orzhodně potřeba není nemáme ani medikaci jak píšu syn sice není svatý má typické poznámky sem tam jako že se požduchali se spolužákem nebo hlavně spíše za zapomínání ale jinak v pohodě ani napomenutí ani důtku nic nemá a paní učitelka má ve třídě i podle ní daleko horší děti.

nelam
18. kvě 2016

@janca2525 v tom pripade si s ni promluvte. Podivuji se nad tvrzenim,jsou tam daleko horsi deti,nic takoveho by Vam vubec nemela sdelovat. A verte,ze treba s nami na ten vylet take jel hosan s dutkou a ten,kde jsem pozadovala rodice,byl ADHDacek. Nerekla bych o nem nikdy,ze byl "nezvladatelny",ale obcas mel takovy zkrat,ze jsem se prave toho bala (a napomenuti a dutkou jsem to neresila vzhledem k diagnoze).

zaludova
18. kvě 2016

@janca2525 a zkoušela jste si promluvit přímo s ní? Uplně v klidu...jestli se třeba bojí a proč...apod....

zaludova
18. kvě 2016

@nelam Možná slovo nezvladatelný nebylo ono...ale tím zkratem je to vystiženo přesně 🙂

janca2525
autor
18. kvě 2016

@zaludova já bych třeba řekla že takové skraty může mít i ,,dravé" dítě mám ještě 5ti letého a ten žádný problém nemá vždy se u cesty zastaví ale taky se už stalo že se zapoměl a vběhl myslím že u dětí celkem asi běžné. Jinak ano mluvili jsme o tom bud je to že muže vzít jen určitý počet a problémové nechá ve škole nebo to bylo to že se bála ho vzít když byl týden předem na jednom zákroku ale nemel žádné zdr omezení pak to bylo že je to její rozhodnutí její zodpovědnost.

nnnadja
18. kvě 2016

Mám taky syna ve druhé třídě - je to třída pěkných rošťáků...ALE jsou ve škole a mají dodržovat nějaká pravidla(jaká - to už je asi na každé učitelce) a holt, když je dodržovat nebudou, tak nikam nepojedou - jednoduché - ADHD ne ADHD... Já být učitelka, tak si taky nějaké smráďata neberu🙂 A přesně tak to říkám i synovi - neumíš se chovat, tvůj problém, ty budeš litovat. Do příště má většinou rozmyšleno, jak se má chovat.

nelam
18. kvě 2016

@janca2525 jasne,muze. Ale za ty tri roky deti poznate a vcelku vite,co od nich cekat. Tim jsem nechtela rict,ze zkratovite jednani maji jen decka s ADHD,ten druhy diagnozu nemel. Chci jen rict,ze je vhodne si to vyjasnit s ucitelkou. Myslim,ze pokud to napadnete,bude Vam muset byt vyhoveno,ale vyhoveni muze znamenat zruseni vyletu pro vsechny. (Coz vas nemusi zajimat) Moje starsi kolegyne uz vylety nedela,opeka s detmi burty na pozemcich skoly,ma na to svate pravo,protoze jeji funkci je pedagogicka cinnost. Ale me by to bylo lito,vzdyt na co vsichni vzpominame? Na uceni fakt ne 🙂

janca2525
autor
18. kvě 2016

@nelam právě a na co bude vzpomínat syn na to že ho učitelka všude nechávala ve škole ?

lajla
18. kvě 2016

Jako učitel mám mít právo volby,nevím zda to tak je či ne...koho si chci na výlet vzít a koho ne...učitel přebírá veškerou zodpovědnost a není to sranda, rodiče řeší jakékoliv rozbité koleno nedej bože kdyby se něco stalo..dítě s jakoukoliv poruchou pozornosti či jinou je zvysene riziko, ať chcete či ne...a učitel by měl vyhodnotit zda do toho chce jít či ne, kolikrát se dítě chová jinak ve škole a jinak doma, jinak samo, jinak v kolektivu.. Rodič by měl mít na druhou stranu možnost jet s dítětem, a za něj plně zodpovídat

lenka5731
18. kvě 2016

@janca2525 z pohledu vaseho syna je to mozna smutne, ale jako ucitelka bych problemove dite take na vylet nebrala. Myslim, ze je to celkem pochopitelne .... Co zkusit navrhnout, abyste na vylet mohla jet se tridou a syna si ohlidat?

janca2525
autor
18. kvě 2016

Holky a vážně máte pocit že je syn problémovější když zapomíná a sem tam tak třikrát za pololetí se kluci požduchají než holka která má ředitelskou a třídní důtku a i učitelka sama na schůzce nám řekla že není zdaleka nejhorší.

kachnicky
18. kvě 2016

Vždy jsme jezdili všichni, neexistovalo že by se dělali rozdíly .. Ja bych osobně chtěla mluvit s ředitelkou, popřípadě bych tam udělala kravál, že takhle teda ne! 😠

kacca11
18. kvě 2016

@janca2525 tak se zeptej primo ucitelky, proc ho nebere. Ale ona ma zodpovednost a pochybuju, ze by ho vynechavala jen tak z rozmaru.

@kachnicky myslim, ze kvuli takovemu pristupu rodicu ucitelky na vylety nechteji jezdit vubec. Tohle asi nema nikdo zapotrebi...

janca2525
autor
18. kvě 2016

@kacca11 tak z rozmaru nejspíš ne ale je horší dítě v tom že zapomíná a sem tam se kluci nedohodnou a poznámku maj oba nebo to že má holka třídní důtku a ředitelskou a ve vyučování je věčně za dvěřma protože vyrušuje. a ta jezdit může jo?

frufrunka
18. kvě 2016

Já mám také zkušenosti s dětským kolektivem, i s dítětem s ADHD a právě kvůli němu jsme vždycky mívali jednoho dospěláka navíc, který hlídal pouze a jenom toho klučinu (a stejně někdy neuhlídal, proskočil postel, utrhnul lustr, na kterém se houpal... 🙂 ) Učitelka má vůbec můj obdiv, že se sama pustí s 25 osmiletými dětmi na výlet, já bych si nelajlza ani to. Ale zase na druhé straně bych to neřešila určitě tak, že ukážu prstem na jedno dítě - ty máš ADHD a proto zůstaneš doma, to vůči Tvému synovi také není fér. Snažila bych se to vyřešit tak, jak už tu bylo nastíněno - že se nabídneš, že bys jela na výlet se třídou a syna si ohlídala (popř. by mohl jet někdo jiný, na kom byste se s učitelkou domluvily). Výlety mají utužovat kolektiv a za odměnu být mají - ale za odměnu pro všechny, protože i ti nejzlobivější mají svoje hezké stránky a určitě se také aspoň někdy snaží. A děti s ADHD dovedou dospěláky hodně potrápit, ale na druhou stranu dovedou být také neuvěřitelně milé, ony za svojí neposednost prostě nemůžou. Proto my jsme to řešili doprovodem navíc a spokojenost byla na všech stranách. Pravda, u nás nešlo o školu, která je svázaná předpisy a nařízeními, byl to skautský oddíl, takže tam byla hodně volná pravidla... Držím palce, ať to nějak vyřešíte a Tvůj synek na výlet může jet!

tulikiss
18. kvě 2016

pardon ale to se vam to vsem tady keca kdyz nejde o vase dite... uz vidim jak by jste vsechny rekli ano pani ucitelka ma pravdu, ma pravo delat z meho decka vyvrhele tridy ktery nikdy nikam nepojede, zatimco vsechny ostatni deti si budou vesele jezdit. Prijde mi to od pani ucitelky spis alibismus, ma na neco papir tak mam vymluvu. vsechny ty co tady rikaji jak je to vporadku zkuste se zamyslet nad tim co to asi s tak malym deckem udela kdyz je neustale jako vyvrhel vyclenovan z kolektivu.

kacca11
18. kvě 2016

@janca2525 tak ty sedis s nima ve tride, ze vis, jak to tam chodi? Jak pisu, zeptej se ucitelky, proc to tak je. Ale rekla bych, ze se te spis tyka proc tvuj syn nejezdi nez proc ta holcicka jezdi.

zandi
18. kvě 2016

@janca2525 Tak ze holka dostala jednou tridni dutku a hned je z ni rostak navzdy? Tohle vas stve? Mozna ucitelka vybira deti dle chovani v posledni dobe a treba tato holčička zrovna seka latinu. A vazne se ucitelce nedivim, je to jeji zodpovednost a pokud se neciti na to, ze by tam mela dite s ADHD tak ma pravo ho nevzit. Nedivte se, deti v tomto veku jsou rozlitani a uhlidat je je skoro na medaili. Kdyby se mu neco stalo tak je tu pro zmenu diskuze na tema Proc ucitelka nehlidala me dite s ADHD vic nez ostatni, kdyz o tom vedela. Vazne jeji rozhodnutí chápu.

janca2525
autor
18. kvě 2016

@kacca11 myslím si že učitelka by bud mela vzít teda všechny a ne nikoho ne jen některé . co to s tím děckem jako udělá že všichni jedou a on ne.

janca2525
autor
18. kvě 2016

A všechny by jste to chápaly kdyby se jednalo o VAŠE DÍTĚ které bude jediné ze třídy které nepojede. Vážně by jste mu řekly jsi hajzlík tak nikam nejedeš se nediv paní učitelce se tě bojí někam vzít i když samy nevíte přesně co se ve třídě děje a nevěřit vlastnímu dítěti je taky na pováženou.

kacca11
18. kvě 2016

@janca2525 jako pardon, netvrdim, ze je to primo pripad tveho syna, ale i jedno dite dokaze znicit vylet vsem. A co s deckem udela, kdyz za sve chovani neponese nasledky. Ja chapu, ze s ADHD to ma tezsi, ale nemuze snad byt zvyhodnovany jen kvuli tomu. Pokud ucitelka usoudi, ze za nej nemuze mit venku zodpovednost, ze by to bylo na ukor ostatnich, tak co ma delat? Ivedom si, ze vylety a podobne akce jsou vec dobrovolna, ucitelka nema povinnost brat deto na vylet.

kacca11
18. kvě 2016

@janca2525 tak treba ja byla jako dite pomerne hodna, ale taky jsem zlobila a nesla si za to nasledky. A mama mi jasne rekla, ze se mi za to, co jsem provedla, nedivi, ze jsem jet nemohla. A to jsem jinak byla premiant a andilek.

kachnicky
18. kvě 2016

@tulikiss přesně má slova... U nas ve třidě byli taky zlobivé děti a nikdy je učitelky nenechali ve škole, prostě si je víc hlidali, všechno jde když se chce a vždy se to zvládlo. A jestli na to ta učitelka nemá tak at vratí titul a jde raději někam za kasu! (A navíc je to o tom jak se k tomu dítěti učitelka staví!)

zaludova
18. kvě 2016

@tulikiss ja si treba myslim, ze to spravne neni, ale kdyz se neco stane, takza to ponese odpovednost vyucujici...a nikdo nema chut se nechat po soudech...az to bude osetreno tak, ze ne za vsechny nehody bude moct ucitel, tak pak to alibismus bude...

zandi
18. kvě 2016

@janca2525 Myslím, že hlavně vy sama nemůžete vědět kdo přesně jak a moc zlobí, protože predpokladam, že nejste u syna cely den ve třídě. Takzr z vasi pozice tvrdit, ze jsou tam jine zlobivejsi deti je nefer. A to ze k pololeti zlobili jine deti vic dle sdeleni ucitelky neznamena, ze od pololeti zlobili ti stejni vic a vic. Pokud mate problem, reste to a ucitelkou, tady to tezko vyresite a navic vas asi stve, ze vam tu vsechny neprikyvujeme.

kachnicky
18. kvě 2016

@zaludova Tak at na ty výlety nebere celou třídu, když se na to necítí. Takhle niči dětství jednomu jedinci, který si to ponese celý život. A věřte že vím o čem mluvím...