Může to být šikana?

karolinasvetla111
27. únor 2023

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli už to je šikanování nebo ne? Dcera se ve třídě pohádala se spolužačkou kvůli tomu, že moje dcera ji odmítla půjčit gumu, spolužačka věci nevrací. A ta spolužačka od té doby začala proti dceři poštvávat jiné holky ze třídy. Takže se s ní teď nebaví 3 holky ( A+V+B) . No a ta holka "A" každému kdo s dcerou mluví říká ,ať s ní nemluví nebo se s nim nebude bavit. Takže se s dcerou baví pokud A není ve škole. "A" všem rozdá sešity na.lavici,mojí dceři ho hodí na zem, zaseli kytky ve středu, ve čtvrtek přišla dcera do školy a "A" vyndala kytku z květináče co moje dcera přinesla s tím, že to má špatně zasazené, sázíme spolu doma, takže to špatně mít nemohla. Neustále se dceři posmívá,napodobuje jí. Holka je jedničkářka, "A" nezvládá učivo druhého stupně. Dnes mi volala učitelka,že si mám dojet pro dceru, že ji je špatně. A že zítra mám přijet i s dcerou, že si musíme promluvit o té hádce..a dceři řekla,že by měla být aspoň týden doma ,že má časté absence. Za první pololetí 20 hodin, a teď jsem ji vyzvedla ve čtvrtek ráno,bylo jí zle. Dcera si jich nevšímá, ale oni pořád ji dělají nějaké naschvály. Učitelka řekla,že to šikana zdaleka není. Holka pokaždé chtěla do školy i když ji nebylo dobře a teď mi už po druhé za týden volali ať si pro ní přijedu,holka se mi v autě rozbrečí,co jí zase "A"udělala za naschvál

dashyyy
27. únor 2023

To by mě tedy zajímalo, co šikana podle pí uč je 😣 za mě už to šikana je a řešila bych to, pokud učitelka zavírá oči, v klidu bych jí řekla, že to tedy budu řešit na vyšších místech, když ona nechce, ale že nedopustím, aby nějaká slípka psychicky deptala moje dítě až tak, že je mu z toho zle.. aby se vám pak nestalo, že do školy nebude chtít vůbec a od rána byla ve stresu, co zase přijde..

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

@dashyyy přesně to mám v plánu ji říct, mám i nahrávky co jí ty holky posílali za hlasovky, jak má moje dcera malej mozeček atd a jak mi posílá uplakanou hlasovku, co jí holky píšou.

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

@dashyyy z toho mám právě strach ,aby se nebála chodit do školy, fakt do školy vždycky šla. Zítra ji to chci všechno právě říct, už jsem jedny ty holce z ty party říkala,pokud se s dcerou nechtějí bavit,tak ať ji nechají být, nevšímají si jí,že ona dělá to samé. Tak ta jí dala pokoj ale "A"po ní jde...

zelenaesmolda
27. únor 2023

@karolinasvetla111
Samozrejme,ze je to sikana

dashyyy
27. únor 2023

@karolinasvetla111 dobře, že to řešíš a dobře, že máte důkazy.. věřím, že na takovou bude stačit bububu a bude klid.. snad

elinka90
27. únor 2023

pokud by to nechtěla řešit, tak bych řekla, že jdu okamžitě za ředitelem a podat trestní oznámení na policii. Uvidíš jak bude kmitat

xxx3d
27. únor 2023

@karolinasvetla111 vkládám, abys měla něco pro paní učitelku, když má dojem, že to šikana "zdaleka není" -
1. Co je šikana?
Šikana je chování, které splňuje tyto znaky:
- je cílené vůči jedinci nebo skupině dětí (oběti)
- jeho záměrem je oběti ohrozit, ponížit a zastrašit
- je zpravidla opakované
- existuje jedinec či skupina, jimž přináší prospěch nebo uspokojení (agresoři)
- oběť se mu neumí bránit a dlouhodobě trpí

2. Co šikana není?
– jednorázová rvačka, vtip či konflikt (byť s převahou jedné strany)
– vyčlenění dítěte z kolektivu, pokud není motivováno snahou ublížit či se pobavit na jeho úkor

3. Rozlišujme mezi šikanou a škádlením
Při škádlení očekávám, že to bude legrace nejen pro mě, ale taky pro toho, koho škádlím. Když vidím, že to jako legraci nebere, je zraněný, pak pocítím lítost a omluvím se mu. U šikany je to obráceně. Agresor chce druhému ublížit, chce ho ranit. Má z toho radost. Nejen, že se mu neomluví, ale své chování opakuje. A většinou násilí stupňuje.

(z pracovních listů Minimalizace šikany)
a web -
http://www.minimalizacesikany.cz/

a držím pěsti tobě i dceři.

exbordelar
27. únor 2023

Ja bych sla s dcerou do skoly a s “A” bych si razne promluvila. Deti se nedokazou proti tomu ucinne branit a v takovych pripadech potrebuji zastani rodice. Ta “A” to muze delat dost sikovne, ze pred ucitelkou se chova normalne, takze to vazne nemusi poznat. Na druhou stranu “A” je taky porad jenom decko a musi ji nekdo jasne vytycit hranice, ktere proste nemuze prekracovat.

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

@exbordelar ano "A" to dělá tak, že učitelka na nic nevidí, dcera mi teď ještě řekla , že "A" ponižuje nějakou holku z jiné třídy, že nemá žádné kamarády,že se s ní nikdo nekamarádí. To už dnes řekli panu učiteli na zeměpis a on, že ji bude pozorovat a musí se to řešit. Tak aspoň ten učitel věří mojí dceři,když ne učitelka, ta mojí dceři řekla, že moje dcera nerozumí tomu co je šikana. Promluvu s "A" už jsem taky navrhla, ale "A" se odmítá sejít,že se s dcerou bavit nechce. Ale naschvály ji dělá pořád

lennus
27. únor 2023

@karolinasvetla111 Jasně že je to šikana. S rodiči té holky nemáš v plánu se sejít? Víš, z jaké je rodiny a jaké mají vztahy třeba?

dyechampion
27. únor 2023

@karolinasvetla111 rovnou kontaktovat reditelku a usporadat s ni a rodicemi sikanatorek schuzi. Absolutne nejlepsi by bylo kdyby tam vsechny holky byly taky, myslim ze to na ne zapusobi, jak je situace vazna a ze jim muze reditelka pohrozit horsi znamkou z chovani.
Pokud situace bude pokracovat (a rodice sikanatorek nic neudelaji), zapojila bych do cele situace(schuze) profesionalniho (ne skolniho!)psychologa, to uz by i ucitelka a reditelka mohly byt pripos*ane a fakt by to zacaly resit.

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

@lennus její mamina je taková arogantní paní,co skoro nepozdraví, ale už jsem si říkala, že si s ní dám schůzku a probereme to, dcera už s tím byla i u té školní psycholožky, kam chodí i "A" a ta "A" ani psycholožce neřekla, že by nějaký problém byl. Psycholožka řekla, že s ní promluví, Jestli vidí problém stejně jako moje dcera. Pokud to zítra s p. učitelkou nevyřešíme,půjdu za ředitelem, popřípadně někam dál. Nikdy s dcerou problém nebyl, hodná holka, známky samé jedničky, v celé třídě oblíbená, i bývalá třídní říkala, že tak skvělou třídu ještě neměla. A teď tohle. Z holky uzlíček nervů. Moc děkuji všem. Doufám, že se to vyřeší, nerada bych dávala dceru na jinou školu

prostenika85
27. únor 2023

Ahoj, šikana to samozřejmě je a řeš to. Rozhodně bych ale nešla cestou soukromě si to vyřídit s šikanatorkou příp. rodiči. Tohle by se mohlo nepěkně otočit proti vám! Ve finále bys Ty byla přinejmenším za hysterickou slípku a dcera vyčleněna z kolektivu (protože bonzuje, že 🤷‍♀️). Určitě bych řešila nejdříve s třídní učitelkou, trvala na zápisu a pak případně řešila s ředitelem. Pokud možno, vše řeš písemně ✊

ilonne
27. únor 2023

@karolinasvetla111 je to šikana a musí se resit

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

@prostenika85 já i dceři říkala,ať jim ani neodepisuje když ji vypisují, že pak by řekla něco a ono by se to otočilo proti ní, že ať se mě dřív radši zeptá,než něco napíše. Třeba v sobotu ji jedna z těch holek psala, proč jsi se s námi přestala bavit a když ji dcera neodepsala tak ji nakonec napsala aby za nimi nedolejzala. Přitom moje holka je ignoruje, baví se ve třídě s jinými děvčaty. Mojí holku dnes bolelo břicho, protože to dostala ( plus k tomu ten stres si myslím) a že chce domů a hned ty holky začali dceru předvádět - o mě bolí bříško, musím hned domů. Uvidíme co zítra třídní, popřípadě budu řešit s ředitelem.

barasrotyrova
27. únor 2023

@karolinasvetla111 ahoj, je to šikana. Napiš mail paní učitelce i metodikovi prevence, tak aby na schůzce byli oba/obě. Z provedené schůzky budeš chtít zapis, máš na něj právo. A ty si sedni s dcerou a v bodech si doma vše sepiste. Poznámky si vezmi s sebou a napiste tam i jake ma z toho zdravotni potize. Na jednání by určitě neměli být přítomni rodiče sikanaterky ani sama sikanaterka. Nedoporučuji ji kontaktovat nebo její rodiče - může se to obrátit proti tobě.
Výsledkem schůzky bude zápis, na něm opravdu trvej, dále jak se to bude řešit a klidně rovnou termín nové schůzky, kde si řeknete jak situace vypadá.
Vím, že je to těžké, ale celou schůzku se snaž být věcná, nekricet, nezvedat hlas. A je také dobré tam jít s manželem/přítelem, protože když to přestane psychicky zvládat jeden, je tam ten druhý.

susenka21
27. únor 2023

@karolinasvetla111 Něco podobného jsem řešila u dcery nedávno. Jasně, že je to šikana! Okamžitě bych to řešila, pokud učitelka šikanu neuznává ona, šla bych za ředitelem, školním psychologem. Nekontaktovala bych rodiče, to nikam nevede.

rebe
27. únor 2023

Samozřejmě že je to šikana. Požaduj po vedení školy, ať to okamžitě začne řešit.

martt
27. únor 2023

@karolinasvetla111 Rozhodně bych to řešila , aby se to nerozjelo ještě v něco většího. My jsme nedávno řešili se synem něco podobného. Pokud to třídní učitel nechce řešit pošlete email řediteli školy a řešte to s nim. Ale nejdříve bych poslala email ať máte když tak něco v ruce , že jste to chteli řešit s ředitelem skoly.

karolinasvetla111
autor
27. únor 2023

Děkuji moc všem za rady, už teď mám z toho Nerva, co bude. Zítra dám vědět. Vše si sepíšeme a budu chtít zápis. Děkuji moc 🍀

barulina
28. únor 2023

@karolinasvetla111 tak jak jsi dopadla ve škole

hasara33
28. únor 2023

@karolinasvetla111 já myslím, že nejrychlejší a neúčinější řešení by bylo kdyby sis na "milou A." počkala třeba před školou a důrazně jí vysvětlila, že takhle teda ne a pokud se to bude opakovat, budeš to dál řešit s jejími rodiči, učiteli, ředitelem ...... mého manžela, když byl tedy ještě na prvním stupni, šikanoval spolužák a jeden o něco starší kluk - dělali mu naschvály, chtěli po něm peníze, svačinu atd...až nechtěl chodit do školy a když mu začali vyhrožovat, že dostane na hubu pokud nepřinese peníze, tak se svěřil mámě - tchýni a ta šla do školy s ním, odchytla si oba kluky na chodbě a pěkně od plic a před spolužáky jim řekla, že takhle teda ne 😉 od té doby měl manžel klid....mě se stalo něco podobného - o 4 roky starší holka ze základky mě obvinila, že jsem jí ukradla peníze a vyhrožovala mi, že když jí je nepřinesu druhý den, tak mě s kámošema zmlátí, já to naštěstí řekla hned doma mámě, ta si to s ní vyřídila a ta holka se pak mi vyhýbala.. 😉 takže za mě by tohle bylo nejlepší řešení.....

xxx3d
28. únor 2023

@hasara33 no, to sice vypadá jako nejlepší řešení, ale já mám dojem, že je to snad i trestné mluvit s cizím dítětem, natož na něj řvát, myšleno mluvit nahlas, takže by se to ve finále mohlo obrátit proti oběti.

karolinasvetla111
autor
28. únor 2023

Ahoj, tak to máme za sebou, samozřejmě paní učitelka, svádí vše na dcery chování, vše co holka dělá dceři, říká že v tom nevidí nic co by bylo úplně špatně a že si to dcera akorát špatně vyložila. Že to "A" tak úplně nemyslela a že mám s dcerou navštívit psychologa. Že teda si promluvila i s těma třema holkama, a dá tomu 14 dní a pak se uvidí jak to bude pokračovat a že pak to budeme řešit nějak víc.Že mají všichni omezit čas na soc.sitich, neodepisovat si, ignorovat se, maximálně se pozdravit,ale nevšímat si sebe... Takže teď asi počkám co bude, když se situace bude horšit,jdu ihned za ředitelem. Dvě hodiny tam do mě drtily se školní psycholožkou, že je hlavně chyba na dcery straně,že se ona k nim musí zapojovat atd... Přitom dcera když za nimi šla,tak ji řekli , ať nedolejza

konidana
28. únor 2023

@karolinasvetla111 no tak to bych resila s reditelem hned. A jeste jak někdo rikal, tak externi psycholog, ne skolni.

kocvarovas
28. únor 2023

@karolinasvetla111 já teda nejsem z oboru, ale proč by se měla zapojovat k někomu o koho nestojí? To mi teda příjde zcestný. Copak ony (paní učitelka a psycholožka) tráví čas s někým, kdo je jim proti srsti? Nevím, proč by nemohly existovat vedle sebe ve třídě a ignorovat se.. Ale musely by se tím řídit všechny zainteresované dívky..

karolinasvetla111
autor
28. únor 2023

@kocvarovas já ji taky řekla, že jsem dceři řekla, že ať je ignoruje a ať teda i holky ignorují jí, a nedělají ji naschvály a pokud se s někým jiným začne bavit, ať hned za ním nechodí a nenávidí ať se s mojí dcerou nikdo nebaví. Dcera, že chce přestoupit do jiné třídy. Zítra mají nějakou skupinovou práci a je zrovna ve skupině s "A" a V a ta "A" že zítra nepřijde do školy a V hned to mi nemůžeš udělat, nenechávej mě s ní samotnou. To i dcera učitelce řekla, že se pak cítí, jako by byla prašivá... Já dceři řekla, ať je prostě ignoruje, a dělá co má v ty skupině. Ať není jako ony

martt
28. únor 2023

@karolinasvetla111 A paní učitelka nějak oduvodnula proč jsou spolu ve skupině? Protoze to by mne docela zajimalo , kdyz teda rika, ze se mají ignorovat.Když jsme tohle řešili u syna tak je naopak rozdělili. Dokonce je i paní učitelka presadila tak aby nebyli v kontaktu se synem a o přestávkách je více hlídala. Syn je samotář a od ucitelky jsme neslysela , ze by se mel mezi ne vice zapojovat kdyz o nej nemaji zajem .Ja bych počkala třeba týden a pokud by se to nesrovnalo řešila bych to s ředitelem . Ale nejdříve písemnou formou ať máte něco v ruce.