Je to šikana?

rori1986
19. říj 2016

Ahojky holčiny a maminy...
Jsem už zoufalá a tak si jdu k Vám pro radu.Moc by mě zajímal Váš názor na šikanu ve škole,tedy spíš na to,jestli je to šikana.
Dceři je 10 let,problém do zapojení do kolektivu má již od první třídy,Nejde o to že by se přímo nedokázala zapojit,spíš má odlišnou povahu od ostatních dětí.Není taková divoká,je spíš klidná,nezlobí,každému pomůže,nikomu se neposmívá,nikoho neuráží,nelže a ani nepodvádí....Ostatní lítají po třídě,berou si věci,rozbíjí telefony...To vše asi k takovému věku patří,ale moje dcera to nedělá....Když mají přinést nějaký referát a někdo ho zapomene,nebo se na to vyprdne a prostě ho neudělá,ona se s ním podělí o svůj a předloží to jako společnou práci...atd.
Poslední dobou na ni ale ve třídě žáci křičí,přinese omluvenku na Tv a jejich ,,VELITELKA" třídy jí osočí,že simuluje a nic jí není,dcera nechce nosit peníze do školy,protože pak za ní ostatní chodí aby jim je půjčila,jinak s ní nebudou kamarádit,ve škole ani nesvačí nevím proč,pokud se ve třídě rozdělují žáci na skupiny,tak jí vždy od sebe vyženou že s nimi ve skupině nebude a přesto že se brání že jí nemají co takhle vyhánět,tak ostatní holky včetně její kamarádky se přidají k velitelce třídy a vyženou jí ze skupiny.Když jde s kámoškou domů ze školy a přidá se k nim ta jejich velitelka,tak ta holčina se s mou dcerou ani nebaví,to ani tolik neřeším,ale spíš jde o to,že když se jí zeptám proč tedy jde s nima a neodpojí se od nich a nejde sama domů,tak mi řekne že nemůže,protože by ji pak pronásledovali a nechtěli by ji pustit domů,že by se okolo ní postavili a začali by jí nadávat jaká je to kráva atd...Ptala jsem se jí jestli se jí to už někdy stalo,řekla že ne,ale že už to prý někdy někomu takhle udělali.Dcera už párkrát přišla domů později,jednou dokonce ubrečená,tak nevím co si o tom myslet.Dnes ráno vstala s údajnou bolestí břicha,když jsme se pak bavili o škole a já jen tak nadhodila,že jsem uvažovala nad přestupem na jinou školu,tak jí bylo najednou dobře....Tak nevím co si o tom všem myslet a nebo jak to řešit.Za učitelkou nechce abych šla,prý by to bylo ještě horší,jednou už jsem tam byla a vážně se to nezlepšilo,pí uč, mi dala najevo,že si za špatné chování spolužáků může sama a vlastně mi ani nic moc z toho co jsem jí řekla nevěřila...Předem moc děkuji za rady či zkušenosti a omlouvám se za chyby ale jsem tak rozhozená že to snad pochopíte... 🙂

cb
19. říj 2016

Ano. Myslim ze je to sikana a rozhodne bych to tak nenechala.

luciksima
19. říj 2016

také myslím,že je a určitě to řešte

betelgeuzz
19. říj 2016

Nevím, jestli je to typická šikana, ale v pořádku to rozhodně není. A v pořádku mi nepříjde ani reakce učitelku, bohužel to svým chováním akorát podporuje. Na škole by měl být nějaký výchovný poradce, prevetista, případně psycholog. Kontaktovala bych je. Měli by zachovat diskrétnost a ne k tomu přistoupit stylem - tahle holčička si stěžovala na vaše chování.

hul
19. říj 2016

Je to začínající šikana a může být hůř. Zažívala jsem úplně to same cca od 9 let. Pocit odloučení a strachu jít do školy. Psychická šikana může být horší než fyzická. Učitelé rádi dělají že nic nevidí. Tak to bylo u mne. Zakročení je nutné jinak se to bude stupňovát!! Nebojte se udělat ve škole trochu halo a případně si klidně promkuvte s tou velitelkou . Rodičů se děti bojí a už si pak tolik nedovolují.

rori1986
autor
19. říj 2016

@cb Tak to si taky myslím,akorát nevím jak to řešit,zdá se mi že se školou je to zbytečné,tak nevím jestli to řešit přestupem....Učitelka mi řekla že moje dcera je ta špatná,protože se nezapojuje,ale jak se má zapojit,když ji odhánějí a pomlouvají....

lucie7411
19. říj 2016

Dobrý den, mám úplně husí kůži, po přečtení článku jsem byla chvíli mimo....to co jste napsala je jakoby jste psala o moji dceři, ale úplně přesně !!!! také má 10 let a také je jiná, dle ředitelky divná !!!! Připadá mi taková dospělejší rozumná, nedělá to co její vrstevníci, fakt přesně co píšete...ale u nás to tedy došlo ještě dál, ale bohužel učitelka a i ředitelka se k tomu staví zády a dělá z naší dcery blázna...Příští rok jde na jinou školu, věřím, že to bude lepší...Jestli chcete napište mi zprávu, můžeme to probrat více....opravdu žasnu, úplně přesně píšete o naší dceři..

cb
19. říj 2016

@rori1986 ta ucitelka se zachovala hrozne, urcite musi byt ve skole nejaky poradce/psycholog, resila bych to s nim, popripade bych tu "velitelku" vyzpovidala nebo chodila za tou ucitelkou tak dlouho dokud se tomu nepostavi tak jak ma,mam pocit ze by se to mohlo stupnovat.

rori1986
autor
19. říj 2016

@hul Za učitelkou jsem byla,na dceru udělala podraz,promluvila si s ní a pak jí donutila aby to celé řekla před celou třídou,tak to udělala.Velitelka to popřela,skoro se rozbrečela a od té doby je to ještě horší.....Obávám se že ani to že bych si s ní promluvila já by nepomohlo,je to taková holčina co i na dospěláka kouká ze zhora,neumí ani pozdravit....Bojím se abych jí to neudělala ještě horší,protože nám se nevěří....

aninousek
19. říj 2016

Zkusila bych tam znovu zajít ,ale ne úplně v dobrém trochu zvýšit hlas nemyslím,že přestup na jinou školu to vyřeší to bych nechala jako krajní možnost.A slečnu velitelku bych si taky odchytila a řádně jí vysvětlila ,že tohle tak nenecháš

hul
19. říj 2016

@lucie7411 Dobře děláte. Učitelé bývají lemry než by museli něco řešit:( dělají ze nic nevidí. Preju dceři aby na nové škole bylo lépe. At se nebojí. Všude nejsou takový blbci 🙂

lucie7411
19. říj 2016

Nepomůže to, nemá smysl řešit s učitelkou pokud k tomu má takový přístup, ani ředitelka u nás nefungovala, vše obrátila proti nám ale opravdu ve velkým !!!!! Snažila jsme se to řešit s rodiči, ale marně každý smaozřejmě má to nejlepší dítě....a u nás ta "velitelka" je fakt na facku, kdo nezažil nepochopí....ale tohle je hodně o rodičích snažila jsme najít cestu abychom to řešili ke spokojenosti všech dětí a rodiče mě doslova poslali někam :(

lucie7411
19. říj 2016

omlouvám se za překlepy, ale jsem tak rozrušená z toho že se to děje i jinde a úplně stejně jako u nás...naprosto vím co prožíváte...jednu dobu jsme měli s mužem hrozný strach že si dcera něco udělá, ale na to je moc rozumná naštěstí...ale je vidět že ji to mrzí..

hul
19. říj 2016

@rori1986 jj četla jsem ten konec znovu. HM to je špatné. Ta velitelka je mrcha a někdo ji musí něco říct. Učitelka asi těžko. Taky bych si ji odchytla a něco ji řekla.

betelgeuzz
19. říj 2016

@rori1986 to je hrozný přístup od učitelky ☹ pro info dávám odkaz, jak má naše škola zpracovaný program šikany, údajně by to měla mít každá škola http://www.zsslovan.cz/pro-rodice/4/sikana . Kontaktuj toho školního psychologa, preventistu, pokud vaše škola nemá (i když to snad má mít každá), tak pedagogicko-psychologickou poradnu. Přestup na jinou školu bych viděla až jako krajní řešení, jestli to dobře chápu, tak dcera na jinou školu nechce.
A tu holčičku bych sama nekontaktovala, může se to obrátit proti tobě.

shine2015
19. říj 2016

@rori1986 je to sikana..pokud prvni domluva nepomohla ihned bych zmenila skolu.

katulen
19. říj 2016

Šla bych okamžitě za vedením školy, dožadovala se zároveň školního psychologa, na setkání s nimi pozvala i tř. učitelku, takhle to nechat nemůžete. Opravdu se to bude stupňovat a dcera by mohla z toho následky☹. "Velitelku" nechat předvolat, pokud bude zapírat, připravte se na ni. Může dcera třeba nenápadně nahrát její počínání na mobil? Je to jedna možnost, dá se s tím bojovat! Držte se, achjo 😔

lucie7411
19. říj 2016

Já jsem ještě prosila o to aby ve škole situaci zhodnotil školní psycholog ale ředitelka odpověděla že na to nemá peníze co si jako myslím....jinak z té třídy během roku odešly tři děvčata na jinou školu !!! To přece není normální !!!

shine2015
19. říj 2016

A jinak vazte si toho ze maji deti k vam duveru a vse reknou...
Osobne bych necekala ani na pololeti ani na pristi rok. V tomto bych sve dite uz nenechala ani den.

shine2015
19. říj 2016

@lucie7411 neni. Uz ji tam nedavejte.

lucie7411
19. říj 2016

@katulen já přesně tohle vše udělala a výsledek??? nepřejte si vidět co se událo....pozvali si do školy rodiče holek a všichni jsme se sešli, já bláhová jsem si myslela jak to vyřešíme, přece jen jde o naše děti ale to by jste nepochopila, křičeli po mě mě ano křičeli jak máme divnou dceru jak je nenormální ..... kdyby tam nebyl se mnou manžel tak se tam vyvrátím, já se uprostřed toho řvání zvedla že to nemá smysl že odcházím a ta jedna začala řvát ještě více nikam nepůjdete budete tady sedět !!! takže asi tak, místo aby se to v klidu vyřešilo ....

betelgeuzz
19. říj 2016

@lucie7411 tohle nemá smysl řešit mezi rodiči, žádný rodič si nepřizná, že je jeho dítě špatné. Tohle se musí řešit v rámci třídy.

katulen
19. říj 2016

@lucie7411 No to je mazec. Kam zmizely všechny autority. Kde jsou doby, kdy za nás někdo něco ve škole provedl a třásl se strachy, že půjde do ředitelny 😕 😔 . Fakt bych nejraději, když to tak vidím, brala dobu zpět. Dnes když dítě jakýmkoliv způsobem nezapadá do "davu", tak ho vyštvou ☹ . Asi bych to fakt řešila jinou školou nebo nemáte více tříd v ročníku - dát do jiné třídy?

rousse
19. říj 2016

@rori1986 Jestli je to šikana, nedokážeme my tady, posoudit. Ale podle vašeho popisu to rozhodně není situace, nad kterou můžete mávnout rukou. Na mě, jako učitelku a etopeda, už to šikanou zavání... Určitě bych školu navštívila - pokud už jste to s učitelkou řešila a ta nic neudělala, tak super dokonalou paní učitelku vynechte a obraťte se na výchovného poradce, který má povinnost jakékoliv podezření na šikanu PROŠETŘIT - to znamená v žádném případě nevletět do třídy a dělat "bububu" na tu velitelku, ale vzít stranou vaši dceru a vyslechnout ji, zvlášť vyslechnout ostatní děti ze třídy a zvlášť velitelku a její partu a z toho učinit závěr a následná kázeňská opatření. Měl by to vědět i ředitel(ka) školy a být přítomen tomu vyšetřování. Pokud toto neudělají, okamžitě bych dceru dala na jinou školu..... je neuvěřitelné, jak v této době jsou někteří učitelé slepí k takovému chování, protože to berou jako útok na vlastní osobu - to fakt nepochopím, když ty děti si to ponesou celý život s sebou...Nenechte se odbýt a promluvte o tom s výchovným poradcem, případně i s ředitelem - držím pěsti, aby to mělo šťastný konec 😉

lenka5731
19. říj 2016

@lucie7411 myslím, že tohle je bohužel typické, někteří lidi jsou prostě divní, neobvyklí (nevím, jak to nazvat, abych to vystihla) a touhle svojí vlastností ostatní jakoby provokují, takže ostatní místo toho, aby si jich nevšímali, se k nim chovají hnusně a ještě si myslí, že jsou v právu 😒 Upřímně, nevěřím, že problém se vyřeší přestupem na jinou školu. Může, pokud bude mít dítě štěstí na lidi, ale ... Pokud dítě neumí vycházet s dětmi, vystupovat tak, aby ho ostatní braly jako rovnocenného, být asertivní, nebude to umět ani na jiné škole a v kolektivu se zařadí na stejné "místo".

betelgeuzz
19. říj 2016

@katulen šikana byla vždy. I já měla pár spolužáků, kteří se rozhodně netřásli z ředitelny a dělali průsery a šikanovali.

lucie7411
19. říj 2016

@lenka5731 ano máte naprostou pravdu, akorát bych nenazvala dceru že jsou divní, nejsou divní opravdu ne !!! Prostě je hodná, upřímná a snaží se všem pomoci, nemá potřebu po sobě házet papuče, kreslit na wc po zdech, krást svačiny spolužákům, natož někomu sporstě nadat nebo se někomu posmívat...bohužel je to dle mě i dobou...ty děti jsou naprosto mimo, zlí, sprostí, agresivní....a je to dle mě hodně vina i rodičů, že se jim nevěnují tak jak mají a pak sami rodiče po mě vyletí že jejcih děti jsou nadílci, nechtějí vidět co se děje...u nás to zašlo daleko, každý rok jedna zlomenina ve škole..je to na dlouhé povídání..dcera je ale silná chce tady dochodit pátou třídu, máme u nás školu jen do páté a pak chce přestoupit....ale zase v porovnání tety která bydlí cca 15 km od nás také ne vesnici tak se tam nic takového neděje neřeší oblečení, šminky (ano v páté třídě!!) a jaký účes a takové....vše je jen o lidech a hlavně o přístupu rodičů..

bachovy_esence_poradna
19. říj 2016

@rori1986 ano, tohle bych považovala za šikanu...

je nutné to řešit ve škole, protože děti mohou být velmi zlé... a mohou z toho být psychické následky, někdy i zdravotní.... rozhodně bych to nepodceňovala, ve škole (ale i doma) by děti měly být poučené co je šikana, jak se zachovat pokud se někdo takhle chová... ve škole by měl být preventivní program... také s nimi můžou pracovat např. při občanské výchově apod.

pokud nepomohla schůzka s učitelkou (každý učitel by měl takové chování brát vážně!), tak je potřeba jít za ředitelem/ředitelkou školy... jsou i velmi vážné případy šikany a tím, že se postavíte za svoji dceru, tak se jim může předejít...

přestup na jinou školu někdy pomůže, jindy ne, je to zase nový kolektiv, nové požadavky, těžko říct jestli by to prospělo..

důležité je podporovat sociální dovednosti - také, aby uměla dcera v klidu říct ne, aby se za sebe uměla postavit, aby měla sebevědomí... důležitý je tam i osobní příklad rodičů...
jinak lze podpořit Bachovými esencemi, lze je připravit pro dceru na míru...

rori1986
autor
19. říj 2016

Bohužel se mi zdá,že právě učitelé na této škole už od první třídy určují velitele třídy,mladší dcera chodí do druhé a už tam se jiným nadržuje a běda jak si jde někdo stěžovat,Třídy jsou na škole i jiné,je to to rozdělení A,B,C,D,ale jak jsem si zjistila,tak přístup je všude stejný.Navíc ve vyšším ročníku budou už jenom třídy dvě,tak že by nakonec mohla stejně skončit se stejnou třídou...No,snad jsem to napsala srozumitelně...

shine2015
19. říj 2016

@lucie7411 trosku me desi ze mame takhle druhoubdceru -klidna vice uzavrena,kamaradi se ale vystaci si i sama....a treba na keramice nemluvi...odpovi ale sama aby mlela jako starsi to vubec ne...a citlive hodne...

Prvni stupen je jit do skoly a udelat tam razne vystoupeni ze toto tedy ne a s tim podrazem na dceru to bych teda ucitelce vynadala v reditelne...chce to resit s muzem. Rekla bych zw to dam do medii a nahlasim to at tam dorazi inspekce ...a dite odtamtud vzala. Zasla bych do jibe skoly za reditelem a vysvetlía situaci a zaridila preklad. Ne od pololeti ale hned.
Bidte rada ze vam dcera veri..ma bojujte za ni.

bachovy_esence_poradna
19. říj 2016

jinak děti umí být velmi zlé, na jiných dětech si vylévají svoje vnitřní napětí, zvyšují si sebevědomí... často to pochází z rodin kde je velmi přísná výchova a děti se tak neustále musí "hrbit"... jakmile mají příležitost, jde to do druhého extrému...
druhým případem jsou pak děti z rodin kde jsou velmi rozvolněné hranice... dítě je přetížené, protože zodpovědnost za některé věci v určitém věku ještě nemůže nést... je zmatené a zkouší všechno možné, aby zjistilo kde ty hranice vlastně jsou??

jinak "divní", "jiní", "zvláštní".. takových lidí je mnoho nebo lépe řečeno jsou takoví všichni... hluboko uvnitř.. navenek jsme si nasadili masku společenské normy, aby nás okolí přijímalo, ale uvnitř máme všichni svoje velmi specifické představy, sny, potřeby....
je jen otázkou nakolik máme velkou sebekontrolu.. a také sebedůvěru.. někdo může být i "divný", ale je velmi sebevědomý a často i úspěšný (např. někteří umělci, vědci apod.)....

každý jsme jiný 😉 je to hodně o toleranci toho, že někdo může být jiný, mít jiné názory, zájmy, oblečení atd.... a také o vážení si toho, že jsme každý jiný...
jaké by to bylo kdybychom byli stejní? stačí si to na chvilku představit a nevím nevím jestli by to někdo chtěl... to by byl zase jinak "divný" svět 😉

děti by měly být hrdé na to jaké jsou... samozřejmě do určité míry potřebují vycházet se spolužáky, ale např. tento případ, který popisujete, tam mi to opravdu přijde jako léčení si mindráků na straně těch dětí co dceru šikanují... je to hodně smutné... a je potřeba proti tomu zvednout hlas... nad učitelkou je ředitel/ka a nad nimi je ten kdo školu založil, provozuje, financuje....
když dcera uvidí, že si věci nenecháte líbit, tak je to důležitá zpráva i pro ni 😉