Jak vám děti pomáhají v domácnosti?

blumchenkin
22. kvě 2018

Ahoj holky, můžu se zeptat jak to máte doma vy? Jak vám děti pomáhají v domácnosti? Nějak nemůžeme začet nějaký řád, někdy mi to vadí a někdy mi je to úplně jedno. Asi podle toho jak mám já chut uklízet a tlačit holky do nějakých povinností. Mám doma 2 holčičky 6 a 8let. Když řeknu, koš vynese, ustele si, uklidí si, utřou prach - ale samozřejmě to není jen tak. Je to taky podle jejich nálad. Když nechtěj, přemlouvám nebo pohrozím a udělají to. Ale říkám si, že bych měla nastavit nějaký řád, aby každá pravidelně něco dělala. Bohužel z 90% je ještě ráno oblíkám ( aspon tu mladší) a to bych chtěla, aby si ještě ráno ustlaly:D
Zkusila jsem to tak před časem, ale absolutně to nefungovalo, protože 1dcera má víc kroužků, přijde domů unavená a na nic nemá náladu. Zapojila jsem i manžela, aby věděly, že každej má své povinnosti, ale to taky nevyšlo, protože taky přijde z práce unavenej a taky nee vždy má čas a náladu plnit něco co si vymyslím....
Jak to máte vy??

lv
22. kvě 2018

Podobně. Řád bych chtěla, z části se to daří až teď, 10 a 6 let. Sobota je prostě uklízení, ale musím je popohánět, motivovat.

zmrzlinka
22. kvě 2018

Syn 6 let zatim vyklizi myčku a v zime vysaval kolem krbu. Chci mu ještě něco přidat. Taky si uklizi věci do skříně a do špinavého prádla a po jídle talíř a příbor.

markokolin
22. kvě 2018

Tak nevím, ale argument, že přijde manžel nebo dcera unavená mi přijde mimo. Copak ty nejsi po práci unavená? A starat se musíš. Syn už cca od šesti let vynáší koše, vyndává věci z myčky ( nejdřív jen příbory, pak talíře a cca od osmi let komplet celou). U sebe v pokoji utírá prach, vysává. Když je potřeba vysaje i jiné místnosti, poseká menší část trávníku ( letos mu bude 12) za to většinou může strávit víc času u PC. To, že si po sobě uklidí talíř a špinavé prádlo do koše je samozřejmost, to není domácí práce. Když se dělá větší úklid, také v rámci svých možností pomůže. Neříkám, že se do práce hrne, ale já ani manžel o tom nediskutujeme. Nějaké "mně se nechce" nás nezajímá.
Když jsem já byla malá, byla naprostá samozřejmost, že jsme doma pomáhaly i kamarádi museli. V dnešní době se děti neuvěřitelně šetří a pak se všichni diví, že k ničemu nejsou a chtějí se jen povalovat. O všem se s nimi diskutuje, ale ne vždy je to dobře. Každý máme své povinnosti a přes to nejede vlak.

dc2015
22. kvě 2018

Já myslím, že hlavní problém je u manžela, vzory hrají neskutečnou roli. Syna mám malého a s manželem taky v tomto někdy "bojuju", takže moc radu nemám. Snad jen vytrvat 🙂

berenika39
22. kvě 2018

Ahoj, napíšu ti svůj názor: myslím, že se snažíš to udělat jen proto, že se to má...a že je to pro ně nutný a že by měly....zkus na to jít jinak: vymysli, co by dělaly, aby ti to ulehčilo život a co je bude bavit. Ty děláš všechno i když se ti nechce a jsi třeba unavená, ale ony přijdou domů a manžel přijde domů a jsou unavení,tak nemusí? To je velká škoda pro tebe ...přeci žijete v jedné domácnosti všichni a musíte všichni trochu zabrat, aby se vám hezky a v klidu žilo, ne?

Petr začal s pomáháním , když jsme se před třemi lety přistěhovali do domku. Najednou víc práce, víc aktivit, takže jsme se společně dohodli, kdo bude mít co na starosti a přes to nejede vlak. Dělá to, co šíleně nebaví mě - třídí malé prádlo - páruje fusekle a vyndává a uklízí myčku (hurá, už dosáhne do horních skříněk linky!). Plus jeho starost je tříděný odpad, chodí s plasty a papírem a sklem, a k tomu péče o jeho fenku .

Nechávám na něm, kdy to udělá, ale musí to být hotové. On to ví, vždy mu připomenu, co všechno dělám já a co dělá táta a je to. Bere to ted v deseti jako běžnou věc. Součást života.

Starší syn - byli jsme spolu od jeho dvou let stále sami až do 17, doma pomáhal, protože musel - abychom vše zvládli, zastával doma (později fakt rád) roli chlapa🙂)), byl ten, kdo dělal těžší věci, a když se osamostatnil, neměl sebemenší problém se o sebe postarat, sám ve vlastním bytě, komplet všechno dával. Jo, je bordelář, ale viděl, že když to neuklidí on, nikdo jiný to neudělá😀.

Tak z toho zbytečně nedělat kovbojku, že musí atd, prostě tvoje starost je to a to, díky za pomoc. A musí chodit na několik kroužků, když je unavená? To jen tak na okraj🙂.

konidana
22. kvě 2018

Pravidelnou povinnost, ze které neustoupím, jsem nastavila až letos, kdy je dětem 10 a 8 let musí na střídačku 1x týdně vyluxovat. Jinak to máme dost podobné jako u vás. Když chtějí tak si uklidí (utřou prach, slečna si srovná oblečení, ale mladej ani omylem ) občas mi dcerka pomáhá s prádlem, syn pomáhá s vařením(no spíš si sám uvaří palačinky, kdy chce), občas pomůžou s nádobím (umýt utřít uklidit), vynášejí koše, ale nic z toho pravidelně. No když mě se nechce, tak taky nic nedělám, no :D (normálně holt ten jeden den doma nechám bordel a jdu si lehnout a děti si k večeři udělají knedlíky s vajíčkem nebo ty palačinky). A oblíkání syna se mi také definitivně podařilo zrušit až letos. Línej chlap a sova k tomu, takže ráno se mu nechce vůbec nic 😖

misakri
22. kvě 2018

10,8 let a povinnosti mají oba.. když přijdou ze skoly,sami se obstarají,převlíknout, zahřát si jídlo,uklidit po sobě,udělat myčku.. když je z dopoledne vyprané prádlo,dcera ho pověsí.. v pokoji si udržují pořádek sami,zavíráme obě oči,ale když už to přesáhne určitou mez,klidně jim letí věci z okna.. vysávání,vytření,utření prachu - většinou v sobotu a to pomáhají taky.. nevidím důvod,proč by to nedělali,ruce jim neupadnou,něco automaticky,něco na požádání,ale snažíme se jim jít příkladem 😉

zuzineckah
22. kvě 2018

Já si pamatuji, jak naše máma z každé soboty dělala hotové uklízecí peklo...😖Musela jsem vstávat brzy a dělat všechny ty pitomé práce. Nešlo vůbec o to, že bych měla problém s tím je udělat, ale o to, že jsem je "musela udělat v sobotu"...brrr, fuj. A protože si dokonale pamatuji, jak šíleně mi to lezlo na nervy, tak já se tomu obloukem vyhýbám. Nemáme žádný uklízecí den. Tak jako nemáme žádné předvánoční, předvelikonoční nebo nevím jaké uklízecí šílenství. Uklízíme průběžně a spíš než úklidu se věnujeme udržování pořádku 😉 Děti nijak speciálně neúkoluji, když řeknu, že je něco potřeba udělat, tak to udělají. Zautomatizované mají akorát to, že nejstarší (15 let), každé ráno než odejde do školy vybere myčku. Jinak si uklízí ve svém pokoji, nakládá/vykládá pračku, sušičku, když dožehlím, co je potřeba vyžehlit, ukádá/věší do skříní. Obvykle myje koupelny, průběžně. Nebo to udělám já. Když si vysává v pokoji, automaticky vezme celé patro. Uvaří jednodušší jídla, do toho jí nenutím, sama se zajímá. A skvěle peče👍 Pětiletý syn pomáhá vybírat myčku, uklízí si hračky, ví, že špinavé prádlo patří do prádelního koše (!!!) (tohle zjištění je u chlapů leckdy velké překvapení, co tak čtu 😂). 👍 Pomáhá tak nějak u všeho, je zvídavý, ale nijak přehnaně ho k ničemu nenutíme😉 Nejmladší, dvouletá, má zatím úklid zdravě na háku😂❤
Základ je, že děti doma vidí, že na pořádku se podílíme všichni. Manžel když ráno vstane a vidí, že je v obýváku prach, vezme vysavač a vysaje. Vytřepe koberec, na kterém je natrouseno. Vezme děcka a vytřídí s nimi krabici hraček, která přetéká 😅 Když chce jít syn na trampolínu, požádám ho, aby si nejdřív z terasy uklidil autíčka, protože malá ségra by se na nich mohla podklouznout a nějaké mu zničit. Pro něj absolutně stravitelný a pochopitelný důvod, proč to udělat a neprotestovat👍 A takhle nějak to funguje se vším.

blumchenkin
autor
22. kvě 2018

Holky taky "většinou" udělají to, co po nich chci ( myčka, uklidí si oblečení, pomůžou roztřídit oblečení, vynesou koš, vysávání ještě nedaj, utřou prach, prostřou stůl, ustelou si) ale ráda bych, aby je to někdy napadlo samotný. Jestli to není ještě brzo...proto jsem myslela na nějakou rutinu, pravidla...

konidana
22. kvě 2018

@blumchenkin brzo to není, začněte s jednou věcí z toho co dělají a třebas si napište společně plán služeb🙂 třebas týden jedna se bude starat o koš a druhá o myčku a budou se střídat. Nebo mladší koše a starší myčku. Domluvte se a nechte jim z nějakých možností vybrat

konidana
22. kvě 2018

@berenika39 Máte to nastavený skvěle, ale z mojí zkušenosti jedno dítě prostě pomáhá víc a hlavně v klidu. (Jsem jedináček) a pozoruji to, i když jsem sama doma třeba celý víkend jen s jedním nebo s druhým, tak prostě se doma zapojí celkem v pohodě. Ale jak jsou doma oba, tak tedy málokdy. A nikdy oba najednou. Většinou to jeden sabotuje a druhý udělá, protože z toho pro něj plyne nějaký zisk, ale je na sourozence naštvaný, že se nezapojuje. Jenže ten je zrovna třeba hladový, unavený a prostě to v danou chvíli nedává a ten druhý dělá i za něj. Fakt se nám osvědčily rozepsané služby.

blumchenkin
autor
22. kvě 2018

@zuzineckah My jsme zase myli uklízecí neděli!🙂 To nás vždycky naši nutili uklidit celý byt, umývat dveře, leštit boty a samozřejmě ty běžné věci🙂 Trochu mám asi díky tomu nucení odpor k uklízení a tak to nechci taky dětem zprotivit. Proto váhám s nastavením pravidel, abych je taky celoživotně neodradila od toho, aby byly pořádné...

berenika39
22. kvě 2018

@konidana no jasně, o tom žádná, tu zkušenost s doublem nemám🙂))))

konidana
22. kvě 2018

@berenika39 tos o hodně přišla 😅 😉 😂😂😂

berenika39
22. kvě 2018

@konidana 😀. Když jsme bydleli společně, tak bylo M. 19 a P. byl baby. to bylo jen o rozmazlování, tak no problem😀. Pevné nervy přeju. 😀

denny27
22. kvě 2018

Po dětech chci, aby si uklízeli po sobě hlavně hračky, oblečení atd..do jiných aktivit je zatím nenutím, protože nemám ráda, když se mi do toho někdo montuje😂 ale občas se stane, že mají snahu vysát, zamect podlahu, omýt zrcadlo na skříni..(8,5let)

blumchenkin
autor
22. kvě 2018

@konidana 1 povinnost týdně?🙂 to by se dalo ukočírovat....postupně bych mohla přidávat🙂

lv
22. kvě 2018

Obecně obě vykládají myčku, 6letá prach a stoly, 10 letá vanu/umyvadlo 2x týdně, pomoc při luxovani, či samy, skládat spodní prádlo suché (obě), a hlavně je pořád sekýruju "uklízet po sobě" po jídle, hračky, ústřižky (lepí, stříhají, tvoří snad nepřetržitě :-$). Nárazově botnik, skříně, s dopomocí.

normalnimatka
22. kvě 2018

tak možná by nebylo od věci trocu proškrtat kroužky a taky to není omluva, aby nedělaly svoje povinnosti. zavedla bych prostě pár povinností, který budou mít na starosti pořád. můžeš zkusit vypsat je (samozřejmě ty nejjednodušší), a dát jim vybrat, nejdřív mladší, pak starší. myslim, že v tomhle věku by měly mít už tak 3 malý povinnosti určitě.

madre1
22. kvě 2018

Já jsem na začátku škol. roku najela na systém,kdy dostávali oba kluci(10 a 7let)kapesné podle toho,jako doma odvedli práci-vyklízení myčky,vynášení odpadkového koše,uklízení dětského pokoje,převlékání peřin....................Jenže časem to nějak vyšumělo-zjistili,že se jim vyplatí se povalovat u TV 😀 Můj manžel se po příchodu z práce nikdy nepřetrhne-pouze dohlédne na starší kluky,když se koupou a chystají si aktovky do školy(úkoly si udělají,než manžel dorazí domů z práce).Ráno jsem se od staršího syna dozvěděla,že jeho otec nemá šanci nic(myšlena práce okolo baráku,který je v jeho vlastnictví-sám má stavební průmyslovku,15 let pracoval u stavební firmy v kanceláři aneb kovářova kobyla chodí bosa 😀 )doma udělat,protože po něm pořád něco chci 😀 Takže si to odpoledne vyříkáme,naobědvá se a půjde makat.Na to,abych na kluky dohlédla i večer ještě kapacity mám 🙂

sviva
22. kvě 2018

Možná by holky namotivoval nebo jim situaci co se povinností týká zpřehlednil nějaký domací organizační pomocník. Často na pinterestu potkávám různé tabulky, kde děti vidí, co mají za den (ráno, odpoledne, večer) zvládnout. Když je aktivita hotová, přesouvá se do sekce hotovo. Z domu zatím takovou zkušenost nemám, ale s dětmi jsem pracovala a různé obdoby jsme používali, protože obecně zvládání povinností je problém. Podobná udělátka samozřejmě děti nedonutí, ale udělají v situaci jasno, nastaví pravidla, fungují i jako připomenutí povinností a na někoho i motivačně. Osvědčovala se i určitá míra svobody v tom, kdy jakou povinnost budou dělat.

pjtjv88
22. kvě 2018

Dcerka 8let ,ustele si postel (někdy si jí ustele až přijde ze školy,vyndava umyte nádobí z myčky,chodí s tříděnym odpadem a občas poskládá prádlo ze susicky ale jsou dny kdy neudělá vůbec nic a nebo naopak mi hodně pomáhá že si hraje s nejmladším (20měs.) a já mám klid na úklid 🙂

berenika39
22. kvě 2018

@sviva jj, přesně, pokud dám petrovi volnou ruku - je třeba to udělat, je to na tobě - tak to udělá.

bayt
22. kvě 2018

Čtyři měsíce - zametá podlahu, vytírá koupelnu, hračky udržuje relativně na svém místě :D

elu
22. kvě 2018

@blumchenkin stejně 🙂

konidana
22. kvě 2018

@berenika39 to bych se nedočkala... nebo jó, asi tak za půl roku, možná už za měsíc:D (manžel přidělával lišty nad skříně 2 roky a celou tu dobu byly doma připravený. Já už půl roku kupuju pračku-stará zatím pere, i když jí musím otevírat mechanicky z jejích útrob - asi to máme v rodině:D) A někdy na to nemám trpělivost.

blahova_andrea
22. kvě 2018

teda čistě k tomu oblíkání...nedovedu si představit oblékat školní dítě. co by dělalo, když se má převléknout samo v šatně, na tělocvik apod.? mám děti 3 a 6 a už dávno neoblékám. synovi chystám hromádku, dcera si už vybírá modely sama (ta mladší 😀). já se obleču a jdu dolů chystat snídani a oni přijdou dolů oblečení. když dceři něco nejde, tak jí občas pomůže brácha, ale je to spíš užší ponožka nebo těsné tričko. pravidelné domácí práce teda zavedené zatím nemáme. ale letos chtěli malou zahrádku, tak si ji musejí každý večer jít pozalívat. většinou je to baví, když se jim nechce, tam jim oznámím, že já to dělat nebudu a že jim to umře. vysvětlím, že flora má žízeň po celém dni na slunci stejně jako oni. teď jsou v plánu mazlíčci, tak vyfasují povinnosti kolem nich 😀 koše vynášet nemohou. bývá to těžké a přes silnici. nějak ani nevím, co bych je vlastně mohla nechat dělat úplně samotné v tomto věku. pomáhají se vším možným, ale pravidelnou práci jen pro ně ještě chvíli mít asi nebudu.

blahova_andrea
22. kvě 2018

to, že si uklidí špinavé prádlo do koše nebo papírek od pamlsku do koše, to beru také jako samozřejmost a ne jako domácí práci. souhlasím, že lepší je pořádek průběžně udržovat než pak ve velkém likvidovat. ale syn si začal ráno sám od sebe stlát postel. já bych byla raději, kdyby vypiloval hygienické a stravovací návyky 😃 no ale už je zvyklý, že po jídle si vezme smetáček a lopatku a jde zamést pod stolem, to je úspěch!!! s prádlem mi nesmí pomáhat ani chlap, to bych zabíjela. k tomu děti ještě asi dlouho nepustím. nežehlím, takže je potřeba věšet pořádně, ponožky páruju už když věším...no zjednušila jsem si to už kdysi asi natolik, že ta pomoc není ani moc potřeba. nejvíc mi pomůže chlap, když s dětmi společně něco uvaří nebo upeče! 🙂

konidana
22. kvě 2018

@blahova_andrea do školky jsem je oblíkala oba - v polospánku před 6.h ráno. budit je dřív, aby měly čas na oblíkání bylo akorát kontraproduktivní. Vodila jsem je do školky na 6:30. A u synka situace bohužel přetrvávala ještě i v 1. třídě (i v 7h ráno je na něj brzo). Nyní už musí sám🙂

blahova_andrea
22. kvě 2018

@konidana já mám teda ranní ptáčata. co mám děti, tak nepotřebuju budík. zaručeně mě vždy budí ještě před ním. takže já jsem vlastně ta mátoha, kterou tahají z postele, ať už začne fungovat 😀 ale je to asi i tím, že nemusíme vstávat nuceně v pět ráno a rychle rychle...