Česká slow fashion.

drep
5. srp 2019

Holky, podobné téma jsem tu nenašla, tak to zkouším. Snažím se žít udržitelně a navíc jsem kojením zhubla na skoro předpubertální míry, proto budu budovat nový šatník. Ráda bych jej vytvořila z českých výrobků a v duchu slow fashion, ráda budu mít tři sukně, ale každou roky a vytvořenou za fér podmínek. Jenže jsem teď udělala několik docela špatných zkušeností s českými výrobci a jsem z toho taková otrávená. Prosím tedy o sdílení tipů, kde nakupujete českou slow fashion. Sama začnu. Mám jedny nádherné šaty od maydafashion, od ní se mi toho líbí fakt hodně, ale je docela drahá, tak to si budu šetřit až na dobu, kdy budu chodit víc mezi lidi (a taky víc vydělávat). Pak jsem si nechala ušít top od MiaBella, taky jsem maximálně spokojená jak s komunikací a ochotou, tak s výsledným výrobkem (strašně se mi líbí jejich šaty a ten top byl takový test, jstli bude dobře ušitý, než dám pár tisíc za šaty). A pak mám ráda youngprimitive, mám jejich legíny, šaty, muž má trika a svetr, se vším jsme spokojeni. Na druhou stranu od angelwings jsem teď koupila triko a měla jsem ho jednou, po vyprání v ruce a v prášku na ruční praní místy vymizela černá barva bavlny, budu ho reklamovat. Od adelay jsem koupila kojící triko, zaplatila za doporučený dopis, poslali obyčejně, pošta zašantročila, nakonec mám doma trika dvě a budu muset zbytečně na poštu jedno vracet.

vikinkav
5. srp 2019

Super téma! Já jsem si nechala ušít 2 trika a 2 šaty od Anouk de Poulain, jsem moc spokojená, jen ta látka je dost jemná a žádné nedostatky postavy se pod šaty neschovají 🙂 Jinak nic českého nemám, vadí mi nakupování oblečení online, protože nevidím materiál a nemůžu si to vyzkoušet. Takže radši nekupuju nic, to je taky udržitelné :D

pipi_puncocha
5. srp 2019

Doporučím značku La Klara, ale poslední dobrou se stala docela známou, takže často po zveřejnění novinek je to klikací boj. Potom mám dobré zkušenosti se značkou Lichi, jsou ze Zlína, spíš taková street móda. A co se týče batohů, kabelek atd., tak máme s manželem několik kusů od značky Playbag, obrovská spokojenost.

guinea
5. srp 2019

@drep Háčkuju se 🙂 Stejně jako @vikinkav už delší dobu nekupuji nic, z víc důvodů. Kromě ekologie, udržitelnosti atd jsem taky hodně konzervativní, mám ráda kvalitní jednoduché kousky, na které si zvyknu a nosím je roky. Bohužel po té, co moje osvědčené značky přesunuly výrobu buhvíkam do Asie, nekupuju prakticky nic. Což mi celkem hodně let vydrželo, ale teď už potřebuju obnovit šatník. Prosím neznáte nějaké české značky, které počítají s velmi ženskou postavou? Vždy když jsem měla chuť konečně něco koupit, narazila jsem jen na střihy, co mi absolutně nejdou (rovné střihy, nebo volně přepásané - nic pro mě, vypadám v tom jako ve stanu).

guinea
5. srp 2019

Tak jsem mrkla na výše uvedené značky, a opět je to na prakticky bezprsé ženy 😅 Vidím že bych asi měla začít spíš shánět kontakt na dobrou švadlenu... Okraj Prahy východ, Říčany - nevíte někdo?

motylcice29
5. srp 2019

Rada nakupuji basic trička, látka pěkná, nezmolkovati a drzi 🙂http://www.yellowviolet.cz/tricka.php

niski
5. srp 2019

http://eshop.meeradesign.cz/ oblečení z biobavlny, http://kbana.eu/index.php?route=custompage/zeny oblečení ze lnu. Já tam tedy nenakupuji, mám nekonfekční postavu, takže jsem u švadleny vychytala střihy a šiju si to sama ze lnu a bambusu

drep
autor
5. srp 2019

@guinea to je třeba ta maydafashion. Já jsem vždycky měla hodně ženskou postavu, taková židovská matrona a promoční šaty mi šila jako L na prsa75g. Nemám doma velké zrcadlo, jinak bych ti je na sobě nafotila, jen mám teď skoro o dvacet kilo míň.

pampeliska1
5. srp 2019

Já doporučím Lelia - má stránky na FB, šije pouze z ověřené biobavlny, měla jsem od ní ale jen čepice pro děti. Ušije ale cokoliv (viz její stránky). Pak mám ještě ráda sijemesrdcem . cz , ale u nich nevím, jak je to s původem látek.

gabrielaorl
5. srp 2019

Můžu doporučit značku MUXU - mám od nich pár kousků od svetru po sukni, a super. Potom šilhám po značce M.asch-be original, ale to si něco objednám asi až po porodu a shození těhotenstkých kil 🙂

bekyc
6. srp 2019

Třeba Mmmoje, Akari, Matylda&Hugo, Mile, M.asch be original, nebo krejčovství Oblekárna

8284
6. srp 2019

Já mám strašně ráda Pietro Fillipi. Nádherně ušité! Po porodu si chci nakoupit víc věcí u nich. Mám už doma sáčko a je nádherné! Ještě se mi líbí, že rychle mění kolekce. Takže mají docela omezené množství daného modelu a pak vymyslí jiný. Takže daný model nemá celá Praha. 🙂 Co jsem těhotná, tak jsem si nekoupila nic. Jen kvůli břichu, tak na tu chvilku něco těhotenského z Lidlu.

drep
autor
6. srp 2019

@vikinkav krásné věci, akorát má mateřskou pauzu
@pipi_puncocha taky super věci, tak si asi někdy něco vyberu
@8284 já třeba bych do pietro filipi nestrčila ani nos. Koupila jsem tam fakt drahou košili k maturitě, která se po prvním nošení roztrhla, bylo jasně vidět, že je to vada látky, nebyla tržená o něco, prostě úplně hladké okraje. Reklamaci neuznali, tak jejich smůla, nikdy mě tam neuvidí.
@gabrielaorl to jsou taky fakt pěkné věci

drep
autor
6. srp 2019

Holky, moc děkuju za tipy, od včerejška se kochám a vybírám😂
Ještě mi poraďte, jak to děláte s výběrem velikosti´. Já jsem nekonfekční, jsem celkem malá (164), mám asi 52 kilo, ale takovou postavu židovské matrony -velký prsa (70f), úzký pas, malý zadek, široký boky a jsem hodně tmavá, takže mi nesluší ani dost barev (buď vypadám, jak když se chystalm věštit z ruky nebo jako nejpřísnější učitelka fyziky, jakou si umíte představit. A fakt mi nesluší všechno -buď je mi to dlouhé nebo mi to odstává v pase nebo se mi to krabatí přes boky, ve spoustě sukní vypadám jak selka z pole. Na těch internetových nákupech mi samozřejmě vadí nemožnost to vyzkoušet a zase nechci neobjednat x věcí a pak je je vracet. Třeba maydafashion mě pozvala na zkoušku, ale to byly šaty defakto na míru. Jenže do lysel z ústí dojedu, do třeboně nebo luhačovic už ne😞

jannis81
6. srp 2019

Já mám ráda saty z Greenbutik a Pachamama. Oboje úžasné materiály a skvěle sedí.

maanule
6. srp 2019

https://www.instagram.com/epi_slowfashion/

Holky užfungují delší dobu, ale teprve ted přešly na sítě... mám od nich krásnou zimní čelenku!

maanule
6. srp 2019

Jinak mají toho mnohem víc, ale na ig to teprve rozjíždějí. ;)

dany69
6. srp 2019

Já jsem spokojená s brněnskou Reparádou, mám bambusové triko a zavinovací šaty a super materiál i ušití.

jarmarca
6. srp 2019

Rada nakupuju u Atomrat, bundy mam jeste od stredni a porad jsou jako novy a tricka se ani nehnou🙂

rebe
6. srp 2019

Já teď mám pár kousků od Ireny Švamberové www.svambi.cz a spokojenost.

maudd
6. srp 2019

Já byla spokojená s Black Mountain, šíji sukně a šaty...

alzbeta_kubicek
6. srp 2019

Pro kojici věci Brundibára,
Nekojící Reparáda.
Nosici Angel wings, mám vlneny kabát, muž softshellku a oba je nosime i bez děti.

Obojí nádherné, kvalitní, neokoukané. (Brundibara na mě je hodně vzorovaná až infantilní, ale má i jednobarevné věci.)

terulin
6. srp 2019

Mám šaty od “sijeme srdcem” nic na velké nošení, ale na doma dobry. Pak hezké sukně mám od MIRI style, teď si nechávám šít šaty od Hrdličky.

dora13
6. srp 2019

Mam moc prima sukni od sew4home🙂

pampeliska1
6. srp 2019

@drep co se týče tvé postavy, tak třeba zrovna ta Lelia taky není úplně typická postava, tak třeba byste se domluvily i na dálku bez zkoušení. A co dámské krejčové u vás v okolí? Já mám u nás jednu výbornou, stačí přinést obrázek, co chci ušít a už to jede. Teď mám od ní pár nových věcí - ušití šatů (jednoduché letní) 450,-, tílko 250,-, jednoduchá sukně 250,- .

michaelasv14
7. srp 2019

Já mám komplet šatník ekologicky, etický, fare trade a nevím co ještě 😀 vejdu se do toho ať budu mít o deset kilo mene nebo více, teda teď si siju sama protože 20t na stroje jsem jen tak v době studia designu neměla (dobře měla ale spis na klasicky stroj než na overlock a coverlock). Jinak mám vesměs věci z ferovamoda.cz greenbutik.cz etikbutik.cz tuktuki.cz biosatnik.cz ceskabiomoda.cz hessnatur.com buga.cz rialto.eu potom z fleru třeba natyris, montek, andrea rajnišova, mibolsita, ble-ška, k.bana, yrisi, may, .mara.bara, by caldero, tate .... Více mě teď zrovna nenapadá a s těmito výrobci mám zkušenost, ale mohla bych pokračovat do nekonečna. Každopádně doporučuji si nastudovat materiál to v urdrzitelnosti hraje zasadni roli. 😉

drep
autor
7. srp 2019

@michaelasv14 když mě třeba greenbutik a podobně nevyhovují tím, že jsou to věci odjinud, ne české. Jistě je fajn podporovat nepálce a bangladéšany, ale mám představu čistě české módy😉 a když to bude švadlena z ústí a budu si proto moct procházkou dojít, budu úplně nejspokojenější, ale to už je trochu scifi, to jsem doma zatím nepotkal 😞

svobel
7. srp 2019

Děkuji za super diskuzi a tipy!

michaelasv14
7. srp 2019

@drep A co zkusit oslovit přímo na fleru ty které šíji oblečení a zároveň v Ústí bydlí? Je pravda, ze mám asi troje šaty a jeden cardigan od paní co má obchudek v obchodaku u nás v HK a všechno oblečení tam šije takže mi sila přesně podle mých představ materiál, barva, velikost a za dobrou cenu.

catherine29
7. srp 2019

Já mám parádní šaty od Huhů 🙂 a jinak díky za tipy, zítra to musím prostudovat líp 🙂

vineta
8. srp 2019

Já teda s nákupy oblečení zatím čekám až zhubnu, ale líbí se mi např. Imreczeová, Jana Mikešová (MIK), Monika Mongol, LUFT, Oneday. Super věci mají v obchodu 100class concept store.
A pro kabelku doporučuju zajít do Luciela Taschen ❤️