Kolik je výživné?

andulind
28. črc 2023

Zdravím všechny, mám další dotaz. Vím, že je to individuální, ale v dnešní době se musí k většině rozhodnutí přistupovat s rozumem. Tak je to i u rozvodů a rozchodů. S přítelem jsme 14 let, máme 2 děti, dům a ne moc velkou hypotéku. Ta by po rozchodu zůstala spíš jeho, protože já dům pořizovala a většinu výdajů do oprav pokryly moje finance. Vyplacení poloviny oprav bychom provedli jiným způsobem. Do dnes vlastně nevím, kolik má měsíčně peněz. Ale určitě to bude 50000. Bydlíme na vesnici a já mám práci ve městě, kde jsou služby tak, že není možné se vrátit na stálo. Proto mám zkrácený úvazek a dostávám služby po domluvě s nadřízeným. Ovšem dlouhé. Tzn, buď nemohu děti ráno vypravit, nebo by musely být odpo samy doma. Takže bych nebyla, v případě rozchodu, schopna pokrýt mamkou víc jak 3 dny v týdnu. I kdybych změnila zaměstnání, tak bych na tom byla finančně hůř. Takže při těch službách bych měla tak 21000. Bydlení by zůstalo moje. Jaké by mohlo vycházet výživné? Všem děkuji za rady

janule0123
28. črc 2023

@andulind dite se má podílet na životní úrovni obou rodicu - čím min budeš mít ty prijem- tím bude případně menší i výživné pro děti … takže s tím muže zahybat i toto - aspoň to nám říkali ve škole 10let dozadu … ale počítám ze to platí určitě .. kamarádka říkala ze se výživné krom příjmu odvíjí i od věku děti … takže neřeknu ti kolik cca.. ale měly by tam byt i tyhle věci zohledněné, ne jen jeho prijem …

krisstina93
28. črc 2023

Najdi si na netu kalkulačku vyzivneho, tam výplň plat muze a věk děti a ono ti to přibližně vypočte. Je to tak 15-20% z mužova platu, ale záleží i na věku děti, nákladech na ne, bydlení (pokud by ti zůstal dům, tak se k tomu třeba prihledne).

bara88
28. črc 2023

Tak hlavně na to výživné nemá význam to,že řekneš že nemůžeš pracovat tak jako ostatní. Prostě si musíš najít jinou práci.vyzivne se bude počítat z platu otce.

miryp
28. črc 2023

Chápu to správně, že dům je součástí SJM a ty si ho po rozvodu chceš nechat pro sebe a on si má jít bydlet jinam? Pokud ano, tak by musel být opravdu hloupý, kdyby přistoupil na to, že tobě zůstane celý dům a ještě tě vyváže z hypotéky tím, že si ji převede na nějakou svou nemovitost. Zde bych na tvém místě počítala se zcela standardním průběhem - nemovitost bude oceněna, odpočte se od ní hodnota zbývající hypotéky a polovinu zbývajícího rozdílu budeš povinna mu vyplatit, pokud se nedomluvíte či vám soud neurčí částku nižší s ohledem na financování oprav z tvých vlastních příjmů (zde ale zase on může prokázat, že tahal rozpočet rodiny jiným způsobem).
Stejně tak je třeba si připustit možnost, že děti bude chtít do své péče on, zejména pak s přihlédnutím k faktu, že ti tvé zaměstnání neumožňuje řádnou péči o děti. A to výživné pak budeš platit ty jemu. Popř. bude chtít střídavou péči a tam si to výživné na děti budete platit vzájemně...

michaela666
28. črc 2023

V manželství jsou snad finance a majetek společný ( pokud si to dopředu neošetříte jinak. Manžel by byl blbec, kdyby přistoupil na to, že ti nechá celý dům, odejde s hypotékou a ještě ti bude financovat tvůj poloviční úvazek.
Snes se nohama na zem a najdi si právníka, který ti vysvětlí jak to funguje.

miryp
28. črc 2023

@michaela666 já to pochopila tak, že ty opravy financovala z úspor, které měla z doby před manželstvím, což by samozřejmě musela nejen tvrdit, ale také dokázat. Ale jinak jsem chtěla také napsat něco o spadnutí z obláčku, protože takto to určitě nefunguje, pokud má ten druhý partner mozek na správném místě...

andelka
28. črc 2023

Ohledně majetku neporadím.
Ale pro výživné se zohledňuje věk dětí, podíl péče a příjmy a životní úroveň obou rodičů. Poradila bych se s právníkem.

andulind
autor
28. črc 2023

@miryp není SJM. Psala jsem, že to vypořádáme jinak

andulind
autor
28. črc 2023

Tak na vysvětlenou. Nejsme manželé. Dům a většinu oprav jsem financovala ze svého. Protože neměl ani floka, vzal si hypotéku. Naopak já byla debil, a polovinu svého domu jsem mu darovala, aby on dostal hypotéku. Za další, většinu peněz z hypotéky vůbec nepoužil doma a netuším kam peníze dal. Dál mám druhý, menší domek, ve kterém bydlí moje mamka. Ta by v jedné z variant šla bydlet ke mě a přítel by dostal tento dům místo poloviny našeho domu. Podle odhadu by to vycházelo ještě výhodněji, než ono vyplácení. Proto by si nechal i tu malou hypotéku. Nevím podle čeho mě hned odsuzujete, že ho chci chudáčka vyhnat na ulici. Ani to nebyl dotaz. Každopádně, opět normálním radícím děkuji

andulind
autor
28. črc 2023

@miryp děti určitě soud nedá člověku, který prokozatelně se chová opakovaně jako člověk s psychickým problémem a sexuální úchylkou. Zase soudíte něco, o cem6nic nevíte a na co jsem se ani neptala

andulind
autor
28. črc 2023

@miryp a kde jsem psala, že mi zaměstnání neumožňuje se starat. Pokud by on měl deti ve své péči, bude na tom dost podobně a nebude moct vykonávat svou práci také na plno. Momentálně má pružnou pracovní dobu a v zimě dokonce 24h pohotovost na zimní údržbu. Takže ano, nebyl by u této práce se v tom případě starat o děti podle vás také? Ono je to zvláštní. Kolika ženám zůstanou děti a chlap? V podstatě často žádné omezení. Získá tím naprostou volnost. V práci i v zábavě. Ani nevím, kde berete jistotu, že by je chtěl. Jd to člověk, který je bere jako přítěž. Přizpůsobení se rodině nebyl schopný do teď. Nezvládne s dětmi být víc než jeden den. Divím se, že jsem se tu na něco zeptala. Vždy se tady na každého sesype tolik kritiky, aniž by se na to někdo ptal. A hned každý ví, jak to tázající má

miryp
28. črc 2023

@andulind Co se čílíš? Ty tam někde vidíš, že píšu, že ho chudáčka chceš vyhnat na ulici? Já to tam nevidím. Já pouze píšu, že chlap, který odejde z domu a ještě převezme hypotéku, by byl hloupý, o tobě tam nepadlo ani slovo. A pokud si tam mezi řádky něco domýšlíš, pak mi podsouváš něco, co jsem nenapsala. A pokud si to přečteš bez emocí ještě jednou, tak tam uvidíš podstatnou věc, kdy se tě ptám, zda to chápu správně a doplňuji, že praxe je jiná. A píšu to jen proto, že naší kanceláří pár rozvodů ročně projde a bohužel velká část žen by chtěla děti jen pro sebe, bydlení jen pro sebe, pořádné výživné a náklady na bydlení hrazené expartnerem. Jako regulérně si plují na nějakém obláčku a je pro ně vcelku šokující, když se pak na prvním jednání dozvědí, že právo to vidí jinak a mají mít racionální požadavky. Ale jak už jsem psala, já nikde netvrdila, že je to tvůj případ. A jediné, za co se tedy můžu omluvit, je fakt, že jsem přehlédla info, že jste partneři nikoliv manželé.
Co se dětí týká, opět mi podsouváš něco, co jsem nepsala. Já přece nikde netvrdím, že ty děti partner chtít bude, já píšu, že je třeba s takovou možností počítat a jak to pak je s tím výživným. A jestli je či není psychicky narušený a jestli má či nemá sexuální úchylku, opravdu není na tvém posouzení, ale posouzení případného soudního znalce, který se v takových případech ustanovuje, aby jednoho z rodičů, oba či celou rodinu vyšetřil a znalecký posudek je pak podkladem pro rozhodnutí soudu…

andulind
autor
28. črc 2023

@miryp dobře, omlouvám se, že hsem nejspíše špatně pochopila dobře míněnou radu. Uznávám i to, že jsem teď nejspíš víc podrážděná a citlivější. Ovšem celá moje situace není asi úplně normální. Ovšem celé to veřejně určitě nemohu rozebírat tady veřejně. Průšvih, který sd stal, mám problém pochopit a nějak s celou věci naložit. Samozřejmě celé bych chtěla aby dopadlo co nejvíce ku spokojenosti děti. Děkuji 🙂

miryp
28. črc 2023

@andulind opravdu v tom nebyl úmysl tě jakkoliv špinit a dělat z tebe nějakou zlatokopku či cokoliv jiného a jsem ráda, že se to vyjasnilo. Pokusím se v místních diskuzích zapracovat na písemném projevu, patrně vyznívá tvrdě a pak uniká podstata sděleného. Takže já děkuji za toto zrcadlo 😉
Co se dané události týká - existují organizace, které se zaměřují na různé takové průsery, kde lze hledat pomoc, vyslechnutí a radu, jak postupovat. Samozřejmě existují i státní instituce a právníci, které se k tomu mohou postavit a pomoci. Drž se, chápu, že ta situace je těžká...

elesse
28. črc 2023

@andulind ale to vis, ze mu soud deti da. Kdyz se nedohodnete, budete se roky soudit a stejne skoncite se stridavkou. Takova je praxe

andulind
autor
28. črc 2023

@miryp moc děkuji. Já pořád doufám, že to půjde nějak se domluvit. Jen chci být připravená a počítat s čímkoliv. Prostě po 14 letech, když zjistím, že člověka vedle sebe vůbec neznám...? Jsem z toho trochu rozhozená. A to jsem už opravdu zažila hodně. Kéž by to byl klasický scénář, kdy si jeden najde někoho nového. Po tomto už asi vztah nikdy nezvládnu. Ještě jednou děkuji. A chápu, že přes psaný text často člověk pochopí vše podle momentálního svého rozpoložení. A bohužel, nejsem zrovna optimisticky naložená 🙈

andulind
autor
28. črc 2023

@elesse ach jo. Mám celkem blbé video a doufám, že v případě potřeby zafunguje snad j před soudem

miryp
28. črc 2023

@andulind chápu, jak se cítíš. A proto doporučuji krom již zmiňované pomoci od různých organizací, státních institucí či právníků s tím samotným problémem, aby ses případně nestyděla vyhledat odbornou pomoc psychologa či nějaký alternativní přístup přímo pro sebe, pokud by tě emoce příliš válcovaly, aby se to psychosomaticky nějak nezvrtlo.

elesse
1. srp 2023

@andulind to bych ho spis pouzila jako natlak k uzavreni dohody