Ahoj maminy, mám dotaz. S přítelem jsme se rozešli a řeším teď alimenty a ostatní kolem. Na alimentech na malého jsme se předběžně dohodli na 3500 Kč. Teď jde ale o to jakou výši výživného si mám říct pro sebe. Můžu si sama stanovit výši nebo se to vyřeší až soudně? Myslíte, že částka 1000 Kč na mě by mohla být reálná? Předem děkuji za info a Vaše zkušenosti. 😉
Před 10lety měla sestra vyměřených 1500 /to, že to neplatil je jiná věc/, takže bych ted zkusila víc, snad ti napíše nějaká maminka s aktuální zkušeností. Je to do 2let věku dítěte.
Možná se zeptám blbě, ale proč by ti měl platit výživné? Alimenty na dítě samozřejmě chápu, ale proč má "živit" tebe?
Nevím teda jestli to platí i u neprovdaných ale kamarád platil bývalé manželce 2500,- na ni + výživné na děti.
@gracinka7 výživné na matku se platí do 2 let věku dítětě kvůli tomu že není schopna se sama finančně zabezpečit.Pokud muž opouští rodinu a dítě zůstává v péči matky.prostě proto že nemůže jít do práce tak chlap by měl platit i jí.
@gracinka7 protože pečuje/bude pečovat o dítě a její pracovní možnosti jsou tím značně omezené. Ze zákona má na to nárok až do dvou let dítěte.
@mrkvicka1988 Jinak tady je odpověď od právníka.Taky to byla neprovdaná matka.
Pro případ, že jste s otcem vašeho dítěte neuzavřeli manželství, upravuje zákon o rodině možnost žádat o příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Podle § 95 je otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Právo žádat úhradu nákladů se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí. K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
Při stanovení výše úhrady je nutné přihlédnout k potřebám matky a k možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům povinného. Příspěvek má matce zajistit v zásadě takovou životní úroveň, jakou by měla v manželství s otcem dítěte, kdyby za něho byla provdána.
@terry1512
@zuzineckah Díky za objasnění 🙂 Já jsem o tom nikdy neslyšela, tak mě nenapadlo, že je něco takového právně ošetřené.
Jenom pro upřesnění - zákon o rodině už neexistuje (od 2014), zkuste kdyžtak najít aktuální právní úpravu.
@martinal08 Ex nejde měsíčně pod 23000 Kč čistého. A ještě mě na malého daňovou slevu. A já z toho nemám teď nic,po tom co odešel. Jinak malému je 5 měsíců.
@mrkvicka1988 odešel, ale máte stále stejné trvalé bydliště? pokud ne, tak si nemůže dítě odepisovat z daní. to může jen u dětí žijících ve společné domácnosti 😉
Nikdy jsme neměli stejné trvalé bydliště.
@blahova_andrea
@mrkvicka1988 pokud nežije s dítětem ve společné domácnosti a dítě je svěřené do péče matky,tak nemá právo si bonus na dítě uplatňovat.
Alimenty 3500 jsou slušné,na matku bych to viděla reálně tak 1-2 tis.
@mrkvicka1988 v tom případě si ho nebude moct odečítat z daní
holky, ja jsem tedy dala souhlas, ze otcove mych deti je odecitaji z dani, protože ja jsem na MD. az nastoupim do práce, odečítat si je budu ja. myslela jsem, ze je to jedno a podle prava hledim, ze na odpis pravo nemaji, když nesdilime spolecnou domacnost...
my soudne zatím nemame nic 🙂 no kdyztak by to vratili...
takze zpet k tématu- když se ted budu soudit, chci od pana podnikatele 5tisic na dite (mame dve). mam tedy chtit plus tisíc nebo dva na sebe do dvou let veku dítěte, ano? toho urcite vyuziji...
@mrkvicka1988 : nahlas na financak na danovou ulevu nemam pravo... pravo ma ten rodic u ktereho dite je v trvalem bydlisti a stara se o nej...
Chtěla jsem se zeptat zda je tady někdo, kdo má zkušenost s odvoláním v případě žaloby o výživné na neprovdanou matku (odvolává se druhá strana) - jak poté vše probíhá? Děkuji, případně mi klidně napište zprávu, budu jen ráda.
Záleží na tom,kolik má přítel příjmy a kolik je malému let.