Mile maminky.poradte jak probiha soud ohledne svereni ditete do me peci.s otcem ditete neziju.vyhodil me jeste tehotnou.nejevil zajem o nas a ted tvrdi uplne neco jinyho ze ja jsem odesla za jinym a ze on je otec.taky chce dosahnout castejsi vydani az stridavou peci.Muzu nejake nazory jak to v dnesne dobe funguje?diky
Marunka84: prosim te a jak to je, kdyz jsme se pred mou soc. Pracovnici dohodly jak peci tak vyzivne a navstevy... zitra mam soud tak nevim jak to bude probihat, kdyz jsme se na vsem dohodly?? Muze to soudce nejak jeste napadnout nebo snizit ci zvysit vyzivne??
@lucie009 no soud to může jednoduše respektovat, pokud jste se na tom dohodli oba a souhlasíte. Soud nechce zbytečně dělat problémy.
Ahoj, u toho svěření dítěte do péče záleží, jestli k tomu dochází v rámci rozvodu (tzn. rodiče jsou manželé, ale budou se rozvádět) nebo rodiče manželé z jakéhokoliv důvodu nejsou.
Obecně to funguje tak, že si vlastně musíš říct, co chceš dosáhnout - např. chci dítě do péče a chci dostat alimenty alespoň 5.000,-Kč/měs. Pokud druhý rodič na dítě neplatí, lze alimenty požadovat i zpětně od doby, kdy měl vyživovací povinnost a neplnil ji.
Následně se pak tedy podá návrh na soud a navrhují se důkazy a uplatňují argumenty na podporu toho, že by soud měl rozhodnout ve tvůj prospěch (tj. jak v otázce péče, tak v otázce výživného).
Po nějaké době (zpravidla 2-5 měsíců) soud nařídí jednání a na tom začíná v případě rozdílných stanovisek klasická šavlovačka o to, kdo má pravdu a co je pro dítě nejlepší. Na konci zhruba do roka (roka a půl) je rozhodnutí, kterým se dítě svěřuje do péče jednomu z rodičů a je stanovena vyživovací povinnost v určité výši.
Pokud by rodiči hrozila újma kvůli neplacení alimentů, dá se to v rychlejším režimu řešit i formou předběžného opatření, které musí soud vydat do sedmi dnů od podání návrhu. Riziko újmy je ale třeba podrobně popsat a doložit - musíš mít důkazy.