Svěření dětí do péče bez následného rozvodu

matrnka
4. lis 2015

Ahoj holky, doma mam problemy s manzelem, mame dve deti (2roky). Po nekolika odchodech a odstehovani a opakovanych navratech doufajic v lepsi zitrky jsem podala navrh na svereni deti do pece...brzy bude soud. Nemate nekdo zkusenosti s tim, ze mi deti sveri do pece a pak nepodam zadost o rozvod? Porad se v tom placam a chtela bych vztah jeste zkusit slepit...diky 🙂

sisstin
4. lis 2015

@matrnka nechci kecat, ale to si myslim, že nejde, protože návrh o svěření dítěte do péče by se měl podávat vždy s návrhem o rozvodu manželství, ale třeba mě někdo opraví 🙂

lendulka212
4. lis 2015

já si myslim, že nejdřív se musí podat návrh na svěření dětí do péče, až proběhne soud a rozsudek nabyde právní moci, tak potom se může žádat o rozvod.

blahova_andrea
4. lis 2015

@sisstin tak pokud vím, tak žádost o svěření dítěte do péče mohou podat i lidé, kteří se nevzali, takže na rozvod by to být vázané nemělo, ne? 😅 😉

bartovka83
4. lis 2015

Poradte se se soc. pracovnici, pod kterou spadaji deti trvalym bydlistem. Ta vam nejlepe poradi co a jak. Ale ja osobne si myslim, ze to jde i bez nasledneho rozvodu. My jsme s manzelem take podali navrh na upravu pece a o zadost o rozvod jsme podali az pozdeji. Je mozne tyto zadosti podat spolecne, ale neni to nutne.

sisstin
4. lis 2015

@blahova_andrea no muze, ale v manzelstvi si to neumim predstavit teda, u nesezdanych je podminka neziti spolu ne?

blahova_andrea
4. lis 2015

@sisstin no to nevím. já to nakonec neřešila, takže tak daleko jsem v zjišťování nedošla. ale ono je i reálné, že trvalý pobyt zůstane stejný a chlap se jen odstěhuje. ale jako když třeba chlap nedává ženské na domácnost a děti peníze, tak si nějak musí zajistit ten příjem daný černý na bílém a tudíž vymahatelný, ne?

sisstin
4. lis 2015

@blahova_andrea jako ji, u nesezdanych to jde, ale neumim si predstavit s nekym zit ve spolecny domacnosti a zaroven se tahat po soudech? Ale asi to tak nekdo ma no... Me by nenapadlo zadat o svereni a zaroven s tim chlapem tvorit par 😕

blahova_andrea
4. lis 2015

@sisstin tak já si to představit dokážu. ne vždy to musí nutně znamenat neshody ve vztahu. může to být pojistka příjmů nové ženy, kdyby dělala problémy původní...třeba 😉

luj_89
4. lis 2015

Taky si myslim, že to nejde. A hlavně jestli máš na mysli výhradní péči, tak to asi bude problém. Každopádně tímhle těžko může začít ,,slepování vztahu"...

somalicats
4. lis 2015

@sisstin Rozvod může proběhnout teprve tehdy, pokud spolu manželé nějakou dobu již nežijí ve společné domácnosti (a není to vázáno na trvalý pobyt). Takže pokud se jeden z nich odstěhuje a lhůta ještě neměla šanci uplynout, je možné začít ještě před podáním návrhu na rozvod řešit děti (a je to i vhodné, protože bez úpravy poměrů k dětem soud manželství nerozvede).

@matrnka nejlepší je začít na OSPODu, pokud nejste schopní se s manželem domluvit. Tam vám pomohou s návrhem, jsou schopní zprostředkovat i mediaci, pokud nejste schopni se domluvit. Případně, pokud je situace taková, že manžel ohrožuje Tebe nebo děti (ať už by byl alkoholik, gambler, nedával peníze atd atd), je možné řešit situaci i návrhem na předběžné opatření, kdy se děti předběžně svěří do péče jednoho z rodičů nebo se umožní střídavá péče, a vlastní soud, který řeší úpravu styku s dětmi, proběhne až později. Zástupce OSPODu bude tak jako tak jmenován pro účely soudu opatrovníkem dětí, takže stejně se OSPODu nevyhnete. Pokud ale chceš vztahu dát ještě šanci, tak tohle teda rozhodně není nejlepší řešení...

espada
5. lis 2015

@matrnka Návrh na svěření do péče lze podat i bez návrhu na rozvod. Jen je nutno navrhnout péči po dobu před rozvodem a po rozvodu. A na rozvod může a nemusí dojít.

Nechápu ale, proč chceš určit péči a nechceš rozvod?

matrnka
autor
6. lis 2015

Je to takove komplikovane 🙂 neni to ze dne na den, je to delsi zalezitost. Kdyz budou urcene deti, tak pokud se krize nevyresi, podam zadost o rozvod...proste tomu dam jeste posledni sanci. Vim, zacit znovu s papirem od soudu je na nic, ale vzhledem k tomu co mame za sebou, nevidim jinou moznost...

rioko
6. lis 2015

Jde to, mám to úplně stejně, děti mám svěřené ve své péči a o rozvod jsme nežádali, jen se u soudu zeptají
@matrnka

evapater89
6. lis 2015

Lze to, já se teda rozvadela a prvně proběhlo svereni deti do péče, kde se tedy ptali jestli i zároveň podavame návrh na rozvod a to my jsme se tedy měli. A ve vetsich městech jsou poradny - obcasnko právní, Rodinné kde jsou konzultace scela zdarma a poradi ti jak posruovat při svereni a popřípadě i samotném rozvodu. Dají Vám nenovejsi tiskopisy jak by mely papír vypadat a jak podat a tak. Ja jsem před rozvodem tohotou využila a moc mi pomohli, jinak bych mela zřejmě špatně papíry. Byla jsem v Brně.

espada
8. lis 2015

@matrnka chápu. Jen si uvědom, že pokud jste manželé, veškerý majetek spadne do společného jmění manželů. Jak aktiva, tak pasiva. Kdyby náhodou dělal nějaké dluhy, bral si půjčky apod. Tak na ro pozor. Ať pak nemáš problémy. ..