Dobrý den, zajímá mě, jestli se otec může vzdát soudně určených návštěv dítěte a případně z jakého důvodu. Děkuji za každou odpověď.
Předem říkám, že neznám správnou odpověď. Ale zajímá mne, čistě z principu. Pravidelné návštěvy otce nemusí být přece nutně vnímány jako věc čistě pro potěchu "tatínka", ale i jako jakási povinnost vůči dítěti, popř. způsob, jak odlehčit matce, která má jinak dítě na starosti pořád a nemůže se toho jen tak vzdát. Takže z tohoto úhlu pohledu bych byla skoro za to, aby to pro toho otce až tak jednoduché nebylo.
Já naštěstí v tomhle nemám osobní zkušenost, ale myslím si že soudně určené návštěvy jsou spíše o tom, že rodič který opatruje dítě (tedy většinou matka) musí v určené dny (hodiny) umožnit druhému rodiči styk s dítětem. Pokud se samozřejmě ti dva nedohodnou jinak. Nakázat někomu aby ten a ten den chodil za dítětem asi nelze, takže pokud otec za dítětem nechodí, je to smutné, ale rozkázat mu to soud nemůže. Jak píše Denoušek.
Přesně jak říka ivasad a denousek. Je to právo rodiče (v zákoně je právo na styk s dítětem, ne povinnost), donutit ho k tomu nejde. SPíš jsou asi častější případy, kdy otec vyžaduje víc návštěv než má soudně určeno...
Když nemá otec zájem, tak ho k tomu nikdo nedonutí a ani ho nutit nebude. Z právního hlediska je důležité jenom to, jestli platí výživné, návštěvy se berou jako přínos pro tatínka (a je teda smutné, že někteří muži to tak nevidí).
já si myslím že může proč by nemohl?když o dítě nemá zájem tak za ním jezdit nebude... jestli si to teda tak myslela...