Je tu prosím někdo kdo je právník, notář? Potřebovala bych poradit.
@zelenaesmolda Ale radsi poskytuji rady verejne, aby se pripadne neco dozvedeli i ostatni.
@meronym no,nejdriv by se autorka vubec musela na neco zeptat 🙂
@meronym jeste me napada jestli bys nechtela ty zajimave nebo caste dotazy sepsat a udelat treba clanek?Protoze jednotlive dotazy a odpovedi se ztraci v diskuzich.Nebo zalozit diskuzi a na otazky odpovidat jenom tam?
@meronym Jsem anonym tak to napíšu. Manželův otec je bezdomovec, párkrát byl i v nemocnici, takže má dluhy. Nevím kolik, ale má. My se s ním nestýkáme, ale je nám jasné, že až umře, dluhy půjdou na mého manžela. A tak chci vědět jak se toho vyvarovat, četla jsem že jde s "nebožtíkem" ještě za jeho života sepsat u notáře smlouvu že jeho dědictví (tudíž dluhy) po něm manžel nedostane?
@zelenaesmolda
Zajimave tipy, budu to muset promyslet 🙂
Vsak dedictvi muze odmitnoit ne?
Možnosti manžela v případě, že nemá zájem po otci dědit, zejména odpovídat za jeho dluhy, jsou následující: zřeknutí se dědictví nebo odmítnutí dědictví.
Zřeknutí se dědictví
Ke zřeknutí se dědictví dochází již za života otce (zůstavitele), a to smlouvou mezi zůstavitelem a potenciálním dědicem, který se předem zříká svého dědického práva. Logicky se tedy dědictví nelze zřeknout po smrti zůstavitele, jelikož se jedná o dohodu právě s ním. Taková smlouva musí být veřejnou listinou, tj. musí mít formu notářského zápisu. Smlouva má za následek to, že v případě smrti zůstavitele nebude takový potenciální dědic dědit. Smlouvu lze, v souladu s podmínkami smlouvy, dodatečně zrušit, a to opět pouze písemnou formou. V takovém případě se však už nevyžaduje forma veřejné listiny, i když to obecně lze doporučit.
Odmítnutí dědictví
Dědictví je možné po smrti zůstavitele odmítnout - tím se odlišuje od institutu zřeknutí se dědictví, ke kterému musí dojít ještě před smrtí zůstavitele.
Odmítnout dědictví lze výslovným prohlášením vůči notáři, a to nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy notár dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí. Má-li dědic bydliště v zahraničí, činí lhůta pro odmítnutí 3 měsíce. Notář může se závažných důvodů lhůtu prodloužit. Prohlášení o odmítnutí musí být jednoznačné a nesmí obsahovat podmínky, výhrady nebo prohlášení, že dědic odmítá jen část dědictví.
Pokud dědic dědictví odmítne, pohlíží se na něj, jakoby dědictví nikdy nenabyl. Prohlášení o odmítnutí dědictví je konečné a nelze jej vzít zpět.
Můžete využít kterýkoli z uvedených institutů. V praxi se mnohem častěji objevuje odmítnutí dědictví, protože nevyžaduje součinnost zůstavitele a nejsou s ním spojené náklady.
@meronym Ale zase asi bude jistější to udělat ještě za jeho života... Přece jen někdy jsou exekutoři rychlí a člověk nikdy neví... Tak mooooc děkuju za radu 🙂
Exekutori by potrebovali dedicke usneseni, ve kterem bude potvrzeno nabyti dedictvi, jinak na majetek pripadneho dedice nemuzou. Takze uplne v klidu, ted nic nereste a az jednou otec zemre, dedictvi v klidu odmitnete. Tim to pro vas konci.
@meronym