Výplata náhrady mzdy. Je tady nějaká účetní, která by poradila?

marble93
6. říj 2023

Dotaz za kamarádku: dne 29.8.2023 jsem nastoupila na nemocenskou po 3 lete rodicovske. Pracuji pouze v tydnu. Za prvnich 14 dni mi tedy nalezi nahrada mzdy ve vysi 60ti procent za nemoc od zamestnavatele. Gynekolog posilal neschopenku dne 31.8.2023. Aktualne je uz rijen a ja cekala, ze mi za tech par dni v zari (11 dni) prijde nemocenska. Ale poslali mi pouze penize za 3 dny v srpnu. S tim, ze za tech 11 dni v zari mi to proplati az v listopadu. Je to takhle v poradku? Myslela jsem, ze maji nahradu mzdy za nemoc proplatit v nasledujicim mesici ve vyplatnim terminu, tedy za zari v rijnu?

hami84
6. říj 2023

Za mě je to nesmysl - náhrady mzdy stejně jako mzda jako taková, jsou splatné v následujícím měsíci ve výplatním termínu. Takže náhradu za nemocenskou za září mají zaplatit v říjnu. Určitě ne v listopadu. Požádejte si u účetní o vysvětlení.

j.a.n.i
6. říj 2023

@marble93 Ano, určitě to maji poslat v rijnu, ale na druhou stranu pokud to stihnou do 15 listopadu, tak s tim nic nenadelas... Jo, muzes poslat predzalobni vyzvu, ale i zamestnavateli bude jasne, ze je to plana vyhruzka.

marble93
autor
6. říj 2023

@j.a.n.i a jak to,ze až do 15.listopadu?

j.a.n.i
6. říj 2023

@marble93 No, protože az pokud nepošlou penize do 15 dnu od zakonem daneho terminu, tak je to duvod pro okamžite ukončení pracovniho pometu z tve strany a mas pak narok na 2 platy.

zemoska1503
6. říj 2023

Ono záleží na tom, zda lékař poslal lístek na peníze, často se stává, ze lékař řekne zaměstnanci, ze vše je odeslano, ale zaměstnavatel nemá podklad pro vyplacení náhrady. Pak se bohužel musí čekat do dalšího vyplatniho termínu, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete např. na vyplacení zalohou.