Úleva na daních na děti. Odkdy a jak to udělat?

martina201020
29. srp 2024

Ahoj, od července jsme s partnerem od sebe a chtěla bych si dát malého do daní. Od kdy můžu a jak? Jsem zaměstnanec. Děkuji 😊

simkrk
29. srp 2024

@martina201020 myslim si, že to je na dohodě vás dvou
😊Ale budou v praci chtít potvrzeni kdo jak budete uplatnovat, na Ospodu nam zenska "vnucovala" az každý máme půl rok.. Ale co vim, tak pokud je dítě v péči jednoho z rodičů, tak ten druhý by ulevu na dani uplatnovat neměl, takže dceru mam napsanou na sebe já. Ex ma smůlu. 😊..

j.a.n.i
30. srp 2024

@martina201020 potřebuješ potvrzení jeho zaměstnavatele, že si děti neuplatňuje.

l_
30. srp 2024

Je to podle toho, s kym dite bydli, kdo ho ma v peci.. me stacil rozsudek..

martina201020
autor
30. srp 2024

@l_ Aha, to by bylo fajn. Mám rozsudek, tak kdyby stačil, tak by to byla paráda

martina201020
autor
30. srp 2024

@j.a.n.i A co když mi ho nedá? Je OSVČ, zadala jsem potvrzení už několikrát, už i u účetních a dodnes nic nemám

j.a.n.i
30. srp 2024

@martina201020 Pokud je v rozsudku výhradní péče, tak to stačit bude, jinak ne.

baboone
31. srp 2024

@martina201020 Pokud je ve vaší péči, tak souhlas netřeba. Když nedáte nyní, je možné v rámci ročního zúčtování. Pokud nemá bývalý v péči, opravdu nemá uplatňovat. Asi bych ze slušnosti informovala jeho účetní od kdy budete uplatňovat...

martina201020
autor
31. srp 2024

@baboone Jo, tohle jsem přesně udělala, napsala jsem jim email, abych to měla aspoň trochu oficiálně, písemně. Odpověď žádná, ale oznámení dostali

j.a.n.i
31. srp 2024

@martina201020 Tak pokud je on OSVČ, tak je to celkem jedno, to podává daňové přiznání a za to si ručí on sám.

junetule
31. srp 2024

@martina201020 pokud je dite ve vasi peci, slevu uplatnujete vy podle zakona. Muj ex si myslel, ze po rozvodu bude uplatnovat slevu dal a bude mi z toho platit alimenty. Jeho ucetni ho vyvedla z omylu, ze na to jiz nema pravo, tak byl celkem nastvany. Ale nic jsemmu oznamovat nemusela, stacilo jen to rozhodnuti soudu pro ucetni.

heidi91
31. srp 2024

@l_ To si nemyslím, je to na dohodě. Druhý partner pak dává potvrzení, že ho v daních nemá

l_
31. srp 2024

@heidi91 tak soudce lhal 🤷🏻‍♀️

A viz:

Slevu na dítě můžete uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi žije ve společné domácnosti. Podle zákona je to:

nezletilé dítě (do 18 let)
nebo zletilé dítě do 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (jinými slovy dítě do 26 let, které má statut studenta).