OSVČ, kolik si můžu vydělat abych neodváděla daně?

lumcinka
27. říj 2014

Ahoj všichni 🙂 Prosím o radu jsem na mateřské dovolené a ještě dlouho budu, jelikož čekáme dalšího mrňouse. To mi ale teoreticky nebrání v tom, abych dělala to co mně baví. Provádím kosmetiku a masáže. Vím, že o rodičák nepřijdu pokud nebudu dávát dítě do státem hrazených jesliček. Ale moje otázka je kolik si mohu vydělat předtím než budu muset odvést státu daně? Jelikož se to teprve rozjíždí může se stát že si vydělám pouze 1000.- může se stát že 5000 měsíčně nevím a pokud bych z té částky měla odvést daně nic by mi nezbylo. A co vše si musím platit zdravotní sociální nemocenský? a kolik? vůbec tomu nerozumím :( a nikde nic nemohu najít. :( a kolik stojí živnost 1000.- na rok nebo kolik se platí? mooooooc děkuji !!!!!

jaja01k
27. říj 2014

Za živnost se platí tuším jednorázový poplatek 1.000,-Kč. Tedy tak to aspoň bylo, když jsem si ji zřizovala, což už je docela dávno 🙂
Daní se bát asi nemusíš, i při příjmu cca 20.000,- Kč měsíčně se ještě dostaneš na nulu a teď se ani neplatí zálohy. Sociální a zdravotní by sis platit musela, ale při rodičáku bys to měla jako vedlejší činnost, takže by se ti obojí počítalo podle skutečných příjmů, neplatily by pro tebe minimální zálohy, takže nehrozí, že bys zaplatila víc než vydělala 🙂

blanka.k
27. říj 2014

Živnost stojí 1000,- . Masáže je živnost vázaná = musíš doložit "vzdělání" či praxi v oboru 😉
Pokud pobíráš RP, nemusíš platit min.odvody, ale jen z toho co vyděláš. Což u daní, pokud budeš vydělávat 5-10.000 měs., tak daň je 0, sociální také vyjde 0, jen zdravotní se platí vždy, ale jsou to fakt řádově stokoruny za rok 😉 Pokud si vyděláš do 68.000 ročně, může si na tebe uplatnit slevu manžel jako na vyživovanou manželku 😉
Daň je 15%, i kdyby jsi vydělala 200.000 ročně, paušálem si odečteš 60%, že jsou náklady (myslím tedy, že masér/kosmetika mají 60%), takže "čistého" máš oficiálně 80.000, z toho 15% daň je 12.000, ale něco přes 24.000 je roční sleva na poplatníka, takže nebudeš platit nic,i kdyby jsi vydělala těch 200.000 ročně (jen "socku a zdravku") 😉

jijanka
13. únor 2017

Ahoj, je tu prosím někdo, kdo se v tomto orientuje? Zajímají mne, jaké aktuálně jsou odvody a daně při ŽL - vedlejší činnost při rodičovské. Živnost by byla na Zprostředkování obchodu a služeb. Děkuji.

sirka1
13. únor 2017

@jijanka Zavolej si na sociální a zdravotní, tam ti poradí nejlíp.