Odvody u DPČ. Jak to je, když jsem zároveň na rodičovské?

hani_na
7. čer 2022

Mám otázku - pracuji při rodičovské na DPČ a měla jsem za to, že odvody se nedopočítávají do minima, protože jsem na rodičovské - je to tak? Díky

drep
7. čer 2022

@hani_na pokud si vyděláš nad 3500, tak ano. Pokud méně, tak ne. Rodičovská tě “kryje” jen tím, že pokud vyděláš míň, tak máš pokryté povinné zdravotní pojištění tím, že jsem státní pojištěnec

hani_na
autor
7. čer 2022

@drep Ano, nad 3500 se odvádí soc. a zdravotní pojištění. U zdr. pojištění je ale minimální limit, který musí zaměstnanec odvést, když má pouze DPČ jako příjem a pochopila jsem, že pokud jsem na rodičovské, tak se mi ze mzdy odvede % soc a zdr, ale u zdravotního už se nedopočítává částka do minima.

drep
7. čer 2022

@hani_na aha, jasně. Tak na to bude muset odpovědět někdo chytřejší něž já, já na dpč měla výdělek cca 14000 hrubého a paní ekonomka říkala, že potvrzení o pobírání RP stejně nepotřebuju, že to odvodech na zdravotním rozdíl neudělá

anetka1701
7. čer 2022

Pokud pobiras RP, opravdu tam doplatek do minima u zdravotního pojištění být nemá.

sabatko
7. čer 2022

Pokud pobíráš RP, tak se do minima neodvádí, pouze z výdělku nad 3.500.

sabatko
7. čer 2022

@drep to už zřejmě bude před nějakou dobou, odvod do minima vychází z výše minimální mzdy, pokud si brala více, opravdu není nutné nic dokládat, protože byl odvod z vyšší než minimální mzdy.

drep
7. čer 2022

@sabatko no, koukám, že jsem měla míň než minimální mzdu, ale zřejmě v tom hraje roli i to, že jsem pracovala ještě u 2-3 jiných zaměstnavatelů, takže se ty odvody “sčítaly”, což ekonomka věděla (roky mám HPP v nemocnici a dpč byla na záchrance)