Ahojky, začínáme s přítelem plánovat rodinu. Ze zdravotních důvodů už nemůžu dále odkládat. Nemusím ani vyprávět, že situace kolem bydlení je otřesná. Žijeme v nájmu a ještě nějakou dobu budeme, než se objeví ke koupi baráček za rozumnou cenu. Na baráček něco málo našetřeno máme dle požadovaných podmínek bank. Ráda bych se proto zeptala všech zkušených maminek, než jste šli na mateřskou dovolenou, měli jste vytvořený nějaký finanční polštář hlavně na dobu, kdy RP je celkem nizký? Případně v jaké výši? A jaké byly průměrné měsíční výdaje na mimčo (UM, pleny, oblečení, léky apod.)? Vůbec nemám o této oblasti představu. Všem moc děkuji za sdílení vašich zkušeností a přeji krásné, pokud možno klidné dny. 🙂 🌹
@evi_cka já to takhle vůbec neřešila. Je teda pravda, že bydlení máme vlastní, tak náklady jsou poměrně nízké. Doktor mi řekl, že mám sníženou plodnost, tak jsem odložila antikoncepci a peníze mě v tu chvíli nenapadly takhle řešit. Říkala jsem si, kdoví jestli vůbec otěhotnění. Je pravda, že dluhy jsme nikde neměli. Otěhotněla jsem hned. Jinak první nebyla kojena, takže Sunar měsíčně 1500,-, plenky něco přes 1000,-. Čím jsou děti starší, tím méně plenek spotřebuji, to samé sunaru. Já kupovala hodně skleničky, když začaly příkrmy to máš tak 80,-na den. Věci na miminko a kočárek s vajíčkem mi půjčila kamarádka, takže základ byl a co jsem chtěla, jsem si koupila.
Prostě jsem to nijak neřešila, miminko vplulo mezi nás a bylo to v pohodě. Pokud nejste vyloženě nějak finančně slabí, tak bych se toho nebála.
Ahoj, ono to asi nejde takhle paušalizovat. Je rozdíl kojení X UM, jednorázové pleny X látkové (nové X bazarové), oblečení + další výbava nová X bazarová X poděděná z rodiny, od kamarádek. Taky jestli máte rodinu, mohou se formou dárku podělit o zajištění výbavy, nebo jestli bude vše na vás...
U prvního dítěte byl měsíční průměr určitě vyšší, ale i tak to byly jednorázové výdaje. U posledního (4 měsíce) jsem zatím snad kromě dudlíku a Bepanthenu nekoupila nic. Jo, ještě asi tři hračky.
@evi_cka Já tedy rezervu měla a celkem velkou, ale než se malý narodil, rekonstruovali jsme byt, tak část padla na sedačku, sušičku atd. . Po půl roce přišel manžel s tím, že bysme mohli koupit pozemek, takže další čast na to. Jinak z rodičáku se vyžít dá - pleny jsem kombinovala látkové a jednorázové, UM jsem teda nepotřebovala, oblečení po synovci a sekáče a to mi ještě každý říká, že je malý vždy pěkně oblečený, kolik za to dávám. Peníze k svátku a k narozeninám(i svoje) schovávám na kroužky. Asi největší položkou jsou léky, ale ty vydrží většinou i na déle a pak boty. Místo levného nového kočárku bych koupila kvalitní bazarový. Vinted, Marketplace atd. - tam koupíš fakt vše. Sobě kupuju minimálně, jednak jsem bývalá hromadička oblečení a jednak jsou už priority jinde, max. dvakrát za rok objednám přírodní kosmetiku.
Já to měla tak že jsem měla nový jen kočárek a vajíčko, par oblečků. Jinak jsem skoro všechny další věci měla z druhé ruky, na bazarech se dají koupit krásné věci. A vidím to dnes doma, ze mi toho spousta zůstalo a nemusí mi toho být líto. Ještě to teď rozdávam.
@evi_cka já otěhotněla neplánovaně, na nemocenské. Zrovna jsem koupila z úspor gauč, takže mi v rezervě zůstalo 10 tisíc. Chlap dítě nechtěl, takže jsem na to byla sama. Nemusela jsem kupovat kočár, ten jsem dostala od mamky a oblečení, taky jsem toho spoustu dostala. Kupovala jsem pleny celé těhotenství, když jsem viděla nějaké v akci. Kosmetiku nepotřebuješ, jen krém proti opruzeninám a něco na tělo po koupání. V DM nebo Rossmanu mají privátní značky a dá se koupit všechno levně. Postýlku, hrazdu, houpátko jsem kupovala z druhé ruky. Výbavu do postýlky jsem kupovala novou v Polsku a vyšla daleko levněji než u nás a nemá chybu. Látkové pleny, hračky a to co se mi líbilo v Pepcu. Nakupovala jsem průběžně, takže jsem to ani nepocítila. Ellinka má teď 3 měsíce a zatím mě stála asi 2 tisíce i s tím co jsme nepotřebovaly (hračky a oblečení, co nutně musíme mít, však ženská pochopí 😁). Plně kojím, i když jsem 5 týdnu musela 2x denně dokrmit kvůli spurtu, takže padl půlkilový Hipp. Není to hrozné, taky jsem se bála, ale dostala jsem porodné, takže se mi ta investice vrátila.
Nemyslím si, že ti kdokoliv poskytne relevantní informace, protože každá jsme v jiné situaci a řešíme jiné věci. Já kojila, kromě postýlky byla většina věcí bazarových, drahé byly postupně všechny autosedačky. Plenky látkové, kombinace bazar a nové, používala jsem jen all in one, takže to byla hodně velká jednorázová investice, ale zase jsem je jen s malou ztrátou prodala. Sudecrem a jiné masti jsem nepotřebovala, zadek myla vodou a perlanem (1500,- za dva roky). Rezervu jsem měla v řádu nižších stotisíců (ale já doma vydělávám víc a navíc živím koně), sahnout jsem na ni nemusela, od 8 měsíců jsem na malý úvazek pracovala.
Rezervu jsem neměla , pokud se pár desetitisícům neříká rezerva. Manžel rezervu neměl nikdy žádnou. Prostě jsme vždy s mužem vystačili s tím, co jsme právě měli. Naše výdělky jsou zhruba průměrné, na rodičáku nám tedy stačil jeden průměrný příjem.
Rezervu jsem mela - planovane na dobu RD - a vycerpala cca polovinu (za 6 let doma).
@evi_cka
neměla, otěhotněla jsem neplánovaně zrovna v době kdy jsem byla zrovna na ÚP a když se chce, zvládne se financne vše, vcetne zabezpečit věci a potřeby pro miminko 😉
@evi_cka spíš si spočítejte vaše nynější náklady na život. Po pár měsících budeš brát cca 10 tisíc měsíčně. Na věci pro dítě to stačit bude, ale nic moc víc za to nekoupíš. Takže si doma promluvte o tom, že to bude hlavně na příteli. Výbava může stát 100 tisíc, ale i třeba jen 20 tisíc. Bude záležet, co přesně si představuješ.
Strasne zalezi. Ja sem ze zacatku utratila strasne malo, vse bazarove, nebo jsme dostali, kojila jsem a mela latkove pleny. Myslim, ze obecne nas ted draz vyjde dvouletak - nema jen jeden zateplenej overal do kocaru, ale x druhu obleceni na ven (plastenku, zimni, platenou, do bahna do lesa atp.), ruzny boty (sandaly, holiny, zimni...), Neco uz taky preci jen proji, nejake ty zabavy, bazeny, hernicky...
Jinak rezervu mame, ale nikdy jsme do ni sahnout nemuseli. Ja platim z rodicaku a brigady jidlo, veci pro dite a pro me, manzel vse kolem bytu a auta a vybaveni atp.
Já jsem naopak pro druhé (odstup od první 11 let, takže už vše bylo mimo) kupovala všechno nové, do výbavy jsme dali asi 70 tisíc. Ty dílčí měsíční výdaje nebyly nijak závratné, v podstatě větší výdej představovaly jen pleny a mazání na prdel, protože mimino toho pokadí fakt hodně 😀 Kojila jsem, dítě bylo zdravé, kosmetiku jsme používali minimálně. Oblečení nárazově. Samozřejmě, čím je dítě větší, tím víc stojí peněz 🙂 Ale jak i tady píšou holky, hodně věcí se dá pořídit z druhé ruky za hubičku. My kupujeme vše nové.
Ty měsíční výdaje záleží na tolika faktorech, že to ti dopředu nikdo neřekne. Finanční polštář je určitě fajn. My měli v poměru k našim příjmům a výdajům celkem slušnou rezervu, ale já byla skoro celé těhotenství na neschopence, takže mi příjmy klesly už před nástupem na mateřskou. To bylo nemilé, počítala jsem, že budu normálně pracovat. Ale právě díky tomu, že jsme měli nějakou rezervu, tak to nebyl až takový problém.
Nečetla jsem všechny příspěvky přede mnou, možná se budu opakovat, ale určitě si s partnerem sedněte, hoďte na papír, co je potřeba zaplatit, počítejte s tím, že ceny půjdou nahoru. Ujasněte si, kolik má příjem partner, kolik budeš brát rodičák, co budete kdo platit a uvidíš, co vám z toho vyjde. My třeba i díky tomuhle přehodnotili náš životní styl a celkově i finanční situaci. Než se syn narodil, manžel měnil práci. V té předchozí měl hezký plat, nemuseli bysme moc řešit, že nám klesnou příjmy, až budu doma. Ale byl v práci pořád, malého by skoro neviděl. Takže jsme spočítali náklady, nějaké rezervy na nečekané výdaje a dohodli se, že se trochu uskromníme a užijeme si čas jako rodina a manžel vzal práci, která je sice míň placená, ale jsme spolu. 😉
Polstar jsem mela vlastni, 200k. Nakonec padl na doplaceni hypoteky. Vydaje za mimino jsou strasne individuální. My treba kupovali pleny z Alberta, mesicne asi 600, kojila jsem, kosmetiku jsem temer nekupovala. Obleceni do pravidelnych vydaju nepocitam, to se da nakoupit velmi levne a velmi draze. Kdyz to rozpoctu, tak zhruba 2000 Kc mesicne na dite.
Měli jsme tehdy menší finanční polštář (cca tři až čtyři manželovy platy), ale nepotřebovali jsme ho. Jelikož jsem tehdy měla malou mzdu, rozdíl mezi mzdou a RP byl minimální a my ho v rodinném rozpočtu téměř nepoznali. Takže čím větší rozdíl mezi mzdou a RP, tím větší finanční polštář. Měsíční výdaje pak nijak vysoké nebyly, ale já kojila, takže odpadlo kupování UM. Kupovala jsem pravidelně jen pleny, vlhčené ubrousky. Kosmetiku jen minimálně a oblečení jsem pak koupila dva různé balíky od jiných maminek (0-1,5r.) a pak jen dokoupila drobnosti.
Přesně jak tu padlo, záleží, kolik do toho dítěte nacpat chceš a můžeš. My s penězi problém nemáme, ale neradi nakupujeme kraviny, takže nejvíc jsme asi utratili za duplo :D
Plenky hadrové bazarové (koupila jsem 10 nových čtverců, leccos zdědila). Od roka a půl už jedu na jednorázových, ale u batolete už jich spotřebuješ tak čtvrtku a míň.
Kojím, takže do 7 měsíců jídlo pro dítě zdarma ;)
Příkrmy jsem si vařila, nekupovala. Pak už dítě jí s námi a to se fakt ztratí. Kdybychom jedly jen my dvě, brala bych si asi jídlo že školní jídelny.
Kočárek jsem zdědila. No a co, že je vybledlej, je na rok. Ještě ho schovávám pro druhátko.
Vaničku jsem zdědila a šlo by to i bez ní.
Mažu aktuálně tak 6. bepanthen (2,5 roku) a koupila jsem nedávno druhý velký mycí gel.
Vlhčené ubrousky jsem koupila tak troje malé na cestování. Doma myju žínkou.
Léky naštěstí nemáme.
Oblečení jsme tunu zdědili. V rodině jsme tři se stejně starými dětmi, ale ostatní maminky potřebují vše nové. Podle mně je dítěti putna, co má na sobě, minimálně dokud nejde do školky. I tak jsme si vybrali spoustu pěkných i zánovních věcí. Oblečení reálně využiješ tak půlku, než si myslíš. Dokoupit se dá vždy.
Hraček potřebuješ minimum a stejně to budou hlavní dárky od rodiny. Takže i když nekoupíš žádnou, nejspíš se ti jich dost sejde. Knížek máme spoustu, ale reálně čteme 4 furt dokola. Třeba.
Takže dítě první tři roky nemusí stát skoro nic. Na netu seženeš spoustu lidí, kteří se zbavují výbavy za hubičku. Moje věci chodí rovnou na červený kříž, kde je prodávají za 10-50 Kč kus, protože se nehodlám obtěžovat s prodejem a takových jako já je spousta. V bazarech je tím pádem spousta krásných věcí za kačku.
Mam ted polštář spíše na dvě starší než to mimino, protože ti stojí více.
Mam odloženo :
30.000,- Obuv (na tři roky)
20.000,- oblečení (tři roky)
10.000,- darky, nějaké libive hračky atp
Miminko 20.000,-
Pak mam zvlášť obalky na výbavu na mimino a zároveň spořící ucty s normálními uspory.
Zároveň ty obalky na obuv atd beru spíš jako, kdyby nějak z rozpočtu nevyšlo nebo prisla nějaká krize nebo tak. Nemam v planu čerpat jen tak z rozmaru, protože to tam je. Ja otehotnela po relativně krátké známosti (cca rok) a zavcasu jsem si nechala poslat od partnera i část peněz, kdyby si zbalil kufry. Už nejsem tak blba jako kdysi, kdy jsem se dvěma živorila ☺️ ale věřím mu.
Ja myslimze to je individuální. Prezila jsem s 3.000,- měsíčně, ale teda hitparáda to nebyla 😀 ja bych se prostě čisté na partnera nespolehala a odlozila si takovou část, aby jsi ji mohla čerpat po dobu RD, kdyby se něco stalo.
Jinak měsíčně to mimino moc nestojí. Pliny. Velký výdaj byva umela výživa, pokud není možné kojeni. To bych klidné pocitala 4000,-. I s nějakým krémem a plinou.
Veci na mimco se daji koupit zde jako tzv baliky, kojeni je levnejsi, pleny se daji kupovat jen v akci. Me hodne prekvapily naklady na lekarnu. Sirupy na kasel, vse se plati, kremy na ekzem take...
@evi_cka Ahoj, my jsme koupili kočárek než se malý narodil od jedné mladé maminky, byl ještě v záruce 7 měsíců. Nový stal 12 500 Kč a my jej koupili za 5000 Kč,trojkombinace. U nás konkrétně by nemělo cenu kupovat nějaký dráhy, teď když se zpětně dívám. Filípek totiž než v kočárku býval častěji v nositku i z důvodu, že měl jako miminko špatnou kycel, takže nošení v nositku bylo i pro jeho nožičky lepší. Já měla spoustu věcí od kamarádek, mám nejlepší kamarádku co má 3 leteho chlapečka, takže on ní jsme dostala jak těhotenské věci (máme stejnou velikost), tak i povlečení, peřiny, kojící polštář, oblečení,odrážedlo atd atd. Kolem nás kamarádi mají dost chlapečky, takže fakt dost věcí,, dědime,, po nich a je to znát co se týká financí. Nositko jsem také koupila přes FB market place jeste v záruce. Nové stojí 3600kc a já jej koupila za 2000 Kč. Fakt záleží a těžko říct, pokud ti nevadí věci třeba od kamarádek nebo z druhé ruky prostě, tak ta cena nebude tak vysoká. Kamarádka si třeba pořídila kočárek za 25 tisíc a byla ráda když jej po roce a půl prodala za 5 tisíc. Oblečení se dá levně koupit třeba v pepcu, do oblečení je kolikrát podle mě zbytečnost dávat hodně peněz, miminko to buď ušpiní nebo kolikrát ani nevynosí, já raději investuji do kvalitních bot a teď i,, kroužku,, pro Filipka, cvičení kde je s dětmi v kolektivu a plavání.
Nejde to rict pausalne, zalezi jestli budete kupovat vse nove co bazarove. V roce 2018 jsme kupovali skoro vse nove, takze ty vetsi polozky kocar 3v1 za 18000,-, postylka s prebalovakem, matrace, perinky 6000,-, monitor dechu jsme dostali, chuva 2500,-, vybava do postylky a do kocaru (mantinel, hnizdo, zavinovacka, povleceni, polstarek a deka do kocaru) 5000,-, hadriky ani radsi nepocitam 😅 Pak maly byl na UM, takze jsme meli bebu tenkrat za 400,- 1 plechovka na tyden , takze 1600,- mesicne pak od pul roka, jsme meli pokracovaci bebu za 300,- (vzdy jsem ji kupovala v akci) a ta mu pak vydrzela cca na 14 dni. Ted dceru kojim, takze parada. Pleny pocitej tak tech 8 plen na den, vyplati se kupovat vetsi baleni v akci. Pak jsme meli darem hraci hrazdu, ta by jinak stala 1000,-, lehatko jsme meli darovane. Pak postupem casu jsme koupili od zname cestovni postylku, muze slouzit jako ohradka, matraci novou do ni za 300,-, jidelni zidle 3000,-. Jako jak pisou vyse. Muze vse vyjit na 20 tis. ale i na 50 tis. Vse jsem si ted nechala na druhe, takze jsem chtela ty drazsi veci nove, aby vydrzely. Byt mame vlastni na hypoteku, vzdy jsme meli nejakou financni rezervu kdyby neco, vylozene jsme kvuli porizeni rodiny financni polstar nedelali. Pred otehotnenim jsme koupili jeste fungl novy auto, aby jsme meli pokoj potom co ja budu na matersky, aby jsme nemuseli resit jeste finance na vic za auto, to stare uz dosluhovalo. Materska byla supr, rodicak uz je, oproti me amterske, almuzna. Clovek nejake vyjde, zase nechodime do restauraci, baru, kina. Nekupuju si tolik veci pro sebe, ale spis koupim detem no.
Ahoj, my si spíše spočítali kolik nás budou stát cca fixní měsíční výdaje a jestli to pokryjeme z manželova platu a rodicaku. Úspory máme, tenkrát jsem spočítala, že i kdybych zůstala doma do 4 let, tak budeme v pohode, jen ukrojime z úspor. Nakonec jsem byla s každou holkou doma jen něco přes rok a pak začala částečně nebo naplno pracovat. Z úspor jsme nakonec hradili jen dovolené v zahraničí. Hodně záleží na tom, jak to máte nastavené. Spočítejte nájem, inkaso, průměrné výdaje za jídlo, spoření, telefony atp. Snad vám to vyjde blízko manzelova platu plus rodicaku.
No a vybavicka je strašně individuální. Já ji měla levnou, něco jsme měli nové, ale většinu z druhé ruky. Navíc miminko toho tolik nepotřebuje, ale těžko se to vysvětluje prvorodicce. Já jsem také u první dcery měla hromadu věci, u druhé už potřebovala tak třetinu..
Rezervu jsem měla a stále mám..výbavu jsme nakoupili úsporně - oblečení vesměs všechno použité, kočárek jsme dostali od dědy..takže vajíčko,postýlka a věci do ní..od porodnice je malá na UM,to byla každý měsíc největší finanční položka, teď už má mlíko jen ráno,večer a v noci,tak je to lepší 👍 Jinak jsem ale měsíční výdaje nikdy nepočítala,při mateřské jsem i dokázala ušetřit,s rodičákem je to šul nul..
@evi_cka je to o přístupu.. kolega podedil věci od sourozenců .. takže výbava defakto nula .. Kamoska jen kočárek za 50tisic a po hluboké korbe kupovali druhy protože ten první ve sportaku neseděl 😂 … teď je to podobný .. muže to být skoro zadarmo.. nebo stát hromadu peněz 🤩jinak peníze si myslím ze nejdražší je dítě az je velký 😂jako prcek toh o moc nepotřebuje.. a ono hodně věci je zbytečných … nebo se stačí domluvit s babickama a okolím.. protože hodně věci co jsme dostali jsme měli koupené .. takže nakonec oblečení ze bych oblékla dvojčata … 😂hraček na malou hernu… zbytečný … rezervu jsem měla velkou.. ať me neomezuje pokles příjmu… nakonec rezerva zmizela do koruny a ještě pochybelo do řešení většího bydlení
no s vyši mateřske jsem byla v pohode, s rodičákem už sme dali s chlapem peníze do kopy, tak jsem to nijak neřešila, puvodni vybava jest asi 15000, kupovali sme vše z bazaru, takže nazory se budou lišit, pokud bude vše nove muže to vyjit i na 50 tis bez problemu. UM jsem neřešila, kojila jsem. A co se týče fin plánu je lepší si sednou v klidu s tim chlapem jak to budete mít