Mám si podávat daňové přiznání? Byla jsem na PN, pak MD

mattyw
22. led 2015

Zdravím, mám dotaz. Minulý rok 2014 jsem od ledna do 22. dubna marodila a pak jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.A pak jsem měla z práce na vybrání 25 dnů dovolené.Jak je to prosím z daňovým prohlášením,mám si ho podávat nebo to nemá cenu.Zase i kdyby tam bylo 500, potěší...emoticonMám totiž úvěr ze stavebka jen na sebe a už mě štve, že mi tak ulítnou prachy ze zaplacených úroků.Nedá se to nějak obejít.S přítelem žijem jen na psí knížku, takže pomůže asi jen svatba?Nemáte někdo zkušenost či poradíte?Moc díky

mattyw
autor
22. led 2015

ano ,zaměstnaná jsem na dobu neurčitou..

mattyw
autor
22. led 2015

i když jsem marodila a pak měla nemocenskou a ted rodičák?

mattyw
autor
22. led 2015

ladylass?

jitafol
22. led 2015

Já bych si požádala. Je tam sice jen ta dovolená, takže to pravděpodobně nebude mnoho, ale jak píšeš, ikdyby 500, potěší to. Proč nechávat státu peníze...?

jitafol
22. led 2015

Taky záleží na tom, jestli z té dovolené jsi vůbec nějakou daň zaplatila? Aby bylo z čeho vracet...

mattyw
autor
22. led 2015

budu muset skočit na mzdovku a už vidím jak budou spokojení že otravuji...

banitram
23. led 2015

mattyw - podívejte se na potvrzení o zadnitelných příjmech za rok 2014 nebo poproste vaši mzdovku, ať vám řekne, kolik jste loni odvedla na zálohách na daň. Pokud jste loni neměla jiný příjem, dá se s 99% pravděpodobností předpokládat, že se vám celá záloha na daň vrátí .... Ta částka nebude moc vysoká a vy si za celý rok můžete uplatnit slevu na poplatníka, která tu vratku pokryje.

Hypotéku je možné ošetřit i přistoupením přítele k hypotečnímu závazku - stane se spoludlužník. Pokud je nemovitost psaná na oba, tak by si pak od příštího roku mohl odečítat hypotéku on. Svatba by nic neovlivnila.
Sňatek by vám umožnil, aby si vás po dobu rodičovské dovolené mohl manžel odečítat z daní, kde se vrací až 24840 Kč.

Pokud nemáte jiné komplikace, tak si můžete zažádat do 15.2.2015 u své mzdové účetní o provedení ročního zúčtování a máte to v klidu a bez počítání ...

mattyw
autor
23. led 2015

@banitram a myslíte že jde ho připsat i do úvěru, který mám ze stavebního spoření a pak se mění do překlenovacího úvěru?nemovitost je na oba a máme tu i trvalý pobyt.

veronikaka
23. led 2015

@mattyw
Pokud máte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření (nezáleží, zda běžný nebo překlenovací), můžete si odečíst ze základu daně až tři sta tisíc ročně – což znamená srazit si daň až o čtyřicet pět tisíc korun. Podmínkou je, že jste úvěr využili na bytové účely – tedy rekonstrukci, stavbu nebo koupi nemovitosti určené k trvalému bydlení (chaty, chalupy a objekty určené k rekreaci podmínku nesplňují).
Zdroj: http://www.penize.cz/dan-z-prijmu/281585-prizna...

mattyw
autor
23. led 2015

@veronikaka jde o to,že jsem na mateřské a nemůžu odečítat nic...

banitram
24. led 2015

@mattyw myslím že ano, zeptejte se přímo u nich, ale pro banku je přece také výhodné, když k závazku přistoupí další spoludlužník - pozor musí být spoludlužník, nestačí ručitel. Zdanění za rok 2014 už nestihnete, to by musela změna proběhnout do 31.12.2014, ale za rok 2015 už by to šlo ...

veronikaka
24. led 2015

@mattyw Nezaplatili Ti za rok 2014 dovolenou ?

kvetinka34
26. led 2015

Chci se zeptat budu si sama podávat danové přiznání za rok 2014,do září jsem pracovala od konce září na mateřské,bylo mi řečeno,že mateřská se do danového píše,ale já nevím kam od zaměstnavatele mi přišlo potvrzení o zdanitelých příjmech a je tam uvedeno za měsíce 1-12,nechápu když jsem od 9 byla na mateřské,na finančáku mi řekli,že musím na ossz která mě vyplácí mateřskou a doložit i tyto příjmy,kde se v danovém příznání uvádí a proč mám na tom potvrzení od zaměstnavatele 1-12?A jak to bude další rok pokud budu chtít uplatnit u manžela do příjmů se počítá asi jen mateřská že a kolik nesmím přesáhnout aby jsme mohli uplatnit na mě odečet.... 😒 jsem z toho nějaká zmatená

j.a.n.i
26. led 2015

@kvetinka34 Tvoje mateřská se do tvého daňového přiznání rozhodně nepíše... a na potvrzení máš 1-12, protože ti pracovní poměr trval celý rok a prohlášení poplatníka si taky podepsala na celý rok.
A pro příští rok se ti bude počítat mateřská, plus čerpaná dovolená za rok 2015 a celkem se musíš vejít do 68 tis.

vera_vila
26. led 2015

@kvetinka34 mateřská jsou nemocenské dávky a do příjmu se nepočítají... Počítá se potom až rodičovský příspěvek a případně příjem ze zaměstnání (např. proplacená dovolená) a pokud za rok 2015 nedosáhnete příjmu 68 tis., může si na Vás manžel za rok 2015 uplatnit slevu... Pokud nemáte příjem 68 tis ze zaměstnání už za rok 2014, tak si Vás manžel může uplatnit už za 2014. Proč 1-12 je napsáno o příspěvek výš.

ffiinnkkaa
26. led 2015

@vera_vila Právě proto, že se jedná o nemocenskou dávku tak se do výše 68 tis počítá 🙂 Rodičák pak jako sociální dávka nee 😉

xpila
26. led 2015

@ffiinnkkaa Do daňového přiznání se nepočítá, do toho limitu jo. Podle mě to jen špatně napsala 😉

ffiinnkkaa
26. led 2015

@xpila Ano...mluvím o tom limitu 🙂

vera_vila
26. led 2015

@ffiinnkkaa Myslela jsem samozřejmě, že se mateřská nepočítá do příjmu pro daňové přiznání... Na to se tazatelka ptala, že jí řekli, že se počítá do přiznání...
Samozřejmě příští rok už nebude mateřskou brát a bude mít RP a tam jsem se upsala, to je pravda...

kvetinka34
26. led 2015

Holky tak ted z toho nejsem vůbec moudrá,dnes jsem byla na finančním úřadu pani jsem řekla,že jsem byla do září zaměstnaná a od konce září že jsem na mateřskou,že mi došel papír s potvrzením o zdanitelných příjmech a ptala jsem se ji zda se do uhrnu příjmu počítá i mateřská a ona mi řekla,že ano a že si pro papír kde mi uvedou kolik jsem měla mateřské dojít na ossz a tam mi to opravdu vystavili...tak ted tomu vůbec nerozumím.....budu si podávat sama danové přiznání,protože zaměstnavatel mi to nechce udělat z důvodu uplatnění ještě úroků z hypotéky......tak jak to tedy je.... ☹

xpila
26. led 2015

@kvetinka34 Jestli ti to neřekla kvůli odečtu tebe u manžela. Ale do daňového přiznání se opravdu mateřská neuvádí. Uvedeš tam jen to, co máš v potvrzení od zaměstnavatele.
A podle mě teda zaměstnavatel nemůže odmítnou udělat roční zúčtování jen proto, že si odečítáš úroky z hypotéky, to je blbost.

kvetinka34
26. led 2015

xpila říkala jsem ji,že se jedná o mé danové přiznání ne manžela,ještě se šla na to zeptat a tohle mi právě řekla,proto v tom ted mám guláš....to je jelito....je to zahraniční firma a nechtějí nám to dělat i když ví že ze zákona musí...ale je to tak.....odečti u manžela až příští rok a to budu mít vlastně jen mateřskou za leden unor...tak to budu muset tedy donést ju a nesmím přesáhnout těch 68 tis.pro případ,že bych si tedy přivydělala rodičák se do toho nepočítá plus asi naspat nějaké prohlášení,že jsem neměla víc než 68 tis.

xpila
26. led 2015

@kvetinka34 Tak to fakt nechápu. Já si taky DP dělám sama, nějak nemám potřebu dávat zaměstnavateli svou hypotéku a hlavně vím, kolik mi mají vrátit 😉
Kromě mateřské tam ještě budeš mít určitě dovolenou, ta se do toho limitu taky počítá. Stejně tak přivýdělek, rodičák ne. A stačí jen čestné prohlášení.

kvetinka34
26. led 2015

xpila a danový zvýhodnění na poplatníka tedy uvedu za celý rok i když tam byla mateřská ???,

xpila
26. led 2015

@kvetinka34 Ano, přesně tak.

kvetinka34
26. led 2015

xpila děkuju jsi zlato...jinak krásný večer přeju

xpila
26. led 2015

@kvetinka34 Není zač 😉 Kdyby něco, tak klidně ještě napiš.