Konec RD a nemožný nástup do zaměstnání. Co teď?

23. črc 2024

Chci se zeptat, zda má někdo zkušenost.
V září mi končí RD a od listopadu bych měla nastoupit do zaměstnání, no jo, JENŽE mi nepřijeli dítě do školky a tudíž se tam nemůžu vrátit. Máme prozatím zajištěnou dětskou skupinku, která ovšem zaprvé stojí nemalé peníze, zadruhé otevírá nejdříve v 7 hodin ráno a můj zaměstnavatel vyžaduje docházku od 6:25, což prostě nestíhám, otec dítěte chodí do práce na 4 na ráno, takže to už vůbec neexistuje, aby dítě odvedl on a nikoho jiného nemáme. Pracovala jsem ve státním zařízení. Na personálním mi řekli, že není možné, aby mi nepřijeli dítě, že to nechápou apod. Ale pokud vim, povinnost přijmout dítě do školky je až v předškolním věku, což mě dítě není. Nabízeli mi, abych já požádala pana ředitele o neplacenou dovolenou, budu si platit sociální zdravotní a budu Zadarmo s dítětem. Aha.... a z čeho jako budu žít, platit si to sociální zdravotní, jídlo, nájem apod. Ano mám doma chlapa, ale všechno neutahne sám. Pracovní dobu mi nepřizpůsobí, tak ještě mi navrhli, abych dala výpověď dohodou, JENŽE, od dvou zdrojů jsem slyšela, že ji dávat nemám, že mám počkat až, mi dají výpověď oni, jednoduše se mám nechat vyhodit já jimi, že pak dostanu odstupné, že je to taková "náplast" pro maminky v téhle situaci. Je to tak? Má někdo zkušenosti, nebo co mám vlastně dělat? Já přeci nemůžu za to, že mi do žádné školky dítě nepřijeli a tak nemůžu nastoupit do práce, ale nějaký příjem mít přeci musím, nebo to ten stát, je k nám opravdu tak lhostejný? Od 15let brigadnicim, v životě jsem nebyla na úřadu práce, vždy jsem od vystudování školky pracovala a teď tohle? Děkuji

nelly_strokova
23. črc 2024

No já nevím, ale když máš nastoupit do práce, nenastoupíš a nebudeš to mít jinak omluvené, tak dostaneš neomluveno a za tři výpověď, ale už bez nároku na odstupné… Nemyslím si, že bys v nějakém případě měla nárok na odstupné. 🤷🏼‍♀️

cuuza
23. črc 2024

Tak začni hledat jinou práci, nic jiného ti nezbývá.
Na odstupné máš nárok, jen pokud pro tebe zaměstnavatel nemá místo, což v tomto případě asi nehrozí. Pokud nemáš v plánu nastoupit den po 3. narozeninách do práce, tak si požádej o neplacené volno nebo pracovní poměr ukonči.

aneta15
23. črc 2024

Je to tak jak pisou holky, překážka je na tvé straně, nemáš nárok na odstupné. Já si zažádala v práci o rok neplaceneho volna a na pojišťovně jsem se nahlásila jako osoba pečující o dítě mladší 7 let. Zdravotní za tebe hradí stát

autor
23. črc 2024

Děkuji za odpovědi, no já si právě taky nejsem jistá. Ale ty 2 známé z tohoto důvodu( že jim nepřijali dítě do školky a nemohli tak nastoupit do práce) odstupné dostali, tak mě to zaráží..
Samozřejmě se po jiné práci podívám, ale přeci,kdybych nesehnala pro dítě aspoň to místo v dětské skupince, která stojí mega peněz, tak jak to ty matky dělají, z čeho žijí, když musí být s dítětem doma a nemůžou do práce? Stydím se za náš stát, že na tohle nemyslí, já bych se ráda vrátila do původní práce a pracovala pro stát, ale jak, když nemůžu? Nejsem žádným zastáncem vymáhání všelijakých dávek (jediné co pobíram je ten RD) , ale tohle mě štve

evcus
23. črc 2024

Proč stydím se za náš stát? Děti vám snad žádný stát nenutil. Prostě se musíte postarat, třeba si najdete jinou práci tak, abyste se mohli s partnerem střídat v hlídání, když dětskou skupinu nechcete platit. Nebo budete dítě vozit do nějaké vzdálenější státní školky, kde mají volno.

somalicats
23. črc 2024

A na co presne ma ten stat myslet? Stat ti to dite neudelal, dite je zodpovednost rodicu, ne statu. Jak to delaji jine rodiny - no jednoduse, musi si najit praci, kterou mohou skloubit s peci o deti. Coz budes muset tak jako tak, protoze neznam skolku, ktera by brala deti driv, nez v pul sedme 😉. Proste se s otcem ditete budete muset te situaci prizpusobit, nic jineho se delat neda.

radecka1
23. črc 2024

A nemůžeš požádat nadřízeného/ředitele o úpravu pracovní doby? To, že Ti na personálním tohle nenabídli, neznamená, že tvůj nadřízený to nemůže zařídit, zvlášť pokud s tebou byl spokojený a potřeboval by Tě.

dota11
23. črc 2024

Ještě máš možnost oficiálně (písemně) požádat o změnu/zkrácení pracovní doby (jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let) a oni by to mohli zamítnout jen z vážných provozních důvodu.

autor
23. črc 2024

@evcus mobilní nejsem a i okolní školky jsou plné, to mám zjištěno. Hold si budem dítě přehazovat jak kočka koťata, krása.... Ano nikdo nám dítě nevnutil, ale jde o pointu. Bezmoc matky, která celý život pracuje, pečuje o dítě a pak z důvodu nepřijetí do školky, nemůže nastoupit do původní práce, musí hledat jinou, aby to časově stíhala s DS a zároveň aspoň tu DS mohla zaplatit a něco málo přispěla na domácnost, práce od půl 8 je v mém okolí moc nereálná ale budiž
@somalicats no tak u nás státní školky otevírají v 6, některé i 5:45 , aby rodiče stíhali na 6 do práce rychle

autor
23. črc 2024

@radecka1 můžu se zkusit zeptat
@dota11 to by asi šlo, neboť když jsem volala na personální, že mohu nastoupit už nyní jako brigádník určité dny a hodiny, neboť mám dítě v dětské skupince, tak mi řekli, že na to nemají peníze na nějaké brigádníky, buď nastoupim se vším všudy hned nebo smůla

elesse
23. črc 2024

A to chcete, dat trilete dite v sest rano do skolky?

ninive211
23. črc 2024

Kde bydlíte, že máte školu od 5:45? Já znám pouze školky od 6:30 do 17 a už to je luxus, většina školek má jen do 16:30. Jinak jako matka pečující o nezaopatřené dítě do 15 let máš nárok požádat (písemně) o úpravu pracovní doby (pozdější nástup naxdněnu/dřívější odchod či zkrácený úvazek) a zaměstnavatel je povinen ti vyhovět, pokud ne, musí řádně odůvodnit, proč (opět písemně, to už si každý 2x rozmyslí,jeszli ti radši nevyjde vstříc, než aby se necgslibpopotshovat po soudech kvůli neoprávněnému vyhazovu). Ta možnost žádosti o úpravu pracovní doby pro matky s dětma je tu už delší dobu, nově secto zpřísnění ptobzaměstnavatrle a zamítnutí musí řádně písemně zdůvodňovat (nestačí dřívější "provozní důvody", pod což se dalo schovat téměř cokoliv).

berenika39
23. črc 2024

Stát se nepostará tvého prcka, je to jen na vás, rodičích. Mrzí mě to, ale tak to je. Zbývá jen hledat jinou práci.

palja
23. črc 2024

Já řeším něco podobného. A ano, taky mi bylo řečeno že tím, že jsem se rozhodla mít děti, tak jsem jako zaměstnanec u nás odepsaná. Já jsem děti chtěla. Naštěstí mladší dceru vzali do školky, ale může nastoupit až jí budou 3, takže až koncem listopadu. Kdyby nebyla ve stání školce, tak bych hold ten rok platila dětskou skupinu. V mojí vysněné práci mám utrum, nestíhala bych to časově, tak jsem si našla práci na horší pozici a tak, abych byla schopna sama odvést a vyzvednout obě dcery ze školky (na manžela se v tomto směru spolehnout nemohu, má hodně přesčasy a pohyblivou pracovní dobu).
Takže tak to budeme dělat my, prostě horší práce, kratší úvazek a ještě mám brigádu, ale u vykonávám, když je manžel doma, aby hlídal dcery.
Já jsem s tím tak nějak počítala, už od doby, co se narodila druhá dcera. Takže řeším návrat do práce, co a jak bude už dva a půl roku.
Chci, aby mi to pokrylo sociální a zdravotní, válet doma se nechci.

enoli
23. črc 2024

Manžel si také musel upravit pracovní dobu, abychom stihali děti do školky dávat a vyzvedavat. A oba jsme státní zaměstnanci. A s třetím jsem holt byla nuceba změnit práci. Tak to prostě je, když jsou děti malé. Nejste jediná rodina, která se musela přizpůsobit - dělá to tak většina.

exbordelar
23. črc 2024

No je to blba situace. Ja bych to resila bud jak psaly holky - pisemne pozadat o upravu pracovni doby. Jestli delas v kanclu, tak by to nemusel byt problem... a nebo hledat si jinou praci - spousta velkych zamestnavatelu (nemocnice, korporaty,...) nabizeji zamestnancum firemni skolku, tak bych se zamerila na tuhle oblast. Nastesti je strasne nizka nezamestnanost a prace se shani pomerne snadno, protoze vsude chybi (kvalitni) lidi. Verim, ze do zari nejakou vhodnou sezenes ✊🏼

eviicka
23. črc 2024

Po prvním dítěti jsem měla neplacené volno, zdravotní mi platil stát a na dohodu jsem měla brigádu. Po druhém dítěti měním práci.

Jako situace je to nepříjemná, ale fakt by bylo podle tebe v pořádku, aby vás "živil" stát, když máte jedno tříleté dítě?

Navíc pokud končí RD v září, tak předpokládám, že dítěti nebudou ke konci srpna ještě 3 roky a tyto děti mají většinou dětské skupiny dotované, takže nebývají tak drahé (u nás cca kolem 3000, státní školky mají školkovné kolem 750, takže ten rozdíl není extrémní).

moudivlacek
23. črc 2024

Jak již bylko uvedeno, buď zkusit zažádat ofiko cestou, nebo hledat jinde. Oni na dohodu nepřistoupí a výpověď ti taky nedaji sami od sebe, kor když teď ví, že překážka je na tvé straně, bohužel. Nikdo nechce platit zbytečné odstupné a když se to vezme do důsledku, to, že nevezmou dítě do školky, není přece vinna zaměstnavatele. Byť chápu, že situace je to složitá.

moudivlacek
23. črc 2024

@dota11 ale zkrácení autorce nepomůže, jí jde o pozdější začátek pracovní doby, nebo to je tím též ošetřeno? aby neřekli, ok dáme ti poloviční od těch 6,25h, to by si moc nepomohla

exbordelar
Autor odpověď smazal
Zobraz
dota11
23. črc 2024

@moudivlacek já si žádala o zkrácený úvazek s tím, že jsem přímo uvedla pracovní dobu od do. V zákoně je napsáno "...kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby...".

mia5344
24. črc 2024

Jak píšou holky, najdi si jinou práci nebo alespoň brigádu. Stát vám dítě neudělal a nejste jediní co musí řešit podobnou situaci... Já mám děti dvě, do práce jsem šla v 3,5 letech mladší a stejně si děti prehazujem "jak kočka koťata" jak jsi napsala. Oba a manželem pracujeme na plný manžel chodí do práce na pět já mám fond hodin co musím odpracovat... Takže ráno honicka škola/školka, teď v létě tábory příměstské a zastavím se až v důchodu (snad). A takhle to má většina rodin... Prostě si najdi lépe placenou práci aby bylo i na dětskou skupinku, nebo nabídni hlídání po známých co pracují a můžeš hlídat více dětí když budeš doma s tím svým .. anebo je milion dalších možností jen se zamyslet

merope
24. črc 2024

Školka nemá povinnost přijmout žádné dítě, ani předškoláka.
Předškolák má povinnost chodit do školky (ale může jít na individuální vzdělávání).

A POZOR - pokud jsou dítěti k 31.8. tři roky, tak OBEC má povinnost zajistit dítěti školku. A to v takovém místě, aby tam jezdila nějaká doprava. Takže skoč na školský odbor radnice a řekni, že ač jsi sama obeslala všechny školky, tak ti dítě nepřijali a co máš dělat (najdi si příslušné ustanovení školského zákona - jsou to dva paragrafy, jeden tuším někde kolem 170, ale to už střílím z hlavy - je tam něco o dětech ve školském obvodu a potom že těmto musí obec zajistit místo - někde jsem to už vyhledávala pro někoho na koníku).

A potom druhá část - pokud takto pečuješ o malé dítě, pak je pro změnu zaměstnavatel povinnen ti umožnit zkrácení úvazku, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (to zase můžeš předhodit zaměstnavateli). V tom začátku pracovní doby by ti měl vyjít vstříc a pokud nechce, tak důvod bude, že pro tebe to místo prostě nemají.

Zajistit zvláštní pracovní podmínky u některých zaměstnanců v pracovněprávním vztahu upravuje zákoník práce v § 241.
Zaměstnavatelé jsou povinni přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti, pokud to dovolí provozní podmínky.
Pokud zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let požádá o jinou úpravu pracovní doby, měl by zaměstnavatel jeho žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Definici vážných průvozních důvodů však zákoník práce neuvádí. Každá žádost zaměstnance o úpravu pracovní doby by měla být zaměstnavatelem hodnocena individuálně s ohledem na pozici zaměstnance a na provoz, ve kterém zaměstnanec pracuje. Problematickým však může být prokázání skutečnosti, zda u zaměstnavatele existují či neexistují vážné provozní důvody. (https://www.suip.cz/vsechny-clanky/-/asset_publ...)

merope
24. črc 2024

@mia5344 Pokud jsou dítěti už 3 roky, tak stát jim dítě neudělal, ale má po nich tolik požadavků, co se týče dítěte, že mají nárok na školku. Dokud to po radnicích nikdo nebude vyžadovat, tak se to nezmění - takže hezky naklusat na obec a co s tím, že dítě má právo na školku a žádná školka nepřijala a požadovat, ať pomohou místo najít. Školský zákon v ruce, protože je dost pravděpodobné, že budou argumentovat něčím jako povinnou školní docházkou pětiletých. Což ale s povinností obce zajistit místo tříletým pramálo souvisí.

merope
24. črc 2024

@moudivlacek Pokud jsou dítěti 3 roky, tak to je na obci a obec je povinna zajistit. Blbé je, pokud jsou dítěti 3 roky až na podzim, tam obec není povinna k ničemu.

merope
24. črc 2024

@eviicka U nás se až teď otevřely státní dětské skupiny za tuším 4000 nebo 4500. Do té doby tu byly jen soukromé, co nejlevnější sice taky kolem 4500, ale tam se nedalo dostat, běžné kolem 12.000. Ale pokud jsou dítěti 3 roky až na podzim, je to řešení.

katule1990
24. črc 2024

@ninive211 U nas maji skolky 6:00-16 h.

jija
24. črc 2024

Zkus místo o úpravu pracovní doby zažádat o snížení úvazku. A pak prostě bude pracovní doba jiná.
Podle toho co ví tak je zaměstnavatel povinnen matce dítěte (nevím přesně do kolika let) vyhovět pokud tomu nebrání provozní důvody, což asi ve státní sféře moc nebrání.
Jinak já musela nastoupit neplánovaně do práce o 3 měsíce dřív než jsem měla domluveno, a v červnu jsem už neměla šanci školku sehnat takže jsem 3 měsíce platila dětskou skupinu. A dnes mi přijde že je těch dětských skupin víc než bylo před 8 lety.

moudivlacek
24. črc 2024

@merope Já nějak nechápu souvislost s tím, že dle zaměstnavatele musí začít 6,25hod., pokud by se přeci jen našlo místo v jiné školce, než žádali, ne každá má takovou otvíračku, aby matka byla v tu dobu na značkách. Tady je větší problém ta práce, pokud se dostanou do školky, která má od 7h, stejně nebude moci nastoupit .... chce to písemně zažádat o zkrácení/upravu prac. doby a mezitím zkusit v okolí popátrat, ono kolikrát i na začátku září se místo uvolní, protože nakonec někdo nenastoupí.

konidana
24. črc 2024

do listopadu je ještě tolik česu, jeeeeje. Měla jsem to podobně. Mladšího mi do školky nevzali od září, protože 3 roky mu byly až v půlce října. nástup do práce nutný v den 3.narozenin. Nějak jsem to pytlíkovala, každý měsíc volala do školky, od září jsem jim tam volal snad každý týden, 2x měsíčně určitě, zda se neuvolnilo místo, a co se nestalo? pro kluka jsem zajistila hlídání od nějaké maminky na mateřské z našeho města, vyzvedávala si kluka před školkou, kam jsem vedla starší dceru. No a na konci října mi ve školce řekli, že od 1.11. může kluk nastoupit😀. JInak ale s tou pracovní dobou to je naprd, my měli školku už od 6.h ranní (vodila jsem na 6:30). Jestli ti neumožní třeba o pár hodin zkrácený úvazek atp. tak holt musíš hledat jiné zaměstnání.