Jak velká rána do rozpočtu je druhé dítě?

10. lis 2022

Uvažuji nad tím, jestli si můžeme dovolit další dítě. Máme jedno, a já jsem už 2,5 roku zpět v práci. Mě chodí mzda 34.000 čistého, manželovi 42.000 Kč. Oba máme 13. mzdu a kvartální bonusy do 12 tisíc Kč Máme třípokojový panelákový byt zatížený hypotékou, kde máme nově splátku 21.000 Kč bez energii. V tomhle módu zvládneme jednu levnější last minute dovolenou ročně a každý vikend nějaký výlet nebo akci bez nutnosti se omezovat. Máme jedno staré auto RV 2006, které sem tam žádá opravit.
Jak moc by nás zasáhlo pořízení druhého dítěte ? Můj rozum mi říká, že si to dovolit nemůžeme. Můj syn je smutný, že je sám. Manžel si přál dvě děti, ale také to vidí díky naší finanční situaci černě.
Zajímalo by mě, jestli je sourozenec opravdu výsadou jen těch s nadprůměrnými příjmy a s velkými obytnými prostory. (Vynecháme případy alá výměna manželek)

lenkapanenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sami28
10. lis 2022

Máte dohromady 75k a myslíte, ze si nemůžete dovolit druhé dítě? 🤔 Víte, že běžný rodiny mají dvě i více dětí a muž domu nosí třeba 25-30k? Plus rodicak. 😀 To bych se dítěte nedočkala nikdy, kdybych čekala až budeme mít víc než 75k měsíčně 😀. Samozřejmě záleží, na jaký životní standard jste zvyklá. Ale myslím, ze určitě druhý dítě zvládnete, mate i třeba našetřeno, tak i z toho 😊

muhehehe
10. lis 2022

To si odpovíš sama, ne? 🙂 Určitě máš pár známých a žijí různě. Samozřejmě, že to není žádná výsada bůhvíkoho, je to prostě otázka priorit, jako všechno. Já osobně bych třeba zase nešla do hypotéky ve výši 21 tis, ale mimčo čekáme čtvrté. Na tohle ti nikdo radu beztak nedá, protože to každý bude vidět ze své perspektivy, optikou toho, co je nejdůležitější pro něj. Dítě jako takové nestojí v těch prvních letech prakticky nic, jde tam čistě o ten pokles tvých příjmů, a to si snadno spočítáte, jak moc to bude napjaté a zda jsou nějaké možnosti to trochu vylepšit (třeba by mohl manžel zkusit změnit práci apod.).

felixfelicis
10. lis 2022

No, po dobu RD to nebude zadna hitparada🤔, ale zase to je docasna situace...Mate nejake rezervy? Mate schovane detske veci? U nas vetsi vydaje za deti prisly az s nastupem do skoly, do te doby deti moc nejsou citit a je to spis o tom vypadku prijmu...

muhehehe
10. lis 2022

@sami28 Tak jiné rodiny třeba neplatí 21 tis hypotéku a k tomu energie. To je docela morda...

kiluau
10. lis 2022

Bože, co to je za dotaz? Přijde mi to spíš jako vychloubání, jak se máte dobře 🤷🏻‍♀️ Protože nevím, jestli jste tak naivní... ale 80% rodin je na tom daleko hůř jak vy. A zvládají to někdy i s více dětmi. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

lenkapanenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anetka1701
10. lis 2022

Pokud si nechceš snížit standart, dohodla bych se v práci že se co nejdřív vrátíš a nějaký menší úvazek... U třetího dítěte jsem v roce nastoupila zpět na půl úvazek. Jeden den v týdnu hlídal muž (měl HO), druhý babička. V roce a půl šla dcera na 3 dny do dětské skupiny a já si navýšila úvazek. Bylo to úplně v pohodě, karierne jsem nic neztratila a finančně to byla pecka...

sami28
10. lis 2022

@muhehehe to souhlasim ..ale to se zas odvíjí od těch příjmu přece. Když je člověk má, tak si může dovolit takovou hypoteku. Dnesni ceny hypotek a hlavne energie dopadly i na rodiny s nizsim příjmem

alpakovo
10. lis 2022

Díky osudu máme momentálně s manželem dohromady příjem asi 30000 a to jsem s výdělky spadly když třetí syn oslavil rok. A víš co? Sice jdeme od výplaty k výplatě,ale děti hlady,zimou a nedostatkem netrpí, výlet sem tam taky dáváme a dovolenou holt oželime nezz bude líp. Neměnila bych nic, jen manželovo zdraví

autor
10. lis 2022

Další výdaje: 3000 splátka spotřebitelského úvěru, doplatit zbývá cca 135000, máme výhodný úrok (3,9%) Penzijko: oba 1200 měsíčně. Moje lítačka 3690 ročně, nafta asi 2000 měsíčně. Jídlo, drogerie: nemám ponětí, upřímně, ale jsou to pálky. Energie 5500, a každoročně nedoplatky za ohrev TUV okolo 30 tisíc. Nic z vybavicky kvůli prostoru schovano nemám. Úspory nic moc, nejsme zrovna efektivní hospodáři. Na SÚ máme 20 tisíc, kdyby se něco pokazilo. A ještě školkovné 6500 Kč. Telefony, internet, to nemám přehled.

muhehehe
10. lis 2022

@sami28 No však jo, tam přece není žádný rozpor s tím, co píšu. S těmi dvěma příjmy na to mají. S jedním + rodičákem skutečně nic moc, když je ta splátka taková.

autor
10. lis 2022

@lenkapanenka Kojit asi ne, u prvního ty pokusy nedopadly a nemyslím si, že by bylo reálné se s druhým rozkojit

felixfelicis
10. lis 2022

Takze vam zbyde po dobu RD cca 21000? Nepocitam tam penzijko (snizila jsem si), MHD (doprovod ditete do 3 let) a skolkovne (starsi uzbude ve skole)? No, chce to asi propocitat, protoze to uz bez nejakeho hospodareni moc nepujde. Eviduj, kolik ted utracite za to jidlo. A jake budete mit vydaje se skolou, pripadne krouzky. Ja jsem zastance vic deti, ale byla by to pro vas velka zmena, tak to chce promyslet.

muhehehe
10. lis 2022

@alpakovo opět - To je pěkný, ale nemáte hypo 21 tis. Tazatelka má. Pravidelný měsíční výdaj v takové výši se ignorovat skutečně nedá a nedá se spoléhat na to, že se to ,,nějak udělá", tady už fakt stojí za to si to spočítat a namyslet, jinak by to taky mohlo končit třeba prodejem střechy nad hlavou. Jako proč ne, i to je možnost, ale to už je opravdu na hodně důkladnou úvahu.

autor
10. lis 2022

@felixfelicis Za jídlo by se na RD ušetřilo. Nechodila bych ve všední dny na obědy, ale také bych neměla stravenky.

lenkapanenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
felixfelicis
10. lis 2022

@lenkapanenka prukazka na MHD🙂

honatko092
10. lis 2022

Druhý den, druhá diskuze, jaké má kdo příjmy (jen tato je jinak pojatá) a vždy má zakladatel/ka vysoké příjmy a řeší, jak to zvládne...my máme druhé dítě na cestě a máme čistý příjem domácnosti okolo 34 000 Kč a budeme mít za půl roku 24 000 Kč. A zvládáme to. A ne, nejsme socky a ano, kupujeme kvalitní potraviny. Jen třeba šetřím na oblečení, na věcech, které kupuju doma (využívám seconhandy, bazary, výměnné skupiny). A máme i dvě auta...moc peněz nám nezbývá, ale zvládáme i ušetřit. Když se chce, všechno jde. Život není o penězích...

lenkapanenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
autor
10. lis 2022

Tohle je moje bilance z mého BÚ. V létě byly tedy trochu vyšší bonusy, ale stejně moc nevychazim.

felixfelicis
10. lis 2022

@honatko092 no tak autorka bude mit ten prijem cca stejny, jen ne s batoletem jako vy, ale prvni dite uz nejspis ve skole, tzn. taky dost jine vydaje. Nebo tady fakt vsichni trpi kolektivni slepotou a nevidi hypoteku 21000?

honatko092
10. lis 2022

@felixfelicis Jí chodí mzda 34k a manželovi 42k...my máme oba dohromady 34k, takže to asi není stejná situace.

felixfelicis
10. lis 2022

@lenkapanenka jj, rocni kupon v zakladnim pasmu stoji 3650. Ale doprovod ditete do 3 let jezdi za 0🙂

felixfelicis
10. lis 2022

@honatko092 Ok. Na RD budou mit 52000 - 21000 - 5500 energie - 3000 uver. Autorka je docela otevrena, staci pocitat.

lenkapanenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
honatko092
10. lis 2022

@felixfelicis Jop, tak na rodičovské to tak budou mít....já třeba od půl roku syna pracuju na částečný úvazek, tak třeba tohle by (pokud by to šlo), bylo řešení. Ale není nereálné vyjít, jen se budou muset uskromnit 😉

autor
10. lis 2022

Jinak nám skončil zafixovany hezky úrok na hypo, a skočil nám o dost, proto nám to zvýšilo tu splátku. Plus nedoplatky na energie.

felixfelicis
10. lis 2022

@honatko092 ja nerikam, ze to dite nemaji mit (sama mam 3), ale ze to chce se pripravit a hospodareni zrevidovat...

muhehehe
10. lis 2022

@honatko092 čistý příjem čtyřčlenné domácnosti 24 tis. a pohoda, jo? To by možná stálo za to se pochlubit, jak jste vyřešili bydlení, ať je to trochu fér. Jistě stometrový byt zaplacený v hotovosti penězi, které jste ušetřili na oblečení 🙂)