Jak finančně zvládnout rozvod?

lauranic
21. bře 2022

Ahoj, chci se zeptat žen, které se rozhodly (velmi uváženě, po domluvě) ukončit manželství - jak jste to daly... Já se sypu, jen si to představím. Jak mám platit 20 tisíc hypotéku, platit domácnost a vše pro dceru (2 roky). Tento dům byl můj životní sen (pro dceru-zahrada), na koupi ničeho jiného v této době mít nebudu ani když ho prodáme, cely jsou nesmyslné. I když dám dceru do jeslí, zažádám si o příspěvky.. Dám to? Prosím prakticky, jak to zvládáte? můžete jet třeba na dovolenou, zaplatit tabor... Prodávám vše, co mám, snažím se držet, ale dlouho to nezvládnu a chci se raději rozvézt, dokud si sebe ještě vážíme, abychom oba mohli být šťastní, než aby to dcera viděla a vyrůstala v tom.

aneta15
21. bře 2022

@lauranic moje nejlepší kamarádka se rozvedla, zůstal ji dům a hypotéka. Má 2 deti 11 a 7 let. Je rozvedená 5let. Musí měsíčně vydělat 50 000, aby všechno poplatila a žili si tak jak byli zvyklí. Musím rict, že ji neskutečně obdivuju. Má 3 práce a zvládá to. Když se rozvedla chodila navíc uklízet a na místní farmě se starala o zvířata a dojila kozy. Teď už se vypracovala a dělá tam provozní + pořád uklízí ( má už několik objektu a spíš už si shání lidi) .Otec děti ji posila 5000. Zvládá to dobře a přijde mi spokojená. Chlapa nechce.

lauranic
autor
21. bře 2022

Tak to ji take neskutečně obdivuji, klobouk dolů. Já bych na tom právě byla velmi obdobně s těmi 50 tisíci, když si člověk vezme ještě energie, pojištění na dům a třeba internet, spoření, penzijko... Je to měsíčně, BEZ jídla a všeho dalšího, přes 50 tisíc... Na něco podpora, příspěvky, manžel se jistě také bude starat (ale to jsem pochopila, že žena nikdy nemůže říct..). I tak budu muset tak těch 50 vydělat. Ale jo, vlastně jste mi odpověděla.. Dá se to, ale tak, že děti vyrůstají bezemě a já makám...

hedviga2
21. bře 2022

@lauranic do domu si daj najomnicku, mozno s dietatkom. Vypomozete si. Mozes si odkladat peniazky,

zmrzlinka
21. bře 2022

@lauranic najít si k práci ještě brigády,ale otázka je jestli by nebylo lepší dům prodat a koupit si menší byt a být víc s dcerou

leymea
21. bře 2022

@lauranic ja si to uprimne nedokazu predstavit. 50 tisic nemame ani dohromady s manzelem, natoz abych to zvladla vydelat sama s malym ditetem. Pro me nerealny.

orisek56
21. bře 2022

Dům prodej a najdi si něco menšího a finančně snesitelnějšiho v tvé situaci, jako ženská s děckem si moc nebudeš vyskakovat, 50 litrů nedají dohromady často ani úplne rodiny....natož samozivitelka. Jinak pro vidinu baráku ti ho pak stejně exekutor sebere, když nezvládnes utáhnout finanční kolos a každý má ty hranice toho, co je schopen zvládnout jinde. Akorát se sedres, budeš uštvaná a dítě te moc často neuvidí.

korin
21. bře 2022

Dům je tvůj sen, ne dceřin... Bude spokojenější se spokojenou mámou, která na ni bude mít čas. Nehroť to, nemusíš zvládnout všechno. Dá se žít pěkně i v bytě a chodit na výlety.

janedv
21. bře 2022

podivej, spis jde o to, co umis a kde zijes. Mne 50tis neprijde jako neprekonatelny problem, navic, kdyz muz (ex) prispeje. Zalezi od Tebe, jake mas vzdelani, povolani, atd. Pro nekoho je 50tis moc, pro nekoho normalni castka. Davaji se i zkracene uvazky, ja praci jeste nehledam, ale kamaradka nastupuje od dubna na zkraceny, aby syna stihla vyzvedavat ze skolky a nebyl to zadny problem. Zalezi kde zijes, v jakem oboru a na jake pozici umis pracovat a podle toho se musis zaridit.

journals
21. bře 2022

Asi by bylo dobre usporadat si priority. 20 tis. hypoteka mi prijde jako ohromna castka pro samozivitelku na rodicovske. Ale tezko rict, treba jsi 50 tisic + pred materskou vydelavala a je realne se k tomu zase vratit. Spis si ale myslim ze bys platila cenu vyssi nez si i sama myslis (stres, pocitani kazde koruny…)

20190418
21. bře 2022

Moc nechápu tyhle myšlenkové pochody. Jako, že si zažádas o prispevky, abys mohla platit 20k hypotéku. To ti snad nedají, ne? K čemu ti jako bude tvůj vysněný dům, když nebudes mit na nic jineho čas a budes žít ve strachu, že treba budes na pár tydnu nemocná a exekuce ti všechno vezme? Ja jsem se synem sama, 50 jsem vydelala v pohodě, ale nikdy by mě teda nenapadlo dávat polovinu prijmu za hypotéku, když jsem nežila v páru. Zahrada fajn, ale jak myslíš, že to tam holku bude dlouho bavit, když mamka nebude mit ani cas ani peníze na to, jezdit s ní na vylety, dovolené atd? Nech se z domu vyplatit (nebo prodejte) najdi si neco méně financne náročného a záměr se na trávení kvalitního času s dcerou.

jeyre
21. bře 2022

Pokud pro tebe není reálné těch 50tis. vydělat, tak se holt budeš muset vzdát vysněného domu... rozvod prostě bolí i v případě, že probíhá relativně v klidu a bez naschválů. Taky o tom teď přemýšlím, doma je to teď hodně špatný.... Kdyby mi manžel nechal byt, tak bych platila hypo 12tis. + poplatky. A to je byt, kde náklady na údržbu jsou zanedbatelné.

jarla
21. bře 2022

.

fire85
21. bře 2022

Pokud si beru hypo tak už s nějakým výhledem do budoucna, což sebou nese i rozvod. Jako brát si hypotéku třeba 20 000,- , rozvádět se a brečet že na to nemám... je potřeba i nad timhle premyslet už dopředu...budiž to ostatním varováním. Pak by nebylo třeba vydělat 50 000,- .

ninive211
21. bře 2022

Mně to přijde úplně šílené, platit 50 000 měsíčně BEZ jídla. Když jsme byla na RD, tak jsme zdaleka tolik neměli ani jako rodina (teď máme něco přes). Nevím, v jakém oboru můžeš pracovat, jaké jsou tvoje šance na uplatnění (navíc s malým dítětem). Snad leda pokud děláš doktorku, manažerku nebo právničku. Jinak holt když není dostatečný příjem, tak zbytné věci jako třeba to spoření jdou prostě bokem, prostě na ně není. Jinak pokud pokud máte vysoké příjmy )což asi máte, když máte na barák s hypo na 20 tis. měsíčně), tak podle toho by se i vypočítaly alimenty, které by ti platit manžel na dítě. Ale to vzhledem k těm částkám bude "prd".
Jo a s příspěvky, podporou nepočítej, příspěvky na bydlení jsou jen pro lidi v nájmu, ne pro ty, co mají na vlastní barák.

fire85
21. bře 2022

@ninive211 přesně tak, jako příspěvky brát abych mohla zít v baráku, a jen se bát co když budu týden nemocná a výplata klesne

nelinecka1
21. bře 2022

@lauranic Můžu se zeptat, za co dalšího utratíš 30 tisíc bez jídla? Pokud je 20 hypo a píšeš, že je to 50 bez jídla?

kometkak
21. bře 2022

Pokud máš na platbu hypotéky 20t tak na žádné příspěvky nedosáhneš, jedině od manžela na dítě. Pokud zvládněš těch 50 vydělat, tak proč ne.. zruš nesmysly, jako spoření a penzijko. Spoření je tvá hypotéka. Měj jen rezervu na cca 2-3 měsíce. A na tvém místě bych zkusila najít rychle nového partnera.. který by se finančně spolupodílel (nebo nějaký pokoj třeba pronajmout, pokud trváš na domě). Pokud to reálné není, barák bych prodala a koupila bych byt. Je to o prioritách.. Chceš barák, nebo tábory a dovolenou.. Pro matku s dítetem v pohodě stačí nějaký hezký 2+1. A nemusíš mít tři práce..

ito
21. bře 2022

Ahoj, nevim presne jak to u vas je. Z domu manzela nebudes muset vyplacet a napise ho na tebe nebo uz je psany na tebe vcetne te hypoteky? Bala bych se jednak toho vyplaceni a jednak bacha na prevzeti hypotrky, banka vam to nemusi odsouhlasit, zvlast, kdyz nebudes mit dostatecne velky prijem.

obloha78
21. bře 2022

@lauranic ahoj,bydlím v domku co jsme si sami postavily.Hypotéku na něj nemám.Měsíčně vydělám +- 20t a poplatky mám 8t,ale mám v tom i spoření 2t a penzijko.Tak že mi zbyde +- 12t a z toho ještě 4t projedu.Tak u mě to musí jít no.

journals
21. bře 2022

Ono to proste bude o tom, ze je potreba si urcit dulezite veci a v mnohem se uskromnit. Jak to tak ctu, tak chce pani vsechno, jenze takhle to bohuzel nefunguje :-/ a prispevky ji opravdu v jejich vydajich nevytrhnou - pokud nejake dostane.
Dost dobre nejde mit vysokou hypoteku, sporeni, pojistky, dovolene u more… zni to spis ze ji teprve dochazi ze toto bude proste muset nejak omezit, protoze tezko bude zit na stejne urovni jako doposud 🤷🏻‍♀️

andelka
21. bře 2022

Myslíš,že dostaneš něco od státu? Hypotéka je nezajímá. To si musíte vyřešit spolu s manželem,jak vyresite SJM, budoucí bydlení, finance, závazky..Od ex budeš mít výživné na dítě. Mohla bys mít i po dobu RD i na sebe.
Jinak holt musíte přemýšlet reálně, na co máte a co udělat. Pořídit si vysokou hypotéku je většinou risk. Jinak nechápu za co můžeš potom ty a jedno dítě utratit tolik peněz.
Já teda když jsem se rozváděla,tak jsem měla na měsíc cca 13 tis. 6 bylo bydlení. Později 21 tis a to jsem z toho šetřila. Ale neměla jsem naštěstí žádné úvěry, hypotéku, půjčky..Je to tedy už cca 5-6 let zpět. Dneska v pěti lidech máme nutné výdaje 35 tis. Úvěr máme,ale jen pár tisíc.

orisek56
21. bře 2022

Zkrátka pokud si chceš zachovat to co si chceš zachovat, budeš muset maknout a otáčet se, aby jsi si to udrzela. Víc není co radit.

jane46
21. bře 2022

Ja doufam, ze na nejaky prispevek/podporu s takovymi vydaji a predstavami nelze pozadat. Doufam, ze v tomhle ohledu pomaha stat jinym... To uz by to mohl chtit kazdy.
A taky by me zajimalo, co je zbytek vydaju mimo hypoteky, ze to da 30.000,- A kde vezmes na leky, jidlo, obleceni atd.? Takze potrebujes uz cca 70.000,- 😆 At muzes setrit i na tu dovolenou... To je snad vtip ne?

jeyre
21. bře 2022

@jane46 Tak zase není potřeba se posmívat... těch 30.000 předpokládám obsahuje už všechno ostatní, tj. léky, oblečení, spoření na tu dovolenou. Ale jen hypo 20tis je pro samoživitelku šílenost, navíc barák spolkne další čas i peníze.
Souhlasím s @journals, že spíš teď počítá a asi jí dochází, že to nebude procházka růžovým sadem...

zuzineckah
21. bře 2022

@lauranic dům je společný? Pokud ho máte v SJM, budete se muset vypořádat. Což znamená, že budeš muset manžela vyplatit a kromě toho dál platit hypotéku. Nebo to máte jinak?

zuzineckah
21. bře 2022

@lauranic .... vlastně si myslím, že vám banka tento model ani nedovolí realizovat. Pokud nemáš dostatečný příjem, tak budete nejspíš dům muset prodat.

orchidis
21. bře 2022

@lauranic Ehm 🙂, za co, prosímtě, produpeš 50 000 bez jídla za sebe a dvouleťáka? A prosímtě, jaké příspěvky? Už vidím, jak přijdeš na sociálku a oznámíš jim, že platíš hypošku na barák jako hrad, dvacku si odkládáš na spoření a chceš přídavky. Já teda nevím, přídavky jsem nikdy nebrala, ale obávám se, že to takto nefunguje. Prostě se nedrž nesmyslů, dům prodejte a normálně se starej o dítě. Nejsi jediná, rozvádí se bezmála 58% manželství. Zvládnout se to jistě dá, ale ne za takových nesmyslných a rozežraných nápadů.

daasqua
21. bře 2022

Tak jde prodloužit hypotéku na maximální počet let, to se hnedka sníží splátky. Je obří inflace, takže částka 20.000 za několik let bude "pár korun" a nebude tak těžké ji vydělat (ano, hodně firem nedělá pravidelné valorizace, ale na určitých místech platy tak nějak porostou). Nejhorší bude ten začátek, kdy plat bude ještě "malý" a splátky pocitově "obří". Je samozřejmě otázka, co řekne banka, protože by jsi už asi musela mít jistou práci a výpisy, plus dát dítě do placených jeslí. Pak otázka toho vyplacení manžela a kolik budou alimenty (3-5000 za mě platil táta v roce 2000, teď to musí být o dost vyšší, závisí na platu manžela). Na penzijko a spoření se nyní vyprdni, vybrala sis, že investuješ do domu a jeho hodnoty, peníze stejně ztrácí hodnotu a kumulovaný úrok to tolik nespasí. Spořit si můžeš zase po letech.

andelka
21. bře 2022

@daasqua alimenty na 2,5 leté dítě se pohybují v tom rozmezí jak jsi uvedla. Jaký má budoucí ex příjem a jak se bude podílet na péči zakladatelka nepíše, takže beru průměr co tak kolem teď vidím.

daasqua
21. bře 2022

@andelka Aha, to jsem nevěděla. Přišlo mi to teď hrozně málo, když vezmu u úvahu, co bylo 3-5.000 v roce 2000 a co je o 20 let později (i když je otázka, jaký je rozdíl alimentů na 2,5r dítě a 13r)... Táta měl tenkrát vyšší střední pražský plat. Za 5.000 není pomalu ani třetina nájmu bytu v Olomouci (kde zakladatelka asi žije).