Hypotéka za svobodna a následná svatba

jenny_92
6. únor 2016

Ahoj holky,
jsem docela na vážkách tak mi tu snad poradíte. Přiznávám, že je to pro mě momentálně trochu (no asi vlastně hodně) neaktuální téma jelikož je svatba v nedohlednu jako nějaký přítel :D
Mám na sebe psanou hypotéku a jsem jediný vlastník bytu. Co když se za pár let rozhodnu vdát a za dalších pár let se budeme rozvádět? Jak je to s tím, že budu muset vyplatit (budoucího) ex-manžela z mého bytu, reps. z mé hypotéky, protože se předpokládá, že jsme se na jejím splácení podíleli společně?

Vím, že je to hodně vzdálená budoucnost a plno lidí mi říká, proč teď přemýšlím o rozvodu když nemám ani přítele (no pravda) :D ale, asi mám ráda když o věcech vím dopředu a můžu si všechno pořádně promyslet a mít to trochu pod kontrolou 🙂

vejik85
6. únor 2016

@jenny_92 Já teda přesně nevím, pro mě je rozvod, asi jako pro vás svatba, ale hypotéku jsem si brala za svobodna, poté jsem se vdala, ale i poté splácím hypotéku sama... tím se předejte, že by se pak muselo něco řešit, kdyby se něco stalo 😉 ale je pravda, že já mám hypotéku jen na 6 let, tím pádem, za dva roky bude vše splacené

zandi
6. únor 2016

@jenny_92 Myslím, že bys musela prokázat, žes ji hradila sama bez pomoci manžela (což se dá doložit výpisem z účtu). Protože zas logicky, kdyby ti manžel dával půlku na hypotéku, tak asi by měl mít jinak nárok na nějaké vyplacení. Ale jen plácám, doopravdy nevím jak funguje zákon.

kacca11
6. únor 2016

@vejik85 jenže pokud jsi vdaná a hypotéku splacis, tak ji splacis že společných peněz, tedy teoreticky by měl manžel nárok na to, abys ho vyplatila z té části, kterou jste splaceli po dobu manželství. Pokud nemáte zuzene SJM.

myjusiatko
6. únor 2016

@vejik85 ono je jedno, že ju teraz platiš "ty", myslím, že je to stále brane ako SJM, pretoze ste manzelia a uz to teda platis z vasich penazi. Ale byt je v kazdom pripade tvoj, ked si bola vlastnik uz pred svadbou. 🙂

myjusiatko
6. únor 2016

@kacca11 presne tak.

vejik85
6. únor 2016

@kacca11
@myjusiatko Ale přece SJM se nabývá až u věcí získaných po svatbě... a já byt získala před...ale tak ono je to jedno, já to mám za rok splacené 😀 a o rozvodu fakt neuvažuji 😀DDD

kacca11
6. únor 2016

@vejik85 jenže peníze, že kterých tu hypotéku platis, ty nabyvas až po svatbě. Byt bude stále tvůj, ale splacis ho ze společných peněz SJM, tedy teoreticky z poloviny splacenych peněz za dobu manželství by mohl chtit muž vyplatit.

myjusiatko
6. únor 2016

@vejik85 to je samozrejme idealne riesenie. 🙂 ale je to ako pise @kacca11

jenny_92
autor
6. únor 2016

Jo to je ono holky. To je to co jsem tak uplně nechápala... výplaty se tedy považují za SJM a cokoliv se z nich tedy za manželství zaplatí se považuje za společné a je jedno jestli to šlo z mého nebo jeho účtu, prostě to je pak "naše".. To je lepší se nebrat dokud to nesplatím :D

A ještě kolega, když má hypo na barák a bydlí u něj přítelkyně, která si u něj nechala zařídit trvalý pobyt.. Té on nic v případě rozchodu nemusí dát, nebo jo? Ona se taky přeci podílí, platí mu nějakou částku (nevím co přesně) a pak tedy případně skončí s holou zadnicí?

myjusiatko
6. únor 2016

@jenny_92 to je na jejich dohode, ale jestli mu neco dava, tak mu v podstate iba plati najom. Trvaly pobyt nezaklada narok na nic.

kacca11
6. únor 2016

@jenny_92 tam je to na dohodě, ale pokud se podílí na opravách a zvelebování, teoreticky by měla na vyplacení nárok.

letadlo13
6. únor 2016

@jenny_92 úvěr i byt je na tvé jméno, a tedy je to nabyté před manželstvím, a nespadá do sjm. Jiná situace nastane po svatbě, ale jen pokud budeš s úvěrem hýbat (např. Refinancovat), protože to by potom musel v úvěru figurovat i manžel. Do sjm spadají jen věci nabyté během manželství. A existují i předmanželské smlouvy, že 🙂

kacca11
6. únor 2016

@letadlo13 to, že si bere úvěr za svobodna znamená, že v případě rozvodu nebude exmanzel muset úvěr splácet společně s ní nebo na něj nemůže kvůli neplacení toho úvěrů přijít exekuce. Ale peníze, které se splácí, jsou sjm, tedy v případě rozvodu může chtit manžel vyplatit.

Predmanzelske smlouvy toto mohou ošetřit, ale i nad nimi stojí zákon, takže ne vždy jsou vymahatelne.

j.a.n.i
6. únor 2016

@vejik85 No, ono i když to budeš mít splacené, tak v případě rozvodu může manžel požadovat požadovat vyplacení poloviny toho, co bylo splaceno za manželství... protože byly prostředky se SJM použity pro tvé výlučné vlastnictví.