Dobrý den,
v současné chvíli řešíme hypotéku, žadatel je OSVČ. Fin. poradkyně mi sdělila, že je důležité, jaká činnost bude v daň. přiznání uvedena, podle klasif. ekon. činností, nevíte, prosím, kde zjistit, které činnosti jsou pro banky "zajímavější"?
Děkuji za odpověď.
Pěkný den.
E.
@ewicka24 Některé banky opravdu berou v potaz, jaký je to obor, protože ví, že někteří "živnostníci" mají ve skutečnosti malé výdaje (ale proč si do daň.přiznání nedat 60% paušál, když to jde, že 😵 ) - třeba právníci, IT, projektanti atd. 😉 Naopak třeba zemědělci nebo nějaká výroba, tam ty náklady jsou velké , tam chtějí daň.přiznání 😉
@ewicka24 Sorry, těch povolání je málo a jsou to takové, které 100% nejsi 🙂 To není prakticky nikdo.
Banka bude chtít tvoje daňové přiznání minimálně za poslední rok a varuju, že pokud to daníš paušálem a blížíš se k číslu podobnému nule, tak to průchodné moc není. Doporučuju si rok předem prostě daňové přiznání upravit tak, aby čisté příjmy odpovídaly tomu, co je nutné pro banku. Sice jednorázově zaplatíš daně a socku/zdravku, ale dostaneš hypotéku. Jsou i banky, které mají trochu "pochopení" pro OSVČ s daňovkou na 0, ale zase je tu spousta jiných parametrů (rozumná nemovitost, kolik do toho nasypeš ze svého, např. 30% a víc z kupní ceny apod.). Dokonce i ty hypotéky na základě obratu bývají problematické.
Na "zajímavou profesi" ještě nikdy žádný můj klient hypotéku nedostal.
A pokud máš víc, než třetinový podíl jako vlastník firmy (třeba s.r.o. nebo tak, tak bude banka patrně chtít i daňové přiznání firmy za poslední 2 roky).
Děkuji za komentáře.. Je to fakt mazec.. Příjmy jsou měsíčně parádní, výdaje žádné, tudíž jedu na paušál, no a pak to je mizerné,..
@ewicka24 OSVC dostavaju mizerne podmienky na hypo a navyse to ide ako v lete na saniach. Podla mna je lepsie ako OSVC minimalizovat zdrav/soc a dane & odkladat peniaze ktore sa ti podari neodviezt. Ked mas nad 50% hotovosti na nehnutelnost tak ti niektore banky pozicaju peniaze bez dokazovania prijmu.
@ewicka24 museli jsme to nakonec vyřešit hypkou bez dokazování příjmů, jinak přesně - používáme oba paušální náklady, na přiznání nic moc, přitom příjmy máme oba normální ....takže i to je cesta. je to minimum papírování, sice je to maraton, ale mnohem snazší, než komplet.
Ahoj, ve většině bank, pokud se jedná o OSVČ, upřednostňují lidi jako jsou právníci, lékaři, zubaři, notáři atd. Zkrátka lidi, kteří jsou v nějaké "komoře"... Tam potom dokážou udělat hypotéku, která má úrokové sazby jako klasická hypo, ale na příjmy jsou benevolentnější... Tzn., že vezmou např. 70% z příjmů, které máš v DP a ne to, co opravdu vykazuješ, i když používáš paušál... Druhá možnost je potom hypotéka bez dokládání příjmů, jak píše Berenika, ale tam je problém v tom, že je tam vyšší úroková sazba a taky to, že Ti nepůjčí celou částku, tedy celou kupní cenu (musíš mít naspořené nějaké svoje peníze, někde více, někde méně, ale mohou po Tobě chtít až 50 % celkové kupní ceny, abys dodala ze svého). Jinak vždycky chtějí 2 DP. Co se týká posuzování příjmů, tak většina bank Ti od příjmů ještě odečte výdaje na rodinu (tzn. za každého člena rodiny nějaký paušál, který odpovídá jejich tabulkám podle věku, jsou ale i banky, které berou jako členy domácnosti pouze dospělé a děti ne a nebo neřeší životní minimum vůbec). Tak snad to alespoň trošku pomohlo... 🙂
@marcelka.bubli díky za doplnění, to jsem měla připsat - že bez doložení příjmů u žadatele osvč půjčili - kokrétně mbank - polovinu odhadní ceny. zbytek musí být z vlastních zdrojů.
my si pujcovali 95% a mame urokovou sazbu 2,69%...je tedy fakt, ze my se o hypo nepokouseli drive, takze nevim, jak by nas odrbali, kdyby prijmy byly male...
@nonnni szaby jsou ted super, proto jsme toho využili.
Jojo, sazby jsou ted skvělé... I 2,69% je celkem dobrý, ale když si vezmeš, že dnes se dá dostat v některých bankách i pod 2% je to ještě pořád rozdíl... 🙂 A pokud se jedná o bezpříjmovou hypotéku, tak tam se ve většině případů pod 3% nedostanete, spíš dost nad 3%...
@ewicka24 S timto jsme se nesetkali. Banky vzdy zajimaly danovky. Pro nektere byl dulezity prijem a pro jine spise obrat.