Daňová sleva na manželku za tento rok. Může si manžel uplatnit?

soptinda
19. srp 2024

Holky,
poradíte prosím?
Dcera má v říjnu 3 roky.
Stále pobiram rodičovský příspěvek až do příštího roku.
Může si za tento rok manzel uplatnit slevu na manželku?
Děkuji

lemamama
20. srp 2024

Může, ale nevím jestli to nebude jen do toho října co bude mít dcera 3roky.

soptinda
autor
20. srp 2024

@lemamama jakože by se to propocitalo na měsíce?

lemamama
20. srp 2024

@soptinda ano, dělá se to tak i když byste se brali třeba v červnu tak se uplatňuje jen za ty měsíce kdy jste manželé. Ta podmínka že je potřeba péče o dítě do 3 let je teď nová, takže netuším jak to bude.

lencaa11
20. srp 2024

@soptinda ano jen do října se to bude počítat ne za celý rok

hojda
20. srp 2024

@lencaa11 Je tam roční limit na výši 68 tisíc přijmu (pozor na to, co se započítává a co ne),buď ho splní nebo ne za ten daný rok, jak by se to rozpočítalo na měsíce? Snad tam tedy není nějaký velká změna, o které nevím.

soptinda
autor
20. srp 2024

@hojda no právě jsem někde cetla, že má být změna a platit jen pro rodiče dětí do 3 let

hojda
20. srp 2024

@soptinda Aha, tak jsem to našla, je to opravdu jen do 3 let, to jsem ani nezaznamenala, tak jsem zase chytřejší😀. V roce 2024 jí bude možné využít omezeně. Nově nestačí pouze splnit podmínku výdělku v maximální výši 68 000 Kč, ale manžel/ka musí pečovat o dítě do 3 let.

soptinda
autor
20. srp 2024

@hojda no a když má dítě tři v říjnu, tak co

hojda
20. srp 2024

@soptinda TAdy píšou o tom krácení, jen v případě svatby v průběhu roku, tak jestli to tedy bude podobné, ale to fakt nevím, nenašla jsem to: Při svatbě v průběhu roku se sleva poměrně krátí
Pokud žijete ve sňatku několik let, slevu si uplatníte v plné výši. Jestliže však ke svatbě došlo v průběhu loňského roku, výše slevy se poměrně krátí a rozpočítává do jednotlivých měsíců.

Pokud například uzavřete svatbu v průběhu května, nárok na uplatnění slevy vám vzniká až od června (tedy od 1. dne měsíce následujícího po svatbě). V takovém případě svou daňovou povinnost snížíte o 14 490 Kč (uplatníte si měsíční slevu 2 070 Kč za 7 měsíců).

Daňová sleva na vyživovaného manžela / manželku se poměruje zejména v situaci uzavření / zrušení manželství / registrovaného partnerství a úmrtí.

andelka
21. srp 2024

@soptinda podle mě to bude stejné jako se svatbou v průběhu roku. Uplatní se poměrná část.