Daně. Poradíte, prosím?

clarres
18. únor 2021

Hezký večer maminky pořád si nejsem jistá a to neustále studuji na internetu, ale jaksi se v tom ztrácím....Kdo mi poradí ohledně daně? Aktivně pobíram řidičák a u hlavniho zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a teď jsem si našla DPP ( do 10 tis) u jiného zaměstnavatele. Jsem tam od ledna 2021, podepsala jsem jim růžový papír a o i mi sraži tu daň srážkovou 15 procent. Je pravda, že mi pak na daních ta částka vrátí, když si podám přiznání? Nebo je i problém, že jsem jim ten papír podepsala ? To je již na tento rok. U hlavního zaměstnavatele ho letos nemám podepsaný

lenoulinkaa
18. únor 2021

@clarres pokud mas podepsáno, nemáš odvádět na dpp žádnou daň. Srážkova daň se ti pak vrátit může.

malenka3
19. únor 2021

Pokud máš srážkovou daň, pak to znamená, že daňová povinnost byla splněna a nemusíš to nadále řešit, takže ani vratku. Ale... Pokud si podáš daňové přiznání, tak bys příjmy z DPP uvést mohla a daně ti vrátí.

Jenže ty píšeš, že máš DPP do 10 tisíc. Daňová povinnost je 15 %, takže maximálně 1500 korun. Vzhledem k tomu, že zmiňuješ, že jsi podepsala růžový papír, předpokládám, že uplatňuješ tedy slevu na dani na poplatníka. V takovém případě ale nedáníš srážkovou daní, ale jsou ti odváděné zálohy na dani. Pokud máš ale daň maximálně do 1500 korun, daňová záloha vyjde v nulové výši, protože sleva na dani za 2021 je 2320 Kč.

Tzn. nemusíš nic řešit, protože nebude co vracet na daních.

gramar
19. únor 2021

Jak bylo psáno výše, pokud nemáš např. daňový bonus na děti, tam pak daňové přiznání smysl má. Nebo pokud nebudeš mít další příjem v průběhu roku, tam by pak taky mělo smysl...