Daň z pronájmu, kolik bysme platili?

klaudie30
14. led 2015

Ženy,muži,kdo máte zkušenost,prosím poraďte.Máme v os.vlastnictví byt 2+kk (40m3),který už pro nás začíná být těsný.Přemýšlíme o tom,že bychom stávající byt pronajímali a pronajali si větší.Jak je to nyní s daní z pronájmu?Něco se mi o tom podařilo vygooglit,ale moudrá z toho nejsem.Může mi to někdo vysvětlit polopatě?Např.kdybychom za stávající byt chtěli 10.000Kč,kolik bysme platili daň?Poplatky se do toho nezapočítávají?Kde se to platí,jakým způsobem?Děkuji za rady.Jsem z toho jelen 😀.

miranda77
14. led 2015

já nevim, jestli se to měnilo, ale z nájmu se odečítá buď paušál 30% nebo se odečítají náklady (daňové doklady) podle toho, co je výšší 😉 a z toho, co zůstane se myslím platí 25% daň ... (já jsem to většinou hodila do internetového daň přiznání 😀 )

thesun
14. led 2015

@klaudie30 ahoj, je to klasické zdanění příjmu - pokud budeš pronajímat oficielně. Můžeš danit paušálem či do toho dát veškeré náklady spojené s rekonstrukcí, nábytkem, opravami atd.... 🙂

malovani
14. led 2015

@klaudie30 Jedná se o daň z příjmu, tj. 15%. Lze si odečíst náklady spojené s udržením nájmu, tzn. např. rekonstrukci či vybavení.

klaudie30
autor
14. led 2015

@thesun Ono se dá pronajímat i neoficiálně? 😀 Uvažuju o tom...Rekostrukce proběhla asi 3 roky zpět,ale faktury od toho nemám..Danit paušálem znamená co?Omlouvám se,ale v tomto jsem fakt nepolíbená 🤐

hojda
14. led 2015

Pokud jsi na rodičáku a jiný příjem než rodičák nemáš, tak žádnou daň platit nebudeš, pokryje to odpočet na poplatníka, ale pokud přesáhneš 68 tisíc, tak si na tebe manžel nemůže uplatnit odpočet na vyživovanou manželku tj. 24 tisíc ročně. Jinak já bych bez smlouvy nepronajala, i se smlouvou se něco pak špatně vymáhá, ale bez smlouvy ti nájemníci můžou kdykoliv vyhrožovat, že to oznámí na finančák, pokud od nich budeš chtít něco, co se jim nebude líbit. Třeba zaplatit vzniklé škody se kterými se určitě v budoucnu setkáš, bohužel.

hojda
14. led 2015

JInak poplatky se do toho nezapočítávají, na začátku roku si uděláš daňové přiznání a tam se to zdaní a pošle a na účet FÚ, pokud ti vznikne daňová povinnost.

klaudie30
autor
14. led 2015

@hojda Jsem na rodičáku,byt je psaný na mě.S mužem jsme se vzali až po té.Takže prozatím,dokud jsem na rodičáku(jiný příjem nemám),bysme daň platit nemuseli?

hojda
14. led 2015

@klaudie30 Určitě ti vyjde daň nulová, jen tedy si případně manžel nebude moct odečíst těch 24 tisíc na vyživovanou manželku.

klaudie30
autor
14. led 2015

@hojda Děkuji.

jija
14. led 2015

@klaudie30 pokud bude rozdil mezi tim co je najem za byt a to co si budes nechavat platit vic nez 20000 rocne musis danit. Ja tak mam na pozemku bilboard a platim dane z nej, odectu 30% a zbytek musim danit, musela jsem si kvuli tomu delat dane sama, v praci mi to odmitali udelat. Zatim jsem mela vzdycky i nejaky prijem, treba privydelek pri rodicovske a tak az loni nic, tak se musim ja financaku zeptat jestli danim jenom to nebo jak.

thesun
14. led 2015

@klaudie30 no dá 🙂 ale záleží na tom jaké máš sousedy a kdo ti tam do toho pronájmu půjde 🙂 nicméně co ti mohu doporučit jako člověk, který dělá 7 let reality... příjem přiznej, je to pár korun 🙂 budeš mít klidné spaní a čisté svědomí. co se týká danění paušálem tak je to % z příjmu, upřímně teď momentálně nevím kolik přesně, ale řekne ti to každý účetní...

thesun
14. led 2015

@hojda jojo kdyby jednání s klienty bylo tak jednoduché... OZ z roku 2014 bohužel výrazně pamatuje na práva nájemce nikoliv na práva pronajímatele.... dále čerpání kauce, která se skládá (až 6ti násobek měs. nájmu) je taktéž jasně stanoveno v OZ.... takže @klaudie30 dobře vybírej.... nic lepšího ti neporadím....

banitram
15. led 2015

Samozřejmě musíte tento příjem zdanit - podat daňové přiznání a zahrnout tam zisk z pronájmu očesaný od skutečných výdajů nebo o paušál. Nesouvisí to nijak s tím, jestli jste na rodičáku, mateřské nebo v práci či na Úřadu práce - prostě je to Váš příjem přesahující 6000 Kč za rok a z něj musíte odvést daň státu. V případě, že budete riskovat a pronajímat byt za hotové bez nájemní smlouvy a FÚ tento příjem zatajíte, i tak na Vás finančáci můžou přijít a pak Vám to spočítají i s penále.

Pokud se týče slevy na manželku, i tento příjem musíte zahrnout do Vašeho příjmu (vy jste výlučným vlastníkem bytu, takže se příjem váže pouze na vás) a pokud přesahne 68000 Kč, tak si Vás manžel neodečte.

palomina8
Autor odpověď smazal
Zobraz