Vzpomínka na zesnulé na svatbě. Měl někdo?

nefertiti20
16. bře 2024

Potřebovala bych holky radu. Chystáme svatbu , bohužel jak já , tak muž již nemáme otce . A kdysi dávno jsem někde viděla , jak měl někdo na svatbě volnou židli s fotkou zemřelého plus případně svíčka .. taková vzpomínka a pocit , že jsou tam s námi . Ale teď to nemůžu nikde najít . A potřebovala bych nějakou inspiraci , jak to vhodne zakomponovat . Brož na květině se mi moc nelíbí. Měl někdo takový ,,koutek,, na své svatbě ? Co si o tom myslíte vy ? Díky za názory

hvezdicka09
16. bře 2024

@nefertiti20 ahoj, my udělali nástěnku, kde byly fotky všech zúčastněných -kteří byli svoji - svatební fotky, i babiček a dedecku, prvoplanove vzpomínku na zemřelé ne, ale vpodstatě tam takto s námi byli. Mělo to velký úspěch, všichni si to prohlíželi, kdo jak před 30 lety na svatbě vypadal 😄

cilkat
16. bře 2024

Pokud máte klasickou hostinu s pevným zasedacím pořádkem, přijde mi židle na patřičném místě (v místě, kde by fakt ten táta seděl, kdyby žil) s jeho fotkou vlastně hezká. Ale dala bych fotku, maximálně fotku s černou stužkou, ale už ne svíčku. Ta svíčka mi přijde moc pietní a nehodící se. Ale skonzultovala bych to s těmi, kdo budou sedět vedle... Nejsem si jistá, jak by moje mamka - tou dobou dva roky vdova - snášela sedět celý večer vedle fotky člověka, jejíž ztráta je pro ni stále živá a bolestivá.
Určitě bych neseparovala někde jen koutek pro mrtvé.
Nebo pokud máte velkou svatbu případně třeba raut, přijde mi vlastně super ten nápad s fotografickým rodokmenem - rovnou si na něm neznalí i přiřadí ostatní členy rodiny... a zároveň si mohou všimnou i těch, kdo již nejsou, že.

zmrzlinka
16. bře 2024

Mne to teda nepřijde vhodné....Kamarádka neměla otce na svatbě.Šli po obřadu na hřbitov a pak na hostinu.Nevim jak by se její máma tvářila kdyby měla celou svatbu sedět vedle prázdné židle a ještě s fotkou ...

squezy
16. bře 2024

@nefertiti20 nedelala bych to. Svatba je prostě veselá událost,podle me tam tohle nepatří..

shirilka
16. bře 2024

@hvezdicka09 Taky jsme to takto měli. Svatebni fotku všech pozvaných a i těch co už se bohužel nedožili, i prababičku s pradědou jsme našli, takže nejstarší fotka byla přes sto let stará, všem se to moc líbilo.

misa_pise
16. bře 2024

Já jsem za naším stolem měla parapet a na něm fotku táty a svíčku. V kytici jsem měla přidělaný přívěsek na krk, který mi kdysi dál.
Moji mamku by naopak mrzelo, kdybych tam tu fotku neměla, prázdnou židli jsem nedělala.

moudivlacek
16. bře 2024

volná židle, fotka, svíčka, za mě vše najednou určitě ne, vybrala bych po poradě s partnerem, budete to mít asi podobné, pokud nežije ani jeden tatínek, co maminky, mají třeba nové partnery? pokud ano, asi bych nevolila volnou židli, ale někde, jak tu již zaznělo, nějakou nástěnku a fotky tam, pokud jsou obě maminky samy, je na vás, jakou variantu si zvolíte, svíčku určitě ne, to už by alespoň mně navozovalo pochmurnou náladu, což svatba není, zkuste dát hlavy dohromady a když už, určitě to udělejte pro oba tatínky stejně ;)

gruyerre
16. bře 2024

@nefertiti20 volnou židli na hostině bych nedávala, určitě bych na svatbě nechtěla sedět vedle prázdné židle. Pokud už byste volnou židli fakt chtěli, tak bych jí dala jen na obřadu a na ní třeba nějaký předmět, který dotyčný často nosil?
Nebo fakt jenom tu fotku, jak tady píšou holky nade mnou, nedávala bych černou stužku, to je pak jak na pohřbu... prostě hezkou usměvavou veselou fotku. Svíčku bych nedávala.

veroniquecz
16. bře 2024

My měli vzpomínku při obřadu, pan farář to krásně vystihnul. Na hostině už ne.

kelerub
16. bře 2024

Teda, to bych nedělala. Přijde mi to morbidní. Líbí se mi zakomponovat fotky těch, kteří již nejsou mezi vámi, mezi ostatní. Třeba svatební všech zúčastněných. Ale prázdná židle, svíčka, to mi příjde nevhodné. Já jsem sirota, po obřadu a focení jsme s už manželem jeli položit rodičům na hrob mou svatební kytici a svědka jsem požádala, zda by rodiče při proslovu nezapomněl zmínit. Zmínil je sic jednou krátkou, ale opravdu krásnou větou. A to vydalo za vše, co máš v plánu udělat.

honatko092
16. bře 2024

Měli jsme v prostorách dva sloupy, na jeden jsme dali srandovní fotky a na druhé vzpomínací na lidi, kteří už tam s námi nemůžou být. Na prázdnou židli se svíčkou a fotkou bych se nechtěla dívat ani já jako nevěsta...i když jsou některé odchody starší než 5 let, tak stále bolí...

janule0123
16. bře 2024

@nefertiti20 řešilo se v rodině a udělalo se tak, ze nesedeli vedle novomanželů žádní rodiče, ale svědci, aby pravé jeden h rodicu neseděl sám vedle prázdného místa… je to vesela událost .. a nechtěli aby se to pripominalo otci ženicha víc než je nutně … v průběhu svatebního dne jeli na chvíli na hřbitov … když už tak bych řešila zmínku v řeči a případně někde koutek s fotkama všem …kde by byly i tyto… zkuste si představit, jak by se cítili vaše maminky sedět cely dem vedle prázdné židle s fotkou… určitě si vzpomenete jak vy, tak maminky, ze právě “dnes” tam měli byt a nejsou… a ne jednou..

1pomnenka
17. bře 2024

Po obřadu se jde na hřbitov, to je vše, pak už žádné fotografie či prázdné židle.

nefertiti20
autor
17. bře 2024

Díky všem za nazor . Nástěnka je dobrý nápad

andelka
17. bře 2024

Sestřenice měla na svatbě koutek s rodokmenem,a v rámečcích svatební fotografie rodičů, prarodičů..

jana_zofie
17. bře 2024

Já bych to asi konzultovala s mamkama. Přímo v takové situaci jsem nebyla, šlo by třeba o prarodiče. To, že by se sesypala jedna babička, protože dědeček zemřel poměrně krátce před svatbou, je jasné. Ale myslím, že by se složila i babička, které dědeček zemřel před patnácti lety. Zvlášť kdyby to bylo formou prázdné židle s fotkou. Jako nápad hezký, ale v praxi by to nefungovalo.

ab3185
17. bře 2024

Pokud to tak cítíte oba, tak bych to tak udělala. Třeba my jsme na svatbě během odpoledne přímo u stolu rozdělili moji svatební kytku na dvě kytky. A šli jsme s nimi na hřbitov, jednu jsme dali na hrob manželově mamince a druhou mojí mamince. Zastavili jsme se tam a zapálili svíčku, šlo s námi asi šest svatebčanů, nejbližší z rodiny. Nikdo s tím problém neměl, že jsme na chvíli zmizeli, nechtěli jsme únos nevěsty, někdo si myslel, že tam nejsme protože mě unesli, ostatní věděli. Pro nás dva to bylo důležité.

veroniqess
17. bře 2024

Prázdná židle s fotkou mi přijde tedy hodně smuteční, nad tím spíš hosty zamrazi. Líbí se mi nápad vystavit fotky na nástěnku, kde by samozřejmě byli i nejbližší, kteří zemřeli... Vdávám se v září, maminka mi umřela, a tenhle nápad mě tady oslovil.☺️

veruuu_kubesovic
17. bře 2024

@nefertiti20 proč? je to svatba, na které se máš bavit, většinou bývá jednou za život a proč z toho dělat pohřební událost???
Mě taťka zemřel už dávno, když jsem byla ještě dítě a prostě v čele seděla jen moje mamka, z druhé strany rodiče manžela, žádné fotky natož svíčky...

hadruska
30. bře 2024

Ja teda prisla o jednu sestru a byla s nami v nas.Svatebni kytku na hazeni jsem si uhackovala a tu originalni jsem vezla druhy den na hrbitov.Proste jsem to s ni potrebovala sdilet takhle

simkrk
30. bře 2024

@nefertiti20 ja někde viděla a nemohu dohledat😁🙄 taky rámeček.. Ale jen sklo a na tom bilym fixem napsano o koho se jednalo, nebo nějaká krásná upominkova věta, řeč .. U toho květiny a svíčka.. 😊❤️

adelisss
30. bře 2024

Jak tu psaly holky, rodinné fotky můžou připomenout ty, co už s námi nejsou. Na více svatbách jsem viděla fotky ženicha a nevěsty od dětství po současnost, kde bylo i hodně rodinných příslušníků mimo jiné. Nevěsta může na tatínka vzpomenout i tím, že bude kráčet k oltáři sama (jinak by ji vedl táta).

wendie
30. bře 2024

@nefertiti20 kamarádka měla na svatbě židli, ale až po slavnostním obědě, prostě v prostoru, a na ní veliký rám obrazu se stuhou v barvách svatby. V rámu měla nějaký citát, nebo něco, nevzpominam si přesně, ale něco v tom smyslu, že toto je čestné místy pro ty, kteří tady nemohou být a dívají se z nebe.... Nevzpominam si přesně, moc se mi to tenkrát líbilo, že na maminku ženicha nezapomněli a zároveň to byli velice taktní, citlivé a zkrátka pěkné.

petrufa86
30. bře 2024

My meli rybářskou síť (meli v hospodě) a na tom na kolickach pridelane fotky. A z obou stran byly svatební fotky sourozenců, teticek, strýčku, banicek, dedu, rodičů atd.

safina2
3. dub 2024

@nefertiti20 Kamarádka dělala bráchovi na svatbu prezentaci z fotek, co se promítala na hostině a úplně na konci byla zmínka "Vzpomínka na ženichovu maminku" a pár fotek s jejich mamkou. Bylo to moc hezké, dojemné, ale decentní.

jana_zofie
30. dub 2024

Hele, ja vim, ze uz tu vlastne ozivuju diskuzi, ktera je asi passé, ale vzpomnela jsem si, ze jsem vlastne mela na svatbe zakomponovanou vzpominku na dedecka (a pritom me pichlo, ze jsem si nedala pozor a nejak tam nepropasovala vzpominku na manzeliva dedecka, jakoze bylo to cerstve a ja jej v podstate nemela sanci blize poznat, ale zkusit jsem to mela).
A to ve svatebni kytici. Dedecek nosival babicce k narozeninam kazdy rok bile frezie. Byl to duvod proc byla bila frezie druha kytka me kytice. Melo to symbol pro me a samozrejme babicka si taky vsimla. Kdybych tu svatbu delala znovu, pokusila bych se jeste zjistit neco specifickeho pro dedu meho muze - at uz zvyk, jidlo, piti, vec nebo treba hudbu.