Ahoj holky,
chtěla bych se vás zeptat, zda mate zkušenosti s církevním sňatkem.... jde mi jen o to, ze prý samotný obřad se nebere za platný a musí se to ještě nějak řešit na matrice... víte o tom něco?
Církevní sňatek je platný samozřejmě jako kdyby Vás oddával starosta na matrice ... To Vám všechno vysvětlí farář, ke kterému chodíte 🙂
Sňatek má stejnou platnost jako civilní, na matriku se musí ale před i po, ale ne tam uzavírat sňatek, ale vyřídit formality, které knězi celou práci usnadní a vám pak budou podkladem pro další vyřizování (změna jména, výměna dokladů).
je to na stejné úrovni, určitě 🙂 u nás se všichni brali v kostele 🙂 a na matriku už nikdo nešel 🙂
Moc dekuji, holky!
Mám celkem čerstvou zkušenost.
Prvně dojdeš na matriku, kde prohlásíte, že se chcete vzít u registrované církve. Uváděli jsme i jméno faráře, vyplníš papíry o společném jméně, os. údaje svědků, ukážeš občanky, rodné listy atd. (To byste dělali i u necírkevního).
Pak dostaneš předvyplněný protokol o uzavření manželství, který v den sňatku podepíšete vy, svědci i oddávající (tenhle papír nám přišel poštou a nikam jsme pro něj nechodili).
Po obřadu se pak tenhle papír musí do tří dnů doručit na matriku. Někdy je ochotný odnést ho tam oddávající, my jsme to třeba museli udělat sami (možná stačí ho poslat doporučeně). Když to neuděláte do tří dnů, tak se obřad vlastně nestal. Pak už vám na matrice vystaví oddací list ( nám ho poslali do vl. rukou).
Zní to možná složitě ale je to vlastně jednoduchý, oddávající vám poradí co a jak a matrikářky jsou ta nejmilejší odrůda úředníka se kterou se můžete potkat ;).
Souhlasim s uz recenym, jen dodam, ze alespon 1 ze snoubencu musi byt soucasti dane cirkve (katolik=pokrteny). Manzel je ateista a pokrteny neni, jen musel slibit (mozna i podepsat), ze nebude branit krestanske vychove deti.
@kafr Tohle platí u katolíků, ale spousta protestantů to bere volněji (ve smyslu stačí že věříš, ale nezkoumáme jak, nemusíš být členem naší církve nebo chodit do kostela).
U katolíků jsou k tomu kdy může být oddán nepokřtěný ateista jasně daný církevní pravidla. U protestantů často záleží na uvážení konkrétního kněze a třeba evangelíci vážně nemají problém oddat (před pánembohem) v podstatě kohokoliv. Otázka je, proč by o to dva ateisti chtěli dělat :D.
@ginnyweasley to je docela běžné🙂 Chtějí buď obřad venku, kde radnice neoddává a katolíci už vůbec ne nebo jim vadí, že civilní sňatek je takový rychlý a neosobní, bez hlubšího přesahu, než je ten právní, tak aspoň v ten jeden touží po duchovních myšlenkách o tom, že "spolu navždy", u husitů není problém uspět.
My jsme oddaní u husitů a bylo to super, nebyl žádný problém, nevadilo, že jsem nebyla pokřtěná, nemuseli jsme absolvovat žádné náboženské nalejvárny a svatba byla úžasná, moc ráda vzpomínám. Husité jsou obecně o dost otevřenější a tolerantnější než katolíci. Ale je to o knězi, my jsme měli obrovské štěstí na úžasného člověka.
@martinato1989 to tak bylo dřív, dnes už je církevní rovnocenný, prý od roku 92 https://cs.wikipedia.org/wiki/Církevní_sňatek